Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#19207
white-dragon

white-dragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.02.2007

View PostSchimbarea, on Apr 12 2007, 19:07, said:

Asa gandesc 90% dintre oameni... cand le arati adevarul tu le devii inamic.
Oamenii vor sa fie mintiti, vor sa traiasca intr-o iluzie din comoditatea de a infrunta realitatea cu propria minte.
Oamenii nu vor sa fie liberi datorita faptului ca libertatea atrage responsabilitati.
Oamenilor le place sa imite, turma - vor sa obtina fericirea cu "mima aducatoare de noroc", cu "the ultimate imitation"....

Defapt totul sta in perceptie.

pe asta s-a bazat și se bazează și gb.
a speculat cu cea mai mare măiestrie această slăbiciune individuală și socială. restul sunt povești, poleială........ însăilate în așa fel încât, pe cât posibil să nu-și dea seama nimeni că totul este o mare manipulare, și nici care cumva să-și dea seama vreunul de adevărata slăbiciune.....

Kristin, on Apr 12 2007, 15:02, said:

.....stiu ca ne zicea G de natura cu dominanta psihopata, cei care auric sunt agresivi, dar care au intentii bune totusi, au idealuri frumoase, dar nu-i poti contrazice, ei sunt cei buni, ceilalti care nu le impartasesc punctul de vedere sunt cei RAI....etc Cred ca MISA, in frunte cu G sufera de acest sindrom para/noic

sunt multe adevăruri spuse la misa, numai că ele sunt amestecate, reordonate, întoarse cu susul în jos......încât pentru cineva care vrea să studieze sincer practica nu înțelege nimic.
o altă tactică a lui gb prin care vrăjea oamenii de bună credință.

#19208
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007

View Postentrance, on Apr 12 2007, 20:57, said:

[...] Culmea -culmilor!!!! Astia ori ne cred prosti, ori ei au luat-o razna rau de tot. Cred ca si una si alta!!!

Am o veste proasta: e doar prima varianta. Dintotdeauna au existat unii care au fost stapanii jocului, iar altii au fost pionii pe tabla. Dualitatea noi-ceilalti nu era doar legata de cei de la curs versus cei din afara (de obicei numiti "larvarii"). Exista, daca nu ti-ai dat seama pana acum si o casta superioara (unii instructori (in general mai vechi), cativa smecheri intreprinzatori care sunt recunoscuti pentru meritele masurate in bani adusi miscarii, cateva fetitze mai smechere si mai bagatoare de seama, eventual cu state vechi prin paturi celebre si cativa altii), care apar cu o morga obosita si importanta, merg atent si cu o agilitate contrafacuta, cand se intalnesc vorbesc in soapta si ferit (sa nu auda "ceilalti"), sunt tot timpul cu telefonul la ureche sau cu castile hands-free si cu telefonul in mana, permanent preocupati. Asa-i ca ii stii? Ceilalti care nu sunt in aceasta casta, sunt manipulatii. Daca te-ai trezit si ti-ai dat seama ca nu esti in cercul care trebuie :), cred ca poti sa pleci, fiindca de schimbat, nu cred ca vei putea schimba ceva, cel putin nu in aceasta conjunctura.
Deja ochii care nu se vad, se uita. Si ca sa nu se uite, unele femei, care sunt "liantul" miscarii, fac ritualuri. Cicluri, cicluri. Manipulare magica ... a lor, si desigur a celorlalti, in mod indirect.

Edited by Jedi Knight, 13 April 2007 - 00:34.


#19209
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006
Vad ca pe yogaesoteric facura astia cratenia de Paste ... eu nu mai gasesc aticolul despre Claudiu securistu si nici cel scris de Pacalescu :) .

Dar pe natha.net aparu un articol omagial scris deeeeeeeee .....  

[ http://www.natha.net/uploads/nicu%20small.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

... prefesoru de yoga Nicusor Catrenulghiulea, cel ce a trecut cu succes cutremuratoarele teste la care pana si Claudelu a cazut ...


(luati de cititi: http://www.natha.net...ng=EN&item=2570 )

#19210
anubius

anubius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.10.2006
Poate este cineva interesat:

AGEAC

Asociatia Gnostica de Studii Antropologice si Culturale

Va Invita

La Conferintele Publice


Marti 17 Aprilie, ora 19:30, "Cavalerii Templieri si Misterul Catedralelor Gotice"


Joi 19 Aprilie, ora 19:30, "Barbatul, Femeia si drumul catre Cuplul Perfect"


Cele doua conferinte cu toate ca trateaza doua teme cu forme diferite totusi au ca si fundament acealsi principii a ceea ce este cunoscuta ca fiind
"Philosophia Perenis et Universalis."

Misterul Cavalerilor Templieri este unul strans legat de aparitia in istoria Artei a fascinantei arhitecturi gotice. Arhitectura ce trece dincolo de estetic si duce cunoscatorul in explorarea unui Drum al Transformarilor si Metamorfozelor, punte intre Uman si Divin

La randul ei tema relatie de cuplu este una  discutata, explorata si de multe ori controversata. Din pacate de extrem de putine ori se incearca abordarea relatiei intre barbat si femeie din perspectiva valorilor regasite intr-o etica superioara. Tocmai de aceea relationarea cuvantului perfectiune cu cel de cuplu pare inoportuna, lucru total neadevarat, orice aspect al vietii noastre poate fi dus catre perfectiune, cu conditia cunoasterii Cheilor potrivite.

Dumul care poate fi parcurs de fiecare dintre noi este cel care ne duce nu de la rau la bine ci de la inferior la superior. Cunoasterea revelata si revelatorie nu este altceva decat autocunoastere "Nosce Te Ipsum..". Dar pentru ca acest proces sa sa desfasoare trebuie sa il punem in functiune si de aceea avem nevoie de Chei.

Ceea ce ofera Gnoza  prin conferintele prezentate si cursurile ce urmeaza sunt Cheile, Metodele, Principiile a ceea ce este cunoscut ca fiind Modus Operandi, modul de lucru sau altfel spus modul in care putem sa parcurgem Drumul catre echilibru.

Cele doua Conferinte publice vor fi urmate de cursuri ce se vor desfasura in fiecare Luni incepand cu ora 18.30 in Amfiteatrul Mic al Institutului Victor Babes, Splaiul Independentei 99 - 101

Detali despre cursuri pot fi solicitate la:
Contact Sasa Florin 0740313307, 0730252983
[email protected], [email protected]

www.ageac.org
www.ageac.org/romania
www.site_banat_pentru_spam

#19211
white-dragon

white-dragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.02.2007

View Postanubius, on Apr 13 2007, 10:41, said:

..............................

Dumul care poate fi parcurs de fiecare dintre noi este cel care ne duce nu de la rau la bine ci de la inferior la superior. Cunoasterea revelata si revelatorie nu este altceva decat autocunoastere "Nosce Te Ipsum..". Dar pentru ca acest proces sa sa desfasoare trebuie sa il punem in functiune si de aceea avem nevoie de Chei.
..............................


mare greșeală, de fapt aceeași pe care a a făcut-o și misa: abrodarea evoluției spirituale individuale "nu de la rau la bine ci de la inferior la superior"

cei care au fost la misa (și cei care mai sunt) să mediteze și să reflecteze la exprimarea subliniată și colorată mai sus

mare greșeală.

dacă nu se stabilește ce este rău și ce este bine, nu cred că se poate merge de la inferior la superior.


cele două "polarități" ar trebuie să coexiste permanent în practica spirituală..!

#19212
coco69

coco69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2006

View Postkimiko, on Apr 3 2007, 00:27, said:

Am vazut io si transformari :lol: in niste nesimtiti carora nu le mai pasa cand ,unde si cu cine o fac ,doar sa o faca cat mai mult cu cati mai multi parteneri ca doar asa se pot depasi ...intrebarea in ce??intr-ale nesimtirii :lol: Apoi ei devin "zeitati" si de-acolo sa vezi diastractie! :bicycle:
Da unde mai pui ca au si texte tari pentru cei ce sufera. Daca suferi nu suferi din cauza lor, ci numai din cauza TA,ce vrei ai ego, ca sufletul nu e ranit ca el mai f##e inca zece, dar nu iubeste pe nimeni.

#19213
coco69

coco69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2006

View Postvulpeculus, on Apr 3 2007, 00:50, said:

Asta e cazul patologic, eu ma refer doar la cazurile de bun simt
Nu exista cazuri de bun simt, uita-te la cei care au mai multe iubite o data sau mai multi iubiti.Nu se gandesc ca ii ranesc prin atitudinea lor pe cei care afirma ca ii iubesc.

#19214
coco69

coco69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2006

View Postendeuce, on Apr 3 2007, 01:29, said:

ai putea cel putin sa spui ca nu ai vazut tu transformari
Dar sa stii ca transformari sunt, ca asa e viata, transformatoare... Dincolo de asta, treaba cu transmutarea si sublimarea e un catalizator al multor transformari.
Stiu ca multi vad numai niste oameni obsedati de sex, fara iubire, fara nimic adevarat, sublim etc.
Am impresia ca vad portretul robot la OFTICOSULUI, multi se chinuie sa il copieze, dar nimeni nu poate sa ajunga pe acelasi nivel cu el.

#19215
premananda

premananda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.04.2007
In primul rand buna ziua tuturor.

Nu am citit intreaga discutie (641 de pagini este prea mult), dar am citit rezumatul. Motivul pentru care m-am hotarat sa particip la discutie este faptul ca doresc sa impartasesc anumite ganduri cu cei preocupati de aceasta scoala de yoga si de mentorul ei, dl. Bivolaru. Rasfoind mesajele am descoperit multe idei folositoare. Pe celelalte nu simt nevoia sa le mentionez.

Una din discutiile interesante imi pare a fi cea care pune sub semnul intrebarii starea de eliberare atinsa de mentorul acestei scoli. Recunosc ca, de-a lungul timpului si eu m-am intrebat care sa fie atitudinea corecta a unui om care doreste sa evolueze spiritual. Ce este mai bine?

Sunt mai multe variante, toate cu avantaje si dezavantaje:

1. Sa cauti pana gasesti un maestru spiritual eliberat! Avantajul este ca acest gen de maestru iti garanteaza impecabilitatea caii spirituale. Dezavantajul este ca e greu sa gasesti unul si este si mai greu sa ai certitudinea ca ai gasit unul.

2. Sa cauti un ghid spiritual (un mentor de scoala spirituala)! Avantajul este ca, aparent, acest gen se gaseste destul de usor. Dezavantajul este ca trebuie sa ai un discernamant foarte puternic pentru a alege "graul" de "neghina".

3. Sa te raportezi la invatatura si fiinta unui maestru spiritual eliberat, care nu mai este in viata (de genul Isus, Buda etc.)! Avantajul este ca ei au format o cale spirituala eficienta si autentica. Dezavantajul este ca, fiind morti sunt greu accesibili si, in plus, discipolul poate sa faca ce vrea din ei (din invatatura lor - exemplu cel mai bun este dat de prea multele derapaje din crestinism)

4. Sa faci eforturi sa iei din toate partile tot ce poti (din carti, din religii, de pe la diversele scoli spirituale etc.)! Avantajul este ca esti autonom si ai multe surse de inspiratie. Dezavantajul este ca aceasta cale este cea mai expusa derapajelor spirituale.

5. Sa cauti sa te cunosti pe tine insuti si pe Dumnezeu fara a mai asculta de carti, religii sau scoli spirituale! Avantajul este ca nu te expui ideilor gresite. Dezavantajul este ca trebuie sa fii foarte "pregatit" pentru a face pasi importanti pe aceasta cale.


Voi care dintre variante o preferati? (Poate mai gasiti si altele!)

Edited by premananda, 13 April 2007 - 11:49.


#19216
LORA ANGEL

LORA ANGEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2007

View Postwhite-dragon, on Apr 12 2007, 13:04, said:

toate astea duc la orgoliu, egoism, caracter sectar, aroganță, închistare, .......și derapaje psiho-mentale
și toate astea sunt ascunse de aspirația (uneori sinceră) de a evolua spiritual,
sunt ascunse de imaginea luminoasă pe care o proiectează asupra propriei ființe și a misei (dar aveți gijă asta este o lumină luciferică).....trăiesc într-un dualism continuu în care cei din misa sunt ăia bunii iar cei din afară sunt ăia răii (sau în cel mai bun caz ignoranții inconștienți)
dualismul acesta îi îndepărtează de la unitatea divină propagată de curentele spirituale autentice.

  Amintiti-va cum tot ce e acum , bun sau rau, devine GRATIE, iubind... Amintiti-va ca meritati sa traiti plenar, iubind! Amintiti-va sa alegeti iubirea pentru ca o meritati, amintiti-va ca ''inima are ratiuni pe care ratiunea nu le poate CUNOASTE''. Toate derapajele psiho-mentale dispar iubind... :notangel:  :kisstogether:

#19217
anubius

anubius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.10.2006

View Postwhite-dragon, on Apr 13 2007, 10:51, said:

mare greșeală, de fapt aceeași pe care a a făcut-o și misa: abrodarea evoluției spirituale individuale "nu de la rau la bine ci de la inferior la superior"

cei care au fost la misa (și cei care mai sunt) să mediteze și să reflecteze la exprimarea subliniată și colorată mai sus

mare greșeală.

dacă nu se stabilește ce este rău și ce este bine, nu cred că se poate merge de la inferior la superior.


cele două "polarități" ar trebuie să coexiste permanent în practica spirituală..!

Eu am reprodus anuntul asa cum l-am primit pe e-mail, cu exceptia titlurilor conferintelor care erau pe un afis grafic si a trebuit sa pe inserez ca text.
Nu mi-am propus sa fac o analiza a continutului anuntului, dar intr-adevar cred ca trebuie meditat asupra semnificatiei expresiei "nu de la rau la bine ci de la inferior la superior". Insa nu sunt de acord cu interpretare ta, interpretarea mea este alta, si tind sa dau dreptate autorului anuntului.

Eu cred ca se refera la bine si rau din punct de vedere subiectiv si nu din punct de vedere obiectiv, unde sunt de acord cu tine ca trebuie sa concorde cu inferiorul si superiorul. Eu cred ca vrea sa spuna ca pe o cale spirituala autentica rezultatele se obtin prin eforturi si sacrificii si nu urmarind binele personal (gen MISA unde evolutia spirituala inseamna iubite multe (respectiv iubiti multi), bani din videochat sau alte afaceri dubioase). Deci o cale spirituala autentica nu este neaparat si o cale placuta, arderea karmei cu adevarat (si nu de catre un presupus guru contra servicii) presupune multe eforturi individuale si multa suferinta.

Isus spunea:

"Nu socotiti ca am venit sa aduc pace pe pamant; n-am venit sa aduc pace, ci sabie.
Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa, pe nora de soacra sa.
Cel ce iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine;
cel ce iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.
Si cel ce nu-si ia crucea si nu-Mi urmeaza Mie nu este vrednic de Mine."

Asta este interpretarea mea.

#19218
premananda

premananda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.04.2007

View PostLORA ANGEL, on Apr 13 2007, 11:49, said:

Amintiti-va cum tot ce e acum , bun sau rau, devine GRATIE, iubind... Amintiti-va ca meritati sa traiti plenar, iubind! Amintiti-va sa alegeti iubirea pentru ca o meritati, amintiti-va ca ''inima are ratiuni pe care ratiunea nu le poate CUNOASTE''. Toate derapajele psiho-mentale dispar iubind... :notangel:  :kisstogether:


Si daca stai prost cu memoria? Si daca nu ai inca capacitatea de a iubi suficient?
Cunosc multe astfel de "sfaturi", devenite deja adevarate curente de gandire in anumite medii. Ele sunt cam ineficiente, pentru ca nu tin seama nici de diversitatea naturii umane si nici de diversitatea conjuncturilor sociale care ne-au format personalitatea.

Sunt multi care iubesc, dar iubesc asa cum stiu ei . Pentru ca si iubirea se invata, asa ca suntem dependenti de mediul in care am invatat sa iubim.

Memoria este un subiec si mai delicat. "Amintiti-va ca meritati sa traiti plenar" presupune atat o memorie cu puternice valente evocative, o memorie afectiva, cat si faptul ca am avut in trecut sansa de a trai plenar. Altfel, traitul plenar poate sa fie si mersul la padure pentru mici si bere in duminicile insorite!

"Amintiti-va ca ''inima are ratiuni pe care ratiunea nu le poate CUNOASTE'' - suna frumos, insa tu propui sa ma gandesc la faptul sa inima mea nu poate fi inteleasa de ratiunea mea, ceea ce este imposibil!

Daca citesti ''inima are ratiuni pe care ratiunea nu le poate CUNOASTE'' si ai intuitia marelui adevar cuprins in aceasta fraza, atunci descoperi ca el nu poate fi verbalizat, ci numai trait.

Am intervenit asupra mesajului tau pentru ca el mi se pare simptomatic pentru un anumit tip de discurs romantic, frumos, dar lipsit de Viata! Nu este asa?

Edited by premananda, 13 April 2007 - 12:03.


#19219
coco69

coco69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2006

View Postkrm, on Apr 3 2007, 14:08, said:

Am fost atent....si am cunoscut multe fete care au avut relatii amoroase cu el (in mod constant, nu venite la "initiere") si care aproape toate erau incantate de relatia cu Grieg barbatul. Aceasta spune multe....
Pai aveau si de ce sa fie incantate fetele; erau admirate de fanatici, ca de le-a sfintit pasarica si gurita Ofticosul si unde mai pui ca mai primeau si ele cazare in ajhram si mancare fara sa munceasca ca restul fraierilor de acolo. Ofticosul le mai facea cadou si cate-o zdreanta sau niste margelute de doi lei............da trebuie sa recunosc ca se fu##** cu bunicul si de asta erau asa de incantate.

#19220
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

View Postpremananda, on Apr 13 2007, 11:36, said:

.....
Sunt mai multe variante, toate cu avantaje si dezavantaje:

1. Sa cauti pana gasesti un maestru spiritual eliberat! ............
2. Sa cauti un ghid spiritual (un mentor de scoala spirituala)! ...............
3. Sa te raportezi la invatatura si fiinta unui maestru spiritual eliberat, care nu mai este in viata (de genul Isus, Buda etc.)! ..................
4. Sa faci eforturi sa iei din toate partile tot ce poti (din carti, din religii, de pe la diversele scoli spirituale etc.)! ......................
5. Sa cauti sa te cunosti pe tine insuti si pe Dumnezeu fara a mai asculta de carti, religii sau scoli spirituale! ................
Voi care dintre variante o preferati? (Poate mai gasiti si altele!)
salut!

in primul rand cred ca analizezi superficial avantajele si dezavantajele - probabil din graba de a scrie aici ...
in al doilea rand in toate cautarile acestea conteaza cat de constient esti si cat de constient poti devenii urmand "calea" aleasa. Si asta vezi comparand ... privind si inapoi cat de des poti. Si nu e vorba de cat de constient de nustiuce realitati subtile pe care vulgul si larvele nu le pot percepe - intelegi probabil asta.

Parerea mea este ca e bine - din perspectiva celor discutate atat de mult aici - sa intelegem ca pana la urma fiecare dintre noi avem drumul si "calea" noastra ... iar ghidul (oricum ar fi el, un far stralucitor in noaptea ignorantei sau un escroc pervers) are prea putina importanta atata timp cat urmaresti sa nu-ti hranesti (si nici sa nu-ti fie hranite) propriile iluzii si fantasme, el e doar un partener de drum pentru o vreme.
Orice cale ai alege, gresesti si esti sortit "pierzaniei" daca nu esti constient ca trebuie sa fii permanent responsabil - tu ca om ... si grupul ca intreg, in cazul in care te integrezi intr-un grup.
Altfel - daca visezi la iubirea infinita in care orice e posibil  :inlove: cum scrie cineva mai sus un pic, ai sa vezi ca daca privesti lucid observi ca ea nu exista in realitate decat in mintea celui ce viseaza la ea (poate fi si asta o realitate ... poate e de dorit sa traiesti in ea, dar oare acesta e telul, aceasta e trezirea? sa visezi visul cel mai frumos sau sa traiesti in viata reala oricat de "bich" s-ar dovedi ea a fi? tu ce alegi ?- de raspunsul al aceasta intrebare depinde totul - repet - din perspectiva celor discutate aici).

#19221
coco69

coco69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2006

View PostLORA ANGEL, on Apr 13 2007, 13:49, said:

Amintiti-va cum tot ce e acum , bun sau rau, devine GRATIE, iubind... Amintiti-va ca meritati sa traiti plenar, iubind! Amintiti-va sa alegeti iubirea pentru ca o meritati, amintiti-va ca ''inima are ratiuni pe care ratiunea nu le poate CUNOASTE''. Toate derapajele psiho-mentale dispar iubind... :notangel:  :kisstogether:
Lasa-te de tigarile alea ca sant prea tari pentru tine, sau poate de la anason ti-se trage, ai depasit doza?

#19222
kimiko

kimiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.03.2007
[quote name='krm' date='Apr 10 2007, 22:40' post='2678559']
Cursantii scolii de yoga fondata de G se afla, fie ca vor fie ca nu vor, fie ca stiu fie ca nu stiu, intr-o situatie dilematica, din care nu stiu cum or sa iasa cu fata curata. Sa explic.....

POWER CORRUPTS,ABSOLUTELY  POWER CORRUPTS...ABSOLUTELY!!!  Ceea ce nu se intampla cu Dumnezeu.Legile sale sunt eterne.

#19223
kimiko

kimiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.03.2007

View Postwhite-dragon, on Apr 12 2007, 19:04, said:

când nu au fost instructorii agenți de propagandă?
de la început au funcționat ca agenți de propagandă........  pentru "valorile" MISA !

fără ei nu ar fi existat MISA, așa cum este acum........, așa cum a ajuns acum !

și în vârful piramidei..........
De acord ...de prima data cand sunt intalniti :lol: Cand am inceput cursul eram mare amatoare de muzica si obisnuiam sa imprumut casete.O casetacare mi-a  atras atentia avea scris Grieg pe ea.Am intrebat ce contine acea caseta pentru ca mai aveam casete cu muzica compusa de Grieg.Aaa nu..nu e cu muzica ...vorbeste grieg...nu compozitorul dar s-o iau ca e plina de invataturi :rolleyes: Apoi au inceput sa curga legendele :lol: Credeam ca intructorul este gurul :first: apoi am fost in tabara si cand am vazut ca altceva nu stiau decat sa-l ridice in slavi pe gb am realizat ca sunt dusi  si ca lui ii convine. :hypocrite:

#19224
sieu

sieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2007

View Postpremananda, on Apr 13 2007, 12:36, said:

In primul rand buna ziua tuturor.

3. Sa te raportezi la invatatura si fiinta unui maestru spiritual eliberat, care nu mai este in viata (de genul Isus, Buda etc.)! Avantajul este ca ei au format o cale spirituala eficienta si autentica. Dezavantajul este ca, fiind morti sunt greu accesibili si, in plus, discipolul poate sa faca ce vrea din ei (din invatatura lor - exemplu cel mai bun este dat de prea multele derapaje din crestinism)

Voi care dintre variante o preferati? (Poate mai gasiti si altele!)

Buna!

Uite care este parerea mea:

Sa luam, spre exemplu, pe Iisus drept maestru spiritual demn de urmat.

Tu spui: "fiind morti sunt greu accesibili ".

Aici eu am o alta parere. El, Iisus, a promis tuturor celor care ii urmeaza invatatura, punand-o in practica in viata de zi cu zi, o sustinere reala, eficienta si permanenta.

Deci daca te increzi in El cu sinceritate, bunavointa si seriozitate n-ai cum sa dai gres!

El nu este nici mincinos, nici "slab de inger", ca sa te lase la greu!

Iisus se tine de cuvant! Si pentru asta stau marturie multimea de oameni care s-au increzut in el si care au avansat pe drumul desavarsirii spirituale.

"Eu si Tatal una suntem" este o marturie care ar trebui sa te incurajeze sa-L urmezi cu entuziasm.


Tu spui: "in plus, discipolul poate sa faca ce vrea din ei (din invatatura lor - exemplu cel mai bun este dat de prea multele derapaje din crestinism)"

Aceste derapaje s-au produs din lipsa sinceritatii discipolului ( a fost preocupat mai mult sa dobandeasca slava acestei lumi, spre exemplu, decat sa se imbunatateasca spiritual), ori a dovedit reavointa, ori superficialitate s.a.m.d.

Pentru a ne convinge ca invatatura Lui este autentica ne este necesar sa o punem in practica.

Eu cred ca daca faci o incercare, in sensul ca te increzi din toata inima in invatatura lui Iisus si o urmezi in traiul tau de zi cu zi, vei constata in tine insuti niste semne care-ti vor confirma ca esti pe drumul cel bun!

Dar pana cand nu urmezi in mod practic invatatura lui Iisus cu entuziasm, ramai doar la teorie, la "poate", "o fi?", "n-o fi", "cine stie?" s.a.m.d.

Iti doresc sa ai indrazneala pe calea binelui!

Edited by sieu, 13 April 2007 - 13:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate