Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Management Anul I

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Intai termina aia 3 ani si apoi vezi ce te atrage mai mult. Ia-o si tu pas cu pas.

Ca o paranteza, eu nu-i inteleg pe cei care termina mg si apoi se baga slugi pe la altii. Ma rog, merita la inceput ca sa strangi experienta dar apoi...zdup, te desprinzi si incepi sa dai singur din aripi si sa zbori singur.

#38
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:47, said:

Asa si daca terminam Managementul, dupaceea pe ce specializare masteratul
Pe mecanica auto ca sa nu mai cheltui bani pe repararea taxiului
Iti menegeriezi afacerea cap coada
Contabilitatea (numaratul banilor la sfarsit de zi ) o vei tine singur ca deaia faci si contabilitate
Vei fi independent 100%

View Postdraculescu, on 21 septembrie 2013 - 22:50, said:

.zdup, te desprinzi si incepi sa dai singur din aripi si sa zbori singur.
E ,asa mai merge
Isi va lua un lamborghini cu usi tip fluture si fa face taxi cu usile deschize
Va zbura ca vantu

Edited by petre69, 21 September 2013 - 22:55.


#39
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013
Deci, la tine, daca tu nu ai facut facultatea si ai o afacere, inseamna ca toti cei care fac o facultate nu reusesc nimic, nu?

:)) Oricum, mersi de sfat(uri)!

#40
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:57, said:

Deci, la tine, daca tu nu ai facut facultatea si ai o afacere, inseamna ca toti cei care fac o facultate nu reusesc nimic, nu?

:)) Oricum, mersi de sfat(uri)!
Eu nu am facut nici o facultate ci doar cursuri de specializare care m-au ajutat in ceea ce fac
Alea le-am facut cand am simtit nevoia ca am nevoie de mai mult
Nu asa dea-n pulea doar de dragul de a pierde timpul

O specializare de 7 zile facuta la timpul potrivit face cat zece facultati facute doar cat sa duti banii parintilor

#41
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postpetre69, on 21 septembrie 2013 - 23:00, said:

Eu nu am facut nici o facultate ci doar cursuri de specializare care m-au ajutat in ceea ce fac
Alea le-am facut cand am simtit nevoia ca am nevoie de mai mult
Nu asa dea-n pulea doar de dragul de a pierde timpul

Confirm si eu. E ca in clipu' ala scoala vietii. Pai cu facultate ai de parcurs o gramada de trepte pana ajungi sef in corporatie. Asa cu scoala vietii, pe care a absolvit-o si petre ajungi direct mafia boss. Traficant de popi metalici 5ron /luna, contrabanda cu cofraje metalice pt stalpi 30 ron /zi, adidasi nike puma originali 80 ron si cate si mai cate :))))))))))))

#42
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpotae, on 21 septembrie 2013 - 23:02, said:



Confirm si eu. E ca in clipu' ala scoala vietii. Pai cu facultate ai de parcurs o gramada de trepte pana ajungi sef in corporatie. Asa cu scoala vietii, pe care a absolvit-o si petre ajungi direct mafia boss. Traficant de popi metalici 5ron /luna, contrabanda cu cofraje metalice pt stalpi 30 ron /zi, adidasi nike puma originali 80 ron si cate si mai cate :))))))))))))
Exact

#43
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
La management inveti suficienta contabilitate sa stii unde-i profitul asezat pe pagina si atat.


Acum serios tu ce sperante ai de la facultatea asta, care-s planurile tale cu ea ?

Vrei sa-ti faci propria afacere ? Asta poti s-o faci si fara sa fi facut "Menejement", toti oamenii de afaceri bogati pe care-i cunosc eu n-au terminat nici-o facultate.

In afaceri diploma ta de management o sa fie absolut inutila, s-ar putea ca la un momentdat sa stai plangand si sa te intrebi cum de-un tigan care vinde telefoane-n piata are mai multi bani ca tine.

#44
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Las' ca termina Bratu 94 managementul, isi face fimra si-l baga-n faliment pe petre. Apoi, il angajeaza sef de echipa. Ca are specializari. Posted Image


#45
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdraculescu, on 21 septembrie 2013 - 23:05, said:

Las' ca termina Bratu 94 managementul, isi face fimra si-l baga-n faliment pe petre. Apoi, il angajeaza sef de echipa. Ca are specializari. Posted Image
    
Numai daca trimite elicopteru dupa mine

#46
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013
Imi place ca aveti si simtul umorului :)))! Sunt curios, voi ce studii aveti si ca ce lucrati :-??...

#47
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu inca-s student, fac contabilitate.

Si de lucrat am lucrat doar ocazional cat sa-mi fac bani de diverse chestii.

#48
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostDjMx, on 21 septembrie 2013 - 23:03, said:

La management inveti suficienta contabilitate sa stii unde-i profitul asezat pe pagina si atat.


Acum serios tu ce sperante ai de la facultatea asta, care-s planurile tale cu ea ?

Vrei sa-ti faci propria afacere ? Asta poti s-o faci si fara sa fi facut "Menejement", toti oamenii de afaceri bogati pe care-i cunosc eu n-au terminat nici-o facultate.

In afaceri diploma ta de management o sa fie absolut inutila, s-ar putea ca la un momentdat sa stai plangand si sa te intrebi cum de-un tigan care vinde telefoane-n piata are mai multi bani ca tine.

incet, incet si societatea romaneasca incepe sa se limpezeasca si sa devina profesionista, concurenta inceoe sa-si spuna cuvantul iar pe o piata concurentiala doar cei care detin informatia vor rezista. Si nu poti detin informatia decat daca te specializezi.

Dupa parerea mea, un tanar care termina Mg, lucreaza cativa ani intr-o firma mare, chiar si pe un post de umplutura, atunci cand va merge la o banca si va solicita un imprumut pentru a-si deschide propria firma, va avea cele mai mari sanse sa primeasca banii.

#49
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 23:09, said:

Imi place ca aveti si simtul umorului :)))! Sunt curios, voi ce studii aveti si ca ce lucrati :-??...
12 clase plus cateva specializari
Deocamdata constructii cu vise de a deveni benzinar in franciza

#50
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Eu sunt somer pensionat de aia am 400 de posturi pe softpedia intr-o luna. Bani mai am ca ma rog la Domnul.

#51
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Un tata avea 2 fiice. Pe cea mai frumoasa a trimis-o la un curs de manechine, pe cealalta a trimis-o sa se faca inginer. Eu am fost coleg cu cea de-a doua Posted Image
De lucrat nu-ti spun unde lucrez, ca dupa o sa-mi spui ca te mint. Oricum, nu in Romania.

#52
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostLowrider, on 21 septembrie 2013 - 23:19, said:

De lucrat nu-ti spun unde lucrez, ca dupa o sa-mi spui ca te mint. Oricum, nu in Romania.
Zii bre nu o da cotita

#53
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View Postpetre69, on 21 septembrie 2013 - 22:09, said:

Inca un viitor taximetrist cu facultate


Depinde totalmente aici de parinti, bulan, determinism ( destin )...

View Postpotae, on 21 septembrie 2013 - 23:16, said:

Eu sunt somer pensionat de aia am 400 de posturi pe softpedia intr-o luna. Bani mai am ca ma rog la Domnul.

Esti "fraer" sunt milioane de pamanteni ca nu se roaga nici la dracu si au de acasa cat n-aduni tu si cu neamul tau plus al meu in 2 vieti...

C'est la vie...

#54
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View Postdraculescu, on 21 septembrie 2013 - 23:14, said:


incet, incet si societatea romaneasca incepe sa se limpezeasca si sa devina profesionista, concurenta inceoe sa-si spuna cuvantul iar pe o piata concurentiala doar cei care detin informatia vor rezista. Si nu poti detin informatia decat daca te specializezi.

Dupa parerea mea, un tanar care termina Mg, lucreaza cativa ani intr-o firma mare, chiar si pe un post de umplutura, atunci cand va merge la o banca si va solicita un imprumut pentru a-si deschide propria firma, va avea cele mai mari sanse sa primeasca banii.


Banca se va pisa pe tine daca te duci la ei fluturand o diploma de management, si pe ce posturi poate sa lucreze un absolvent de management ?
Zi un nume de post concret, macar unul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate