Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum sa construiesti un gard

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Am nevoie de un sfat pentru porti. Gardul este din scanduri puse orizontal iar poarta pietonala va fi facuta din cadru de bare de fier de 5 cm iar sudat pe el vin puse scandurile. Problema apare la inchidere. Pe stalp voi monta un cornier ca opritor numai ca de el se vor lovi capetele suruburilor care prind scandurile. Pot gasi alta variant sau e ok asa?

#56
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Alta varianta ar fi sa prinzi scândurile de cadru cu un adeziv  de exterior.

#57
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostDitian, on 19 septembrie 2014 - 20:07, said:

Am nevoie de un sfat pentru porti. Gardul este din scanduri puse orizontal iar poarta pietonala va fi facuta din cadru de bare de fier de 5 cm iar sudat pe el vin puse scandurile. Problema apare la inchidere. Pe stalp voi monta un cornier ca opritor numai ca de el se vor lovi capetele suruburilor care prind scandurile. Pot gasi alta variant sau e ok asa?
Suruburile se pot monta si in alta pozitie , se pot monta cu cap ingropat ...mai cauta variante . Chiar daca este o poarta de curte , pe cornier poti monta si o banda cauciucata pt amortizarea zgomotului ...sa nu stie toata strada ca intri si iesi pe poarta ...

View Postcristi-m, on 20 septembrie 2014 - 05:20, said:

Alta varianta ar fi sa prinzi scândurile de cadru cu un adeziv  de exterior.
Da , varianta este mai mult decit OK , dar in Tom si Jerry ....

#58
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postmaximg, on 20 septembrie 2014 - 08:50, said:

Da , varianta este mai mult decit OK , dar in Tom si Jerry ....
In ce sens? nu exista adezivul sau nu are durabilitate, sau...? Am de gand s-o folosesc pt prinderea anumitor scanduri la gardul meu.

#59
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Este o varianta cu capul ingropat dar atunci se va lovi lemnul de cornier si in timp se va vedea urat. Imi surade idea cu banda caucuicata care si protejaza si amortizeaza zgomotul.

#60
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
La un gard făcut cu țevi pătrate de 50x50, încastrate în beton în partea de jos și închise sus cu un capac sigilat cu silicon, ar fi mai bine să le fac câte o gaură sus și una jos (pt ventilarea interioara) sau le las închise ? O sa le aplic un tratament de la Policolor "Protecția 3 în 1", însă pe interior n-am cum sa le tratez.

#61
Pans

Pans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.09.2014
La sistemul de gard cu plasa bordurata sunt stalpi zincati cu capac cu tot, dar au 50X30 sau 60X30 nu mai stiu exact.

#62
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View PostPans, on 22 septembrie 2014 - 06:59, said:

La sistemul de gard cu plasa bordurata sunt stalpi zincati cu capac cu tot, dar au 50X30 sau 60X30 nu mai stiu exact.
E o intrebare, afirmatie sau sfat? fiindca nu se potriveste cu nimic din ce discutam anterior :)

#63
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Exista si capace de plastic pentru orice dimensiune. - Pont, eu am luat tevi rotunde de 50 sau 60 mm in diametru , le-am sectionat in 3 bucati am sudat 2 piulite pentru fire  + o cruce  sa faca priza buna in beton. Plasa cu tot cu tevi si accesori ma costat vreo 3500 de lei distractia la 120 ml de gard.

#64
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
lestad_25 ce fel plasa ai folosit?

#65
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Plasa de sarma zincata cu ochiuri de 5*5 cm si sarma de 1,8 mm a venit la val de 25 ml / 1,6 m inaltime, Cu intervale de 3 m latime. Am verificat lista cu sume 1000 lei ma costat  teava  si 1700 lei plasa de sarma, au mai costat vreo 5-600 restul de materiale si accesori. Manopera a fost executata de mine si dupa mai bine de un an de zile nu am avut probeme sau surprize.

#66
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Aha! Deci plasa ondulata(asa se numeste la noi, eu am dat 220 de ron pe 20 de metri liniari, 1.8metri inaltime). La mine a costat 2500 de lei 140ml de gard, dar cu popi de lemn. Ma gandeam ca tu ai folosit plasa bordurata si de asta nu prea imi ieseau calcuele ;)

Doar cu acele piulite ai prins plasa de stalpi(tevi)? Jos ai bordura de beton?

#67
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Fundatie izolata 40 * 40 cm / 50 cm adancime din ciment + piatra. Am pus la fiecare stalp 2 piulite sudate (una sus si una jos) ce care am incordat o sarma de 4 mm grosime tot sarma zincata, prinsa cu ancore la capat, Aici la depozite e trecuta ca si plasa sudata. Am lucrat si cu asa ceva cu fundatie continua cu un mic soclu. Costul e cu totul altul numai un panou costa vreo 70 de lei .
Eu nu prea recomand gardurile pline, Consumul de materiale  (caramida ciment fier, manopera....) este enorm mai bine un gard de plasa de sarma o zona de vegetatie gandita si pusa strategic. La un gard de 100-15o ml la costuri te apropri foarte mult de executia unui etaj in plus la casa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate