Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

trimitere la casa de asigurari, de la medic de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Rina21

Rina21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.10.2013
Buna ziua
Sunt studenta, am sub 26 de ani si am o problema mica, care a evoluat spectaculos intr-una mare.
De ceva vreme am niste necazuri cu ochii si e cam necesar un consult la oftalmolog. Ma duc la medicul de familie pentru trimitere, care ma expediaza catre...Casa de Asigurari, pe motiv ca "daca nu iau adeverinta de la asigurari, nu-mi poate da trimitere".
Acolo mi-au cerut  adeverinta ca sunt la facultate, copie dupa diploma de bac (desi din adeverinta se cam subintelegea asta) si copie dupa buletin. Bun, am facut-o si pe-asta. M-am dus frumos azi cu toate actele si cu informatia conform careia adeverinta se elibereaza pe loc (informatie primita data trecuta), si ...surpriza! E gata abia pe data de 24.
Acum intrebarea este: tot circul asta si toate plimbarile astea sunt chiar necesare pentru o simpla trimitere la oftalmolog? Mi se pare complet absurd si as dori sa stiu daca chiar asa trebuie procedat, sau e vreun incompetent la mijloc platit degeaba care informeaza prost.

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
aham
asa merge sistemul de sanatate condus de nicolaescu
uita-te la el si o sa intelegi de ce

#3
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
La 26 de ani esti cam batrana pt. a fi studenta, si-a luat probabil toate precautiile  necesare.
Nu vorbesc de medicina si arhitectura.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRina21, on 10 octombrie 2013 - 18:00, said:

tot circul asta si toate plimbarile astea sunt chiar necesare pentru o simpla trimitere la oftalmolog?
Nu. Platesti consultatia si ce mai trebuie si nu ai nevoie de asigurarile statului. Cand vrei sa ai scutire sau scazuta plata trebuie sa treci prin tot circul. Si salariatii ori firmele au parte de plimbari (plata la ANAF si adeverinta la casa).

Edited by neagu_laurentiu, 10 October 2013 - 18:14.


#5
Rina21

Rina21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.10.2013
exact la medicina (veterinara) sunt...si am sub 26.
mda, credeam/speram ca e o greseala...
si daca iau adeverinta asta, data viitoare cand vor mai fi probleme trebuie iar sa iau alta?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e valabila decat cateva luni (daca nu mai esti studenta, daca ai sau nu venituri s.a.m.d.).

Edited by neagu_laurentiu, 10 October 2013 - 18:16.


#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View PostRina21, on 10 octombrie 2013 - 18:00, said:

"daca nu iau adeverinta de la asigurari, nu-mi poate da trimitere"
Daca faci o interogare pe Interfata SIUI online cu CNP-ul tau ce raspuns primesti ?

Edited by adrian_r5, 10 October 2013 - 18:18.


#8
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View PostRina21, on 10 octombrie 2013 - 18:00, said:

Acum intrebarea este: tot circul asta si toate plimbarile astea sunt chiar necesare pentru o simpla trimitere la oftalmolog? Mi se pare complet absurd si as dori sa stiu daca chiar asa trebuie procedat, sau e vreun incompetent la mijloc platit degeaba care informeaza prost.

mie mi se pare cam absurd ca sa te tratezi pe banii ce ii platesc oamenii care muncesc iar tu cand vei termina facultatea veoi ridica coada si vei emigra in canada. ai 18 ani fii bun si platesteti singur asigurarea medicala nu la 26 ani sa umbli dupa gratuitati

pe langa toate tu inca scuipi in legile tarii care te intretine la varsta de 26 ani. legea clar spune ca adeverinta se elibereaza in 14zile si deci ti s-a spus corect ca sa vii pe data de 24

#9
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Puteai sa bifezi o casuta si primeai adeverinta acasa.

#10
Rina21

Rina21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.10.2013
*gonduras, am cerut raspunsul la o intrebare. nu ma intereseaza catusi de putin parerea ta. ma priveste daca plec sau nu, iar motivele pentru care profit de casa de asigurari sunt personale si in niciun caz nu le voi impartasi aici. legea nu o gasisem si din cauza asta am intrebat.

am sunat la Casa de Asigurari si mi s-a confirmat asta. site-ul nu functioneaza momentan dar m-am lamurit...multumesc pentru informatii tuturor:)

o seara buna



#11
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,106
  • Înscris: 06.09.2005

View Postgondurasul, on 10 octombrie 2013 - 18:29, said:


mie mi se pare cam absurd ca sa te tratezi pe banii ce ii platesc oamenii care muncesc iar tu cand vei termina facultatea veoi ridica coada si vei emigra in canada. ai 18 ani fii bun si platesteti singur asigurarea medicala nu la 26 ani sa umbli dupa gratuitati

pe langa toate tu inca scuipi in legile tarii care te intretine la varsta de 26 ani. legea clar spune ca adeverinta se elibereaza in 14zile si deci ti s-a spus corect ca sa vii pe data de 24
Vai de capul tau.

#12
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostIP-XCENTRIC, on 10 octombrie 2013 - 18:09, said:

La 26 de ani esti cam batrana pt. a fi studenta, si-a luat probabil toate precautiile  necesare.
Nu vorbesc de medicina si arhitectura.
Nu şi-a luat nimeni nici o precauţie. Doar nu e după cum îi taie pe unii capul sau pe intuite.
Aşa e procedura.

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Sistemul de asigurari se va prabusi in curand si cu cat mai repede cu atat mai bine
In afara de urgente nimeni care nu plateste asigurare nu ar trebui tratat moka

#14
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Dacă vrei servicii de calitate, du-te la privat. Dacă nu, e bine şi aşa.

#15
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Nu e certitudine.

View Postmarcusdefeis, on 10 octombrie 2013 - 18:09, said:

aham
asa merge sistemul de sanatate condus de nicolaescu
uita-te la el si o sa intelegi de ce

nu neg ca e un tantalau, dar sistemu asta n-a mers niciodata prea grozav.

#16
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcleopatra00, on 10 octombrie 2013 - 19:48, said:

Dacă vrei servicii de calitate, du-te la privat.
unii ar spune fix pe dos

#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca vrei calitate,pleaca din tara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate