Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#7057
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

View Postzircon, on Sep 6 2006, 12:53, said:

Ai dreptate cosci! Forumul SP a deschis multora ochii dar nu e de ajuns. Faptul ca Grigutulica a sters-o afara poate fi o arma cu 2 taisuri pentru el prin faptul ca acum se poate mediatiza cazul in lume!

O idee buna, cred eu, ar fi sa intre cineva dintre userii anti-MISA pe wikipedia (versiunile in romana, engleza, franceza etc.) si sa editeze paginile despre GB si MISA, eventual si cu link-uri catre forumul asta sau catre site-ul lui Kim. Am vazut ca misanii au fost foarte prompti in a edita ei insisi respectivele pagini ca sa posteze versiunea lor despre biografia lui GB si despre istoria MISA-ei.
Daca as fi avut mai mult timp m-as fi ocupat eu de asta, dar o sa mai lipsesc de pe net inca o perioada de timp incepand de zilele urmatoare.

#7058
Zizilon

Zizilon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2006
Am urmarit o perioada de vreme topicul MISA & Bivolaru - pro si contra.

Pentru cei care sunt totusi interesati de o practica spirituala, ce alternativa au in Romania ?

Zizilon

#7059
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

View PostZizilon, on Sep 11 2006, 13:59, said:

Am urmarit o perioada de vreme topicul MISA & Bivolaru - pro si contra.

Pentru cei care sunt totusi interesati de o practica spirituala, ce alternativa au in Romania ?

Zizilon

Depinde din ce domeniu vrei sa fie "alternativa". Daca vrei ceva din domeniul buddhismului tantric tibetan, o "alternativa" autentic traditionala este filiala cursului lui Ole Nydahl, care este in mod oficial un lama al oridinului monastic Karma Kagyu (lasam la o parte povestile despre bungee jumping, parasutism sau implicarea lui Ole in controversa privind actualul Karmapa :) ) :
http://www.calea-de-...-de-diamant.ro/
O alta alternativa este cursul de meditatie (in principal Anapanasatti si Vipassana) al lui Adi de la Brad, tipul plecat de la MISA de care s-a mai pomenit mai demult pe topic. Chiar daca el nu are in spate un "lineage" traditional autentic, macar este serios, spre deosebire de GB, si nu se baga in afaceri dubioase.
http://www.meditatie.ro
In rest, in domenii ca Zen, Qi Gong etc. cred ca stie sa te indrume mai bine landscape.
Scoli mari si serioase in domeniul yoga-ai propriu-zise sau al vreunui curent tantric nu s-au putut dezvolta in Romania din cauza prezentei MISA-ei, care a acaparat "piata" si a si creat un renume prost respectivelor cai spirituale. Respectivele scoli alternative au fost nevoite sa se multumeasca cu un numar mic de cursanti si in general evita publicitatea, pentru ca termeni cum ar fi "yoga", "tantra", "meditatie" etc. au inceput sa devina deja in opinia publica romaneasca asociati cu "MISA", "orgii", "prostitutie", "urinoterapie" etc. MISA e ca un copac mare, cu coroana stufoasa, dar mancat pe dinauntru de viermi si care prin umbra pe care o arunca nu lasa alti arbori sanatosi sa creasca si sa se dezvolte in jurul sau.

#7060
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

View PostNaga, on Sep 11 2006, 13:15, said:

Depinde din ce domeniu vrei sa fie "alternativa". Daca vrei ceva din domeniul buddhismului tantric tibetan, o "alternativa" autentic traditionala este filiala cursului lui Ole Nydahl, care este in mod oficial un lama al oridinului monastic Karma Kagyu (lasam la o parte povestile despre bungee jumping, parasutism sau implicarea lui Ole in controversa privind actualul Karmapa :) ) :
http://www.calea-de-...-de-diamant.ro/
O alta alternativa este cursul de meditatie (in principal Anapanasatti si Vipassana) al lui Adi de la Brad, tipul plecat de la MISA de care s-a mai pomenit mai demult pe topic. Chiar daca el nu are in spate un "lineage" traditional autentic, macar este serios, spre deosebire de GB, si nu se baga in afaceri dubioase.
http://www.meditatie.ro
In rest, in domenii ca Zen, Qi Gong etc. cred ca stie sa te indrume mai bine landscape.
Scoli mari si serioase in domeniul yoga-ai propriu-zise sau al vreunui curent tantric nu s-au putut dezvolta in Romania din cauza prezentei MISA-ei, care a acaparat "piata" si a si creat un renume prost respectivelor cai spirituale. Respectivele scoli alternative au fost nevoite sa se multumeasca cu un numar mic de cursanti si in general evita publicitatea, pentru ca termeni cum ar fi "yoga", "tantra", "meditatie" etc. au inceput sa devina deja in opinia publica romaneasca asociati cu "MISA", "orgii", "prostitutie", "urinoterapie" etc. MISA e ca un copac mare, cu coroana stufoasa, dar mancat pe dinauntru de viermi si care prin umbra pe care o arunca nu lasa alti arbori sanatosi sa creasca si sa se dezvolte in jurul sau.


   Eu cred ca si MISA ramine o alternativa, pentru cel care citeste cu atentie acest forum si stie sa evite diversele greseli care se fac. Daca omu merge  si isi face asanele, isi ia cursul si nu merge in tabere , grupuri etc , eu cred ca e ok. Mai da si pe forum din cind in cind si mai intreaba daca nu intelege cu ce se petrece pe acolo...
   Totusi eu nu cred ca ma voi intoarce. dar vorba lui ÅLA : "Never say Never"

Totusi atentie, daca doriti o cariera politica.. caci nu se stie niciodata(poate atirna greu un trecut la MISA)

Edited by dildo, 11 September 2006 - 14:00.


#7061
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 08.09.2006
am descoprit destul de tarziu acest forum asa ca fac eforturi sa citesc cel vreo 200 de pagini deja scrise (sunt f harnica).
am ajuns la explicatiile stiintifice ale lui naga si landscape despre tot ce misca in organism si in aceasta lume.

pt mine stiinta este ca un copil ce a descoperit alfabetul si acum invata sa citeasca o carte ce i-a stat sub nas dintotdeauna, cartea creatiei. a-l asculta si a ii da crezare numai acelui copil in eforturile lui de a silabisi cuvintele mi se pare destul de limitat. nu vede inca intreaga poveste, iar despre intelesul talcului ei, nici nu poate fi vorba.

cat despre explicarea fenomenelor si misterului acestei lumi, este ca si cum acelasi copil incearca sa descrie soarele dupa imaginea sa reflectata in apa uni lac, pt ca nu poate si nu stie ca exista posibilitatea de a-l privi direct.

din punctul meu de vedere  procesele fiziologice ce au loc in organismul uman reprezinta o corespondenta fizica a unor procese subtile, adica trairea unor stari (de exemplu) determina descarcari de hormoni, neurotransmitatori, mediatori, formarea unor sinapse etc, si nu invers.
a explica procesul de indragostire sau trairea unui orgasm numai pe baze fiziologice mi se pare simplist si pueril.

tot respectul pt oamenii de stiinta si pt setea lor de cunoastere, aceiasi sete de cunoastere care impinge specia umana pe cai diferite dar spre acelasi tel.

Edited by silvia bungrazescu, 11 September 2006 - 14:08.


#7062
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006
Pe OMNAMONAROD.RU, vei gasi intr-o  traducere excelenta, si fara trunchieri sau comentarii de multe ori gresite, toate textele importante  ca Hatha Yoga Pradipika, Gheranda Samhita, Yoga Kundalini Upanishad,
Tantra Shastra, etc, unde vei gasi informatiii, indicatii,  explicatii/efecte, despre tehnici importante de pranayama.



Am incercat sa intru si nu merge...

#7063
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postsilvia bungrazescu, on Sep 11 2006, 14:59, said:

din punctul meu de vedere  procesele fiziologice ce au loc in organismul uman reprezinta o corespondenta fizica a unor procese subtile, adica trairea unor stari (de exemplu) determina descarcari de hormoni, neurotransmitatori, mediatori, formarea unor sinapse etc, si nu invers.
D-na/d-ra Silvia,

Problema a fost indelung discutata si pe alte topicuri. E posibil intr-adevar ca toate procesele fiziologice sa aiba la baza ceva mai subtil, dar nu exista nici o dovada in acest sens si stiinta conventionala explica destul de bine majoritatea proceselor fara implicarea acestor energii subtile. De ce sa mai introducem o necunoscuta in ecuatie?
Ce preferati sa credeti? Ca un infarct survine datorita tensiunii sanguine ridicate sau ca duhul bolilor de inima situat intr-a 10-a dimensiune trimite o unda infarctogena? Ambele variante sunt posibile, insa unui om rational ii este mult mai usor sa aleaga varianta la indemana, adica prima varianta. A doua este posibila pentru ca nu exista dovada nici pro nici contra, dar cel putin eu prefer sa stau cu picioarele pe pamant.
Nu am vazut in viata mea capacitati paranormale care sa nu poata fi explicate stiintific. Ma refer la fenomenele care sfideaza legile fizicii, si nu la experientele subiective cum ar fi stari de fericire, OBE,NDE, dedublari, etc.
Repet: poate cineva sa imi spuna numerele castigatoare la 6/49? Nu.
Poate cineva sa imi spuna ce am mancat acum o ora? Nu.
Poate cineva sa imi provoace o banala durere de cap sau un anumit vis? Nu.
Poate cineva care iese in astral sa descrie ce tablou am eu pe perete? Nu.
Avand in vedere cele spuse mai sus, nu resping nici o ipoteza, dar prefer totusi sa raman sceptic in ceea ce priveste existenta a ceva mai mult decat ceea ce vedem si putem investiga.

#7064
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

View PostTAPAS, on Jul 23 2006, 23:02, said:

Merci, sunt in stare sa ma apar singur, posed o licenta in domeniu.
omul acesta nu stie ca si o arma se apara mai bine decat el. Fizic.

#7065
alchemical-transformation

alchemical-transformation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 11.07.2006
Salut!
Revin cu cateva amanunte noi despre situatia creata in urma decesului Monicai Cesa.
Dupa cum poate stiti GB a trimis o scrisoare din care s-au spicuit cateva pasaje dupa una din spiralele de la Costinesti. Atasez inregistrarea pe care sper sa o puteti audia...
De asemenea...o sa redau mai jos justificarea site-lui yogaesoteric pentru eliminarea articolului Monicai, articol preluat de revista Yoga Magazin si redat aici, cu cateva pagini in urma de Cosci.

"From: "yogaesoteric MISA" <[email protected]>
To: <...>
Subject: Re: Fwd: Intrebare.


Draga X,
Motivul pentru care a fost scoasa relatarea Monicai Cesa este tocmai faptul ca ea a murit. Noi nu am intentionat nicidecum sa ii promovam ideile (a caror valoare este infirmata tocmai de faptul ca ea a parasit planul fizic) ci, mai degraba, sa o sustinem sa isi depaseasca dificultatile printr-o anumita manifestare plina de prietenie si simpatie.
Gandeste-te cat de tragic ar fi insa ca alte persoane bolnave de cancer sa vada in aceasta relatare un exemplu pozitiv de urmat.
Cu drag,
redactia"

:surprise:  :surprise:  :surprise:

Attached Files



#7066
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

View Postalchemical-transformation, on Sep 11 2006, 16:56, said:

Salut!
Revin cu cateva amanunte noi despre situatia creata in urma decesului Monicai Cesa.
Dupa cum poate stiti GB a trimis o scrisoare din care s-au spicuit cateva pasaje dupa una din spiralele de la Costinesti. Atasez inregistrarea pe care sper sa o puteti audia...
De asemenea...o sa redau mai jos justificarea site-lui yogaesoteric pentru eliminarea articolului Monicai, articol preluat de revista Yoga Magazin si redat aici, cu cateva pagini in urma de Cosci.

"From: "yogaesoteric MISA" <[email protected]>
To: <...>
Subject: Re: Fwd: Intrebare.
Draga X,
Motivul pentru care a fost scoasa relatarea Monicai Cesa este tocmai faptul ca ea a murit. Noi nu am intentionat nicidecum sa ii promovam ideile (a caror valoare este infirmata tocmai de faptul ca ea a parasit planul fizic) ci, mai degraba, sa o sustinem sa isi depaseasca dificultatile printr-o anumita manifestare plina de prietenie si simpatie.
Gandeste-te cat de tragic ar fi insa ca alte persoane bolnave de cancer sa vada in aceasta relatare un exemplu pozitiv de urmat.
Cu drag,
redactia"

:surprise:  :surprise:  :surprise:

se aude f prost... cine crede ca intelege, poate sa transcrie aici??

#7067
Shari

Shari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.07.2006

View Postlandscape10, on Sep 11 2006, 07:28, said:

D-na/d-ra Silvia,

Problema a fost indelung discutata si pe alte topicuri. E posibil intr-adevar ca toate procesele fiziologice sa aiba la baza ceva mai subtil, dar nu exista nici o dovada in acest sens si stiinta conventionala explica destul de bine majoritatea proceselor fara implicarea acestor energii subtile. De ce sa mai introducem o necunoscuta in ecuatie?
Ce preferati sa credeti? Ca un infarct survine datorita tensiunii sanguine ridicate sau ca duhul bolilor de inima situat intr-a 10-a dimensiune trimite o unda infarctogena? Ambele variante sunt posibile, insa unui om rational ii este mult mai usor sa aleaga varianta la indemana, adica prima varianta. A doua este posibila pentru ca nu exista dovada nici pro nici contra, dar cel putin eu prefer sa stau cu picioarele pe pamant.
Nu am vazut in viata mea capacitati paranormale care sa nu poata fi explicate stiintific. Ma refer la fenomenele care sfideaza legile fizicii, si nu la experientele subiective cum ar fi stari de fericire, OBE,NDE, dedublari, etc.
Repet: poate cineva sa imi spuna numerele castigatoare la 6/49? Nu.
Poate cineva sa imi spuna ce am mancat acum o ora? Nu.
Poate cineva sa imi provoace o banala durere de cap sau un anumit vis? Nu.
Poate cineva care iese in astral sa descrie ce tablou am eu pe perete? Nu.
Avand in vedere cele spuse mai sus, nu resping nici o ipoteza, dar prefer totusi sa raman sceptic in ceea ce priveste existenta a ceva mai mult decat ceea ce vedem si putem investiga.

apropos de explicatii "new age" versus scepticismul unui om de stiinta, am vazut niste emisiuni interesante, un fel de "mythbusters" dar in domeniul credintelor, ideilor: ca de ex, religia, selfhelping therapies - mersul pe foc a lui anthony robbins, hipnoza, etc. si prezinta oameni de stiinta care analizeaza si demitizeaza de fapt aceste fenomene, aparent miraculoase ... in emisiuni apare si james randi, ca tot s-a pomenit de el pe aici:
http://video.google....970080804969879

chiar analizeaza si "sfintenia" unor figuri extrem de cunoscute ca maica theresa si mahathma gandi(care se pare ca se culca cu fete tinere si practica continenta :) ), iar concluzia lor- cum ca sunt dubioase multe din actiunile lor, nu face decat sa-mi confirme o ideee pe care am expus-o si aici mai demult: ca depinde ce vrei sa subliniezi despre un om- lucrurile bune care au inspirat oamenii sau pe celelalte care te dezamagesc si te lasa intr-o lume asa zis reala, dar lipsita de exemple care sa te inspire....  http://video.google....132838065157556

Edited by Shari, 11 September 2006 - 17:15.


#7068
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Shari,

Asta mai inseamna si ca nimeni nu poseda puteri miraculoase, ei nu au decat puterea pe care le-o dau cei care cred. Baza cursurilor de NLP consta in insusi efectul placebo. Daca cineva crede ca o schimbare personala este posibila atunci schimbarea se produce mult mai repede decat in cazul cuiva care nu crede.
Citeam undeva pe acest topic ca empatia este considerata fenomen paranormal. Aici o sa vin cu un contra-exemplu stupid, amuzant, chiar un pic obscen, dar perfect adevarat: daca un caine simte o catea in calduri de la 6 km (!), de ce n-am fi si noi capabili de comunicari non-verbale numai cu ajutorul feromonilor? Asa se explica si "puterile miraculoase" ale lui GB.

#7069
Hor

Hor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.09.2006

View PostThot31, on Sep 11 2006, 16:24, said:

Hatha Yoga Pradipika, Gheranda Samhita, Yoga Kundalini Upanishad,
Tantra Shastra, etc, unde vei gasi informatiii, indicatii,  explicatii/efecte, despre tehnici importante de pranayama.
Am incercat sa intru si nu merge...

Scuzele mele adresate celor interesati de aceste carti,
si iata adresa corecta si completa;

http://omnamo.narod.ru/books.html,

Gasesti si Yoga Tattva Upanishad, textele Nada Yantra, Djoti Yantra, Shakti Yantra etc.

#7070
Shari

Shari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.07.2006

View Postlandscape10, on Sep 11 2006, 10:13, said:

Shari,

Asta mai inseamna si ca nimeni nu poseda puteri miraculoase, ei nu au decat puterea pe care le-o dau cei care cred. Baza cursurilor de NLP consta in insusi efectul placebo. Daca cineva crede ca o schimbare personala este posibila atunci schimbarea se produce mult mai repede decat in cazul cuiva care nu crede.
Citeam undeva pe acest topic ca empatia este considerata fenomen paranormal. Aici o sa vin cu un contra-exemplu stupid, amuzant, chiar un pic obscen, dar perfect adevarat: daca un caine simte o catea in calduri de la 6 km (!), de ce n-am fi si noi capabili de comunicari non-verbale numai cu ajutorul feromonilor? Asa se explica si "puterile miraculoase" ale lui GB.

cred ca depinde care e limita normalitatii ca sa te poti raporta la ea in a numi ceva miraculos...de ex, viata mea a fost dintotdeauna plina de sincronicitati si ma astept sa continue pe aceeasi linie. it's a good feeling, sa simti ca totul comunica intr-o urzeala care aparent scapa logicii, sa te simti conectat. da stiu, explicatii psihologice pot exista: ca de fapt este un escape de la sentimentul izolarii si ca avem nevoie de a simti comuniune, unitate...
cred ca unul din motivele pt care oamenii numesc paranormal ceea ce de fapt este explicabil stiintific, este ignoranta in directia a ceea ce stiinta cu adevarat a explicat, spoiala de cunoastere pe care multi o avem in fizica, psihologie, biologie, etc...knowledge is power!

#7071
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Shari,

Felicitarile mele pentru o pozitie foarte echilibrata si pe care o sustin in totalitate!  :peacefingers:
Fac cinste cu un ceai cu aroma de pin (preferatul meu), in viata asta sau cea viitoare. :)

#7072
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 08.09.2006

View Postlandscape10, on Sep 11 2006, 15:28, said:

D-na/d-ra Silvia,

Problema a fost indelung discutata si pe alte topicuri. E posibil intr-adevar ca toate procesele fiziologice sa aiba la baza ceva mai subtil, dar nu exista nici o dovada in acest sens si stiinta conventionala explica destul de bine majoritatea proceselor fara implicarea acestor energii subtile. De ce sa mai introducem o necunoscuta in ecuatie?
Ce preferati sa credeti? Ca un infarct survine datorita tensiunii sanguine ridicate sau ca duhul bolilor de inima situat intr-a 10-a dimensiune trimite o unda infarctogena? Ambele variante sunt posibile, insa unui om rational ii este mult mai usor sa aleaga varianta la indemana, adica prima varianta. A doua este posibila pentru ca nu exista dovada nici pro nici contra, dar cel putin eu prefer sa stau cu picioarele pe pamant.
Nu am vazut in viata mea capacitati paranormale care sa nu poata fi explicate stiintific. Ma refer la fenomenele care sfideaza legile fizicii, si nu la experientele subiective cum ar fi stari de fericire, OBE,NDE, dedublari, etc.
Repet: poate cineva sa imi spuna numerele castigatoare la 6/49? Nu.
Poate cineva sa imi spuna ce am mancat acum o ora? Nu.
Poate cineva sa imi provoace o banala durere de cap sau un anumit vis? Nu.
Poate cineva care iese in astral sa descrie ce tablou am eu pe perete? Nu.
Avand in vedere cele spuse mai sus, nu resping nici o ipoteza, dar prefer totusi sa raman sceptic in ceea ce priveste existenta a ceva mai mult decat ceea ce vedem si putem investiga.

d-le landscape

nu sunt pt un razboi stiinta versus credinta; tot ce vreau sa spun este ca stiinta este limitata si a te baza numai pe stiinta este la fel de limitat.este ca si cum ai sta in fata unui zid pe care il atingi cu mana, si refuzi sa crezi ca ar fi si altceva in spatele acelui zid pt ca ochii tai nu vad dincolo si mana ta iti cofirma soliditatea lui.
sa nu uitam ca la inceputul secolului se credea ca nimic nu mai este de descoperit, ca totul s-a inventat deja.
despre explicatia stiintifica a capacitatilor paranormale probabil in vreo 100 de ani se va rade si se va considera pueril tot ceea ce consideram noi acum "demonstrat stiintific".

cat despre "duhul bolilor de inima situat intr-a 10-a dimensiune"sa fim seriosi ! trebuie neaparat sa ne situam intre extreme?
eu cred ca a venit vremea sa scapam de imaginile astea stupide cu vrajitoare calare pe matura, magicianul negru ce bolboroseste langa un cazan in care fierbe o pisica, dracul cu coada si coarne, vampirii bautori de sange uman etc. astea sunt doar povesti de speriat copiii,sunt clisee repetate pana la epuizare si au dus la bagatelizarea unor fenomene reale.
cat despre oameni care sa-ti raspunda cu "da" la intrebarile tale de mai sus cred sincer ca exista, dar la fel cred ca au ceva mai bun de facut decat sa dovedeasca ceva doar de amorul stiintei.

apropo de medicina, oricat ar parea de ciudat, dar cu tot progresul tehnic ramane un domeniu destul de limitat(exceptie chirurgia); este un domeniu unde cuvantul "cronic" il intalnesti la tot pasul; iar cine spera sa se vindece de o boala de inima in cadrul medicinei clasice poate sa astepte mult si bine.totusi progrese se fac si in acest domeniu ; de ex a aparut psihosomatica un domeniu cu mari perspective si surprize in viitor, zic eu.
deci, astept cu mare nerabdare progresele stiintei, rezervandu-mi dreptul sa-mi inchipui ca exista domenii pe ca stiinta nici nu le "miroase" inca, si in care prefer deocamdata, sa cred.

#7073
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
D-na/d-ra Silvia,

Destul de bine pus problema, dar un pic incomplet. Imi permit sa va completez, treaba dvs ca ati luat-o ca pe un razboi stiinta vs credinta, nu am avut nicidecum intentia.

1. Nicidecum nu mi-a trecut prin cap sa ma raportez la credintele populare cu draci, vampiri, etc, ci la fenomene paranormale elevate. Iar analogia mea cu duhul bolilor de inima e doar o analogie.
Inca odata, nu am exclus deloc posibilitatea existentei a ceva mai mult decat ceea ce vedem, suntem prea mici si prea limitati ca sa putem spune ca stim totul. Noi traim intr-o lume tridimensionala, poate mai exista si alte dimensiuni asupra carora se aplica alte legi fizice inca necunoscute. De exemplu, chiar in lumea noastra, dar la nivel cuantic, legile fizice nu sunt acele dictate de mecanica newtoniana.

2. Totusi, in lumea noastra tridimensionala, fenomenele para nu au ce cauta, si fie ca ne place fie ca nu, pana cand vom avea dovada concreta trebuie sa ne continuam viata fara sa tinem seama de ele (parerea mea subiectiva).

3. Raspunsul la acele intrebari nu trebuie sa le am eu, poate ca ar trebui sa le aiba unul ca James Randi, care ofera 1000000$ pentru un singur "DA", dar concret, fara ambiguitati si fara vrajeala a la mama omida.

O intrebare, puteti raspunde sau nu, dar e intrebarea pe care am adresat-o tuturor celor de pe topic care au participat la cursurile MISA: Ati observat vreun fenomen care incalca legile fizice? Toate raspunsurile pe care le-am primit au fost "NU".

Edited by landscape10, 11 September 2006 - 19:53.


#7074
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Dragutz ca s-a format o gasca si chiar daca am pait un pic in off-topic, se dezbat mai multe probleme, si e o chestie f faina.

Cit despre stiintza si cercetare, sa nu uitam ca stiintza se bazeaza pe masurari, care sunt percepute pentru organele de simt, si landscape ne poate spune ce procent din ceea ce exista in jurul nostru poate fi perceput de simturile noastre(extrem de putin). Deci omul folosind logica si inexactele  si inselatoarele sale organe de simt a inceput sa pipaie si sa descrie universul. organele de simt si masuratorile s-au oprit la lumea tridimensionala (ca na, numai atita pot). Ratiunea si imaginatia l-au impins pe omul de stiintza sa presupuna si sa studieze cea de-a patra dimensiune, si dimensiunile de ordin superior, si aici matematica se simte la ea acasa, dar nu veti gasi nici un aparat care sa poata sa isi arunce senzorii in aceste dimensiuni.
Ei bine eu cred ca peste ani si ani ,aici, in aceste dimensiuni de ordin superior, stiinta va intilni religia, gindirea stiintifica va atinge gindirea divina(care nu are nik a face cu religia de orice natura ar fi ea), si banuiesc ca aici se afla si faimoasele puteri paranormale, care pentru cei ce percep aceste dimensiuni sunt niste actiuni normale(asa cum a rìde e normal pentru noi, dar e ceva ciudat pentru pisica noastra, care se sperie[e prost exemplu  dar sunt la lucru si nu am altu, le tin acasa :) ]).

Deci landscape si silvia aveti amindoi dreptate din punctul din care priviti, dar adevarul e dincolo de noi si inglobeaza toate punctele de vedere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate