Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum sa construiesti un gard

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Salutare tuturor,

Deoarece sunt la faza in care doresc sa ridic gardul casei, m-am gandit sa deschid un topic separat despre garduri.
Jurnalul casei noastre este aici http://forum.softped...-timisoara/  , insa e drept ca nu l-am mai updatat in ultima vreme, in parte din cauza ca nu stau prea bine cu timpul, dar si din cauza ca parca interesul comunitatii pentru jurnal a fost cam scazut.

Poate subiectul "garduri" va fi mai popular. Se doreste ca noul thread sa reuneasca toate discutiile despre garduri, similar unui topic despre fose septice si canalizari.

Asadar, din multitudinea de variante de realizare a unui gard, am ales doua. Ambele sunt diferite fata de varianta din proiect (gard din boltari cu grilaj metalic la frontul stradal), fiindca:
- e cam scump (din cauza grilajului din fier) si cred ca arata cel mai bine cand stalpii sunt placati cu piatra (si asta e scumpa rau)
- in plus, socrii ne ajuta cu lateti din lemn de stejar

V-as ruga sa-mi spuneti parerea voastra si sa incercati sa-mi raspundeti la intrebarile de mai jos, ca sa-mi dau seama ce probleme pot aparea la executie, cat mai ales in timp. Cele 2 variante de discutat sunt:

1) Prima corespunde "in mare" proiectului, cu boltari (de la Ecosyst*** sau Seni*** -> producatorii cei mai populari din zona Timisoara). Insa diferenta ar fi ca intre stalpi nu prevad un grilaj metalic, ci lateti din lemn (dimensiuni ~1.9m inaltime, latime 6 cm, grosime 2 cm) in pozitie verticala. Ii vor sustine 3 lanti.
Terenul are 2 fronturi stradale:
Attached File  plan de situatie.jpg   88.3K   379 downloads

Latetii se vor monta pe cele 3 parti (2 la vecini + 1 fatada secundara) cu latura mare pe directia gardului (adica "normal"). La frontul stradal corespunzator fatadei principale, latetii ii voi monta in cant si cu aceeasi cadenta, a.i. gardul va fi mai transparent decat pe restul laturilor.

2) A doua varianta este un gard turnat exclusiv din beton. Am ajuns la ea, gandindu-ma ca in boltari oricum trebuie sa torn beton (varianta 1). Astfel, turnand gardul direct din beton, elimin pretul boltarilor si voi avea nevoie de o cantitate mai mare de beton, insa nesemnificativ mai mare. Pt cofraje vreau sa folosesc cele prefabricate (Doka) pe care constructorul le are, ca sa iasa colturi si suprafete frumoase. Cand o sa ma apuc de finisaje, peste suprafata din beton, o sa dau o amorsa, apoi direct decorativa. Ma gandesc ca se poate, n-am citit contrariul. Ar fi vreun impediment (din practica de santier ce o aveti voi) pe care-l scap din vedere?
In plus fata de varianta 1, la varianta a 2-a am marit latimea stalpilor la 50 cm, si vor fi dispusi din 5 in 5 m. Pt ca lemnul sa nu se indoaie, o sa prevad tevi rectangulare de 50x30 mm (grosime 3mm), dispuse cu latura de 30mm pe directia gardului (pt rezistenta sporita la incovoiere), si pozitionate cam la fiecare 2.5m.
Gardul as dori sa iasa o combinatie dintre cele 2 poze atasate.
Am atasat un desen cu cele 2 variante, dimensiuni etc:
Attached File  gard.pdf   384.01K   628 downloads

Intrebari:
- exista vreo reglementare care sa spuna ca gardul trebuie sa fie transparent la fronturile stradale? Cat de transparent? Care fronturi (in cazul parcelei pe colt), ambele sau doar unul "principal"? In Certif de Urbanism nu am gasit nimic referitor la asta.
- in niciuna din variante, gardul nu va fi ca in proiect. Ce probleme pot apare (teoretic stiu ca nu e ok, dar cum se intampla in practica) si cum pot sa le rezolv? (dispozitie de santier? etc)
- usa de acces auto e vreo problema daca o fac de vreo 3 m si ceva, in loc de 2.8 m ca in proiect? (in certif de urbanism, am vazut ca e obligatoriu acces auto de minim 3.0 m)
- impotriva infiltrarii apei in gard prin capilaritate, in varianta 1 se pune carton bitumat sub primul rand de boltari dintre stalpi. Se poate pune carton si sub primul boltar al stalpului? Daca nu, ce se poate face?
- tot cu capilaritatea, in varianta a 2-a, as putea pune carton bitumat intre betonul fundatiei si cel al elevatiei? Daca as putea, atunci trebuie sa mai prevad o centura in elevatie? Ati mai vazut garduri din beton si urca apa mai rau decat in cazul unuia din boltari? Exista vreo solutie la posibilele probleme cu apa?
- legat de centuri, este ok doar o centura, pozitionata in fundatie? Este al loc mai bun? Trebuie sa mai armez ceva si in sus (plasa sudata etc), in elevatie sau in portiunea care va fi peste CTS (Cota Terenului Sistematizat)?
- armarile pe care le-am prevazut sunt sub-dimensionate, OK sau supra-dimensionate? In cazul variantei 2, am pus doar 3 etrieri pe toata inaltimea stalpului, doar ca sa tina barele in timpul turnarii. Altfel, nu vad de ce as prevede mai multi, fiindca stalpul nu sustine nimic. Apoi in centura, am pus etrierii la 30 cm, e ok?
- dpdv al latimii si adancimii fundatiei in cele 2 variante, sunt sub-dimensionate, OK sau supra-dimensionate? Aceeasi intrebare pt elevatie.
- pot optimiza ceva costuri la cele 2 variante? Targetul este ca gardul sa fie trainic si sa nu se incline in timp, nu sa fie un gard pe care sa nu-l daram nici cu tancul.
- conteaza ca de fapt in dreptul elevatiei o sa am pamant de umplutura (CTS - CTN = ~30 cm), in sensul ca la stalpi trebuie sa cobor la adancimea de inghet de 80cm fata de CTN sau CTS? Daca ar fi fata de CTS, as sapa doar 50 cm.
- in desen la varianta a 2-a, am pus intrebarea daca pe langa gropile de stalpi (de 80 cm adancime, 40x40cm) care sunt din 5 in 5 m, ar mai trebui sa prevad o groapa de stalp la mijloc, astfel incat gropile sa fie la fiecare 2.5m. E obligatoriu (sau doar ca masura preventiva, dar cam scumpa...), credeti ca fara acele fundatii tip "pahar" suplimentare, exista vreun risc sa se incline gardul? Din studiul GEO, stratificarea terenului este: praf nisipos argilos plastic consistent (-30cm la -60cm), apoi argila nisipoasa plastic vartoasa (de la -60 cm la -100cm).
- ar conta daca la gropile stalpilor, as sapa un pic si perpendicular pe planul gardului? (ca un fel de traverse)
- am mai auzit ca la lungimi mai mari, trebuie lasat un rost de dilatare. E cazul?
- in final, dupa parerea voastra, care e cea mai buna varianta din cele 2, si de ce?

Multumesc!
Cristi

#2
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Nu ma pricep mai departe decat gardul propriu cu baza de boltari pana la vre-un metru si restul, stalpi din teava rectangulara si plasa bordurata, dar mi se pare ca din ce ai scris vrei sa faci zid de aparare nu gard Posted Image sincer stalpi de beton de jumatate de metru la un gard?
P.S. Din experienta mea cu boltarii, ti-as sugera sa mergi pe varianta aia. Se pun repede si iesi ieftin cu ei. Banuiesc ca deja ai meseriasi acolo care sa-ti faca treaba la casa, deci nu trebuie sa alegi placi de betan la gard ca sa se faca repede, cum poate ai alege daca esti cu casa terminata si vrei da faci un gard serios ulterior.

Edited by filipxxx, 27 September 2013 - 17:09.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu stiu care sunt regulile de urbanism dar am in cap niste idei de bun simt.
      Gardul este menit sa te apere de musafiri nepoftiti.
  Trebuie sa fie suficient de inalt incat sa nu permita accesul cu usurinta a unei persoane sau unui animal.
Ma refer aici la hoti, vagabonzi, caini si alte vietuitore ...
       In al doilea rand trebuie sa fie facut din materiale rezistente in timp. Nu o sa construiesti un gard nou in fiecare an, asa ca trebuie sa fi atent la ce materiale folosesti. E de preferat sa folosesti materiale usor de procurat, pentru cazul in care o sa ai nevoie de mici reparatii.
       Sa fie estetic. Te uiti in primul rand la gardurile vecinilor tai. Este de preferat sa faci un gard care sa aiba pe cat posibil un aspect asemanator.
       Transparenta. Daca o sa construiesti un gard de beton inalt de 3 metri, o sa ai un gard cum nu mai are nimeni. Nu o sa intre hotii la tine in curte, dar nici soarele. Adica, poti sa-ti iei adio de la soare si de la vegetatie in curte. O sa semene a puscarie.

#4
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
@ filipxxx
Nu chiar mi se pare ca e un gard "defensiv" Posted Image  Stalpii construiti cu boltari au 40 cm latime (cu 25 cm grosime), si se pozitioneaza cam la 2.5 m unul de altul. Eu vreau sa fac stalpi de 50 cm latime (cu 25 grosime) la 5 m unul de altul. Intre ei, umplutura din lateti de lemn. Nu cred ca arata mai nasol decat cel cu boltari, dimpotriva. Nici mie nu-mi plac gardurile masive. Daca n-as trai in Romania, mi-as face un gard viu de vreo 50 cm inaltime la frontul stradal, si-atat. Dar la noi nu merge asa ceva.

@ cspot
Multumesc de sfaturi. Cam astea au stat la baza variantelor pe care le-am luat in calcul. Si trebuie gasit si un echilibru intre diferiti factori. De ex, un gard trebuie sa fie durabil (desi poate peste ani, ai vrea sa-l schimbi), asadar l-ai face din beton plin. Insa trebuie sa fie si estetic, sa nu arate a puscarie. Atunci vrei s-alegi ori fier forjat, ori lemn pentru portiunea dintre stalpi. Fierul forjat a scump, iar la 60 m de front stradal pe care-i am (vedeti planul de situatie), nu-mi permit. Cum lemnul vine aproape gratis si e de esenta buna (stejar), am optat pt utima varianta.
Cu cat e mai mult lemn, cu atat gardul e mai "soft", mai "cald", placut privirii.
Pentru transparenta, ma voi juca din latime si grosimea latetilor: pe frontul stradal (sau poate si pe o jumatate din al 2-lea front), o sa pun latetii "in dunga", creand transparenta.

Dupa cum puteti vedea, problemele mele ce incerc sa le rezolv tin de structura de rezistenta a gardului. Vreau sa iasa un gard durabil (sa nu se incline), si sa nu fie foarte masiv, nici scump. Adica as vrea sa ajung la un optim intre frumusete/durabilitate/cost.

#5
Madanusha

Madanusha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2013
Buna ziua...am si eu o intrebare celor care imi pot da un sfat...am cumparat un teren de 553mp si am decis construirea unui gard din boltari de 2m inaltime...avem deschiderea de  27m pe 20,5...Va rog sa imi dati si mie idei cat m ar ajunge costul acestui gard....Va multumesc anticipat
   Madalina

#6
micutu_2000

micutu_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2006
La mine treaba e mai nasoala...am 1420mp adica aproximatix 175ml de gard....In cateva zile imi ies autorizatiile pentru gard....asta fiind singurul lucru pe care as vrea sa il fac....Daca cineva are cunostinte de vreo echipa Buna si ieftina sunt deschis la sfaturi. Terenul se afla la Mugaruele intre sos giurgiului si sos Magurele.....exact in mijlocul campului Posted Image

#7
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Da , de 1 Decembrie duci un cort faci un vin fiert si o fasole si poate pana seara vin oameni sa sape, ;D, s-a cam incheiat sezonul de betoane, noaptea sunt temperaturi cu minus, conform normativelor ar trebui ca betonul turnat sub 25 cm grosime sa fie evitata in astfel de cazuri, doar in caz siguranta, sau daca e musai se foloseste tun de caldura sau solutii speciale. Riscul maxim e ca apa poate ingheta in beton si primavara sa se sparga.

#8
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 micutu_2000, on 28 noiembrie 2013 - 18:32, said:

La mine treaba e mai nasoala...am 1420mp adica aproximatix 175ml de gard....In cateva zile imi ies autorizatiile pentru gard....asta fiind singurul lucru pe care as vrea sa il fac....Daca cineva are cunostinte de vreo echipa Buna si ieftina sunt deschis la sfaturi. Terenul se afla la Mugaruele intre sos giurgiului si sos Magurele.....exact in mijlocul campului Posted Image

Asa cum zicea si lestad, n-as turna beton *simplu* cand temperaturile pot ajunge in jur de 0 grade sau sub.
Ai mai multe variante:
1) Daca musai vrei ACUM si FARA COSTURI suplimentare:
DACA prinzi o zi mai calduroasa, incepi turnarea la pranz, iar in cateva ore betonul a facut priza. Dupa turnare, imediat ce poti pune mana pe el si nu raman urme, imbraci tot ce-ai turnat in paie peste care pui o folie cat mai groasa (doar ca sa nu se rupa la manevrari). Reactia chimica la intarirea betonului este exoterma, deci se elibereaza caldura ceea ce ajuta la o evaporare mai rapida a apei.
Exista totusi un RISC MARE ca betonul sa se sfaramitzeze mai incolo.
Eu unul NU as face asa, avand in vedere ca numai betonul te costa undeva pe la 7000 RON, fara manopera de cofrare etc. Si s-ar putea sa se duca pe apa Sambetei toata munca.

2) Daca vrei ACUM, dar cu ceva costuri in plus
Aditivezi betonul (cauta pe net) si riscul e mai mic. Ca sa minimizezi si mai mult riscul, "imbraca" betonul ca mai sus.
Daca m-ar arde foarte tare sa fac asta acum - asta insemnand ca banii in plus dati pe aditiv conteaza mai putin fata de obtinerea rezultatului acum, as face-o.

3) Astepti pana in primavara vremea mai caldutza, si torni cum trebuie.
In situatia asta sunt eu: constructorul care mi-a terminat casa la rosu era cam aglomerat in perioada asta. La insistentele mele sa-mi termine si gardul anul asta, mi-a promis ca mi-l termina pana in 20 Decembrie. M-am gandit mai bine si am amanat actiunea,

Orice varianta ai alege, iti dorec bafta!

Edited by cristi-m, 29 November 2013 - 14:12.


#9
Madanusha

Madanusha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2013
Buna ziua va rog sa imi dati si mie sfaturi in legatura cu terenul.vreau sa construiesc un gard din boltari si vreau sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi inainte de a incepe lucrarea.Meseriasii mi au cerut aproximativ 100 de milioane sa imi ridice gardul de 553mp* 27m deschidere si 20,5 latimea din care se mai scad portile din fata...M ar interesa sa incerc sa construiesc cu sotul tinand cont de faptul ca avem nevoie mare de bani si nu dispunem de foarte multi in aceasta perioada...va rog sa imi dati sfaturi daca se poate...materialele ne costa dupa calculul nostru 2500 de euro maxim.va multumesc anticipat...

#10
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Aditivi sunt o solutie teoretic ok, implica costuri extra si e mai mult sa iti linisteasca sufletul, sunt si betoane speciale cu intarire rapida dar nu functioneaza treaba numai daca pompa de beton este strict la o anumita distana si timpul de turnare e destul de limitat, dar si solutia asta e destul de scumpa nu am folosit sau recomandat niciodata beton rapid  sau cu aditivi. Stiu din experienta mai multor constructori sau ingineri structuristi ca betonul turnat la temperatura sub 0 grade  in strat mai subtire de 25 cm in afaa de tunuri de caldura nu e recomandat, Mai trebuie sa ti cont de pamat, chiar daca betonul nu ingheata, solul incet incepe sa inghete astfel la primavara cand se inmoaie solul fundatia  sa se lase , inainte de a face orice studiaza studiul geotehnic, de fapt pt asa ceva l-ai facut
- Nu stiu ce ai in mijlocul campului sau care e graba in toiul iernii pentru a inchide perimetral.
- Ma uit la multi beneficiari care fac gard de caramida/boltari beton prefabricat... pentru ce atata zid, cu costul de inchidere perimetrala se poate cumpara fara probleme caramida la un nivel din casa,
-Cu riscul de a ma repeta o pentru a 2-3 oara pentru mine personal am facut un gard de plasa de sarma pe tevi metalice si fundatie izolata. cost total ~ 2500 de lei pentru 150 ml

#11
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
Eu unul am construit gardul din bca.180 ml. Initial il vroiam astfel:soclul pana la o inaltime de 40 cm din beton,stalpii la fel din beton aflati la 2 metrii unul de celalalt si intre ei, montate orizontal scanduri. Dupa o ducumentatie mai profunda,partea cu scandura a cazut, dupa aprox 4 ani scandura,chiar si tratata se deterioreaza foarte tare.
Pretul cerut de meseriasi era de 100lei/ml, fapt ce m-a speriat pe moment. Intr-un final, ambitionat de dorinta de a avea casa ingradita odata, m am apucat sa cumpar materialele, dupa calculele facute de mine. Astfel am cumparat fierul pentru fundatie si stalpi(fi 8 si etrieri din fi 6),bca-ul si 4mc de scandura pentru cofrat. Fundatia a fost gata intr-o saptamana,sapata manual de mine si un var, in arsita verii. Dimensiunile fundatiei au fost de aprox 50 cm adancime,30 latime, si din 2m in 2m,talpa cu latime de 1m pentru ai sporii stabilitatea, am calculat dimensiunile dupa o discutie cu arhitectul ce a facut proiectul casei. Structura metalica am realizat-o foarte usor, chiar si etrieri( nu am avut absolut nici o intersectare in viata cu domeniul constructiilor),bun, dupa plantarea grinzilor de fier si a stalpilor,am turnat beton in fundatie,dupa aprox 4 zile, cofrajele erau montate si pregatite pentru a turna soclul,50 cm inaltime de la nivelul pamantului.
A urmat partea de care m-am temut,zidirea. Dar, in 4 zile au fost gata cei 225 mp de zidarie. a urmat cofrarea si turnarea stalpilor.in 3 zile au fost gata.a urmat centura si montarea portilor de fier.
Au trecut 2 ani,in primavara sper sa trec la finisat.nu are absout nici o problema.

Edited by cristi90lex, 04 December 2013 - 16:49.


#12
Madanusha

Madanusha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2013
Superrr felicitari...acelasi lucru vrem sa il facem si noi pentru ca meseriasii ne au cerut marea si sarea...ajuta ne cu sfaturi te rugam...noi vrem din boltari

#13
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
Eu nu recomand boltarii, eu am folosit bca,de 15 cm latime.Va raspund cu placere la intrebari!

#14
Madanusha

Madanusha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2013
Noi am vb deja cu cineva de unde sa luam boltarii...am dori sa construim singuri dar nu stim etapele pe care trebuie sa le urmam.Am vorbit cu un prieten care are el un buldo sa ne ajute cu sapatul ca dureaza mai putin dar mai departe nu stim care sutn pasii.Ce fier trebuie bagat si de cat.Nu am dori sa dam 100 de milioane numai mana de lucru si am incerca impreuna cu sotul si cu familia sa facem totul impreuna.Cum se procedeaza cu fierul si cu etrierii...de cat trebuie sa fie__

#15
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
1.Daca sapati cu buldo,sa va asteptati la beton mai mult in fundatie.
2.Atat pentru grinda din fundatie,soclu si stalpi am folosit ob de fi8 iar etrierii din pc de 6
3.Dati-mi cateva date pentru calcule. inaltime gard,lungime si va pot ajuta

Edited by cristi90lex, 04 December 2013 - 17:30.


#16
Madanusha

Madanusha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2013
Avem 553 mp.....27 deschidere cu 20,05 latimea si vrem gardul din boltari de 2 metri.o sa se mai scada portile din fata si restul sa fie gardul...va multumesc frumos pentru amabilitatea dvs

#17
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
La un prim calcul, aveti nevoie de aprox 80 bare de fi8 la 12ml, aprox 360 kg fi 6.
Initial eu am calculat la mine pentru a pune scandura intre stalpi,am renuntat si am zidit bca. voi puteti evita greseala mea si puteti planta stalpii din 3 in 3 m.
Grinda pentru fundatie va fi alcatuita din 6 bare de fi8,etrierii cu dimensiunile de 120cm lungime cu 15cm latime si ciocurile de 5,dispusi din 30 in 30 de cm,astfel la adancimea fundatiei de 80cm, 70 cm din lungimea etrierului vor sta in fundatie,restu de 50 va alcatuii soclul pe care se vor zidii boltari.
Barele pentru stalpi vor fi taiate la 2.80 m iar etrierii vor avea dimensiunile de 15*15 cm cu ciocurile de 5cm dispusi din 20 in 20 cm.Betonul nu poti sa l calculezi pana nu stii cu exactitate dimensiunile fundatiei.
Pentru centura aveti nevoie de 30 de bare de fi 8 si 50 kg de fi6 pentru etrierii cu dimensiunile de 15*15.
La adancimea de 80 cm nu as mai pune talpile de care ziceam mai devreme,eu am sapat fundatia la aprox 50 cm,iar una din laturi are 75 m lung,aveam nevoie de o masura de siguranta
Sunt calcule estimative!
Repet,eu nu sunt constructor,dar am avut placerea de prinde cateva notiuni de la un arhitect cat si de cateva sfaturi de la un constructor pe proiecte industriale.Stiu ca sunt pareri pro si contra, unii cer fier mai gros,sau alte metode. Eu sunt foarte multumit de ce a iesit, sta de 2 ani nefinisat si nu are o crapatura.Credeti-ma ca am auzit cam toate parerile carcotase, eu am aflat pe pielea si buzunarul meu ca se poate!

#18
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 cristi90lex, on 04 decembrie 2013 - 17:13, said:

Eu nu recomand boltarii, eu am folosit bca,de 15 cm latime.Va raspund cu placere la intrebari!
@cristi90lex
Pe ce va bazati cand spuneti ca NU recomandati boltarii? Si de ce credeti ca solutia Dvs este mai buna? (sau CEA mai buna...)
Spuneti ca au trecut 2 ani si nu ati observat umezeala care urca pe zidul gardului construit din BCA? Ma mir...BCA-ul este un material poros (=higroscopic) si apoi mai este si supus ciclurilor inghet/dezghet. In final, este un risc mare sa se faramitzeze.

 cristi90lex, on 04 decembrie 2013 - 17:28, said:

1.Daca sapati cu buldo,sa va asteptati la beton mai mult in fundatie.
2.Atat pentru grinda din fundatie,soclu si stalpi am folosit ob de fi8 iar etrierii din pc de 6
3.Dati-mi cateva date pentru calcule. inaltime gard,lungime si va pot ajuta
1. Se poate sapa cu buldo, dar cu o cupa cat mai mica (de ex 20 cm latime). Apoi se taluzeaza manual. Alegeti o vreme nici prea secetoasa (cupa rupe bucati mai mari de pamant initarit si de radacinile buruienilor), nici cu ploi multe, evident.

2. Recomandati fier OB (neted) la grinzi si stalpi, si PC (cu striatii) la etrieri ??! Este exact pe dos.
Apoi, fierul FI8 pt grinda si stalpi este sub limita bunului simt. Daca se doreste o optimizare la MAXIM, se poate eventual merge (dar ne-recomandat) pe un PC FI8 la grinda, si musai PC FI10 la stalpi.
Etrierii sunt ok OB de 6.
De la primul post al Dvs - acela cu BCA-ul la gard, si "definitivat" cu propunerea de armare - imi pot da seama ca nu sunteti nici constructor (adica s-aveti ceva practica), nici cu ceva cursuri, macar post-liceale, in domeniu.

Madanusha, ca sa nu regreti, ai grija de cine asculti pe aici. Pe forum, sunt constructori (in adevaratul sens al cuvantului, nu "dorei") si poti gasi chiar oameni cu studii de specialitate.
Eu unul nu sunt nici dintr-o categorie, nici din cealalta. Sunt inginer, iar daca nu e destul - in plus sunt si trecut prin constructia unei case la rosu, unde stiu exact UNDE, DE CE, CAT si CE s-a pus.

Bafta!

P.S. daca gardul l-ai face in Arizona, atunci ar fi ok. Ba chiar ti-as spune sa mai scoti din materiale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate