Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Medicina in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Medicina romaneasca mi se pare ca e cu un picior in groapa. Toti tinerii intrati in sistem pleaca afara, batranii de abia asteapta sa iasa la pensie. Mass media e cu ochii pe sistem, toti romanii injura medicii, pe cei ramasi in Ro ii injura ca iau spaga, pe cei plecati ii injura ca au plecat si au fost invatati carte pe banii statului. Nu cred ca mai merge asa. Voi ce parere aveti, ce putem face?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Problema asta e in toate sectoarele bugetare. Iar rezolvarea e prin cresterea productiei, exporturi, restrangerea cheltuielilor inutile si alte chestiuni economice ce au ca final cresterea veniturilor statului.

Edited by neagu_laurentiu, 16 October 2013 - 12:13.


#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

 90210, on 16 octombrie 2013 - 12:05, said:

Voi ce parere aveti, ce putem face?
Asigurare privata de sanatate. ;) Vin foarte puternic din urma spitalele private.

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 90210, on 16 octombrie 2013 - 12:05, said:

Voi ce parere aveti, ce putem face?
Trebuie sa ne indreptam fata spre Dumnezeu, toata vindecarea de la Dumnezeu vine!

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce nu-l asculti pe Nicolaescu si te iei dupa(si colportezi si tu) zvonuri? Nu ti-e rusine?Posted Image

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Gonthar, on 16 octombrie 2013 - 12:19, said:

Trebuie sa ne indreptam fata spre Dumnezeu, toata vindecarea de la Dumnezeu vine!
Tu asa sa faci.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

 90210, on 16 octombrie 2013 - 12:05, said:

Voi ce parere aveti, ce putem face?
Nimic.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
avind in vedere ca la un spital construit (o fi?!!) sau construit 10 biserici cred ca solutia este sa o luam pe calea bisericii si sa incepem cu un post negru purificator tinut 80 de zile care o sa ne vindece de toate.

#9
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

 silesax, on 16 octombrie 2013 - 12:30, said:

avind in vedere ca la un spital construit (o fi?!!) sau construit 10 biserici cred ca solutia este sa o luam pe calea bisericii si sa incepem cu un post negru purificator tinut 80 de zile care o sa ne vindece de toate.
In 2010 erau 18500 de biserici si 425 de spitale. Presupun ca dupa reforma pdl-ista sunt peste 19 000 de biserici si cam 300 de spitale!

Cat despre topic, nu cred ca doar medicina e cu un pas in groapa! Cam toate sectoarele sunt la pamant!

#10
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Doar "sectorul" cu prostia e' la stele. :)

 90210, on 16 octombrie 2013 - 12:05, said:

Medicina romaneasca mi se pare ca e cu un picior in groapa. Toti tinerii intrati in sistem pleaca afara, batranii de abia asteapta sa iasa la pensie. Mass media e cu ochii pe sistem, toti romanii injura medicii, pe cei ramasi in Ro ii injura ca iau spaga, pe cei plecati ii injura ca au plecat si au fost invatati carte pe banii statului. Nu cred ca mai merge asa. Voi ce parere aveti, ce putem face?
Intotdeauna cand nu mai sunt bani, deoarece s-au cheltuit prea multi in avans prin deficite de exemplu sau au fost "furgasiti" prin "sistemul parandaratului", vinovati sunt altii. Posted Image

#11
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Ce ma amuz cand vad cate unu ca ii apara pe medici, au salarii mici, bla, bla dar bani la oameni tot iau.
Mai intai sa fie ei corecti si apoi.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 eStev, on 16 octombrie 2013 - 14:01, said:

Ce ma amuz cand vad cate unu ca ii apara pe medici, au salarii mici, bla, bla dar bani la oameni tot iau.
Cine conditioneaza actul medical de banii primiti, e de blamat. Dar daca omul vine si ofera recompensa nu e nimic rau in asta. Pe de alta parte, cine-si da corpul pe mana chirurgului stiind ca el se gandeste la ce va pune seara pe masa familiei in loc la operatia mea ?! Banii se mai fac, sanatatea mai greu.

Edited by neagu_laurentiu, 16 October 2013 - 14:40.


#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

 eStev, on 16 octombrie 2013 - 14:01, said:

... dar bani la oameni tot iau.
Mai intai sa fie ei corecti si apoi.
Adica de la oameni? Si in Franta, medicii iau onorariu pe consultatie, adica bani sau cecuri; si inca multi; vei ajunge intr-o zi sa iti doresti sa-ti platesti consultatia si sa nu ai unde in Romania; sa mai adaugi si pretul drumului pana in Ungaria.

#14
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 neagu_laurentiu, on 16 octombrie 2013 - 14:38, said:

Cine conditioneaza actul medical de banii primiti, e de blamat. Dar daca omul vine si ofera recompensa nu e nimic rau in asta. Pe de alta parte, cine-si da corpul pe mana chirurgului stiind ca el se gandeste la ce va pune seara pe masa familiei in loc la operatia mea ?! Banii se mai fac, sanatatea mai greu.

Sint de acord si cu recompensa ,dar dupa ce esti multumit ,nu inainte cum fac toti. Ca daca nu dai ,cred ca esti 50% mort...Pina la urma au salarii si au mai depus si juramintul lui Hipocrate!
Sint multi doctori care iau bani dar pe astia ar trebui sa -i ia fiscul la puricat. Daca ar fi corecti , sa plateasca si la stat impozit din "venitul lui", adica din ceea ce le dam noi.Astfel ar avea si statul de unde sa dea la amarasteni. Oricum reforma sanitara in Romania nu va reusi niciodata . Parerea mea...

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nimeni nu este de neinlocuit .legile sa permita si cit ai clipi se incarca spitalele de medici din tarile mai slabe ,economic vorbind.

#16
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Somalieni? Sa te dai tu pe mana lor!

#17
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 alionte, on 16 octombrie 2013 - 15:12, said:

Sint de acord si cu recompensa ,dar dupa ce esti multumit ,nu inainte cum fac toti. Ca daca nu dai ,cred ca esti 50% mort...Pina la urma au salarii si au mai depus si juramintul lui Hipocrate!
Sint multi doctori care iau bani dar pe astia ar trebui sa -i ia fiscul la puricat. Daca ar fi corecti , sa plateasca si la stat impozit din "venitul lui", adica din ceea ce le dam noi.Astfel ar avea si statul de unde sa dea la amarasteni. Oricum reforma sanitara in Romania nu va reusi niciodata . Parerea mea...
Stai liniștit, fostul meu prof de gine repetă an de an jurământul cu absolvenții „să nu ajut nicio femeie să lepede etc.”. Chiar mai crede vreunul în gogoșile astea. Oamenii se plâng că baștanii cer recompensă, ei având deja salarii ok și lucrează și la privat. Jalea e la rezidenți. Când am început neurochirurgia aveam 830 lei salariu și stăteam în operație de-mi săreau capacele. Ce primeam atunci era sincer greu de refuzat mai ales că nu ceream, era din inițiativa lor și erau sume simbolice 10-20 lei max/pacient. Și majoritatea nu dădeau la rezidenți pt că săracii nu aveau și oricum majoritatea sunt vai de mama lor cu sănătatea. Cum pot cere unii medici cu atâta nesimțire nu știu. Euroii se duceau la „domn' profesor” care avea Merțan Brabus. Să împartă profu' plusul cu subalternii? Vise umede, taică? Abia dacă se ocupa de formarea profesională a lor.

Discrepanța de bani din societate apare și în rândurile medicilor. Există puțini Lucani (vai săracu' domnu' Arșinel) și o groază de coate rupte rezidenți. Sistem feudal. De ce să nu plece tineretul? De prost? Tot sistemul românesc de sănătate e muced. De la pacient la ministru. Mutarea fatală a fost făcută în comunism. De acolo vrăjeala asta cu „atențiile”. Să fie declarate fiscului? De ce nu?! Să găsească vreunul soluția.

Mergeți și vă tratați la Paraschiva de cancer de colon. Are ea grijă de proști.

Edited by tzotzolyno, 16 October 2013 - 15:47.


#18
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 neagu_laurentiu, on 16 octombrie 2013 - 12:12, said:

Problema asta e in toate sectoarele bugetare. Iar rezolvarea e prin cresterea productiei, exporturi, restrangerea cheltuielilor inutile si alte chestiuni economice ce au ca final cresterea veniturilor statului.
Imi pare rau daca peste tot e asa in toate sectoarele. Cresterea productiei nu se poate, ca nu putem scoate mai multi bonlavi. Aici nu se poate baga gandirea de fabrica, e mai complicat.

 ccf_cristi, on 16 octombrie 2013 - 12:19, said:

Asigurare privata de sanatate. Posted Image Vin foarte puternic din urma spitalele private.
Aceeasi problema. Cine lucreaza in privat? batranii in curand se pensioneaza, tinerii pleaca.

 Gonthar, on 16 octombrie 2013 - 12:19, said:

Trebuie sa ne indreptam fata spre Dumnezeu, toata vindecarea de la Dumnezeu vine!
Bla bla. Incerc sa am o discutie serioasa aici.

 myshyk, on 16 octombrie 2013 - 12:24, said:

De ce nu-l asculti pe Nicolaescu si te iei dupa(si colportezi si tu) zvonuri? Nu ti-e rusine?Posted Image
Nu ma iau dupa nimeni. Fac parte din sistem si sunt complet dezamagit de el. Nu imi e rusine, ca nu am de ce. Vreau sa muncesc dar nu am cu ce, probabil va trebui sa plec iar afara, sa practic o medicina normala, nu africana ca aici.

 silesax, on 16 octombrie 2013 - 12:30, said:

avind in vedere ca la un spital construit (o fi?!!) sau construit 10 biserici cred ca solutia este sa o luam pe calea bisericii si sa incepem cu un post negru purificator tinut 80 de zile care o sa ne vindece de toate.
He he, asta e o idee.

 alionte, on 16 octombrie 2013 - 15:12, said:

Oricum reforma sanitara in Romania nu va reusi niciodata . Parerea mea...
De ce crezi asta?

 silesax, on 16 octombrie 2013 - 15:15, said:

nimeni nu este de neinlocuit .legile sa permita si cit ai clipi se incarca spitalele de medici din tarile mai slabe ,economic vorbind.
In tarile mai slabe economic si medicina e mai slaba. Nici romanii nu sunt cine stie ce, sunt undeva pe la mijlocul clasamentului din punct de vedere al pregatirii medicilor, dar daca ar veni aici medici subpregatiti ar fi jale. Si asa nu sunt consumabile si aparatura si etc...noroc cu inventivitatea romaneasca.
Problema este ca aici personalul e de neinlocuit. Dureaza foarte mult sa pregatesti un medic. Trebuie sa fie oameni dispusi sa invete si oameni in stare sa invete pe altii. Problema e ca aia care pot invata pe cei tineri mor pe capete sau se pensioneaza iar aia tineri pleaca afara. Asta nu mai poate dura la nesfarsit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate