Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

religia adevarat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postwide, on 15 octombrie 2013 - 21:17, said:

nu exista religie adevarata! toate sunt mincinoase!
Orto-protestantismul e solutia.

#20
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Asa e ca ati chiulit de la orele de religie din scoala? Ortodoxia vine din greceste de la "orthos" care inseamna drept si "doxa" care inseamna credinta. Prin urmare ortodoxia este dreapta credinta!

#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostGonthar, on 16 octombrie 2013 - 07:41, said:

Asa e ca ati chiulit de la orele de religie din scoala? Ortodoxia vine din greceste de la "orthos" care inseamna drept si "doxa" care inseamna credinta. Prin urmare ortodoxia este dreapta credinta!
Si pentru ca se numeste "Dreapta credinta" tu ai luat-o mura in gura ca fiind un adevar incontestabil fara sa-ti pui intrebari .
Cum reusesti ?

#22
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postjeffy86able, on 16 octombrie 2013 - 08:01, said:

Si pentru ca se numeste "Dreapta credinta" tu ai luat-o mura in gura ca fiind un adevar incontestabil fara sa-ti pui intrebari .
Daca nu era dreapta credinta crezi ca se mai numea asa?

#23
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostGonthar, on 16 octombrie 2013 - 08:46, said:

Daca nu era dreapta credinta crezi ca se mai numea asa?
Da .
Daca eu iti spun ca "dreapta conduita in societate" e sa-mi dai tot ce ai de ce nu-mi trimiti tot ?

#24
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostGonthar, on 16 octombrie 2013 - 08:46, said:

Daca nu era dreapta credinta crezi ca se mai numea asa?

Da! Un fals, o eticheta fara acoperire in Scripturi.
In cuvantul Domnului nu exista credinta dreapta sau credinta stramba.
Exista credinta sau necredinta.

Cei ce povăţuiesc pe poporul acesta îl duc în rătăcire, şi cei ce se lasă povăţuiţi de ei sunt pierduţi. Isaia 9:16

#25
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Cand eram in scoala generala, nu am sa uit niciodata, ne-a povestit preotul la ora de religie ca pe langa ortodoxie mai exista si alte culte crestine: catolicii(am ramas surprins cand am aflat ca sunt mai multi decat ortodocsii) si protestantii(la adresa carora preotul a fost foarte critic: "Au tot aparut in ultima vreme tot soiul de secte: penticostali, baptisti, adventisti, de ziua a-7-a, de nu stiu ce!!! Bai frate, ce dracu' e cu astia, Doamne iarta-ma! Fiilor!!!! E o singura credinta! Cea ortodoxa!!!!!). Ne-a explicat apoi diferenta dintre ortodoxie si catolicism, cum au umblat catolicii la dogme, au modificat Crezul si au facut alte chestii cu care nu era de acord si le-a argumentat....
Timid, am intrebat atunci: "Parinte, dar daca sunt mai multi catolici in lume, daca sunt ei cei care au dreptate? De ce e ortodoxia adevarata credinta?". Toata clasa a ras, si s-a uitat la mine de parca eram picat din luna.
Preotul m-a privit cu mila si mi-a explicat cu blandete ca "ortodoxie" vine din greceste de la "orthos" - drept si "doxa" - credinta, a scris cuvintele pe tabla ca sa intelegem toti si a tunat dand cu pumnul in catedra: "Deci, Ortodoxia este dreapta credinta!!!".
Toti din clasa si-au umflat pieptul cu mandrie ca sunt ortodocsi, si nici eu nu am stiut ce sa mai zic...

#26
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
S-a legat de niste cuvinte , lucru care nu demonstraza nimic .
Nu e o convingere justificabila , sunt dogme diferite .
Nu exista religie adevarata , doar religie .
Care la randul lor sunt mai multe , dar foarte greu comparabile .

#27
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012
@initiator, cauta Pastorul si pe urma vei gasi si turma lui. Daca faci invers risti sa fii supus manipularii si spalarii pe creier.

#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Ma apuc sa-mi fac si eu o secta numita 'Cea mai dreapta credinta', si "i-am facut" pe ortodocsi.   :lol:
Gonrhar, va trebui sa te convertesti.   :roflmao:

#29
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008

View PostGonthar, on 16 octombrie 2013 - 10:26, said:

Cand eram in scoala generala, nu am sa uit niciodata, ne-a povestit preotul la ora de religie ca pe langa ortodoxie mai exista si alte culte crestine: catolicii(am ramas surprins cand am aflat ca sunt mai multi decat ortodocsii) si protestantii(la adresa carora preotul a fost foarte critic: "Au tot aparut in ultima vreme tot soiul de secte: penticostali, baptisti, adventisti, de ziua a-7-a, de nu stiu ce!!! Bai frate, ce dracu' e cu astia, Doamne iarta-ma! Fiilor!!!! E o singura credinta! Cea ortodoxa!!!!!). Ne-a explicat apoi diferenta dintre ortodoxie si catolicism, cum au umblat catolicii la dogme, au modificat Crezul si au facut alte chestii cu care nu era de acord si le-a argumentat....
Timid, am intrebat atunci: "Parinte, dar daca sunt mai multi catolici in lume, daca sunt ei cei care au dreptate? De ce e ortodoxia adevarata credinta?". Toata clasa a ras, si s-a uitat la mine de parca eram picat din luna.
Preotul m-a privit cu mila si mi-a explicat cu blandete ca "ortodoxie" vine din greceste de la "orthos" - drept si "doxa" - credinta, a scris cuvintele pe tabla ca sa intelegem toti si a tunat dand cu pumnul in catedra: "Deci, Ortodoxia este dreapta credinta!!!".
Toti din clasa si-au umflat pieptul cu mandrie ca sunt ortodocsi, si nici eu nu am stiut ce sa mai zic...
Interesant :)  Omul nu gresea , asa i-a fost comunicat  ....pt ca asa au stiut si cei dinaintea lui....    stai ..nu o fi cumva Sfanta Traditie :)    mmm vad un cerc vicios ,,,,

#30
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
Nicio confesiune nu-și pune titulatura de ”strâmba credință”, de ce ar face excepție ortodoxia?

#31
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

View PostGonthar, on 16 octombrie 2013 - 07:41, said:

Asa e ca ati chiulit de la orele de religie din scoala?
spre norocul meu , pe vremea mea nu se facea...

#32
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postandrei_kick, on 15 octombrie 2013 - 20:08, said:

vreau sa ma fac protestant ca eu sunt ortodox. ce trebuie sa fac?
Ca sa te faci protestant nu trebuie sa faci nimic.
Pentru ca intradevar asa cum ai spus (nu stiu daca volultar sau nu) protestantismul (luat ca general) este o stare de spirit caracterizata prin aceea ca se opune Bisericii lui Hristos. Protestantismul este impartit in grupuri razlete dar toate sunt unite de acest tel comun.

#33
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Nu stiu eu daca toate religiile sant drepte sau strambe,dar categoric sant ...oarbe..Posted Image

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postandrei_kick, on 15 octombrie 2013 - 20:08, said:

vreau sa ma fac protestant ca eu sunt ortodox. ce trebuie sa fac?

Stai acasa si citeste Biblia. Nu sari din lac in put.

#35
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postandrei_kick, on 15 octombrie 2013 - 20:08, said:

vreau sa ma fac protestant ca eu sunt ortodox. ce trebuie sa fac?

-Pai uite ce ar trebuii sa faci neaparat;Mai intai si intai ar trebuii sa te arunci in fata trenului intersity...dupa care sa revii si cu alte intrebari asemanatoare..Posted Image

Edited by Arayan, 20 October 2013 - 11:00.


#36
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Iacov 1:27. Religia curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor si sa ne pazim neintinati de lume.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate