Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3740 replies to this topic

#19
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara, all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor!
Astazi este, cum bine stiti sarbatoare religioasa. Asa cum a precizat si colega noastra ,,ginaro'', este zi de reflectie si planuri. Fara munca in gradina si solar. Doar hrana la pasari si animale. Cine are.
Dar sa va spun cum a debutat ziua.
M-am trezit relaxat, am ciugulit ceva frugal, am luat cana de ness in mana, am aprins nelipsita tigara (m-am luat iar de fumat) si usurel, lipa, lipa ma indrept spre ,,reflectii si planuri de viitor''. Binenteles pentru legumicultura. La solar, usa este deschisa si noaptea, aerisirile sunt coborate, deoarece mie teama de salatica din tavite. Pana sa intru in solar, am avut impresia ca folia mea a facut pistrui. Am stat, chiar m-am oprit cateva secunde si nu realizam ce s-a intamplat. Odata intrat in solar...am ramas efectiv blocat. Pe bune. Nu-mi credeam ochilor si efectiv in prima faza, nu realizam din ce motiv, s-a intamplat acest fenomen.
Folia solarului, pe interior, era efectiv plina de limaxi. Da prietenii mei de asta toamna, care s-au infruptat cu 60-70% din salata si spanacul pe care il semanasem. Dar atunci era un condens in solar, gen paduri tropicale dupa ploaie. Astia de acum nu au avut nici un pic de condens, usa deschisa, iar solul nu mai primise o picatura de apa de vreo trei saptamani, de cand am dat cu Rondoup. Deci era efectiv uscat. Balosii de acum, au brazdat in timpul noptii, folia ,,da capo al fine''. Nu cred ca a ramas vreo 10cm., fara de urmele lor. Au ajuns dincolo de bara care sustine baghetele de aerisire, pe langa arcade, pe sub folia care este la aerisire (au trecut de acea perdea de protectie, din partea de jos a solarului). Asta nu e tot. La locul de contact, dintre folie si sol, erau melci din aia cu cochilie. Din aia barosani. Adica ceva de genul ,,invazie''.
Am uitat ca trebuia sa ma rezum la ,,reflectie si planuri''! Am luat cismele in picioare si hai sa ne plimbam prin balegarul pe care l-am imprastiat in solar. O placere deosebita.
Am incercat sa-i adun cu manusile in mana. Nici o sansa. Alunecau, se faceau chem, cadeau jos si era greu sa-i mai gasesc. Am luat o carpa, am stivit cativa, dat tot nu aveam nici un spor. Bun. M-am descaltat de cisme, nu puteam merge asa prin curte, am intrat in garaj si am luat o cutie de plastic patrata. Inainte sa ma intorc in solar, am luat si aparatul, pentru a imortaliza cativa sa va delectati si voi cu imaginea lor. Cateva clikuri si hai pe treaba. Pai asa mergea perfect. Puneam cutia lipita de folie, sub bolosi, iar cu un betisor, doar atigeam nitel si erau captivi. Dupa ce am facul turul de solar si folia a ramas limpede, parca s-a facut si mai multa lumina (aici exagerez putin), era intunecat de la limaxi!
I-am rasturnat afara, pe o dala de betun si fara nici un pic de mila, am inceput sa-i strivesc. Cand am rasturnat continutul, nu au vrut sa cada cu toti. Au mai ramas vreo 40-50 de taratori lipiti. Aaaaa, din astia imi sunteti, mi-am zis, hai sa ne distram putin. Ce credeti ca mi-a trecut prin cap. Nu cred ca ghiciti,nici daca va dau voie sa raspundeti de 10 ori! M-am descaltat iar si fuga in bucatarie, dupa, dupa , dupa ....sare. da, sare de bucatarie. Dar nu din aia grunjoasa de muraturi, nuuuu, din aia fina cu iod. Am vrut sa le ofer ceva rafinat. Pana sa ma intorc, cativa erau in tentaiva de fuga. nici o sansa. Am presarat peste ei si parca, parca, deja aveam imaginea salatei atacate anul trecut.
Am facut bine, am facut rau? Nu stiu, dar cel putin m-am racorit!
Acum, se pare ca principala cauza, de migratie nocturna, a balosilor, a fost ingrasamintele organice , pe care le-am imprastiat. Dar si aici am un dubiu: acoperirea solului cu ,,guano'', am facut-o pe parcursul a trei zile. Solar, atelier, solar. Prima etapa, am reusit sa acopar cam 50%. restul ieri. In primele doua nopti, nu am vazut nici un limax sau melc. Cand am acoperit solul in totalitate, a avut efectiv loc acea scoatere din vizuina lor.
Anul trecut, am scapat de ei, dupa ce am imprastiat ,,mesurol''. Fara sa vreau am dat o doza pe mp. de vreo zece ori mai mare. Cunoasteti acest aspect. Nu au suferit legumele si nu am mai gasit sau vazut nici ,,talpica'' de melci. Poate anul asta nu mai am nevoie de mesurol. Inseamna ca balegarul chiar este un fertilizant bio. Ne scapa de limaxi si mesurol!
Dar sa vedeti foto

Attached Files



#20
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Off Iorgu ce sadic esti! Ai fi putut sa-i pui intr-o galeata cu apa...Posted image

#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu te mai amagi, baga Mesurol la greu ca altfel faci crescatorie de limax...e vremea lor acum...

#22
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajalmadan, pe 14 octombrie 2013 - 12:31, a scris:

Cind ai semanat ridichiile asta iarna, iti mai aduci aminte ?

25.11.2012 - semanat salata, spanac, ceapa arbagic, usturoi, patrunjel, marar, loboda.
In seara de revelion, am consumat primele ridichii. Iti recomand, ca pentru consum sa nu le semeni toate odata. La o distanta de cate 10-12 zile, este perfect.
Ca gust, fragezime, aroma si productivitate, iti recomand sa semeni ridichiile din foto. Adica cele lungi, bicolore si cele albe. Cele rotunde rosii, mie nu mi-au placut. Tari, atoase si cu rata mica de rasarire. Poate nu am nimerit semintele respective.
Da, cred ca poti semana si in ianuarie. Multi producatori fac acest lucru, apeland la o protectie termica. Agrilul este o buna modalitate de folosire. Ma refer aici la solarii neincalzite.

Vizualizare mesajRodicaBc, pe 14 octombrie 2013 - 19:58, a scris:

Off Iorgu ce sadic esti! Ai fi putut sa-i pui intr-o galeata cu apa...Posted image

Cred ca ai dreptate, dar prea m-au chinuit si pagubit anul trecut. Si nu cred ca ar deceda in apa. Se ridica pe marginea galetii si vor face pagube iarasi

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 14 octombrie 2013 - 20:04, a scris:

Nu te mai amagi, baga Mesurol la greu ca altfel faci crescatorie de limax...e vremea lor acum...

Daca mai repeta miscarile astea de trupe, vreo cateva nopti, cred ca voi cauta cu lupa vreun limacx in solar. Acum e vremea sa-i raresc macar, putin cate putin.

Attached Files



#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
io cred ca le bagam direct clor :)

#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Mai Nea Iorgule, nu-ti i-e jena sa te lauzi cu sparcurile alea de ridicule...
Uite aici, ce inseamna ridichi adevarate...

Attached Files



#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ridichile alea bicolore lunguiete se cheama breakfast3 si sunt the best! mie mi se fac fara pb.in vita neudate intr-o luna de la semanat.

#26
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 14 octombrie 2013 - 22:39, a scris:

Mai Nea Iorgule, nu-ti i-e jena sa te lauzi cu sparcurile alea de ridicule...
Uite aici, ce inseamna ridichi adevarate...

El mai hraneste si melcii, are un ecosistem echilibrat dinamic, nu ca tine, care vrei sa manance numa' gura matale.

iorgule, apuca-te de pescuit sau macar de vandut momeala, cica somnul trage bine la limax, adica te uiti la melci si te duci la culcare.

#27
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna de dimineata, all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor!
Azi dimineata la ora 7.15 eram in solar, foarte curios pentru a vedea daca mai sunt limaxi pe folie. Aseara am lasat folia fara nici un ,,intrus'' pe ea. Lateralele in pozitie de inchis, iar usa de intrare, deschisa. Pe folie multe linii taratoare, limaxii. Nu ca ieri de multi. Parca vreo 20% mai putini. La baza foliei doar vreo trei melci din aia barosani. Cismele, cutiuta si hai la cules. Ieri nu i-am numarat. Azi au fost doar 119 bucati. Poate e de ras (consider ca nu), dar vreau sa vad ca cati erau si daca mai scade nr. lor. Eu cred ca da.
Mi-a fost ,,mila'' sa-i zdrobesc, sa-i bag la saramura, sau sa pun clor peste ei. I-am inecat, dar supravegheati, ieseau mereu la suprafata pe marginile cutiei. Acum incep sa-mi dau seama de ,,genocidul'' pe care il faceau astia in verdeturile mele. Mai ales dupa ce aram si frezam solul, ieseau din locurile unde au stat si tocau tot. Nu mi-am facut din eliminarea lor, decat o masura de protectie a culturilor viitoare. Sunt sigur ca si la voi in solar, sunt la fel de multi. Binenteles ca dupa ce plantez voi aplica si ,,mesurol'' dar intr-o doza mai de bun simt. Diseara pun foto cu ,,recolta'' de azi si cu inecatul balosilor.

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 14 octombrie 2013 - 22:39, a scris:

Uite aici, ce inseamna ridichi adevarate...

De gustibus, no disputandum.
Eu prefer ceva putin si ,,best''. Totul este sa-mi alint papilele gustative. Ridichiile sunt doar ceva de asezonare a unui meniu. Alte alimente au rolul sa ne umple burtica.

Vizualizare mesajanknic, pe 15 octombrie 2013 - 06:35, a scris:

ridichile alea bicolore lunguiete se cheama breakfast3 si sunt the best!

Total de acord. Dupa mine cele mai the best! Merita incercata o cultura mica. Pana gasesc ceva care sa le depaseasca, cred ca este greu, raman la ,,breakfast3''!

Vizualizare mesajjumborom, pe 15 octombrie 2013 - 06:44, a scris:

El mai hraneste si melcii,
iorgule, apuca-te de pescuit sau macar de vandut momeala, cica somnul trage bine la limax, adica te uiti la melci si te duci la culcare.

Nu vreau sa-i mai hranesc. Prefer sa-i inec direct, fara sa-i mai supun unor intepaturi in plus, cu acul de pescuit. Nu suntem atat de sadici. Avem si noi un suflet. RodicaBc avea dreptate.
Daca sunt lasati in pace, cred ca vor atinge dimensiuni corespunzatoare pescuitului la somn (peste). Acolo folosesc lipitori.

#28
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Foto promise

Attached Files



#29
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Chiar sunt dezgustatori! Eu cred ca fugeam din solar daca il gaseam asa cum i-ai gasit tu.

Edited by anasstasia, 15 October 2013 - 20:54.


#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu-i mai intelept sa-i lichidezi cat mai repede, inainte de a depune oua si a te procopsi cu o noua generatie de limacsi tineri si vigurosi in loc sa-i inveti sa inoate???

#31
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajjumborom, pe 15 octombrie 2013 - 06:44, a scris:

iorgule, apuca-te de pescuit,  somnul trage bine!

Foto off topic, dedicatie speciala pentru jumborom, cu pesti capturati pe lacul de acumulare, care se afla la 30m. de mine. Momeala folosita, lipitoarea.
Ma rezum doar la cateva imagini. Nu vreau sa iau avertisment!

Attached Files



#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
'Somnisorul' ala e 'buba'...e prins de tine sau e 'poveste pescareasca'???

#33
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajanasstasia, pe 15 octombrie 2013 - 20:49, a scris:

Chiar sunt dezgustatori! Eu cred ca fugeam din solar daca il gaseam asa cum l-ai gasit tu.

In toate solarele sunt prezenti!
Avantajul meu, daca pot sa-l numesc asa, este ca am imprastiat ,,guano'' si aufost deranjati. Taratorii astia se afla in sol si ies afara cand simt prospaturile, pe care noi le cultivam.
Cu riscul de a ma repeta, va tin la curent cu evolutia lor in solar. E o lupta intre munca depusa de mine si supravietuire lor. Daca sunt ignorizati, fac pagube imense. Asa inofensivi cum par.
Doamnelor, colegilor, am avantajul, ca anul trecut am trecut prin asa ceva. Am bagat la cap ce trebuie si iau masuri.
Castigator este Iorgu!

#34
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
mai bine dai drumu la gaini in solar curata ele tot

#35
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Nu cred ca are gaini. Am vazut eu unele la supermarket, dar erau vai de ele: n-aveau cap, n-aveau nici pene, erau congelate, nene !

Oricum, iorgu este, cum s-ar spune, trendy:

Limacsii uriaşi "invadează" Marea Britanie. Biologii cer ajutorul populaţiei pentru exterminarea lor.

#36
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Anul trecut, cam o luna mai tarziu fata de aceasta perioada, am avut aceiasi problema. Colegii mi-au sugerat acelasi lucru ca tine. Dar in urma, a foarte multe comentarii pe aceasta tema, am inteles ca pasarile refuza limaxii. Se pare ca sunt foarte toxici pentru ele. In schimb, cei cu cochilie, aia ,,barosani'', sunt considerati delicatese. Cred ca si pentru calciul continut in ,,casa din spate''. Dar astia sunt mai rari. Cred ca maine, e greu sa mai gasesc vreun  ,, imobiliar''. Am retineri mari in a le da sa manance limaxii!

Vizualizare mesajjumborom, pe 15 octombrie 2013 - 21:16, a scris:


In Spania au ajuns, dupa ce a facut Iorgu solarul! De aici au plecat. Nodul gordian, << limaxian>>, se pare ca se afla in solarul meu.
jumborom, cum faci frate ca ai toate informatiile, la secunda? Esti o intreaga enciclopedie!

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 15 octombrie 2013 - 20:49, a scris:

Nu-i mai intelept sa-i lichidezi cat mai repede, inainte de a depune oua si a te procopsi cu o noua generatie de limacsi tineri si vigurosi in loc sa-i inveti sa inoate???

Cum sa nu se inmulteasca, gurule, cand fac ,,sex a trois''. Aici este toata prolificitatea lor!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate