Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Politia din Franta renunta la Windows.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,835
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlucifer76, on 04 octombrie 2013 - 13:59, said:

Acum intelegi de ce unele lucruri sunt mai simple in Linux, si de ce unii renunta la windoze?
Pai si ce e greu sa accesezi windowsul de pe telefon? Exista remote desktop, TeamViewer, etc ... unii da, renunta, dar putini. Majoritarii merg cu mainstream-ul. Eu "butonez" calculatoare de 20 de ani (la nivelul de 4-10 ore pe zi) si inca n-am gasit motivul de a renunta la Windows. Ba chiar am preferat si tableta sa aiba Windows decat Android sau iOS. Pana la urma fiecare e liber sa aleaga ce vrea. Softurile pe care le folosesc eu nu exista pe Linux, decat in niste forme jalnice.

Edited by utopium, 04 October 2013 - 14:20.


#38
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postpotae, on 04 octombrie 2013 - 14:18, said:

Update de pe telefon?! chiar e cazul?! cati oameni isi lasa calculatorul aprins acasa sau la serviciu atat timp cat ei nu sunt acolo? 0.
Multi. Ideea e ca pot face update la 10 pc-uri, fara sa fiu macar langa ele. Si nu e vorba doar de update, ci de mult mai multe. Stiu, e greu sa fii admin al unei retele de linux. Bullshit, in unele priviinte e mult mai simplu. Pot sa editez niste fisiere de configurare si in timp ce ma plimb prin padure.

View Postutopium, on 04 octombrie 2013 - 14:18, said:

Pai si ce e greu sa accesezi windowsul de pe telefon?
Ok, fa tu o poza cu updatarea lui w7 de la distanta. Nu cu teamview, ca ala mananca ceva resurse. SSH, atat. Daca butonezi de 20 de ani, ar trebui sa iti fie simplu.

#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,835
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlucifer76, on 04 octombrie 2013 - 14:29, said:

Ok, fa tu o poza cu updatarea lui w7 de la distanta. Nu cu teamview, ca ala mananca ceva resurse. SSH, atat. Daca butonezi de 20 de ani, ar trebui sa iti fie simplu.
Exista scule avansate 3rd party de patch managment/administrare calculatoare/gasit vulnerabilitati in retea de la distanta ... si pot sa-ti confirm ca cel putin cateva dintre cele mai mari firme din lume le folosesc, pentru ca unele dintre cele mai importante scule de genul asta sunt facute chiar la Cluj Posted Image Si poti (sau vei putea in curand) sa le instalezi si pe mobil.

Edited by utopium, 04 October 2013 - 14:39.


#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlucifer76, on 04 octombrie 2013 - 13:00, said:

Updateurile cu belele s-au dus la TOTI clientii. Si ce e cu prostia asta, clienti premium. Pai eu daca dau 700 lei pe un W8, nu am dreptul la suport?
La o firma care se respecta, update-urile se testeaza si apoi se dau drumul in productie. De aceea am si zis Un update scapat gresit de admini. Ca si client normal ai parte la suport. Insa timpul de rezolvare nu e la fel ca si la un client premium.

Chiar si suportul tehnic avea pentru o anumita firma clientii premium: managerii si anumiti directori. Pentru ei tichetele cu probleme erau tratate de urgenta.

View Postovilix, on 04 octombrie 2013 - 13:28, said:

Canonical ofera suport tehnic, deci nu e problema.
Banuiesc ca de asta au si ales Ubuntu, pt. suport tehnic.
Pana la urma aici e problema: suportul tehnic. Vor urma upgrade-uri, schimbari de sistem, se mai strica un PC, mai cade un
HDD, o placa de baza, trebuie facut un backup sau un restore. Insa trebuie sa fie si suport care sa cunoasca codul sursa de la Ubuntu.

A fost un caz in care un upgrade Microsoft a facut ca aplicatia bancii cu care se plateau salariile sa nu mai functioneze. A doua zi a aparut patch-ul Microsoft. S-a instalat patch-ul si aplicatia a mers. Cel putin asa a zis IT-stul bancii. Posted Image
Cam asa trebuie sa functioneze si cu Ubuntu.

#41
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBursul, on 04 octombrie 2013 - 14:36, said:

La o firma care se respecta, update-urile se testeaza si apoi se dau drumul in productie. De aceea am si zis Un update scapat gresit de admini.
http://www.infoworld...s-remain-226690
http://www.infoworld...c-update-224988

Quote

Softpedia reports that the patch causes BSODs on Windows 7 systems.
Crezi ca MS nu scapa updateuri cu probleme? Ca MS e o firma care se "respecta"?

View PostBursul, on 04 octombrie 2013 - 14:36, said:

Cam asa trebuie sa functioneze si cu Ubuntu.
E greu de observat un amanunt esential. A FUNCTIONAT. Timp de 5 ani pe 37 000 pe pc-iri.

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
M-ai inteles gresit. Microsoft poate sa bage update-uri cu probleme. Insa o firma care se respecta nu va baga niciodata in productie un update venit de la Microsoft fara sa-l testeze. Firma nefiind Microsoft :P

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postutopium, on 04 octombrie 2013 - 14:35, said:

Exista scule avansate 3rd party de patch managment/administrare calculatoare/gasit vulnerabilitati in retea de la distanta ... si pot sa-ti confirm ca cel putin cateva dintre cele mai mari firme din lume le folosesc, pentru ca unele dintre cele mai importante scule de genul asta sunt facute chiar la Cluj Posted Image Si poti (sau vei putea in curand) sa le instalezi si pe mobil.
Sunt, exista, dar nu poti sa mi le arati :). Haide mai, de acum multi ani, de cand a aparut Androidul si clientul de SSH pe el, se poate face ce am facut eu. Nu promisiuni ca vor "merge" in viitor.

View PostBursul, on 04 octombrie 2013 - 14:49, said:

M-ai inteles gresit. Microsoft poate sa bage update-uri cu probleme. Insa o firma care se respecta nu va baga niciodata in productie un update venit de la Microsoft fara sa-l testeze. Firma nefiind Microsoft Posted Image
Ok, deci care este problema? Daca MS baga updateuri cu probleme, tot firma care asigura mentenanta trebuie sa isi bata capul. Daca Canonical baga updateuri cu belele, acelasi lucru, tot firma trebuie sa le testeze. MS si Canonical fac cam acelasi lucru, nu? Numai ca Canonical il face gratis.

#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,835
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlucifer76, on 04 octombrie 2013 - 14:53, said:

Sunt, exista, dar nu poti sa mi le arati Posted Image. Haide mai, de acum multi ani, de cand a aparut Androidul si clientul de SSH pe el, se poate face ce am facut eu. Nu promisiuni ca vor "merge" in viitor.
Si sa inteleg ca un administrator serios administreaza retelele de pe telefon? :) Cauta patch management Windows si o sa gasesti scule destule, exista de multi ani, acum vreo 10 ani lucram si eu pe la o firma de genul asta, ce vrei acum, sa-ti dau nume? Pentru mobil nu stiu daca sunt lansate inca oficial.

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlucifer76, on 04 octombrie 2013 - 14:53, said:

Numai ca Canonical il face gratis.
Pe contractele de business nu-i gratis.

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Aici ar trebui spus totusi ca suportul ptr business se plateste si la Canonical... vezi progarmul Ubuntu Advantage...
Cel mai sigur insa in cazul de fata s-a putut negocia serios cu ei.

#47
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlucifer76, on 04 octombrie 2013 - 14:53, said:

Ok, deci care este problema? Daca MS baga updateuri cu probleme, tot firma care asigura mentenanta trebuie sa isi bata capul. Daca Canonical baga updateuri cu belele, acelasi lucru, tot firma trebuie sa le testeze. MS si Canonical fac cam acelasi lucru, nu? Numai ca Canonical il face gratis.
Canonical face gratis? Pentru business? Ma indoiesc: http://www.canonical...vantage/desktop

#48
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,992
  • Înscris: 15.04.2011

View Posteiffel, on 04 octombrie 2013 - 15:11, said:

Aici ar trebui spus totusi ca suportul ptr business se plateste si la Canonical... vezi progarmul Ubuntu Advantage...
Cel mai sigur insa in cazul de fata s-a putut negocia serios cu ei.
Chiar si pe partea de suport business o sa iasa mai ieftin ca la Microsoft.

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPapillon_, on 04 octombrie 2013 - 15:26, said:

Chiar si pe partea de suport business o sa iasa mai ieftin ca la Microsoft.
Strict pretul licentelor si al costului de suport pentru sistmeul de operare, da.
La total solutie, depinde. In functie cum stiu sa negocieze restul produselor software.

#50
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBursul, on 04 octombrie 2013 - 15:14, said:

Canonical face gratis?
Ubuntu ESTE gratis. Ma doare undeva de suportul biznis. Daca ai creier in tartacuta, nici nu ajungi la el. Cum nu am avut nevoie niciodata de suport MS, asa nu am nici de Canonical. In cateva minute este posibil sa gasesc singur rezolvarea. Si inca o faza. Ubuntu ESTE linux. Nu este nevoie sa gasesc o solutie special pentru Ubuntu.

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlucifer76, on 04 octombrie 2013 - 15:36, said:

Ma doare undeva de suportul biznis.
Tu vorbesti din perspectiva utilizatorului de acasa sau a patronului ce-si asuma. La firma treaba sta invers. Iti asumi tu responsabilitata cu Linux free in fata managerilior ? Sa nu incepi sa dai vina pe altcineva cand treaba nu merge !

Edited by neagu_laurentiu, 04 October 2013 - 15:40.


#52
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La firma prefera sa astepte cateva ore, in loc de cateva minute? :)

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu spun ca nu sunt muuulte cazuri cand nu ai nevoie de suport. Insa cand vorbim de ISO si firme ce se respecta nu merge cu povesti.

#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca in cazul de fata chiar daca doar ptr faza de implementare s-a apelat la acel suport. E vorba de o retea mult prea mare si soft personalizat.
Mai departe depinde ce admini au.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate