Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Management Anul I

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#91
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ok, Management la Universitatea Petrosani.


O sa cada angajatorii si bancile pe spate cand o sa citeasca asta...

#92
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostDjMx, on 22 septembrie 2013 - 00:20, said:

Ok, Management la Universitatea Petrosani.


O sa cada angajatorii si bancile pe spate cand o sa citeasca asta...
Pe aiai de la taxi ii doare-n basca ,ca din ce oras si-a luat diploma

#93
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 21:51, said:

Am si eu cateva intrebari.

Recent am intrat la Management si as vrea sa aflu cate ceva:

1. La ce trebuie sa ma astept?
2. Care materie este cea mai grea din primul semestru al anului I ?
3.  La ce trebuie sa fiu cat mai atent?
4. Care sunt lucrurile esentiale care trebuie sa le stiu la inceput?

Multumesc!

Nu o iau pe ani, incerc mai degraba sa iti raspund la pct 4:

Din tot ce veti invata, studiaza si aprofundeaza bine chestiile ce au finalitate in lumea reala (contabilitatea, economia aplicata...).
Nu te axa pe note mari neaparat, dar invata temeinic chestii esentiale.
NEAPARAT fa pe dracu in patru si lipeste-te din timp de un loc unde sa ai posibilitatea de a invata ceva - la fel - din lumea reala, de unde "sa furi' meserie. Cauta un asemenea loc care sa iti poata fi la o adica si o "rampa de lansare".
Desigur, invata bine si minim o limba straina.

Invata totodata - ia-o ca pe o armata - sa ai o minte deschisa si cultiva-ti adaptabilitatea.

Cu toate acestea indeplinite si mult noroc, ai o sansa sa iasa ceva din anii ce vor urma.

Edited by BlueKing-69, 22 September 2013 - 00:30.


#94
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDjMx, on 22 septembrie 2013 - 00:20, said:

Ok, Management la Universitatea Petrosani.


O sa cada angajatorii si bancile pe spate cand o sa citeasca asta...
Stai ca se poate si mai rau. Poate o fi la Facultatea de Management de la Universitatea "Miron Cozma" Posted Image sau mai stiu eu ce universitati din astea private Posted Image

#95
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View Postpetre69, on 22 septembrie 2013 - 00:22, said:

Pe aiai de la taxi ii doare-n basca ,ca din ce oras si-a luat diploma


Diplomele din bucuresti de la management au mai multe culori pe ele, e si asta un criteriu.



@torex


N-as zice ca se poate mai rau.

Ai o specializare de nimic la o unversitate de nimic...

Edited by DjMx, 22 September 2013 - 00:31.


#96
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDjMx, on 22 septembrie 2013 - 00:28, said:



N-as zice ca se poate mai rau.

Ai o specializare de nimic la o unversitate de nimic...

Eu nu as merge atat de departe incat sa ii spun "specializare". As vrea sa imi spuna cineva pe ce anume te specializezi, terminand Management ? Sa manageriezi? :))

#97
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Apropo
Simona senzual are 2 facultati
Una e management

#98
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007

View Postpetre69, on 22 septembrie 2013 - 00:44, said:

Apropo
Simona senzual are 2 facultati
Una e management
Pe a doua a facut-o cand si-a dat seama ca Management nu e chiar ce se astepta, cred :))

#99
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu, era foarte desteapta si a simtit nevoia sa studieze mai mult, pe masura inteligentei domniei sale.

Mie imi place cand vad copii din astia care cred ca daca fac o scoala din asta "de patroni" ajung smecheri, bosi, nu ca alti incuiati fara ambitie. Cea mai amuzanta parte (pentru mine) e cand termina astia facultatea si vad ca de afaceri nu sunt in stare iar de angajat nu ii angajeaza nimeni, culmea, ajung sa ii invidieze pe aia pe care mai inainte ii faceau sclavi, incuiati si fara ambitie.
Ba se mai apuca apoi de inca o facultate, poate si master si, de ce nu, ca tot se dau diplome acum cu lopata la toata prostimea, chiar doctoratul. Asa se umple Romania de taximetristi si salahori la Baumax cu taspe studii inalte.
Cati n-au facut facultati din astea smechere de manageri. Acum uitati-va cati manageri are Romania. Foarte putini si aia slabi, ba poate nici n-au facut facultati din astea de patroni. Acum trageti singuri concluzia despre ce va invata aia acolo.
Scolile romanesti sunt execrabile pana si in domeniile concrete care chiar se cauta, iar voi aveti pretentia sa invatati ceva intr-o facultate manageri Mickey Mouse? A fi manager inseamna a fi lider intr-o echipa care lucreaza intr-un domeniu (ex. constructii civile). pai cum conduci tu echipa aia daca tu habar n-ai ce inseamna constructii? Te va rade pe la spate si ultimul Dorel de pe santier ca el stie mai multe ca tine si are doar 8 clase.
Cum sa fii managerul unei echipe de programatori cand tu habar n-ai programare? Cum sa fii managerul unei companii agricole cand tu habar n-ai agricultura?
Manager inseamna a fi lider, organizator, iar asta nu se invata din carti. Auzi, facultate de lider. Posted Image
Nu trebuie sa va sara tandara, daca v-am fi vrut raul v-am fi incurajat sa mergeti pe drumul pe care ati apucat. Avantajul e ca sunteti abia la inceput, nici n-ati inceput facultatea, puteti chiar si acum schimba macazul spre altceva. Lasati fumurile si ascultati de astia mai batrani.
In plus masteratul si doctoratul nu intereseaza pe absolut NIMENI in lumea asta. Aratati-mi si mie un anunte de angajare care spune ca vrea master sau doctor in ceva anume. Astea sunt chestii personale si oricum se adreseaza numai celor care sunt cercetatori.

Edited by Friskey, 22 September 2013 - 03:13.


#100
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Faceti abstractie de titulatura "Management". Este o facultate economica pur si simplu.
Asa cum alte facultati sunt de "Comert-Turism", "Economie agrara", "Finante-Banci"...
Nici una din acestea nu iti garanteaza integrarea automata in respectivul domeniu, este absurd.

DAR un studiu temeinic (care iti pot asigura oarecum bazele) + neaparat o practica intr-un domeniu spre care te-ai simti atras / care iti apare ca oportunitate pe parcurs te pot ajuta in viitor.
Incercati neaparat sa va angrenati din timp(ul facultatii) intr-o activitate. Asa va si puteti da seama daca sunteti pentru respectiva, puteti capata si ceva experienta (cat de generala sau concreta se poate).

Poate mai ok ar putea fi in anumite privinte / domenii sa iti alegi un domeniu in viata in care sa incepi sa lucrezi (desi la varsta tanara si la mintea aferenta este greu sa faci asa ceva) apoi concomitent sa te specializezi pe partea teoretica urmand cursurile unei facultati.

#101
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Economie agrara?! Exista intr-un timp si inginerie economica. :death:
Ceva imi spune ca in 6 luni maxim 1 an inveti acasa ceea ce conteaza din carti bune de actualitate cel putin cat inveti de la "ciumegii" astia comunisti in 3 ani.

#102
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFriskey, on 22 septembrie 2013 - 11:34, said:

Exista intr-un timp si inginerie economica. Posted Image
Avem si acum, la majoritatea. Se lauda cum scot ei ingineri si economisti 2 in 1.

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 23:42, said:

Exemplu: Ba fii atent la materia x, aia e foarte importanta, te asteapta si in anul 2 si in anul 3.
Planul de invatamant il ai pe site pana la final, tu ar trebui sa-ti dai seama de ce-i important pentru viitorul carierei tale fiindca tu stii daca vrei sa profesezi in domeniu (si ce anume) sau nu.

#103
oanaRsp

oanaRsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.09.2013
cea mai proasta alegere de o puteai face
fa cerere si muta-te la alta specializare

#104
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013

View PostoanaRsp, on 22 septembrie 2013 - 12:10, said:

cea mai proasta alegere de o puteai face
fa cerere si muta-te la alta specializare


De ce spui asta?

#105
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
3 ani trec repede. Ce scrii tu in CV ca stii sa faci ?
Cel de la contabilitate mai poate face ceva practic (daca studiaza si extrascolar).

Edited by neagu_laurentiu, 22 September 2013 - 12:26.


#106
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postneagu_laurentiu, on 22 septembrie 2013 - 12:25, said:

3 ani trec repede. Ce scrii tu in CV ca stii sa faci ?
Taximetrist sau agent vanzari revlon

#107
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Cine termina managementul stie ce vrea si unde sa ajunga. Initiatorul nu pare a sti (sau ma insel), a ajuns acolo din intamplare si ar fi bine sa corecteze cat inca are timp lucrurile.

Edited by neagu_laurentiu, 22 September 2013 - 12:36.


#108
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postpetre69, on 22 septembrie 2013 - 12:30, said:

Taximetrist sau agent vanzari revlon
Tu ai ceva cu taximetristii? Posted Image

Nu revlon, Avon! Si mai seteaza si experienta in management de vro 5 ani, ca poate le vinde de la 14.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate