Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3775 replies to this topic

#3637
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
faina statie ai cotzi! am citit stirile si au fost -25 la Tg. Lapus. nu -32
https://www.directmm...in-mod-oficial/

#3638
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
Eu stau in Baia Mare la marginea orasului iesirea spre Tg. Lapus , pe un deal unde unde e mai rece ca in oras si vantul e mai agresiv.
Va arat prognoza meteo din 22 dec . si de azi 29 ian.

Attached Files



#3639
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
Attached File  ninsoare 2022.mpg   26.89MB   44 downloads
Pentru cei la care va place zapada cam asa ningea la noi vineri 28 ian.

#3640
Ami7777

Ami7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2013
Buna ziua,
V-as ruga sa ma sfãtuiți (sunt începãtoare in ale grãdinii) cum e bine sa procedez in situația: terenul din gradina a fost frezat in urma cu doua zile, de atunci ploua aproape non stop. Pe jumãtate de gradina voi planta cât de repede se poate ceapa, usturoi, spanac, salata. Cealaltã jumãtate e destinatã rasadurilor de roșii, ardei și castraveți - in zona noastrã ele se planteazã dupã 1 mai.
Cum pot sa protejez jumãtatea de gradina care va fi fãrã plante timp de o luna? Ma tem ca pãmântul se va usca, se va întãri rãu de tot și nu o sa îl mai pot mãrunți cu grebla, cu sapaliga când va fi nevoie. Sa pun cartoane peste pãmânt și deasupra sa presar compost (bine fãcut, deja cernut)

#3641
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Pai daca pui cartoane nu le ia vantul?

Edited by Testosteron, 04 April 2022 - 08:19.


#3642
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View PostAmi7777, on 04 aprilie 2022 - 06:06, said:

Buna ziua,
V-as ruga sa ma sfătuiți (sunt începătoare in ale grădinii) cum e bine sa procedez in situația: terenul din gradina a fost frezat in urma cu doua zile, de atunci ploua aproape non stop. Pe jumătate de gradina voi planta cât de repede se poate ceapa, usturoi, spanac, salata. Cealaltă jumătate e destinată rasadurilor de roșii, ardei și castraveți - in zona noastră ele se plantează după 1 mai.
Cum pot sa protejez jumătatea de gradina care va fi fără plante timp de o luna? Ma tem ca pământul se va usca, se va întări rău de tot și nu o sa îl mai pot mărunți cu grebla, cu sapaliga când va fi nevoie. Sa pun cartoane peste pământ și deasupra sa presar compost (bine făcut, deja cernut)
Atunci când ai de pus ceva îl frezezi iar cu o zi înainte, până în mai buruienile vor creşte!Posted Image

Şi da, se pot pune cartoane să nu crească buruieni, dar trebuie fixat cum poţi să nu-l ia vântu!

#3643
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 22.04.2017
Ami7777, dupa ce se zvanta terenul, pune linistita ce doresti. cealalta jumatate las-o asa neacoperita. Se aeriseste mai bine. cand vrei sa plantezi dai o frezare si totul este ok. Nu se va intarii pamantul foarte tare. Cu frezarea vei elimina si inerentele buruieni aparute. Spor la treaba si rod bogat ferit de boli sa ai!

#3644
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Uite ca am ajuns si la ultima recolta. Am scos azi rosiile dar am mai lasat vinetele si ardeii pentru ca inca se mai chinuie sa faca ceva. Cine stie. Mai am niste praz, vreo 20 de ciorchini de Moldova care au cam jumate boabe foarte bune coapte complet si cam atat.
Trandafirii sunt infloriti desi vad ca nu mai au frunze, cred ca le-au mancat fungii

Attached Files



#3645
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 22.04.2017
Azi am adunat ultimele frunze din mini livada de nuci, vreo 18 la numar,  randul de meri pe spalieri, cei doi ciresi, cei trei caisi, un par, doi gutui si doi visini. A mers greu de tot. Erau umezite. dar cu grebla, roaba in care aveam un sac de 240l, am dovedit. Multe drumuri. Mai greu mi-a fost la cele care erau pe gazonul de iarba. Le-am depozitat la fel ca in ceilalti ani, in spatele gradinii, intr-o noua gramada. ,,Compost" este numele lor peste cativa ani. Gradina, gazonul si livada sunt acum eliberate si imi este mare drag sa le privesc.
Nu dati foc la frunze sau iarba cosita ori tunsa! Face-ti o gramada de compost. Va fii cea mai buna si sanatoasa hrana pentru viitoarele voastre legume!

#3646
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
Stiu ca frunzele de nuc nu sant recomandate pentru compost   .

#3647
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 15.03.2013
Am taiat cu drujba un smochin nesimtit, care umbrea o parte din gradina si nu-i lasa aer unui visin. Apoi am taiat un salcam ce umbrea o parte din bolta cu vita de vie.In fiecare an retezam crengile salcamului, dar coroana-i crestea la loc peste an.De data asta l-am taiat de jos.Mai am in plan sa scot si radacinile unui tei pe care l-am taiat anul trecut (initial a fost o alegere neinspirata plantarea lui langa aleea de acces din jurul casei.Crescand, a fortat betonul aleii, care s-a crapat).Cu ocazia acestei "operatii speciale", am defrisat si o zona unde aveam plantat (de 4 ani) un boschet de goji care nu facea decat f putine fructe, dar impanzise zona degeaba.Nu stiu ce sa fac cu toate crengile mici taiate ramase-cred ca le dau foc (ma batea gandul sa achizitionez un tocator de crengi, dar mi-a trecut :) ).

Edited by calincosma, 17 December 2022 - 16:16.


#3648
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Eu anul trecut am tocat aproape toate crengutele cu foarfeca si am folosit tocatura rezultata ca mulci in jurul pomilor. Dar e munca de chinez trebuie sa mai ai pe cineva sa te tina de vorba altfel inebunesti. Tocator de-ala nu iau ca e scump pentru mine si ma descurc cumva si fara. Surplusul il scot la primavara la poarta si il ridica primaria

#3649
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Crengile mici pot fi puse la compostat.

#3650
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
De-abia anul asta vreau si eu sa incep sa fac compost. Pana acum am tot fost ocupat cu altele si nu am avut timp. Dar am urmarit niste materiale despre compostare si vreau sa-mi fac si eu in fundul curtii unde oricum e teren nefolosit pe o margine de circa 2 metri latime. La primavara voi incepe, am niste scandura de proasta calitate ramasa, incropesc niste stalpi, cuie am ...... cartoane se gasesc tot timpul langa gunoi arunca lumea ambalaje de la frigidere televizoare etc, plus ce mai produc si eu. Deci eu cred ca sanse sunt. Si atunci toate nuielusele alea subtirele de la salcii pot merege acolo

#3651
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Mare filozofie nu e decat daca vrei foarte repede. Eu am ajuns la o varianta cu trei gramezi: in una bag materiale care se descompun mai greu, gen crengi pe care nu am chef sa le toc, tulei, carton... in alta pun frunze, gunoi iarba...iar a treia sta si se descompune. din asta si folosesc.
Dupa un an, incep sa arunc gunoiu si  frunzele peste crengi.

#3652
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 fane07, on 17 decembrie 2022 - 15:55, said:

Stiu ca frunzele de nuc nu sant recomandate pentru compost   .

Doar frunzele verzi nu-s recomandate la compost.,cand sunt uscate sunt bune. Juglona, substanta care pune probleme, este prezenta in cantitate mare in frunze, flori si invelisul nucii doar cand sunt verzi. Cand sunt uscate cantitatea de juglona e  nesemnificativa prin urmare e pacat sa fie aruncate sau arse, se iroseste un material organic disponibil.

Eu de obicei le pun la compostat doar pe ele, ca mi-a mai usor, intr-o gramada de compost clasica trebuie alternate tipurile de material organic ori, cand incep sa cada in cantitate mare n-am la indemana si material organic verde cu care sa le combin. Cand folosesc compostul de frunze de nuc il amestec cu mranita pentru a echilibra substantele.

#3653
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
@gabiroa
Nu-ti bate capul inutil, o bucata de gard de sarma de 1-1,5m inaltime si patru bete la colturi e suficient. Arunci acolo tot ce-ti cade la mana, frunze, iarba, resturi vegetale, crengute, tot ce are celuloza si putrezeste natural. Vara daca e foarte cald si seceta mai arunci din cand in cand cate o galeata de apa. Dupa prima iarna scade inaltimea la 1/2 iar dupa a doua iarna la 1/4. Dupa a treia iarna vei avea cea mai buna mranita de gradina posibila.

Edited by subway_guru, 20 December 2022 - 19:08.


#3654
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am pus patru paleti si i-am intepenit pe laterale cu niste leaturi prinse cu holzsuruburi ca sa nu se desfaca.
Ca si material organic verde eu gasesc prin hotar mustar salbatic, ala nu degera usor. Am strans o roaba weekendul trecut...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate