Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#18307
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostFat frumos, on Mar 22 2007, 09:08, said:

Nu a sustinut niciodata asta, dimpotriva a spus ca in fiecare exista o scanteie din Dumnezeu Tatal, si nimeni nu este egal cu creatorul (nici macar Iisus).

Just for fun...

Io zic ca una dintre cele mai mari revelatii ar fi sa se descopere ca Dumnezeu-Tatal este, de fapt, Dumnezeu-Mama...

Iaca si o dedicatie speciala...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oJIpK8xURBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(Groove Coverage - God is a girl)

Ce-mi place mie: "Do you believe it / Can you receive it..."


#18308
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postoybur, on Mar 22 2007, 09:46, said:

Atunci s-o luam altfel: sunteti masochisti pt ca va pierdeti vremea cu lucruri care va enerveaza, in loc sa va bucurati de viata; cat despre noi, nu ne mai duceti de grija, Dumnezeu are grija de toate!
Nota: cele de mai sus nu se aplica in cazul celor care se afla aici in interes de serviciu si carora le urez "servici usor" in continuare

Hai cu "misana", sparge salteaua, da din cap pe hip-hop...

Mama, dar obsedati mai sunteti ca pe unii ii plateste cineva sa scrie aici...

Noah, daca tot vreti sa stiti, de la "centru" (CGMR) ni s-a comunicat ca, in luna asta, dat fiind numarul in crestere al paginilor topicului, ni se va acorda o binemeritata marire de salariu... de 21,03%... si ni se vor da si cate 20 bonuri de masa de caciula... plus transport gratuit de acasa la "serviciu" si inapoi...

Si suntem si in negocieri pentru primirea de tehnologie de serviciu, respectiv ceva telefoane mobile mai "cool", asa...

Ca sa vezi ca integrarea in...  :huh: (UE sau Absolut, UE sau Absolut, UE sau Absolut... mama ei de moneda, tot in dunga pica) are si parti pozitive...

Edited by Deria_Leena26, 22 March 2007 - 10:48.


#18309
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View PostFat frumos, on Mar 22 2007, 07:55, said:

Cunosc fete care sau lasat de curs si tot au mers in Japonia, asa mult le-a placut.
Mda, era clar ca sint si din astea. N-o sa le dam noi pe brazda pe astea asa de shaktiute. Chiar asa de tari nu ne vedem nici noi. Dar speram ca macar unele fara veleitati din astea, unele care din greseala, de la abureala.... sa isi revina.

Edited by cecilia.ghitulescu, 22 March 2007 - 11:02.


#18310
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View PostFat frumos, on Mar 22 2007, 08:08, said:

Nu a sustinut niciodata asta, dimpotriva a spus ca in fiecare exista o scanteie din Dumnezeu Tatal, si nimeni nu este egal cu creatorul (nici macar Iisus).

Fat Frumos, ti-as zice si eu un banc, dar e presarat cu oarece mantre nu chiar mioritice, dar pe undeva pe acolo si mi-e ca te superi.
Pina una alta te sfatuiesc sa te abtii de la chestii gen niciodata sau intotdeauna, precis, sigur samd atita vreme cit nu esti Dzeu Atotstiutorul, Atotvazatorul si Atotauzitorul.  :P
Nu-mi inchipui ca ai fost de fata de fiecare data cind a deschis grEGOgianul guritza ca sa poti sa scoti astfel de afirmatii din tine. Deci macar formuleaza cum trebe ce vrei sa zici, ca sintem mai ai dracu ca maestrul la faza asta. Ce numa el sa puna conditii apropo de biletele?
Si apropo de ce se crede amarasteanul ala, uita-te si tu pe scrisorelele deschise sau chiar pe mailul adresat mie, ca e mai scurt si ai sa vezi ca e plin de noi, nostru si chestii in gen. Oare de la ce vine asta? Si de-alungul topicului, daca citesti atent, ba chiar si unele chestii de pe yogaesoteric sint gramezi de dovezi ca sa crede cel mai tare din parcare.
Succes pe ramura,

#18311
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View Postendeuce, on Mar 22 2007, 08:43, said:

am auzit ca Narcis ar cam arde gazul cu jocuri pe calculator si in general preocupari bazale (cineva care s-a dus acolo si nu are leg cu misa)

Da mai, voi chiar credeti ca astia e sfinti?
Cine stie ce face si gregorita in frigiderul ala. Si-o fi tras ultimul model de Tamagotchi...ca sa se preocupe si el de altceva decit de propria persoana.  :P
Marele mit Narcis... Cica intr-o tabara din aia virotica pe Rarau ar fi afirmat ...ca e dovada de ego..la femeie..daca nu accepta..sa faca dragoste si cu prietenul iubitului ei.

Asa ca, nu preocuparile alea bazale il strica pe baiatul asta si pe altii ca el, ci alte chestii foarte de baza totusi. Ca si la asta stateau fetele la coada sa il pupe pe la spirale, asta inainte sa fie mazilit.
Dar poate il ajuta Dzeu sau cine o fi responsabil cu recensamintul, ca in alta viata sa fie femeie, ca sa vaza si el cam cum e cu EGOUL asta. Si poate ii iese lui sa fie fericit in ideea ca e foarte normal ca un barbat sa polenizeze mai multe femei in paralel in ideea ca si asa sint mai multe decit barbatii. Al dracu si Dzeu asta cum le-a aranjat dpdv numeric. :rolleyes:

Edited by cecilia.ghitulescu, 22 March 2007 - 11:59.


#18312
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View PostFat frumos, on Mar 22 2007, 09:01, said:

Este o fiinta care este in comuniune intima cu Dumnezeu.

:coolspeak:
Mda, e in comuniune profunda si plenara cu Dzeu. Se vede de la o posta (ptr cine stie bancul). :naughty:
Parca vad ca il f@@e-n dos transfigurator, ca sa ii treaca de fuziuni intime cu superiorii necunoscuti. :rolleyes:

Edited by cecilia.ghitulescu, 22 March 2007 - 11:58.


#18313
kimiko

kimiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.03.2007

View Postcecilia.ghitulescu, on Mar 22 2007, 05:24, said:

Deci nici misa nu mere mai departe la infinit, o buleste unul din intreiti. Si o ia da capo, dar atunci nu mai e misa, poate misa reloaded...dar nu misa. :P
     variatiunea l la misa...apoi dupa o noua resorbtie var ll samd  :naughty: ca doar vipurile toate or fost impreuna in alte vieti :printi ,printese,imparati,preoti,preotese  ...etc in diverse civilizatii  :first:  :yawn:

#18314
kimiko

kimiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.03.2007

View Postcecilia.ghitulescu, on Mar 22 2007, 22:46, said:

...ca e dovada de ego..la femeie..daca nu accepta..sa faca dragoste si cu prietenul iubitului ei.
hmmm inche asta n-am vizut ...p...a  minche cucuruz :surprise: ce zapaciti ,astia ar f..e si pe masa ca doar si ea e femeie si ce daca e femeia lu tacsu??...Io ii luam apararea in ideea ca a pus osu si la treaba si ca big chief il tot expunea la oprobiu...asta dadea asa de penibil..adica hai ne spiralam ,dam cu tatal nostru dupa care dam cu pietre in baietii rai ...da stii scotea castanele din foc cu mana prietenilior baietilior rai :drac: sa nu ramanem prea indumnezeiti :naughty:  :naughty:  :notangel:

#18315
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007
Despre a zice una si a face alta. Liderii MISA au avut (si au) un mare talent de a exprima in public pareri (care oricum erau luate de catre marea masa drept litera de lege - "G. a spus") sau povesti, sau directive pe care ei insisi nu le respectau. Taoismul a fost minimalizat, datorita faptului ca practicantii taoisti preluau energia femeii si o foloseau. (Dar ei oare ce faceau?). Povestea "terifianta" si inexsistenta a lui Csoma de Korosy care a gasit "sfaturi pentru micii dumnezei..." si a renuntat sa o mai traduca (Dar ei oare ce faceau?). Demascarea masoneriei care folosesc ritualuri secrete, vizualizarea dusmanilor intr-o poza pe un perete (reminiscenta de la templieri), organizare oculta ... (Dar ei oare ce faceau?). Si am mai putea adauga aici mai mai multe incalcari ale lucrurilor exprimate, pentru ca, nu-i asa, unii erau considerati prosti, iar altii se considerau omnipotenti, omniscienti, etc., eventual deasupra moralitatii. Unii jurau cu mana pe Biblie, altii puteau sa jure stramb si sa nu-si faca o problema din asta. Unii erau terminati ca instructori fiindca nu au fost continenti (evident dati in gat de suprema shakti), altii puteau sa nu fie, sa conduca MISA in continuare, dar sa se pastreze secretul. Unii furau ceva de mancare si erau dati afara din ashram, altii puteau sa fure destine sau bani si sa se cheme spiritualitate. Quod licet Iovis, non licet bovis.

Edited by Jedi Knight, 22 March 2007 - 12:22.


#18316
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcecilia.ghitulescu, on Mar 22 2007, 11:46, said:

Da mai, voi chiar credeti ca astia e sfinti?
Cine stie ce face si gregorita in frigiderul ala. Si-o fi tras ultimul model de Tamagotchi...ca sa se preocupe si el de altceva decit de propria persoana.  :P
Marele mit Narcis... Cica intr-o tabara din aia virotica pe Rarau ar fi afirmat ...ca e dovada de ego..la femeie..daca nu accepta..sa faca dragoste si cu prietenul iubitului ei.

Asa ca, nu preocuparile alea bazale il strica pe baiatul asta si pe altii ca el, ci alte chestii foarte de baza totusi. Ca si la asta stateau fetele la coada sa il pupe pe la spirale, asta inainte sa fie mazilit.
Dar poate il ajuta Dzeu sau cine o fi responsabil cu recensamintul, ca in alta viata sa fie femeie, ca sa vaza si el cam cum e cu EGOUL asta. Si poate ii iese lui sa fie fericit in ideea ca e foarte normal ca un barbat sa polenizeze mai multe femei in paralel in ideea ca si asa sint mai multe decit barbatii. Al dracu si Dzeu asta cum le-a aranjat dpdv numeric. :rolleyes:

Drept, tu Ceci, si mie mi-au sarit in ochi asemanarile dintre MISA si Agama Yoga... Cine nu crede, sa cerceteze site-ul: www.agamayoga.com. Ingeri, vira, shakti, shaivism (asa scrie acolo), tantra...

#18317
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostJedi Knight, on Mar 22 2007, 00:16, said:

Tot despre intreprinzatori, episodul 3 :) E clar ca multi oameni care au venit la curs au fost mediocri (fara chemare reala spirituala). Totusi, in mediocritatea lor, au recunoscut marea sansa a murei in gura de la curs (mestecarea si regurgitarea unor concepte de cultura generala asiatica, sau de pseudostiinta). Se simteau si ei diferiti, mai ceva decat mediocrii care nu au venit la curs si care, evident duceau o existenta lumeasca larvara (idee indusa inca din cursul 1 din anul 1). Ba, aveau si sex gratis... Afara, aia, larvarii, mai duceau si ei fata la o cofetarie, la un film, mai cotizau ceva la fata pana sa obtina "trecere"... Aici, era procedura simplificata :) Acu, si ei simteau ca au colegi care ... chiar faceau yoga. Da' culmea, era plictisitor, ca mintea le dadea ghes si atunci fie treceau pe mana stanga (justificand ca o ora de amor e cat 4 de asane), fie... incercau sa fie si ei utili (unii dintre ei avand chiar talent de comercianti sau de intreprinzatori, sau, si mai si, fusesera adusi chiar pentru asta de niste fete care erau mai intre-prinzatoare) :) Si iata cum apareau ideile de facut bani: evident NU de la cei cu chemare. Pe vremea aceea, la inceput, nu prea avea nimeni bani. Iar lipsa de serviciu pentru multi incepea sa isi arate dintii. Asa ca ... era buna orice idee: vanzarea de tablouri, sau de icre negre peste granita, sau... cate si mai cate ... chiar si incercarea de a subtiliza sau arde acte de proprietate de la judecatorie :). Treptat, banii au inceput sa apara, fie de la curs, fie din donatii, fie de la cursurile din strainatate, fie din primele smecherii: mersul pe jos s-a schimbat in mersul cu Dacia, Dacia s-a transformat in Opel Vectra, iar Opelul Vectra in Mitsubishi Pajero. Si tot veneau unii din tara, "sa fie si ei langa Maestru", tot felul de baieti si fete, care fiindca cineva se simtea obligat sa le dea adapost si o masa, incepeau sa formeze de bunavoie "nucleul dur", viitoarea carne de tun, cei scosi la inaintare ca masa de manevra. Intreprinzatorii au inceput sa abunde, cu lupte fatise, cu pâre, cu sabotari prin spate. Iar judecatorul suprem, oricum tragea inainte sa intrebe. Puteai sa te trezesti sapat, exclus, expus oprobiului public, fara sa ai drept de replica. Incepuse economia de piata interna si despotismul, ultracentralismul. Dar numai unii puteau sa vanda, "fiindca luasera acceptul", aveau biletel si fiindca plateau taxa. Foamea, lipsa banilor si cruda lor necesitate (ca deh, trebuiau oamenii sa se deplaseze si sa si stea la Herculane sau la Costinesti, sau la alte tabere second hand) i-a facut pe oameni foarte inventivi. Situatia MISA e si rezultatul unor intreprinzatori mediocri, inventivi, cu biletel cu DA si semnat.
o anliza realista. :)

#18318
ghe

ghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.01.2007
mai oameni buni, in primul rand trebuie sa imi cer scuze ca desi stie toata lumea ca luam salariu gras de aici eu am chiulit cateva zile si in nerusinarea mea nu m-am uitat in urma sa vad tot ce s-a scris...
sper ca sefii vor fi intelegatori cu mine, puneti voi o vorba buna da?
credeti ca mai am sanse la prima de Pasti sau sa imi iau adio???hmmmm?

dar sa o luam cu inceputul...

View Postdildo, on Mar 17 2007, 12:24, said:

Bun venit Ghe in tabara anti....Foarte bine sups, bine pus punctul pe I in aceast post. Dar din pacate tot degeaba, ca astia au un filtru MISA-n pe creier care dezactiveaza legaturile neuronale cind citesc ceva care ar putea sa ii faca sa gindeasca sau sa se indoiasca.
Bravos tabara Pro, ati reusit sa faceti un Neutru sa devina  ANTI.          Keep up the good job :peacefingers:    Nimeni nu tre sa scrie nimic rau despre voi, decit sa incerce un dialog, si arama voastra spirituala(un fel de spoiala) va iese pe fata.

pai draga dildo, sa stii ca ma subestimezi daca tu crezi ca eu imi bazez parerile pro sau contra despre misa, dupa 15 ani de curs, pe spusele si capacitatea de dialog a unor misani, fosti sau actuali. Cred ca am trait, vazut si aflat destule in anii astia ca sa imi fac o parere personala bazata pe experientele mele si nu pe ce spun altii, fie ei pro sau contra.
Si mai ales in functie de cei care vin si scriu pe un forum. Nu cred ca cei care scriu aici sunt reprezentativi pentru nicio tabara , nici pro si nici anti misa. Din ce se scrie aici nu pot sa trag concluzii decat asupra capacitatii de dialog a unor useri si despre viziunile lor despre subiect. Dar atat.

Acest topic a fost si este important pentru pe mine personal pentru ca m-a ajutat a fost sa vad ca mai exista si alte persoane care vad acele lucruri care se fac la misa si care nu au legatura cu spiritualitatea si datorita faptului ca sunt mai multi care scriu despre aceleasi lucruri desi nu se cunosc intre ei, sa inteleg ca poate fi un adevar in spusele lor. In rest, prefer sa gandesc cu capul meu si sa imi trag propriile concluzii in functie de propriul meu sistem de valori astfel incat sa nu scot pe nimeni vinovat de actiunile mele.

Referitor la mesajul care te-a facut sa crezi ca eu nu mai sunt neutru...v-am revelat doar un mare secret pe care il stiam mai demult dar am asteptat sa mai cresteti spiritual ca sa meritati marea revelatie  :lol: Asta nu inseamna ca am devenit mai anti sau ca daca maine va povestesc ce trairi frumoase aveam acum 10 ani in unele meditatii devin mai pro. Eu am mai spus: nu sunt vehement anti pentru ca am motive sa nu fiu asa cum am motive sa nu mai fiu pro. Daca asta inseamna ca sunt neutru...asa sa fie. Dar neutru nu inseamna sa te tii batos pe o linie de mijloc imaginara care nu exista ci sa nu baleiezi prea mult inspre extreme... ;)


cecilia said:

Mda, corect, asta mi-a scapat. Micutul ghe a cam iesit din starea larvara de detasare.
Primiti si multumirile mele, pro-ilor.



draga ceci, detasat nu am fost niciodata...am recunoscut chiar ca am resentimente fata de curs pentru ca nu imi place sa fiu mintit. Incerc doar sa fiu obiectiv in subiectivitatea mea :P

Dar ca sa nu lungesc postul asta prea mult o sa ma opresc aici si o sa scriu un altul despre neutralitatea mea, unul lung asa cum stiu ca va place si v-am obisnuit deja.... :P

#18319
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006
Despre masonerie

Fragment

================================
........ne oferă detalii picante despre alte trei personalități din viața politică actuală: "Călin Popescu-Tăriceanu [șeful PNL] este fiul unui informator al Securității (venerabilul [francmason] Dan Amedeo Lăzărescu), președintele Camerei Deputaților [Bogdan Olteanu, PNL] – nepotul unui fost mare demnitar comunist, activistă înflăcărată în anii '50, iar președintele Senatului [Nicolae Văcăroiu, PSD] – membru marcant al Comitetului de Stat al Planificării, organ al PCR." ..........................................
================================

Continuuarea aici

#18320
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

View PostDeria_Leena26, on Mar 22 2007, 08:35, said:

Hai cu "misana", sparge salteaua, da din cap pe hip-hop...

Mama, dar obsedati mai sunteti ca pe unii ii plateste cineva sa scrie aici...

Noah, daca tot vreti sa stiti, de la "centru" (CGMR) ni s-a comunicat ca, in luna asta, dat fiind numarul in crestere al paginilor topicului, ni se va acorda o binemeritata marire de salariu... de 21,03%... si ni se vor da si cate 20 bonuri de masa de caciula... plus transport gratuit de acasa la "serviciu" si inapoi...

Si suntem si in negocieri pentru primirea de tehnologie de serviciu, respectiv ceva telefoane mobile mai "cool", asa...

Ca sa vezi ca integrarea in...  :huh: (UE sau Absolut, UE sau Absolut, UE sau Absolut... mama ei de moneda, tot in dunga pica) are si parti pozitive...

In sfirsit ni se marste si noua salarul, deja eram disperat, cu un salar de mizeria ca si asta, eram in stare sa intru in greva foamei, adica numai pagini albe fara nimic inauntru. Slava domnului :worthy: . Sa facem cumva sa il anuntam si pe Aurel! Multumesc aniticipat lui Naga, Zamolxel & Co pentru lobi facut pe linga forurile superioare. Cineva din tarile scandinave are nevoie de bilet de intoarce in Ro, eu zic sa aiba un pic de rabdare, ca facem o colecta publica din banii luati de pe SP si cumparam. Ce dracu, doar nu e asa de mult de asteptat?! :naughty:

#18321
paxvobiscum

paxvobiscum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.11.2006

View Postklopete, on Mar 22 2007, 14:41, said:

Despre masonerie
Fragment
================================
........ne oferă detalii picante despre alte trei personalități din viața politică actuală: "Călin Popescu-Tăriceanu [șeful PNL] este fiul unui informator al Securității (venerabilul [francmason] Dan Amedeo Lăzărescu), președintele Camerei Deputaților [Bogdan Olteanu, PNL] – nepotul unui fost mare demnitar comunist, activistă înflăcărată în anii '50, iar președintele Senatului [Nicolae Văcăroiu, PSD] – membru marcant al Comitetului de Stat al Planificării, organ al PCR." ..........................................
================================
Continuuarea aici
Cred ca ai picat in capcana..astia cu nume de mantra nu au completat nika la 'contact' si sunt cei care au cautat sa contrapuna intr-o revista a presei facuta dupa criterii numai de ei stiute ceva la imaginea botzita eu a lui gebe si misa, sunt antisemiti, pro2012 etc. Nimic dovedibil
Parerea mea este ca sunt cativa in legatura cu iogaesoterik

#18322
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

View Postpaxvobiscum, on Mar 22 2007, 13:00, said:

Cred ca ai picat in capcana..astia cu nume de mantra nu au completat nika la 'contact' si sunt cei care au cautat sa contrapuna intr-o revista a presei facuta dupa criterii numai de ei stiute ceva la imaginea botzita eu a lui gebe si misa, sunt antisemiti, pro2012 etc. Nimic dovedibil
Parerea mea este ca sunt cativa in legatura cu iogaesoterik

Eu inca nu am spus nimic. -_-

#18323
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006
Am fost atentionata ca mi-a scapat ceva dupe yogaesotericus. :D

http://www.yogaesote...l...O&item=4570

Luati si va delectati deci, cu ASALTUL DIAVOLILOR. Inceputul face toti banii, pe bune.

Quote

„Diavolul l-a urcat pe Iisus pe un munte înalt, i-a arătat într-o clipă toate împărățiile pământului și i-a zis: „Ție îți voi da toată stăpânirea și slava acestor împărății, căci mie îmi este dată și o dau cui voiesc. Dacă te vei închina înaintea mea, toată va fi a ta.” Drept răspuns Iisus i-a zis: „Piei, Satano! Este scris: „Să te închini Domnului Dumnezeului tău și numai lui să-i slujești.”

Asta ca tot veni vorba de dimineata despre inchinat si consacrat bivolar.

Articolul e structurat pe capitolase : Satanismul in literatura, in muzica, in francmasonerie si chiar si la comunisti.
M-ar fi interesat si cum e cu satanismul si yoga, daca tot e asa elaborat articolul. Dar nimic.
Mi-a placut imaginea cu cei rasi in cap si codul de bara pe chelie, foarte bine aleasa, pe bune. :coolspeak:

#18324
ghe

ghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.01.2007
desi cred ca am mai scris motivele pentru care incerc sa nu dau cu paru in nimeni si sa imi asum responsabilitatea pentru faptul ca am fost la curs si pentru tot ce am facut acolo....poate nu am reusit sa va fac sa intelegeti si incerc sa ma explic....

Nu am adoptat calea de mijloc doar ca sa ma dau rotund ci pentru ca analizand trecutul meu misan, ceea ce am invatat acolo bun si rau, nu pot spune ca toate lucrurile sunt rele sau ca toate lucrurile sunt bune. Ceea ce am spus eu inca de la inceput a fost ca din tot ceea ce am invatat si trait acolo incerc sa inteleg care au fost lucrurile bune si care cele rele, ce merita sa pastrez si sa pun in practica in continuare si ce trebuie sa schimb, sa pun pe alte baze mai rationale, mai umane sau , de ce nu, mai spirituale, dar intr-o noua viziune.

stiu ca multi cred ca la misa se servea o varza iar multe erau rahaturi. Dar prefer sa fac ordine in varza si rahatul pe care le am si le stiu deja decat sa ma duc la altii care sa imi serveasca alta varza si alt rahat si sa descopar ca trebuie sa o iau de la capat, pentru ca si acolo e doar o alta varza sau un alt rahat. Am mai citit si eu pe ici pe colo si despre altii si altele, cu lineage sau fara, si am ajuns la concluzia ca in fiecare religie/cale spirituala/filozofie exista lucruri bune si explicatii satisfacatoare pentru unele lucruri dar si chestii ciudate sau explicatii puerile.

De aceea eu nu vreau sa uit ca am fost la curs. Ci vreau doar sa merg mai departe cu baza informationala pe care o am si in care trebuie sa fac ordine. Oricum, in viata lucrurile in care crezi sau care credeai ca sunt sigure se schimba de mai multe ori si din cand in cand trebuie sa faci curatenie in propriile viziuni, in propriile atitudini, in prieteni...Asta incerc eu sa fac acum. Iar acest mod de a accepta ce am trait si a reface constructia universului pe baza a ceea ce stiu si cred ca stiu imi satisface cel mai bine nevoia de echilibru si stabilitate. Poate altii pot sa stearga cu buretele, sa uite sau sa o ia de la 0..eu nu pot si nici nu imi doresc sa fac asta.


Deci sunt neutru in masura in care
sunt pro:

- pentru ca la curs am invatat yoga (plagiata sau nu, modificata sau nu),
- am invatat multe despre sex si sexualitate,
- am trait frumos cativa ani alaturi de oameni care erau la fel de inocenti ca si mine,
- am invatat sa fac asane si desi am facut pauza 1 an in mod voit am ajuns la concluzia ca sunt dependent de ele  :P , si imi place sa le fac atunci cand am timp pentru starea pe care o simt, fie ea falsa sau nu,
- imi place sa fac laya chiar daca e autosugestie si sunetul ala e fals, atat timp cat am incarcat deja niste mantre cu o stare frumoasa de ce as renunta la ele? cand e asa usor acum ....
- imi place sa fac meditatii cu sinele, chiar daca nu e chiar a la ramana maharishi
- sunt lucruri pe care le-am invatat acolo (yama , niyama), sa iubesti, sa fii bun si alte chestii de astea simple la care inca tin...
  - si ar mai fii cateva chestii mai personale...

veti spune ca astea se invata si in alta parte si ca nu sunt specifice misa. Si e corect. Nici nu am zis ca nu ar fi asa. Dar...eu aici le-am invatat. Ar trebui sa fiu recunoscator lui Maharishi, lui Patanjali si eu mai stiu cui? Poate ca si lor, dar pe mine sa scriu si sa citesc m-a invatat invatatoarea la scoala si ii sunt recunoscator si acum (chiar daca nu a facut-o special pentru mine!) desi nu ea a inventat scrisul...

Si sunt anti pentru ca:
- se mintea cu nerusinare ca sunt revelatii cand colo erau chestii copiate din alte carti.
- sexul a devenit obsesie... si era urcat la rang de suprema spiritualitate, cand de fapt il faceau avand diferite interese financiare sau sociale
- exista ideea clara ca fiind la curs suntem superiori altora care nu sunt
- ca misa si misanii cred ca GB are monopol pe Dumnezeu si evolutie spirituala...si se considera ca cine pleaca de la curs e pierdut pentru dumnezeu, spiritualitate ba chiar ca e demoniac...
- ca se promoveaza ideea ca GB este un maestru care e chiar mai sus decat IIsus din moment ce nu mai poate gresi niciodata...si idolatria asta fata de un om  nu poate face decat rau...
-ca desi se spune ca exista o "fratie spirituala" se promoveaza vip-uri mai ales in functie de veleitati si libertati sexuale...sau nr. de iubiti, iubite, cupluri, etc.

In rest mai sunt unele lucruri si bune si rele pe care le-am trait dar nu trebuie sa multumesc nimanui pentru ele (am lucrat mult, am trait frumos, am avut experiente importante pentru mine) si nici nu am de ce sa dau vina pe altii ( ca am crezut in anumiti oameni, ca am crezut ca la curs exista prieteni si prietenie, ca am crezut ca poate exista o lume mai buna si ca ea poate fi la misa, ca am crezut ca GB este eliberat si ca ceea ce spune este adevarat, ca ma poate ajuta sa inteleg unele lucruri, ca ceea ce se face acolo se face pentru evolutie spirituala si de fapt se facea doar in numele unei spiritualitati edulcorate)

Daca asta ma face neutru sau nu..nu stiu. Eu stiu doar ca incerc sa privesc lucrurile ca pe o lectie de viata din care sa si invat ceva si din care sa raman cu ceva la nivel de atitudine fata de oameni, de viata, de dumnezeu. Simpla aruncare la cos a ceea ce am trait m-ar face sa cred ca am trait degeaba. Dar nu e deloc asa, pentru ca am invatat multe din experienta asta. Nu ma cramponez de ceea ce este rau la misa pentru ca am avut sansa sa nu intru in niciun rahat misan si sa nu am experiente traumatizante sexuale/financiare/de cuplu, etc. Iar asta imi da acum aceasta libertate de a privi in urma oarecum impacat cu mine insumi ca trecand prin aceasta experienta eu am ramas oarecum credincios principiilor mele de viata.

Nu am fost niciodata sedus de ideea ca doar la misa si doar prin GB poti sa evoluezi si gratia maestrului e cea care face restul...am fost mereu de parere ca efortul personal si responsabilitatea pentru propriile fapte sunt elemente importante in devenirea mea ca om.

Da, am fost aproape fanatic cu lucratul, cu asanele si meditatiile, si cine ma cunoaste stie bine ca asa e, dar nu cu idolatria.
Da, am facut multe meditatii cu grieg si am simtit frumos recunosc. Ca a fost autosugestie sau nu, ca s-a schimbat GB sau nu, habar nu am. Dar nu pot sa neg ce am trait. Poate daca as face acum meditatii cu el si as putea sa trec peste resentimente si starea de lehamite...mi-ar iesi la fel. Poate ca starea respectiva nu era data de ce percepeam fata de el ci ce credeam ca ar fi si ar reprezenta el. Si atunci e explicabil.

Acum judecati voi daca sunt neutru, pro sau contra. Si sa imi spuneti si mie.... :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate