Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Internare Parhon, posibil hipertiroidism

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Buna ziua, incep prin relatarea unei povesti care-mi da foarte multe batai de cap. (Sex Barbat, Varsta, 16.8 Ani, Inaltime 1.88, Greutate 65 KG)
Luni am fost internat la institutul de endocrinologie C.I. Parhon Bucuresti si am fost supus unor analize.
Precizez ca trimiterea mi-a fost facuta de un medic cardiolog care in urma unor teste (holter 24h, electrocardiograma) mi-a pus diagnosticul de aritmie, iar testele de la holter i-au aratat tahicardie, de asemenea mi-a spus ca pentru varsta mea sunt prea inalt, avand in vedere ca chiar eu mi-am dat seama si multe persoane mi-au spus ca m-am inaltat prea brusc.

Ajuns la parhon, luni am fost internat, iar in prima zi am strans doar urina intr-un borcan, dar a 2-a zi am stat cu branula in mana pentru recoltare de sange.
A 3-a zi am fost la tomograf care mi-a spus ca nu prezint noduli la tiroida, dar este foarte tulbure. a 4-a zi am avut tot recoltare de sange. In cele din urma a 5-a zi (vineri) medicul (Doctor Endocrinolog Andreea Brehar) m-a trimis la un examen de tomografie computerizata unde mi-au injectat o substanta de contrast, si dupa aceea am fost trimis acasa, ramanand ca sa revin cu un telefon pentru rezultatul final, mamei mele i s-a spus doar de doctora ca hormonul de creste este foarte mare si ca nu este ceva de temut, dar sa afle rezultatele finale.
De asemenea mi-a spus ca trebuie sa beau multe lichide sa elimin substanta de contrast, asta am si facut.

In drum spre casa am simtit o durere toracica, dar am tratat-o ca pe ceva normal.

Astazi (sambata) am simtit ceva diferit la mine:
Simt ca am tensiune arteriala mare, o senzatie de greata, un apetit crescut de mancare, dar o moleseala si respiratie grea, oboseala, inrosirea ochilor, si inima imi bate foarte repede la repaus (~80 bpm), somnolenta.

Am citit pe net si cam astea ar fi si simptomele unei furtuni tiroidiane...as vrea sa stiu si eu daca totul are legatura cu acea substanta de contrast care am aflat ca era bazata pe iod?
Precizez ca nu am primit nici un tratament in timpul in care am fost internat, nici o pastila nimic. Singura a fost substanta de contrast.
Multumesc.

#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Doctorii e prosti dom'le... Rumega neste salata cu patrunjel ca trece... Chiar atat de ipohondru esti?!?!?

#3
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Sa zicem ca sunt putin ipohondru, deoarece ma tulbura aceasta stare.
Ma gandesc sa nu fi avut o reactie alergica sau un soc anafilactic la acea substanta, desii sunt aproximativ 26 de ore de cand am facut tomografia...

Edited by TuXy, 12 October 2013 - 18:27.


#4
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Nu cred  te iradiaza de 2X, copil fiind, inclin sa cred ca in a 3-a zi ai facut un echo tiroidian?
La asta ma refer: "A 3-a zi am fost la tomograf care mi-a spus ca nu prezint noduli la tiroida, dar este foarte tulbure." si Day5(al 2-lea tomograf).

Edited by IP-XCENTRIC, 12 October 2013 - 18:42.


#5
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Am mentionat gresit, imi cer scuze.
A 3-a zi am fost la ecografie defapt.

#6
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Hai bre, fii barbat!
N-a murit nimeni nici de palpitatii, nici de hipertiroidie.
Inalt esti, slab esti, minte capeti pe masura ce te maturizezi, ce mai vrei?! Posted Image Posted Image

Ai rabdare pana saptamana viitoare la programare si ulterior pana ajungi la 18 ani, cand lucrurile se pot rezolva de la sine, daca devii matur......

Edited by IP-XCENTRIC, 12 October 2013 - 19:25.


#7
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010
1. Termina cu cititul pe net ca nu o sa intelegi nimic.
2. Furtuna tiroidiana? la 80 pe minut, cu somnolenta in contextul in care nu ai o patologie tiroidiana - probabil nici nu te trimitea la o investigatie cu substanta de contrast iodata....Posted Image
3. Singurul lucru la care ma pot gandi e o nefropatie de contrast, nu e exclusa dar daca zici ca ai baut apa si ai si urinat bine dupa..In fine, mergi si tu maine la un laborator si fa-ti o creatinina - daca iese normala e exclus sa fi facut asta.
4. Soc anafilactic  Posted Image  - nu cred ca iti mai ardea sa scrii la softpedia.
5. Esti ipohondru si lipsa de cunostinte nu te ajuta iar netul.....

Edited by rotweilleronguard2000, 12 October 2013 - 19:38.


#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Simti ca ai TA mare?
Du-te la prima farmacie gasita in cale si cere sa ti se ia TA, asta daca nu are maica-ta prin casa vreun tensiometru sau vreo vecina de-a voastra.
Posibil sa te stresezi si sa iti induci singur starile astea.
Daca te simti rau, du-te la camera de garda a primului spital iesit in cale, de preferinta sa fie Spital de Urgenta, Municipal sau Floreasca.

#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Crezi ca daca erai cu "probleme" te lasau sa pleci din spital?!? Ce spui tu aici e ipohondrie curata nu doar "putin"...

#10
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Bine, din cate am citit pe net, ma atac singur este adevarat :))
Dar mie la spital mi-au spus sa revin cu un telefon pe miercuri-joi cu un telefon pentru analizele finale, ce analize au iesit acum spun doar ca hormonul de crestere este prea puternic...si nah ma gandeam ca substanta de contrast e pe baza de iod, si am facut eu in capul meu legatura iod=tiroida din cate am citit pe net:))
+Ca in a 2-a zi am uitat sa precizez dupa prima recoltare din branula, mi-au dat sa beau o cana cu un lichid incolor, de gust putin dulce si nu am aflat inca ce este...

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ti-au dat glucoza sa bei.
Calm, nu se intampla nimic, doar mintea ta iti joaca feste.
Du-te la somn, lasa prostiile, sau ocupa-ti mintea cu ceva util, nu cu aberatii.

#12
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Azi este marti...ochii imi sunt mai rosii pe zi ce trec, si chiar daca sunt infofolit bine tot imi este frig si dardai...daca si de data asta spuneti ca e ceva mintal

Edited by TuXy, 15 October 2013 - 18:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate