Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cum prelungesc un cablu de net

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Am un cablu de net de la rds si as vrea sa mai adaug niste metri. Cum / cu cine e cel mai bine sa fac? eu am vreo 2 fire care ar merge unite pentru prelungire (deci vor trebui doua "uniri" daca se poate). Am un cablu de 6m pe care il luasem acum vreo 6 ani si pe care scrie ca foloseste la conectarea a 2 pc-uri dar are mufa ca de internet - acesta ar merge?

#2
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Cupla rj45 e in jur de 4 lei una neecranata.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
nu vei pierde foarte mult daca pur si simplu lipesti fiecare fir respectand culorile.
ATENTIE...lipire nu rasucire !!

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
...pe care scrie ​ca foloseste la conectarea a 2 pc-uri...
S-ar putea sa fie nevoie sa sertizezi diferit cablul asta .

Edited by Wzzz, 01 October 2013 - 15:34.


#5
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Daca-s sectionate cablurile, pot fi folositi conectori cu gel, faza cu lipitul e mai putin sigura, problema e ca ar iesi un "smoc" de fire la locul imbinarii Posted Image
In general merge conexiunea si cu cablu cross-over (pc-pc), doar daca nu va functiona va fi nevoie de o remufare la capatul cu perechi inversate (verde in loc de portocaliu).

Edited by Scorpion, 01 October 2013 - 15:39.


#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
stiu ca nu este cea mai buna solutie insa liprirea este testata de mine si 100% functionala
sectionarea am facut-o in trepete astfel incat sa nu fie toate lipiturile intr-un singur punct si sa introduca distorsiuni/interferente intre cele 8 fire (din care 4 sunt active)
Incearca sa nu strici prea mult rasucirea intre perechi este important.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cel mai simplu ar fi cu o cupla (daca ai cleste de mufat si niste mufe).
daca nu, merge si cu lipitura... dar sa fii atent sa le lipesti ok si sa nu le "amesteci" prea mult.

#8
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Multam.
Nu prea inteleg faza cu conectorii cu gel si ce inseamna la Scorpion sectionate. Iar chestia aia de cuplare sau prelungire a doua fire de net cum se numeste sau unde o gasesc? ca tu mi-ai dat un link din spania, deci nu prea se gaseste?..
Dar ar merge si sa iau un modem (poate o sa am nevoie in viitor cand o sa am 2 pc-uri) si dupa aia sa "prelungesc" prin aer, wi-fi bla bla, nu mai stiu exact?

Edited by bubu™, 01 October 2013 - 16:44.


#9
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sectionezi(tai cu un cutit,cutter,sabie,baioneta,drujba,etc) firul care vine de afara de la RDS si belesti firul care vine de afara.
Iei cablul pe care il ai,il tai la ambele capete,belesti fiecare capat si:
un capat il conectezi la firul care vine de afara,celalalt capat il conectezi la firul taiat de afara(capatul celalalt,liber,neconectat).
Faci asta fir la fir (culoare la culoare) .

#10
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Cabluri sectionate = taiate (nemufate).
Cupla gasesti la mai toate magazinele cu piese electronice (unde gasesti condensatori, integrate, cositor etc), preturile fiind de la 4 lei (cele neecranate, simple, no-name) pana la xx lei (cele de firma, ecranate, suflate cu platina etc, de aia ti-am dat si un pret exemplu, ca n-are rost sa cumperi nu stiu ce tampenie). Ti-am dat link-ul ala ca e foarte detaliata imaginea, gasesti linistit si la noi. Nu stiu din ce oras esti, daca esti din Iasi ai sigur la Dioda, probabil ai si la General Systems si la Vitacom, in Bucuresti ai cu siguranta mai multe magazine.
Conectori tot pe acolo gasesti, au gel in interior ce se intareste, asigurand astfel fixarea buna a firelor. Nu stiu insa daca gasesti la bucata, sau doar la cutie de 100 buc. Firele pt conectarea cu conectori nu e necesar a fi dezizolate (aka belite), acel conector are o clamita ce sectioneaza izolatia firului in momentul strangerii (strangerea se poate face cu un patent). In gaura stanga bagi fir de la cablul rds, in gaura dreapta fir de la prelungire (culori identice), adica in loc sa lipesti firele, folosesti conectorul respectiv (se numeste scotchlock, asta pt a intelege vanzatorul ce vrei fara prea multe explicatii). Ai aici exemplificat (e in franceza, dar intelegi din poze).
Nu modem, ci router wireless (pt a avea si Wi-Fi = pe aer si cu cablu). Dar ala e necesar doar daca vrei sa imparti net-ul la mai multe pc-uri/device-uri.

Edited by Scorpion, 01 October 2013 - 18:25.


#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Merge si cu firele rasucite, apoi izolate, nu numai lipite. Viteza este aceeasi.

Edited by xxvirusxx, 01 October 2013 - 18:34.


#12
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Merge, ca principiul e acelasi, dar nu e recomandat, pot exista pierderi de semnal si nu e de durata. Pt 4 lei cat costa o cupla sau 5-10 lei cat i-ai da unui angajat rds/upc/rtc etc (ce-ti iese-n cale) sa-ti puna 4 conectori pe un cablu/eventual si o mufa daca nu te descurci singur ...

LE: daca-ti iese-n cale, vine si pe o doza de bere uneori (daca are conectari/interventii in zona, nu sa-l iei de la sediu). Eventual faci reclamatie ca nu merge net-ul (tai cablul cand suna angajatul la usa si iaca il pui sa imbine fire ca te-ai impiedicat si s-a dus semnalul Posted Image).

Edited by Scorpion, 01 October 2013 - 18:49.


#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu o fi recomandat....dar din ce am testat nu au existat pierderi...
Sigur vine angajatu RDS pe 5-10 lei :lol:

#14
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
cumperi cupla recomandata de Scorpion iar prelungirea o mufezi la un centru rds
n-o sa-ti cera nimeni bani pt atat

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Se gasesc cabluri prelungitoare gata facute si pe net si prin magazine, gen Media Galaxy, Flanco, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate