Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Proteina izolata + ...?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Buna seara/ziua!

Intai, cred ca-i politicos sa ma "prezint" Posted Image
- 20 de ani
- Endomorf
- Inaltime: 1.83 cm
- Greutate: 95 kg
- Merg la sala de 5 ori pe saptamana (Sambata si Duminica pauza)
- Practic acest sport de ~4 ani de zile (cu unele intreruperi; cea mai mare pauza a fost de trei luni)
- N-am luat nici o proteina deci sunt cam novice cand vine vorba de suplimente (incet incet ma documentez de pe internet)
- Pana-n prezent n-am luat decat doua cutii de Creatina (pastile si praf) + Lipo 6 Black + Tribulus (toate astea au fost luate in acesti ~4 ani)

Tocmai ce-am terminat o "definire" (daca o pot numi asa Posted Image). Dieta mea a fost constituata din: piept de pui (fiert/la gratar), fructe, legume si conserve de ton. Aveam ~120 kg si am ajuns la 95kg. Din pacate odata cu stratul adipos am scazut si-n forta.

"Scopul", daca-l pot numi asa, nu este "fitness", ci masa musculara cat mai de calitate in timp. :)

Sper ca v-ati facut o idee pana acum. Posted Image

Sa revenim la subiectul acestui topic.
Bugetul este in jur de 500 de lei (daca-i nevoie poate creste).
Ce parere aveti de 100% Whey Gold Standard 2.27 kg + creatina + dextroza?  Posted Image

Edited by NinjaToWn, 25 September 2013 - 01:56.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Mai... un prieten intr-un an jumate, numai cu etnobotanice si shaorma de pui s-a facut cam asa...

[ http://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/q71/s720x720/970902_573708886007746_1932243658_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parerea mea de om solid dar fara burta, deci am trecut si eu prin asta, e ca faci prea multe exercitii. 5 zile pe saptamana e cam mult. Fa cel mult 4. Plus ca ce vrei tu e sa dai jos grasime si sa pui muschi in acelasi timp. Nu prea se poate. Te hotarasti: ori slabesti ori pui pe tine si muschi si grasime. Daca ideea e sa mai slabesti atunci continua exercitiile, nu manca junk si lasa prafurile pe moment pt. ca mai rau te ingrasa. Parerea mea doar :D

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca dieta+programul urmat au provocat pierderea de testut muscular e nasol,intrucat e muuuult mai greu de castigat si mult mai usor de pierdut decat tesutul adipos.Pierderea de tesut muscular este dictata in primul rand de necesarul proteic,daca organismul nu a beneficiat de proteina de calitate inalta(animala) atunci faci catabolism proteic pentru a suplini cererea catre celelate tesuturi(piele,par.unghii,tunicile intestinale externe,o gramada de hormoni,proteine membranare etc etc),apoi de lipsa exercitiului mentru mentinere si nu in ultimul rand de predispozitia genetica.

#4
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
potae, sa-mi spui de unde a cumparat prietenul tau shaorma ca puiul ala sigur era injectat! :))


N-am pierdut din masa musculara (ba chiar pot spune ca am crescut in masa musculara), ci doar din forta. Posted Image

Oricum, vine frigul si iarna porcul se ingrasa :)). Chiar am nevoie de un "boost", sa simt ca-mi crapa vena cand trag. :))

Ce-am facut eu in ~4 ani face un schilod in 4 luni cu o proteina de calitate de-mi vine s-arunc cu gantera dupa ei cand ii vad cum se-ncordeaza in oglinda Posted Image .
Stiu ca masa musculara fara grasime nu se poate obtine, n-am pretentii la asa ceva. :))

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu stiu, o fi avand si genetic. Sau pe langa etnobotanice lua si prafuri d-astea de zici tu. insa nu glumesc, de la constitutie "normala", 1 an jumate mai incolo arata fix ca ala. Bine poate nu chiar asa mic in talie. Dar statea toata ziua la sala. Iti dai seama ca nu era prea sanatos la cap... :)). Eu il stiu doar de drogat si din relatarile lui ca "manca 2 shaorma cu pui" inainte sau dupa nu mai stiu sigur. Nu l-am vazut ce exercitii facea si cum facea.

#6
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ala numa' prafuri n-o luat, iar shaorma cred ca manca doar ca aperitiv.
In primul rand ai nevoie de un program nutritional bine pus la punct. Iar mancarea costa, nu gluma. Ca sa pui masa musculara ai nevoie de proteine 2,5 g/kg corp/zi impartit la 6-7 mese. Aici inra calculat si shake-ul proteic (de zer - caci se absoarbe rapid) luat imediat dupa antrenament. Deci tie ti-ar trebui 250 grame proteine pe zi asta-i echivalent a 835 grame de piept de pui/zi sau 36 oua marime mare. [100 grame carne = 30 grame proteine; 1 ou mare = 7 grame proteine].
Pe langa asta mai ai nevoie de carbohidrati complecsi care-i iei din legume. Apa 4-6 litri/zi depinde de activitati.

Daca doar vrei sa slabesti, e simplu: renunta la chestiile cu zahar din alimentatie si creste aportul de proteine si grasimi sanatoase (nuci, alune crude, caju samd).

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Ala din poza a plecat probabil de la un fizic de exceptie acoperit de grasime.

View Postpotae, on 25 septembrie 2013 - 04:16, said:

Nu stiu, o fi avand si genetic. Sau pe langa etnobotanice lua si prafuri d-astea de zici tu. insa nu glumesc, de la constitutie "normala", 1 an jumate mai incolo arata fix ca ala.

Deci poza nu este a prietenului tau, ci a unuia care ar semana cu nu-stiu-cine...
On topic, nu va mai luati dupa poze culese de pe net.

#8
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postxeleron, on 25 septembrie 2013 - 02:00, said:

Pierderea de tesut muscular este dictata in primul rand de necesarul proteic,daca organismul nu a beneficiat de proteina de calitate inalta(animala)
Eu aș crede că e dictată în primul rând de lipsa exercițiului. Poți mânca oricâte proteine, dacă ai brațul în ghips, mușchii se vor atrofia. Desigur, poți pierde mușchi dacă mănânci foarte puține proteine o perioadă lungă de timp, dar nu cred că e cazul celor de aici, e nevoie să te subnutrești serios pentru asta.

#9
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostSOCRATE_MMXII, on 25 septembrie 2013 - 07:33, said:

Ca sa pui masa musculara ai nevoie de proteine 2,5 g/kg corp/zi impartit la 6-7 mese.
Astea sunt mituri. Poți pune mușchi și cu mai puține proteine (1g/kg). La fel și cu mesele multe și dese. (Brad Pilon - How Much Protein)

#10
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Baieti, gata cu definirea! Posted Image) Nu mai vreau sa slabesc.
Geneticul nu prea ma ajuta, dar ma lupt cu el. Daca ma-ngras, grasimea mi se pune-n primul rand pe picioare apoi pe solduri.


Vreau sa iau o proteina izolata de calitate si am inteles ca ON 100% Whey Gold Standard e printre cele mai bune proteine din zer. Acum marea intrebare: cu ce o pot "combina", astfel incat sa o pot asimila toata? Daca o combin cu creatina + dextroza o sa fie o alegere buna?

Apreciez orice raspuns. Posted Image

Edited by NinjaToWn, 25 September 2013 - 12:38.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Termina cu prostiile, arunci banii pe niste zahar pe care il poti lua si singur acasa din comert mult mai ieftin.
Mai documenteaza-te si nu din revistele/site-urile care se ocupa cu suplimentele ca solutia lor e clara: tragi acolo'sa si baga suplimentele x, y, z, k, q, r, t, u si o sa ai corpul mult dorit.
Ceva nu faci bine la antrenament. Te anterenezi mult prea des si cred ca si fara tehnica, in plus alimentatia ta de pana acum a fost numai pui, fructe, legume si conserve de ton? WTF!

Edited by Friskey, 25 September 2013 - 12:52.


#12
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Pai ma documentez, am spus ca sunt novice in domeniul suplimentelor. Vreau sa iau ceva de calitate, nu o galeata de 5kg de proteine cu 100 de lei...

Zaharul contine dextroza si fructoza. Eu n-am nevoie de fructoza...

De antrenat, o sa ma antrenez doar de 4 ori pe saptamana, nu de 5 ca pana acum. Tehnica o am, ce naiba, se cunoaste ca practic sala de ceva timp. Am inceput sa stagnez, asta ma deranjeaza si simt ca am nevoie de un impuls. Nu-i vorba ca iau proteina si astept sa ma umflu ca aluatu. Stiu sa ma antrenez, sa ma odihnesc si sa ma alimentez.

Repet din nou intrebarea: cu ce pot combina ON 100% Whey Gold Standard astfel incat sa o pot asimila cat mai bine?!

Edited by NinjaToWn, 25 September 2013 - 19:41.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Singurul supliment pe care ar trebui sa il iei e concentratul proteic din zer sau, daca ai intoleranta la lapte, iei izolat proteic din zer. Restul sunt bani aruncati in folosul industriei suplimentelor dar in dezavantajul organismului si buzunarului tau. Ceva interesant despre suplimente http://antrenorulmeu...lara/#more-3677 .
E foarte mult de discutat caci organismul uman e o masinarie incredibil de complexa dar pe scurt s-ar putea sa se intample urmatoarele:
1. Faci un program prost de antrenament.
2. Iti extenuezi organismul. Eu as merge mai degraba pe 3 antrenamente saptamanal dar facute corect.
3. Organismul s-a obisnuit cu antrenamentul actual asa ca trebuie sa schimbi antrenamentul sau ideal ar fi sa alternezi antrenamentele intre ele.

Apropo, poti slabi si sa pui masa musculara in acelasi timp, dar e o tehnica si aici, iar mult de discutat.

#14
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Pai am sa merg pe ON 100% Whey Gold Standard caci am citit ca este printre cele mai bune proteine izolate din zer.

N-am un program fix de antrenament. In fiecare luni fac piept (da, luni zi de piept la toata lumea) si in restul zilelor fac ce simt in functie de febra musculara care o am. De fiecare data incerc sa schimb/combin antrenamentele. De exemplu o saptamana fac piept plan drept si a doua saptamana fac plan inclinat.

Vreau sa te-ntreb daca febra musculara este un semn ca imi extenuez organismul. Eu fac cate 4 exercitii pentru fiecare grupa de muschi. Un exercitiu are 4 serii. Prima serie are 12 repetari, a doua 10, a treia 10 si a patra 8.

Eu asociez febra musculara cu un exercitiu efectuat corect. Spune-mi te rog daca gresesc si asociez gresit acidul lactic din muschi cu reusita.

P.S. Multumesc Friskey pentru raspunsuri si criticile aduse! Posted Image

Edited by NinjaToWn, 25 September 2013 - 21:47.


#15
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Din ce am inteles eu pana aici, tu vrei sa te indrepti catre crestere in masa musculara si nu slabit.

Ce-as face eu in cazul tau:
- mers doar de 4 ori pe saptamana la sala ;
- facut doar 3 serii / exercitiu cu o greutate mai mare si repetari mai putine, gen 11-9-7;
- efectuat antrenament scurt si intens;
- luat suplimentul de la ON dupa antrenament si eu l-am auzit laudat de multe ori;

Dupa o ce as lua in greutate cat imi doresc, as incepe o perioada de definire.

Bafta!

#16
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Multumesc!

De acum voi merge de patru ori pe saptamana la sala. Posted Image

O sa merg pe proteina izolata ON 100% Whey Gold Standard + Dextroza (o sa iau o cupa dimineata si una imediat dupa sala ca sa o pot asimila cat mai bine).

Se poate inchide topicul! Posted Image

Multumesc din nou tuturor! Posted Image

#17
Romcucola

Romcucola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2013
ai citit tu......ai citit sau ti-a recomandat cineva doar pentru ca Optimum investeste un car de bani in marketing... eu mor cand aud toti incepatorii: whey gold e cea mai buna...de unde stii tu ca e cea mai buna, ca tu nu stii nici sa citesti eticheta, dar sa mai compari 2 produse"? in plus, s-a scumpit ca dracu' se scumpeste in fiecare luna, tocmai pentru ca sunt foarte multi amatori...cititi, fratii mei! informati-va e plin interenetul de informatii, cititi despre 100 de proteine, si cand intelegeti despre ce e  vorba, alegeti. Ca sa nu mai spun ca la noi (ok, si in Ungaria) sunt cele mai mari preturi din Europa...chiar nu inteleg de ce...cititm toti pe BB.com ca e cea mai buna, super-premiata. da, dar in America! la noi ajunge varianta europeana :))) dar "am citit io...."  Io am incercat foarte multe proteine, de zi, de noapte, de vita , de mazare,  de la Optimum, la Pronutrition, la Dymatize, Amix, Mex, Muscletech, etc. fiti destepti! alegeti cu cap! nah, ca iar m-am enervat!

#18
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Pai bine ba luminatule care esti luminat, lumineaza'ne si pe noi si spune'ne ce crezi tu ca este mai bun

Edited by shadowgign2, 28 November 2013 - 20:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate