Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#7039
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
He he, s-a format o retea de fosti cursanti si am primit un mail care spune

Quote

Multumesc lui Dumnezeu ca nu am fost printre cei "alesi", care prin tragere la sorti erau desemnati sa mearga la Bucuresti sa li se de-a Tatve. In ignoranta mea de atunci eram destul de suparat, ca sorti nu imi dau concurs de izbinda. Intre timp multi dintre noi si-au gasit alt GURU, Internetul, care fara discriminare ne da stiinta la toti.

Mai jos atasez si textul.

Iar pentru cei care nu au fost trasi la sorti, ca mine de altfel, iata deductia mea(care nu e patentata ci open source): o tatva dureaza  24 minute, inceputul e rasaritul, si din ce am putut sa citesc se iau tavele in sens descendent eter, aer , foc, apa , pamint. Apropo, i-am impartasit unui "tras la sorti" acest algoritm si a facut ochiicit cepele, ceea ce mi-a confirmat valabilitatea.

Mi se parea f important la inceput, cind am auzit de ea, dar cred ca pentru cel ce nu e intelept aceasta informatie este un mijloc de a ridica bariere mentale.

Attached Files



#7040
rakhpai

rakhpai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2005
@ dildo

Prietene, iti recomand sa nu te bazezi prea mult pe oameni frustrati, furiosi, pe tema a ceea ce cauti tu sa gasesti. Un tip gelos niciodata nu iti va putea explica ce este iubirea si prin analogie, nu va reusi sa iti transmita farmecul si profunzimea unei initieri cand atitudinea lui varsa doar disperare si ura. Obiectul unui initieri nu este doar instrumentul in sine, ci o reprezinta intreaga scena, intreaga ambianta la care trebuie sa ai sansa de acces. Nu uita o initiere poarta in sine conditia unui moment special ales, este inexistenta intr-o ambianta asemanatoare.
Faptul ca unii au pierdut legatura cu ei insisi, nu are nici o legatura cu MISA, faptul ca in viata lor in prin plan continua sa dainuie frustrarile precum unui om gelos, remuscarile si durerea faptului ca a fost inselat nu ii va aduce alinarea si rezolvarea.
Concluziile sunt clare, pe acest thread - la MISA s-a gresit mult! A fost inevitabil sa apara "zmei" precum Hor si Lightstrike pe threadul acesta. Pozitia lor nu face decat sa tulbure clarviziunea si impartialitatea voastra asupra unor concepte. E singurul aspect care ma deranjeaza.

#7041
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

 rakhpai, on Sep 10 2006, 13:34, said:

@ dildo

Prietene, iti recomand sa nu te bazezi prea mult pe oameni frustrati, furiosi, pe tema a ceea ce cauti tu sa gasesti. Un tip gelos niciodata nu iti va putea explica ce este iubirea si prin analogie, nu va reusi sa iti transmita farmecul si profunzimea unei initieri cand atitudinea lui varsa doar disperare si ura. Obiectul unui initieri nu este doar instrumentul in sine, ci o reprezinta intreaga scena, intreaga ambianta la care trebuie sa ai sansa de acces. Nu uita o initiere poarta in sine conditia unui moment special ales, este inexistenta intr-o ambianta asemanatoare.
Faptul ca unii au pierdut legatura cu ei insisi, nu are nici o legatura cu MISA, faptul ca in viata lor in prin plan continua sa dainuie frustrarile precum unui om gelos, remuscarile si durerea faptului ca a fost inselat nu ii va aduce alinarea si rezolvarea.
Concluziile sunt clare, pe acest thread - la MISA s-a gresit mult! A fost inevitabil sa apara "zmei" precum Hor si Lightstrike pe threadul acesta. Pozitia lor nu face decat sa tulbure clarviziunea si impartialitatea voastra asupra unor concepte. E singurul aspect care ma deranjeaza.


Scrii cu impartialitate, dar chestia cu initierea, chiar daca este asa cum spui tu, nu cred ca e singura cale. Conform tablei de smarald, totul e in unul si unul e in tot, deci tot universul e in interiorul fiecaruia, deci si capacitatea de a se autoinitia (Oricum nu a dat o asana sau  pranayama, care intradevar sunt periculoase daca nu sunt invatzate corect). Informatia inseamna putere, iar cursul a fost esential in masura in care nu aveam suficienta informatie, dar acum cred ca pot sa imi folosesc capul pentru a alege.

Oricum evolutia constiintei nu e asana, meditatie, mantre, sex, tatve samd..., toate aceste reprezinta cirje care sa te ajuta sa iti dai seama, sa patrunzi inauntru tau. Pentru mine evolutia e un fenomen fin care se intimpla in viatza fiecaruia in diferite momente. Nu tine de faptul ca ai facut 10 ore de pranayama. Poti sa stai in cap  si sa ai un extraordinar feeling , si in acelasi timp sa  fii egoist si meschin. Evolutia apare in momentul in care vezi un om cu bagaje si simti sa il ajuti(deci nu pentru ca e normal sau ca te roaga, ci e un sentiment), atunci cind simti pentru prima data sa nu mai arunci hirtii pe jos, deci o simt ca ceva ce tine de viata de zi cu zi. Nu ma refer aici la spirit civic si nici la bunul simt, ci la o comuniune cu mediul inconjurator, care duce cu timpul la o comuniune tot mai larga, poate pina la Dumnezeu.

Deci sunt multumit cind mai aflu cite o chestie de la curs , mai ales ca urmind  si eu cursul de Shivaism, am auzit si mi-am dorit parabija. Deci multumesc HOR

Cit despre fulgerica, il stiu de pe forumul vechi de pe yogaesoteric, si inca de pe atunci vorbea aiurea...

Si apropo de cei care scriu impotriva MISA, sunt de acord ca nu e frumos ca sa scuipi in supa, sau sa musti mina care te-a hranit. Dar in acest caz supa a fost pe alocuri otravita, laptele a fost inmultit ;)(si am vazut ca chiar tu @rakhpai ai scris despre asta). Asta spun ei.

Edited by dildo, 10 September 2006 - 15:15.


#7042
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 marian2006, on Sep 9 2006, 01:39, said:

Deci crezi că motivul pentru care cosci nu mai scrie e legat de meditațiile celor de la MISA împotriva celor contra? Eu nu m-am gîndit niciodată la asta.

Misanii folosesc si alte metode mult mai "lumesti", fie ca e vorba de santaje, incercari de intimidare (cum au incercat si in cazul meu), procese (vedeti cazul lui Kim din Danemarca, care acum e in proces de calomnie cu Natha), rapiri (vedeti cazul fetelor rapite la Otopeni sau al cuplului din Ungaria de care pomenea Kim) etc. etc. Iar uneori mai merg si cu zaharelul si apeleaza la persoane inca loiale cursului dar care au o oarecare influenta personala asupra celor care iau pozitie impotriva lui GB (foste iubite, fosti iubiti, rude etc.). Bineinteles insa ca daca o asemenea metoda "profana" da rezultate, atunci se uita rapid de ea si se atribuie rezultatul "gratiei divine", utilizarii vreunei mantre, etc. ;)
Un mic sfat: aveti grija sa nu va dati de gol in ce priveste identitatea voastra adevarata, pentru ca anumite persoane din cadrul MISA nu au nici un fel de scrupule si vor folosi orice mijloace la indemana pentru a incerca sa va inchida gura.      

 marian2006, on Sep 9 2006, 01:39, said:

Și încă o povestioară de genul ăsta: o fată a povestit odată cum l-a visat ea pe GB (nimic deosebit pînă acum). L-a întrebat ceva în legătură cu nu știu ce problemă de-a ei iar GB i-a răspuns metaforic în vis, spunîndu-i ceva despre soarele la amurg, cred (iar nimic deosebit). Apoi fata s-a dus să se întîlnească cu GB și în clipa cînd i-a pus întrebarea legată de problema ei GB i-a spus: Păi nu ți-am răspuns deja? De ce vii la mine degeaba? Fata părea foarte impresionată și încet, încet a devenit extrem de devotată lui GB.

Haidt sa va relatez si eu o povestioara de genul asta, pe care pana acum am relatat-o numai lui kapalika si landscape. :)
Cu putin timp inainte de evenimentele din martie 2004, am avut un vis lucid foarte straniu. In vis ma gaseam intr-o cladire in care locuiau misani (mai mult femei) si stateam de vorba cu cateva cursante ce erau foarte indignate de faptul ca la televizor se difuzau imagini de la zilele lui GB si pomeneau de nu stiu ce chestii neplacute pe care le indurasera din partea Politiei. La un moment dat a aparut si GB, care a inceput sa tipe isteric la mine pe motiv ca scriam lucruri negative despre MISA. Eu i-am raspuns ca habar nu am despre ce vorbeste (repet faptul ca visul se intampla pe la inceputul lui 2004, inainte cu putin timp de perchezitiile Politiei dar si cu un an inainte de a incepe sa scriu pe forum). La un moment dat m-au enervat istericalele lui care nu mai incetau, l-am injurat si i-am spus ca daca o fi vreodata sa scriu despre MISA, voi scrie tot ce stiu ca este adevarat in ce priveste subiectul respectiv.
Am tot analizat apoi lucrurile pentru a gasi o explcatie rationala visului. Cu putin inainte de vis avusesem o discutie cu cel mai bun prieten al meu din copilarie (care are doua surori si mama la cursurile MISA, una dintre surori fiind prezenta in pozele din filmul cu "pee"), iar el imi sugerase ideea sa scriu o carte despre ceea ce se intampla la MISA. I-am raspuns atunci ca nimeni din Romania in afara de misani nu ar fi crezut fazele cu Japonia si chat-ul (evident, evolutia ulterioara a evenimentelor mi-a demonstrat faptul ca m-am inselat) si ar fi trebuit apoi sa ma lupt cu MISA prin tribunale (asa cum pateste acum Kim in Danemarca), iar eu nu am banii MISA-ei ca sa imi pot vreodata permite cei mai buni avocati. Lucrurile astea ar explica rational prezenta in vis a elementelor privind izbucnirea de furie a lui GB in ce priveste activitatea mea "publicistica" (pe atunci inca inexistenta si nici macar planificata pentru viitor).
De asemeni, primele imagini de la o zi a lui GB aparusera in 2002 la B1TV, asa ca si prezenta acestui element in vis este explicabila. Elementul cel mai greu explicabil este cel privind plangerile fetelor referitoare la niste rele tratamente aplicate de politie. Dar poate ca si aici cauza este discutia anterioara cu prietenul meu, in cadrul careia ii zisesem sa vorbeasca cu surorile lui sa abandoneze practica excursiilor in Japonia deoarece eram de parere ca odata si-odata tot o sa intre politia pe fir si o sa se lase cu scandal.
Dar chiar daca visul poate fi explicat rational si logic ca avand niste cauze banale, nu-i asa ca se potriveste oarecum "ciudat" cu evolutia ulterioara a evenmentelor? ;)                    

 marian2006, on Sep 9 2006, 01:39, said:

Hai că asta e tare de tot! Știu că GB încurajează băutul secrețiilor feminine. În prezentarea la Siva Samhita de la curs se fac tot felul de aluzii la fluidele sexuale și la cît de bine e să bei cît mai mult. Dar să le bea cu paharul…În ceea ce privește faptul că fata a fost dată afară de la curs pentru asta nu mă miră. Cei care sunt de mult la curs știu de cei doi tipi care făceau glume pe la spectacole, Emi și Pămînt. Știu că unul a fost dat afară de la curs. Am uitat motivul. Ceea ce m-a mirat e că și celălalt a fost dat afară în același timp fără motiv.

Pai sa stii ca printre practicile unor scoli tantrice  (inclusiv scoala Kaula) chiar au existat ritualuri in care secretiile feminine erau amestecate cu cele masculine (aspect cenzurat de GB in lucrarile sale despre "Tantra" pentru ca ar fi pus in discutie practica continentei, care in realitate a fost utilizata doar de unii tantrici, nu de toti, si in special nu de catre adeptii scolii Kaula, despre care el afirma ca ar fi "stramosul" MISA-ei din punct de vedere doctrinar si spiritual) si cu vin (alt aspect cenzurat) intr-o cupa facuta din calota unui craniu omenesc. Iar amestecul respectiv era baut in mod ritual. O practica similara a unei scoli buddhiste tantrice japoneze (Tachikawa Ryu) este prezentata intr-un material catre care a dat link mai demult kapalika.

@data. As fi interesat sa discutam pe PM despre ce experiente personal te fac sa crezi ca GB practica magia neagra.  :peacefingers: Apropo de scepticismul stiintific, un sceptic adevarat nu respinge din start nici ipoteza existentei lui Dumnezeu sau a posibilitatii ca oamenii sa isi poata agresa semenii prin unele metode mai "neconventionale", desi poate considera ca ipotezele respective sunt destul de putin probabile. ;)

Edited by Naga, 10 September 2006 - 18:08.


#7043
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 08.09.2006

 Naga, on Sep 10 2006, 18:02, said:

Am tot analizat apoi lucrurile pentru a gasi o explcatie rationala visului.

nu inteleg de ce trebuie sa gasesti o explicatie rationala. este un vis premonitoriu; esti atat de preocupat de subiectul misa, incat framantarile tale au patruns in subconstient si de aici pana la a "anticipa" anumite evenimente este numai un pas.
cat despre meditatiile cu puteri cosmice facute de cursanti pt a anihila "dusmanii", imi vine sa rad; misanii in grandomania lor au transformat puterile cosmice in proprietate personala si in arme de razboi "sfant".  :bandit:

daca tu cauti explicatii rationale despre GB - magician negru- nu cred ca ai sa le gasesti, ci doar 2-3 marturii despre capacitatile sale paranormale; ce pot eu spune:este telepat, si are o oarecare putere de sugestie.

#7044
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

 silvia bungrazescu, on Sep 10 2006, 19:44, said:

daca tu cauti explicatii rationale despre GB - magician negru- nu cred ca ai sa le gasesti, ci doar 2-3 marturii despre capacitatile sale paranormale; ce pot eu spune:este telepat, si are o oarecare putere de sugestie.


ce ma distreaza acesti fulgerica pe invers: GB este fie mesia fie magician negru. mai ramane sa-l faceti vampir care nu bea sange ci secretii vaginale, etc, etc, etc. cu plus sau cu minus in fata, prostia tot prostie ramane.

Edited by TAPAS, 10 September 2006 - 20:09.


#7045
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 08.09.2006

 TAPAS, on Sep 10 2006, 20:08, said:

ce ma distreaza acesti fulgerica pe invers: GB este fie mesia fie magician negru. mai ramane sa-l faceti vampir care nu bea sange ci secretii vaginale, etc, etc, etc. cu plus sau cu minus in fata, prostia tot prostie ramane.

l-am facut deja vampir, daca te uiti un pic in urma si am motivele mele sa o fac. nu trebuie neaparat sa bei sange ca sa fi vampir, alea sunt povesti de speriat copii.

cat despre prostie... ma abtin. Sa se simta ala care e.

Edited by silvia bungrazescu, 10 September 2006 - 20:20.


#7046
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

 Naga, on Sep 10 2006, 19:02, said:

Misanii folosesc si alte metode mult mai "lumesti", fie ca e vorba de santaje, incercari de intimidare (cum au incercat si in cazul meu), procese (vedeti cazul lui Kim din Danemarca, care acum e in proces de calomnie cu Natha), rapiri (vedeti cazul fetelor rapite la Otopeni sau al cuplului din Ungaria de care pomenea Kim) etc. etc. Iar uneori mai merg si cu zaharelul si apeleaza la persoane inca loiale cursului dar care au o oarecare influenta personala asupra celor care iau pozitie impotriva lui GB (foste iubite, fosti iubiti, rude etc.). Bineinteles insa ca daca o asemenea metoda "profana" da rezultate, atunci se uita rapid de ea si se atribuie rezultatul "gratiei divine", utilizarii vreunei mantre, etc. ;)
Un mic sfat: aveti grija sa nu va dati de gol in ce priveste identitatea voastra adevarata, pentru ca anumite persoane din cadrul MISA nu au nici un fel de scrupule si vor folosi orice mijloace la indemana pentru a incerca sa va inchida gura.


care s mai de adevar iubitoriu, care s alea orice mijloace la indemana ? din ce zici tu aici GB este un sef mafiot si MISA este un fel de cosa nostra. sa inteleg ca tu esti acum corrado catani ?

eu mi-am declinat identitatea in clar lui fulgerica, an de curs etc. stii si tu ce pareri elevate avea despre mine. am patit ceva ?

dar sa nu se inteleaga cumva ca fulgerica are vreo calitate oficiala din partea MISA. si acolo, ca si aici rade lumea de el si de ocultarea lui krisniaca. dar ziceam asa, ca idee.

eu cred ca esti cuprins de ceva vreme de o psihoza misana.  :console:  ne-ai decalarat de cateva ori ca gata, nu mai zici nimic, te-ai razgandit, te-ai intors, iar ai plecat, stii mai bine decat mine.

insa cand vii cu rapiri de la aeroport, sau din Ungaria ... iarasi sindromul fulgerica pe invers. daca NATHA l-a dat pe ala in judecata pt calomnie ? ok, care-i problema ? esti ingrijorat de coruptia care domneste in justitia daneza sau ce   :naughty:  ? se judeca si cine e pe bune castiga.

si pe tine cum te-ai intimidat ? ai gasit mesaje de amenintare in cafeaua de dimineata ?  :console:

 silvia bungrazescu, on Sep 10 2006, 21:18, said:

l-am facut deja vampir, daca te uiti un pic in urma si am motivele mele sa o fac. nu trebuie neaparat sa bei sange ca sa fi vampir, alea sunt povesti de speriat copii.

cat despre prostie... ma abtin. Sa se simta ala care e.

corect  :peacefingers:

#7047
Hor

Hor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.09.2006

 dildo, on Sep 10 2006, 15:26, said:

Scrii cu impartialitate, dar chestia cu initierea, chiar daca este asa cum spui tu, nu cred ca e singura cale. Conform tablei de smarald, totul e in unul si unul e in tot, deci tot universul e in interiorul fiecaruia, deci si capacitatea de a se autoinitia (Oricum nu a dat o asana sau  pranayama, care intradevar sunt periculoase daca nu sunt invatzate corect). Informatia inseamna putere, iar cursul a fost esential in masura in care nu aveam suficienta informatie, dar acum cred ca pot sa imi folosesc capul pentru a alege.

Oricum evolutia constiintei nu e asana, meditatie, mantre, sex, tatve samd..., toate aceste reprezinta cirje care sa te ajuta sa iti dai seama, sa patrunzi inauntru tau. Pentru mine evolutia e un fenomen fin care se intimpla in viatza fiecaruia in diferite momente. Nu tine de faptul ca ai facut 10 ore de pranayama. Poti sa stai in cap  si sa ai un extraordinar feeling , si in acelasi timp sa  fii egoist si meschin. Evolutia apare in momentul in care vezi un om cu bagaje si simti sa il ajuti(deci nu pentru ca e normal sau ca te roaga, ci e un sentiment), atunci cind simti pentru prima data sa nu mai arunci hirtii pe jos, deci o simt ca ceva ce tine de viata de zi cu zi. Nu ma refer aici la spirit civic si nici la bunul simt, ci la o comuniune cu mediul inconjurator, care duce cu timpul la o comuniune tot mai larga, poate pina la Dumnezeu.

Deci sunt multumit cind mai aflu cite o chestie de la curs , mai ales ca urmind  si eu cursul de Shivaism, am auzit si mi-am dorit parabija. Deci multumesc HOR

Cit despre fulgerica, il stiu de pe forumul vechi de pe yogaesoteric, si inca de pe atunci vorbea aiurea...

Si apropo de cei care scriu impotriva MISA, sunt de acord ca nu e frumos ca sa scuipi in supa, sau sa musti mina care te-a hranit. Dar in acest caz supa a fost pe alocuri otravita, laptele a fost inmultit ;)(si am vazut ca chiar tu @rakhpai ai scris despre asta). Asta spun ei.

Nu imi multimi mie, ci lui Naga, el a avut bunavointa sa dea ambele mantre, anterior, pentru folosul cred, strict, al celor care POT sa lucreze cu ele. caci, sa fie clar: cine nu poate, nu poate. Niste ani mai mai tarziu, s-ar putea sa se intample ceva.

Acum, despre ce m-ai intrebat.

Pe SHIVASHAKTI.COM, ai sa gasesti informatii despre multe mantre si yantre. Este cred cel mai bine organizat site, ref. la acest subiect. Tot acolo ai sa gasesti si yantra Guru-lui.

Pe OMNAMONAROD.RU, vei gasi intr-o  traducere excelenta, si fara trunchieri sau comentarii de multe ori gresite, toate textele importante  ca Hatha Yoga Pradipika, Gheranda Samhita, Yoga Kundalini Upanishad,
Tantra Shastra, etc, unde vei gasi informatiii, indicatii,  explicatii/efecte, despre tehnici importante de pranayama.
Caci spune in Hatha Yoga Pradipika clar; Canalul din Mijloc, Sushumna devine liber, pur, drept, practicand Pranayama si Mudras. Rezulta ca daca nepracticarea acestora nu produce rezultate, insemnand ca trezirea si ascensionarea lui K., nu este posibila, insemnand si ca meditatia profunda nu este posibila.  

Mai spune tot aici, legat de conceptul de GURU: El, God/Adhinata- este numit acolo-  este adevaratul Guru,acela care emite si transmite mantrele, si sa nu fie confundat cu Iswara in forma umana ce transmite mantrele invatate de la alti maestri umani. Asta apropos de concepte!

Corelezi cu ce stii si te lamuresti asupra ce nu stii!

Asta ca sa nu aud dupa aceea ca te-am "omorat"; Te rog sa nu ai incredere in mine, citeste, studiaza, hotaraste singur, caci esti yoghin, nu un amator.

Si te mai rog sa meditezi cu clarviziune si asupra conceptelor spirituale primare, ca sa iti fie clare, sa-ti devina fixate ferm in constiinta, astfel ca nu cumva sa vina cineva ca mine, sau fulgerica (!?) sa-ti darame esafodajul idealurilor tale. Nu te lasa deturnat de la acestea, de mine, eu care NU ii accept lui GB titulatura de guru, leader spiritual datorita nu "greselilor facute la MISA" de catre cineva fara de identitate, ci chiar de el insusi, facand  uz in actiunile sale de intreaga Constienta , Vointa si Putere, chiar stiind ca sunt "greseli".
Cat de grave "greseli", meditati voi, nu eu. Eu stiu.

Cate ceva despre despre Parashakti.

Tu ai urmat cursurile de Shivaism. Stii. Aminteste-ti, reciteste. Sunt si texte de shivaism, gasesti pe internet.

In cateva cuvinte, PARASHAKTI, este ; Cea mai inalta putere a lui D-zeu- in acest aspect al ei, P. creeaza, mentine si distruge Universul. EA, reprezinta trinitatea Brahma, Visnu, Siva.
Daca Paramashiva si-ar retrage la Sine aceasta forta, Universurile toate, s-ar prabusi, s-ar dizolva ca un fum, intrucat, Parashakti este prezenta in tot ce exista, in animat si inanimat, fiind insasi ea insasi Dzeu din Om, Substanta Prima din care totul este creat ( de catre EA !) Existenta insasi.
Parashakti este Dumnezeu cel manifestat,cu alte cuvinte, cel cu atribute, forma/e, in fapt, precizeaza Tantra Shastra; Intrucat Paramashiva este transcendent, fara forma, timp, spatiu, conceptul de Dumnezeu incepe de la aceasta  emanatie, a 2a,  Iswara, care este Paraskati.
Este SatCitAnanda, este Pura constiinta, in cele 3 aspecte , Existenta infinita, Cunoastere infinita si Fericire suprema/bliss/

Mai zice Tantra S: Cea mai puternica SURSA a toate este ATMAN. Din Atman Universul se naste, exista, se dizolva. Concluzioneaza SINGUR cine este Parashakti, din acest context, caci, asa cum spunea adresantul anterior, TREBUIE sa intelegi Conceptele in totalitatea lor, sa iti fie clare!
Parashakti este FIINTA SUPREMA, cu forme, atribute, este Fiinta Suprema din manifestare ( din toate dimensiunile, toate timpurile si avand toate formele) . Ea este in tot, Ea este  Dzeu cel din fiinte, este Sinele lor ( atentie si aici, coreleaza ) iar nu Paramashiva. Ea este Dzeu, cel personal!
Ea creeaza toate lucrurile, ea traieste in toate lumile, priveste totul, in toate lumile. Ea este observatorul, obiectul observat si actiunea de observare.
Este Pura Constiinta.
Exista trinitatea;  Absoluta Realitate, Constiinta pura, si Sinele cel dintai , deci Tatal, Mama, Fiul.,in traditia crestina.
Radiaza din Paramashiva ca lumina manifesta, energie, cunoastere,inteligenta, iubire, infuzand totul.
Este prima manifestare a Mintii, Supracontiinta sau cunoasterea infinita. Este Mahakundalini, cea cosmica, rezultand ca la nivel uman, este "mini"Kundalini cea potentiala din MU.
Nu este posibila cunoasterea lui Paramashiva, decat prin ea.
tipul de samadhi prin care se face cunoscuta, este Savikalpa Samadhi, in care exista inca o mica distinctie dintre observator,  si ob. observat.
La nivel de mental ea este mintea Supraconstienta. urmeaza apoi, in ordine de sus in jos, mintea intuitiva, intelectul ( cu atributul sau inteligenta) si manas, mintea instinctuala ( dorinte, etc)

Concluzia - Savikalpa Samadhi.
Nu am gasit nici o yantra a sa deocamdata. Insa, (fara sa creada observatorii mei care ma urmaresc indeaproape, vad!?) dat fiind ca Parasakti este Dzeu din manifestare, si amintindu-ti ca s-au facut unele greseli cu mantrele la predare, aminteste-ti de yantra cunoscuta de tine, deja, atribuita stii cui. Gandeste-te singur, si mai cerceteaza.

Ea nu poate fi cunoscuta spune Tantra S., decat in MINTE, prin intermediul mintii!

#7048
Hor

Hor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.09.2006

 dildo, on Sep 10 2006, 10:34, said:

: Nicu zicea la shivaism ca se va da mantra lui parashakti la sfirsitul cursului de Shivaim . S-a terminat sau nu cursul sau si acolo se tinde catre un curs infinit (gen sa intre banii)??

Nicu este plecat. Nu stiu cine mai tine asemena prelegeri super inteligente ca el! Eu am mers cat timp a fost el,  nu m-a mai intereseaza in lipsa lui. Nu stiu ce mantre, cine le da acum. Fii atent tu.



O alta intrebare, deoarece vad ca ai experientza practica: Nu este de recomandat ca , inainte de a incepe laya cu o mantra, sa se faca japa o vreme, pentru a te putea obijnui , si a putea pronunta mantra corect??

In principiu, japa ar trebui sa faca toti cei ce sunt incepatori, caci ma indoiesc ca pot medita. Poate 3%  din ei, norocosi cu karma buna.
De asemena, oricare din cei "mari" care nu pot medita, face Laya. Corect o pronunti de la inceput , nu-i asa? Altfel cum?!
Japa, da rezultate spectaculoase, sigure, rapide, fara sa fie nevoie sa se  treaca prin vreo 6 ani de  "somn"  in meditatie, ori prin asa numita "amintire", remembrance, a mantrei, caz in care este vorba TOT de Japa, japa mentala, rostire, dand forma mantrei, in minte. Asta Laya,nu-i.  Meditatie inseamana, inchizi ochii si...ai uitat de mantra, caci..meditezi, Nu iti amintesti mantra.
Dar cea mai inalta forma de Japa, este amintirea in minte a mantrei, si rostirea ei la intervale de timp, apoi o asculti, si iar repeti.
Incepe, folosind toate cele trei forme; rostire cu glas tare, soptind, rostind in minte- fara sa misti buzele.


Eu am facut niste ani in urma Japa ( 3000/o sedinta) cu Guru mantra voind sa vad ce efecte decurg, si
intaiul, cel mai rapid efect a fost acela, trezirea aspectului de Observator din minte. Cel care vede in mod real prin ochii tai, aude prin urechile tale, simte.
Surpriza a fost imensa, socanta, nu ai ideie ce inseamna sa privesti realitatea prin ochii aceluia. Aceiasi realitate, nu vorbesc de clarvedere  (era dupa 6 zile- sigur, oli mudre, pranayama inainte - Ujjay, Kaphalabati,etc., vezi hatha yoga pradipika.) de aure, etc, nu , ci de aceiasi realitate, care NU este la fel.
Senzatie socanta, sa realizezi CINE priveste de fapt. Ca nu tu acesta care te stii, privesti, ci Altcineva.
Cine oare?!     Imagineaza-ti cum vad realitatea cei cu adevarat realizati!

#7049
kapalika

kapalika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 19.06.2005

 Hor, on Sep 10 2006, 04:31, said:

Se pronunta Hskfrem.
Cealalta, se pronunta Sauh, cum se scrie.

wrong. lol, pe ce bazati aceasta descoperire ph=f in sanskrita? :huh:

#7050
Hor

Hor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.09.2006

 landscape10, on Sep 10 2006, 08:27, said:

Nu vorbesc contra lui GB din cauza asta, putin imi pasa de disputele lui cu Mario. Cred ca din punct de vedere al practicii yoga Mario nu se ridica nici pe departe la nivelul lui GB, insa nu are aspiratii mesianice, nu se crede un eliberat in viata, nu trimite femei la produs, nu traduce eronat damar tantra, pe scurt, si-a vazut de cursul lui. La curs ma duceam si plecam acasa, nu se punea accent pe cultul personalitatii. Consider ca Mario este un om obisnuit, fara nici un fel de capacitati iesite din comun, de nici o culoare. Cand a inceput si el sa emita tot felul de pretentii si sa exagereze unele lucruri am plecat imediat de la curs.
Am renuntat la curs acum vreo 7 ani.
Starile de fericire intensa de care spune Marian se datoreaza secretiei de serotonina, reducerea nivelului de cortizol si monoamine. Meditatiile de genul celor expuse mai sus au ca efect stimularea unor glande si secretia sau inhibarea anumitor hormoni, am citit niste studii foarte bine documentate in acest sens, deci nimic paranormal sau "subtil".

PS:Da, locuiesc in Bucuresti.

Da, ai dreptate, Mario nu are puterile mentale ale lui GB.
Eu m-am dus la o conferinta a lui, odata, si nu l-am putut asculta pana la capat, am plecat. Improviza.
Nu l-am mai vazut de atunci. Emite pretentii?! Stii ceva, toti ajunsi undeva in vf-ul unei piramide  ( de oameni desigur, nu de Valoare), incep sa emita pretentii. Puterea prosteste si corupe in general.

Desigur, ai dreptate. Insa cred ca un segment de 85% din totalul rasei omenesti nu poate simti ce simte restul de 15%, nefiind capabil fara ajutor, sa aiba asemenea stari de fericire plenara, si nici durata in trairi. Organismul, mintea, sunt de asa natura ca factorii exteriori ii agreseaza, le produc traume,rezultand modificari importante in buna functionare  a intregului sistem, de aici stress, durere, nefericire, depresie, etc.

Singura sansa a majoritatii este iubirea!
Si cine e destul de prost sa scape asemena sansa, si-a facut viata, existenta, ferfenita.
E singura sursa de fericire, si da,uitasem, mai este arta din sfera  creatiei, in care intra si cercetarea, stiinta. Stiinta , cercetarea si acestea, in mod cert, pot produce stari de fericire, in momentul Evrika!, dupa o transa revelatoare.
Cine nu e nici artist, nici om de stiinta, nici inamorat, n-are multe sanse.
Sticla si discoteca nu da prea multa satisfactie.
Acesti, zic aproximativ 15%, poate, lucreaza voind ptr. a se  dezvolta, cu mantre, yantre, tehnologie binaurala, fac arte martiale, tai Chi, si sunt mai fericiti. Mai lung timp, si mai intens, de regula, fara ca obiectul iubirii sa fie vizibil aproape.
In acest sens as numi puterea de a-ti crea singur, la vointa, stari de fericire, o supraputere, para/a/normala. Putere ce nu e la indemna oricui.

Poate ne intalnim pe undeva prin Bucuresti in viitorul apropiat?!
  
sunt acesti

#7051
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Naga, on Sep 10 2006, 19:02, said:

...
@data. As fi interesat sa discutam pe PM despre ce experiente personal te fac sa crezi ca GB practica magia neagra.  :peacefingers: Apropo de scepticismul stiintific, un sceptic adevarat nu respinge din start nici ipoteza existentei lui Dumnezeu sau a posibilitatii ca oamenii sa isi poata agresa semenii prin unele metode mai "neconventionale", desi poate considera ca ipotezele respective sunt destul de putin probabile. ;)

nu am spus ca practica magia neagra :peacefingers:  pentru ca nu stiu prea exact ce inseamna, si nici ce face bivolaru ca sa stiu daca se incadreaza in categoria celor care practica "magia neagra";
dar imi mentin afirmatia ca, dupa parea mea, poseda anumite puteri psihice.

#7052
Hor

Hor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.09.2006

 kapalika, on Sep 10 2006, 22:24, said:

wrong. lol, pe ce bazati aceasta descoperire ph=f in sanskrita? :huh:

Nu? Ce stii tu precis?

Mie mi-a dat initierea in aceasta mantra un profesor de Kryia Yoga din SUA, si a pronuntat F. si nu PH.
Am lucrat si am avut rezultate.
Stii ce cred eu? Cred ca e la fel ca si  pronuntia dubla a lui AUM in vest si OM si in India.
Ce stii tu?

#7053
kapalika

kapalika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 19.06.2005

 Hor, on Sep 10 2006, 22:13, said:

Nu? Ce stii tu precis?

Mie mi-a dat initierea in aceasta mantra un profesor de Kryia Yoga din SUA, si a pronuntat F. si nu PH.
Am lucrat si am avut rezultate.
Stii ce cred eu? Cred ca e la fel ca si  pronuntia dubla a lui AUM in vest si OM si in India.
Ce stii tu?

stiu ca nu exista sunetul f in sanskrita. stiu ca proful de kriya yoga habar n-are de limba asta. urmeaza ca nu a fost initiat de cineva valabil, ci a citit mantra intr-o carte proasta, si a pronuntat-o englezeste ca in Philosophy. aum si om e alta poveste. este vorba de puterea fonetica a vocalei u, care pe nivelul guna devine o, iar pe vrddhi au. atit. n-are nimic de a face cu schimbarea fonemei ph in f, care este ignoranta pura.

#7054
Hor

Hor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.09.2006

 kapalika, on Sep 10 2006, 23:46, said:

stiu ca nu exista sunetul f in sanskrita. stiu ca proful de kriya yoga habar n-are de limba asta. urmeaza ca nu a fost initiat de cineva valabil, ci a citit mantra intr-o carte proasta, si a pronuntat-o englezeste ca in Philosophy. aum si om e alta poveste. este vorba de puterea fonetica a vocalei u, care pe nivelul guna devine o, iar pe vrddhi au. atit. n-are nimic de a face cu schimbarea fonemei ph in f, care este ignoranta pura.

Ai dreptate! Am verificat dupa observatia ta, si am vazut din mai multe surse ca PH se pronunta P ca in PIT , POT, etc.
Multumesc.

#7055
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Hor, on Sep 10 2006, 23:03, said:

Acesti, zic aproximativ 15%, poate, lucreaza voind ptr. a se  dezvolta, cu mantre, yantre, tehnologie binaurala, fac arte martiale, tai Chi, si sunt mai fericiti. Mai lung timp, si mai intens, de regula, fara ca obiectul iubirii sa fie vizibil aproape.
In acest sens as numi puterea de a-ti crea singur, la vointa, stari de fericire, o supraputere, para/a/normala. Putere ce nu e la indemna oricui.
Foarte corect. Si iubirea poate fi un impediment al evolutiei spirituale daca nu este controlata.Majoritatea atunci cand iubesc,devin sclavii acestui semtiment, si deobicei este o iubire de persoana prin definitie egoista.
Fara o pregatire mentala adecvata, fara o intelegere un pic mai profunda a lucrurilor,chiar si sentimentul iubirii  precum si manifestarea lui tinde sa se banalizeze pentru ca este nevoie de un obiect al iubirii, cum prea bine zici.
Atunci cand atingi starea de Observator, cand esti capabil sa vezi lumea prin ochii Observatorului Suprem, iubirea nu mai are nevoie de obiecte. Eckhart Tolle, preferatul meu, spunea ca iubirea te obliga sa te apropii de dumnezeu, detasarea il obliga pe dumnezeu sa vina la tine.


 Hor, on Sep 10 2006, 23:03, said:

Poate ne intalnim pe undeva prin Bucuresti in viitorul apropiat?!
De ce nu?

Edited by landscape10, 11 September 2006 - 08:33.


#7056
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 TAPAS, on Sep 10 2006, 21:21, said:

eu mi-am declinat identitatea in clar lui fulgerica, an de curs etc. stii si tu ce pareri elevate avea despre mine. am patit ceva ?

Pai ar fi fost culmea ca MISA sa ia oarece masuri impotriva ta, avand in vedere faptul ca tu si Shari sunteti cam singurii useri pro-MISA cu adevarat eficienti, spre deosebire de "loose cannons" de-alde fulgerica, Antinanco, Brahman etc. :)

 TAPAS, on Sep 10 2006, 21:21, said:

ne-ai decalarat de cateva ori ca gata, nu mai zici nimic, te-ai razgandit, te-ai intors, iar ai plecat, stii mai bine decat mine.

Pai chiar asa a fost. M-a batut gandul de mai multe ori sa renunt  si m-am razgandit din diverse motive, mai ales cand aparea ceva nou legat de MISA. Iar de data asta nu am declarat ca ma retrag definitiv (desi am spus ulterior ca eram cat pe ce sa iau respectiva decizie), ci doar pana prin octombrie. Si cam asa o sa si fie, pentru ca trebuie sa plec iar din tara in curand, pentru o perioada scurta de timp (probabil ai observat ca am lipsit cateva zile de pe forum). Ai vreo problema cu lucrul asta?

 TAPAS, on Sep 10 2006, 21:21, said:

insa cand vii cu rapiri de la aeroport, sau din Ungaria ... iarasi sindromul fulgerica pe invers.

Mai uita-te un pic in urma, sa vezi ca nu eu am pomenit primul de lucrurile respective. ;) Iar faza cu rapirile "japonezelor" din aeroport, in scopul de a le jumuli de agoniseala, e veche si a fost adusa in discutie de multi fosti cursanti, inclusiv unii pe care am vazut ca nu ai avut curajul sa ii ataci cat timp erau activi pe forum.
Apropo de atacuri, atunci cand nu ai argumente sa combati expunerea anumitor fapte, poate fi util sa adopti tactica atacarii credibilitatii celui care le expune. Dar la fel de bine respectiva tactica poate conduce la "backfire". ;) Asa ca ai grija cand o folosesti. Your choice...

 TAPAS, on Sep 10 2006, 21:21, said:

daca NATHA l-a dat pe ala in judecata pt calomnie ? ok, care-i problema ? esti ingrijorat de coruptia care domneste in justitia daneza sau ce? se judeca si cine e pe bune castiga.

Tapas, nu fa pe naivul ca nu iti sta bine. :nonobad:  :) Stii foarte bine ca si in cea mai avansata posibil societate democratica, in justitie conteaza de foarte multe ori cine are bani mai multi si poate angaja avocati mai buni. Iar Kim nu are aceleasi resurse financiare ca mamutul MISA si pentru el stress-ul "luptei" o sa fie mai mare, ca persoana singura, pe cont propriu, decat in cazul Natha-ei, care este o grupare de cateva mii de oameni. Ca sa nu mai vorbim si de obiceiul MISA-ei de a intimida sau cumpara martorii (vezi cazul lui Simi, soferul, al "japonezei" fosta-minora etc.).

 TAPAS, on Sep 10 2006, 21:21, said:

si pe tine cum te-ai intimidat ? ai gasit mesaje de amenintare in cafeaua de dimineata ?

Iar faci pe nestiutorul. :) Stii tu foarte bine ce am povestit mai demult in legatura cu subiectul respectiv. Nu mai reiau acum din nou fazele respective.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate