Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pe urmele pasilor lui Isus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Acest topic nu-si propune o lupta intre culte, ci o descriere a unor evenimente ce au marcat istoria omenirii de o maniera inegalabila si irepetabila.

Povestea lui Isus pe acest pamant, poate fi abordata in felurite feluri.
Pentru mine,este povestea unui mai mult decat lider, un pastor asa cum se autodefineste el
Cel mai neobisnuit pastor din istoria umanitatii, avand in vedere ca in sens traditional european, pastorii mana turma de oi din spate, ajutati de caini iar oile sunt destul de speriate pana trec de poarta tarcului-ma intreb ce parere are un european despre pastorul care conduce in mod oriental oile :)

Edited by ThinkAbout, 10 October 2013 - 21:06.


#2
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Mie nu-mi plac urmele de pasi indiferent ca-s a lui Isus sau ale lui Gonthar .

De fapt nu-mi plac urmele in general . . .

#3
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Pe mine ma intereseaza sa citesc cum  neoprotestantii ar discuta despre nasterea lui Isus.
Sunt chiar curioasa, ce reprezinta pentru ei momentul, daca faptul ca a venit pe acesta lume in cel mai umil mod cu putinta s.a.m.d. are vreo insemnatate in plan personal ...

#4
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Dar care pastor isi lasa cele 99 de oi si pleaca in cautarea celei ratacite? Niciunul. Toti vor sa traiasca ei bine si nu le pasa de enoriasi. Am avut ocazia sa traiesc in cativa ani in biserica ceea ce altii au trait intr-o viata intreaga. Nu are rost sa va povestesc cate interese exista si cat de exploatata e biserica pentru bani. Sunt atatia profitori incat iti vine sa plangi. E chiar incredibil si oribil cand auzi ce fac pastorii pe la spate. Chiar azi am auzit despre un pastor care l-a certat in biserica pe un enorias care nu era in biserica, acuzandu-l ca face lucruri rele, dar, si cand scriu ce urmeaza imi vine sa ii dau pumni in cap, el invarte bani si are vila pe langa casutele enoriasilor, fii lui sunt niste curvari notorii si HOTI, prinsi furand, iar fiica lui este o curva care si-o trage cu cine apuca.

Mai bine pe urmele lui Isus... care, din cate stiu, a salvat o femeie prinsa in adulter.

Edited by TurcuOvidiu, 10 October 2013 - 21:16.


#5
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
vezi ca ai mancat un " i " - e Iisus din cate stiu eu

Isus ( cu un singur  " i " ) parca inseamna magar - daca m-a mintit profesoara de religie in clasa a III - a atunci te mint si eu

#6
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 21:13, said:

Pe mine ma intereseaza sa citesc cum  neoprotestantii ar discuta despre nasterea lui Isus.
Sunt chiar curioasa, ce reprezinta pentru ei momentul, daca faptul ca a venit pe acesta lume in cel mai umil mod cu putinta s.a.m.d. are vreo insemnatate in plan personal ...
Sunt pur si simplu uluit cum ai reusit sa ai aproape 20.000 de postari in asa scurt timp...

Isus s-a nascut in conditii foarte modeste, chiar murdare, pentru ca noi sa fim primiti, nascuti din nou in conditii regale, primiti cu bratele deschise si cu bucurie. Mai tarziu, El a fost ucis pentru ca noi sa traim, a murit in saracie pentru ca noi sa traim in bucuriile vietii, a murit blestemat pentru ca noi sa traim binecuvantati, a murit parasit pentru ca noi sa traim in familie.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 21:13, said:

Pe mine ma intereseaza sa citesc cum  neoprotestantii ar discuta despre nasterea lui Isus.
Sunt chiar curioasa, ce reprezinta pentru ei momentul, daca faptul ca a venit pe acesta lume in cel mai umil mod cu putinta s.a.m.d. are vreo insemnatate in plan personal ...

Neoprotestantii sunt de multe feluri, la extreme fiind secte ce-si controleaza destul de dur adeptii (gen martorii lui iehova, chiar adventistii, mormonii - pentru ca si acestia incearca sa se legitimeze cu Biblia), in cealalta extrema fiind culte gen baptisti/ penticostali/ crestini dupa evanghelie/ menoniti (si care pot fi numite "secte" doar fiindca nu au aceleasi doctrine ca ortodocsii). Oricum, merita de notat ca ultima categorie face parte din consiliul mondial al bisericilor crestine si impartaseste multe dogme de baza cu ortodoxia si catolicismul.

Sigur ca nasterea lui Isus in conditii umile inseamna ceva important pentru neoprotestanti, pentru ca Biblia subliniaza acest lucru.
Poti incerca sa asisti la un concert de colinde (chiar un oratoriu de Craciun) intr-o biserica baptista sau crestina dupa evanghelie.

#8
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013

View PostMar-zZz, on 10 octombrie 2013 - 21:15, said:

vezi ca ai mancat un " i " - e Iisus din cate stiu eu

Isus ( cu un singur  " i " ) parca inseamna magar - daca m-a mintit profesoara de religie in clasa a III - a atunci te mint si eu

Isus m. («Mântuitorul»), numit și Hristos («Unsul lui Dumnezeu»), născut la Betleem din sfânta Fecioară, fu răstignit la vârsta de 33 de ani din ordinul guvernatorului roman Porițiu Pilat. Data nașterii sale (25 Dec.), indică începutul erei actuale și divinitatea sa deveni dogma fundamentală a creștinismului.
Sursa

#9
Macinca

Macinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.10.2010

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 21:06, said:

Acest topic nu-si propune o lupta intre culte, ci o descriere a unor evenimente ce au marcat istoria omenirii de o maniera inegalabila si irepetabila.

Povestea lui Isus pe acest pamant, poate fi abordata in felurite feluri.
Pentru mine,este povestea unui mai mult decat lider, un pastor asa cum se autodefineste el
Cel mai neobisnuit pastor din istoria umanitatii, avand in vedere ca in sens traditional european, pastorii mana turma de oi din spate, ajutati de caini iar oile sunt destul de speriate pana trec de poarta tarcului-ma intreb ce parere are un european despre pastorul care conduce in mod oriental oile Posted Image
incepand cu primul rand scris de tine stimata doamna/domnisoara imi dau seama  ca e o "urma" de discriminare..diferentieli de cult religios,   deduc ca cei ce nu's prea conformati cu ideea asta divina nu pre au au ce cauta prin acest topic, oricum... "pastorul care conduce in mod oriental" sau  traducand asta "cel urmat de oi"  e cu un subinteles  care inca se manifesta si a fost scos in evidenta de-a lungul timpul ideea pe care ne-o impune biserica de a urma calea domnului...deci nu e nimic de comentat.. e doar un mic gram de doctrina religioasa...

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 21:13, said:

Pe mine ma intereseaza sa citesc cum  neoprotestantii ar discuta despre nasterea lui Isus.
Sunt chiar curioasa, ce reprezinta pentru ei momentul, daca faptul ca a venit pe acesta lume in cel mai umil mod cu putinta s.a.m.d. are vreo insemnatate in plan personal ...
Un mântuitor vestit încă de la căderea în păcat a omului şi aşteptat cu râvnă încă de pe atunci a ţinut trează conştinţa unora dar bucuria cea mai mare o trăim  astăzi cănd ştim că împăratul ce ni s-a dat a  venit pe pământ nu într-un palat împărătesc cum s-ar fi cuvenit ci S-a dezbrăcat de alaiul meritat ba mai mult ieslea din grajd a fost pătuţul pentru Mântuitorul omenirii .Si totuşi cerurile strigau de bucurie şi nădejde pentru vestea ce ni se aducea odată cu întruparea Cuvântului Tatălui ceresc ce ne vroia salvaţi din robia păcatului .Era iubirea Tatălui arătată în chip firesc pentru răscumpărarea ce se pregătea dată pentru o altă împărăţie omului cu uitare dar şi năpădit de  grijile vieţii .Era singurul Lui Fiu şi pe care îL trimitea ca preţ de răscumpărare pentru "oile" rătăcite şi urma să fie răpus nu doar de cuie şi lance dar şi de răutate ce nu conteneam să o arătăm chiar şi în Faţa Lui . Slăvit să fie numele LUI .Mântuitorul şi Domnul Dumnezeul nostru .Amin.

#11
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMacinca, on 10 octombrie 2013 - 22:46, said:

incepand cu primul rand scris de tine stimata doamna/domnisoara imi dau seama  ca e o "urma" de discriminare..diferentieli de cult religios,   deduc ca cei ce nu's prea conformati cu ideea asta divina nu pre au au ce cauta prin acest topic, oricum... "pastorul care conduce in mod oriental" sau  traducand asta "cel urmat de oi"  e cu un subinteles  care inca se manifesta si a fost scos in evidenta de-a lungul timpul ideea pe care ne-o impune biserica de a urma calea domnului...deci nu e nimic de comentat.. e doar un mic gram de doctrina religioasa...
nu am intentionat sa discriminez, ci doar am sesizat o diferenta, in ceea ce priveste modul de pastorire.
bineinteles, biserica a adoptat un anumit fel de pastorire a turmei, insa nu acesta este subiectul topicului Posted Image

in ceea ce priveste deducerea...hmmm...pastorul are o pasune, in biblie se face mentiune la pasunea lui ruth, moabita
unii moabiti l-au acceptat pe Isus dinainte de a se naste, ceea ce este un indiciu clar ca Dumnezeu nu respinge pe nimeni.

Edited by ThinkAbout, 10 October 2013 - 22:57.


#12
Macinca

Macinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.10.2010
nu vreau sa par contra ideologiilor  religioase.. insa   subiectul dvs are legaturi  in aceasta zona..dar hai sa  uitam pentru moment  ca avem un d-zeu.. si sa facem din tot doar  o ipoteza
gresesc daca tin sa cred   ca toata istoria asta  a credintei.. si acel d-zeu caruia ne inchinam  e doar manipulare psihologica?..acel spirit de turma ?..,  de ce?... pentru ca  in varful piramidei suntem noi..  deci lantul se termina.. suntem superiori pe pamant celor inferioari noua..,  suntem in sec 21  acum.. dar ganditiva , in urma cu  sute de ani..mii etc... daca nu se crea ideea de zeitate..sau divinitate.., ce haos ar fi fost..? omul fara stapan?.. totul mi se pare o  lucratura antica foarte bine pusa la punct si  transmisa pana in ziua de azi..  cred ca plantele medicinale ale indigenilor..mayasilor, egiptenilor etc.. erau de fapt  plantecu efec  halucinogen..de aici si viziunile lor sau revelatiile... scz ca am deviat de la subiect, sper sa-mi fie acceptata aceasta  parere :)

#13
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMacinca, on 10 octombrie 2013 - 23:24, said:

nu vreau sa par contra ideologiilor  religioase.. insa   subiectul dvs are legaturi  in aceasta zona..dar hai sa  uitam pentru moment  ca avem un d-zeu.. si sa facem din tot doar  o ipoteza
gresesc daca tin sa cred   ca toata istoria asta  a credintei.. si acel d-zeu caruia ne inchinam  e doar manipulare psihologica?..acel spirit de turma ?..,  de ce?... pentru ca  in varful piramidei suntem noi..  deci lantul se termina..
istoria credintei este strans legata de istoria dezvoltarii societatii umane
fiecare religie a amprentat unic comunitatea care a adoptat-o.
deci o nastere intr-o iesle a transformat istoria
unic mod de a introduce in scena un zeu mai aparte putem spune.
este cel mai umil dintre toti zeii, indiscutabil :)

#14
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 21:06, said:

Pentru mine,este povestea unui mai mult decat lider, un pastor asa cum se autodefineste el


Si pentru mine la fel.
Un lider cu capacitati deosebite de intelegere si interpretare a celor scrise in religia iudaica.
Un om nascut intr-o epoca, mult prea inferioara pentru el.
Un bun mobilizator, un bun orator, un naiv cetatean, daca mana lui dreapta se dezice de el......

Pasii lui trebuiesc urmariti incepand de la Nazareth,caci inteleg ca este cam confuza perioada Bethlehem-Nazareth

Edited by vio69a, 10 October 2013 - 23:49.


#15
Macinca

Macinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.10.2010

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 23:37, said:

istoria credintei este strans legata de istoria dezvoltarii societatii umane
fiecare religie a amprentat unic comunitatea care a adoptat-o.
deci o nastere intr-o iesle a transformat istoria
unic mod de a introduce in scena un zeu mai aparte putem spune.
este cel mai umil dintre toti zeii, indiscutabil Posted Image
nu uita de bing-bang ;))

#16
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostMar-zZz, on 10 octombrie 2013 - 21:15, said:

vezi ca ai mancat un " i " - e Iisus din cate stiu eu
Isus ( cu un singur  " i " ) parca inseamna magar - daca m-a mintit profesoara de religie in clasa a III - a atunci te mint si eu

Noua dreapta e prezenta chiar peste tot ? Eu ma gandeam ca mana ta dreapta e ocupata cu alte chestii mai lumesti, nu cu proferatul unor ineptii!

Cele scrise de tine sunt idei provenite din putul/haul adanc al negandirii unor horrortodocsi alienati fata de Dumnezeul Cel Adevarat !

Isus Hristos este forma umana a Dumnezeului Atotputernic, modul evlavios in care El sa purtat pe acest pamant a fost mai mult decat exemplar,
evident ca nimeni nu poate sa-L egaleze sau sa-L copieze fidel pe Marele Pastor, Pastorul Adevarat sau pe Cel numit si Blandul Pastor!


View PostTurcuOvidiu, on 10 octombrie 2013 - 21:19, said:

Sunt pur si simplu uluit cum ai reusit sa ai aproape 20.000 de postari in asa scurt timp...

'Think about' e femeie, e foarte volubila si plina de idei, nu se da batuta si isi apara in mod ferm principiile si desigur ii si place enorm sa dezbata / sa combata !

Isus s-a nascut in conditii foarte modeste, chiar murdare, pentru ca noi sa fim primiti, nascuti din nou in conditii regale, primiti cu bratele deschise si cu bucurie. Mai tarziu, El a fost ucis pentru ca noi sa traim, a murit in saracie pentru ca noi sa traim in bucuriile vietii, a murit blestemat pentru ca noi sa traim binecuvantati, a murit parasit pentru ca noi sa traim in familie.


Esti foarte concis dar totodata si explicit, bravo 'Turcu Ovidiu'

View PostMacinca, on 11 octombrie 2013 - 06:11, said:

nu uita de bing-bang Posted Image)

'Macinca' probabil ca dumneata Posted Image  te gandesti la Posted Image  .ang-bang ...
din distrugere , din dezordine sau din nimic nu poate sa apara nici un fel de lucru bun, eficient si durabil / (auto)sustenabil !

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 22:50, said:

nu am intentionat sa discriminez, ci doar am sesizat o diferenta, in ceea ce priveste modul de pastorire.
bineinteles, biserica a adoptat un anumit fel de pastorire a turmei, insa nu acesta este subiectul topicului
in ceea ce priveste deducerea...hmmm...pastorul are o pasune, in biblie se face mentiune la pasunea lui ruth, moabita
unii moabiti l-au acceptat pe Isus dinainte de a se naste, ceea ce este un indiciu clar ca Dumnezeu nu respinge pe nimeni.
In Berlin exista un cartier destul de mare, numit Moabit http://en.wikipedia.org/wiki/Moabit , se pare ca acesta are origini protestante Posted Image
desi ulterior a devenit un "fief" romano-catolic, berlinezii si nu numai ei, asociaza termenul moabit cu pârnaie ori puşcărie /
pârnaiaș ori pucăriaș  !

Edited by Teophileos, 11 October 2013 - 10:32.


#17
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 21:13, said:

Pe mine ma intereseaza sa citesc cum  neoprotestantii ar discuta despre nasterea lui Isus.
...

Discutia se termina repede.

Si, daca n-a inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica, voi sunteti inca in pacatele voastre, (1Cor.15:17)

Derci te uiti la el pe unde este .

View PostTeophileos, on 11 octombrie 2013 - 10:08, said:

evident ca nimeni nu poate sa-L egaleze sau sa-L copieze fidel pe Marele Pastor,


Cine zice ca ramane in El trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus. (1Ioan.2:6)

Trebuie , daca nu ,out.

Edited by husand, 11 October 2013 - 10:31.


#18
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006

View PostThinkAbout, on 10 octombrie 2013 - 21:06, said:

Acest topic nu-si propune o lupta intre culte, ci o descriere a unor evenimente ce au marcat istoria omenirii de o maniera inegalabila si irepetabila.

Povestea lui Isus pe acest pamant, poate fi abordata in felurite feluri.
Pentru mine,este povestea unui mai mult decat lider, un pastor asa cum se autodefineste el
Cel mai neobisnuit pastor din istoria umanitatii, avand in vedere ca in sens traditional european, pastorii mana turma de oi din spate, ajutati de caini iar oile sunt destul de speriate pana trec de poarta tarcului-ma intreb ce parere are un european despre pastorul care conduce in mod oriental oile Posted Image
Intrebare simpla: de ce a venit Isus Hristos pe pamant?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate