Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Management Anul I

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:15, said:

Ai terminat tu Management-ul??

El a terminat la seral. Liceul... Apoi, s-a oprit. Si s-a facut patron.

#20
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013

View Postdraculescu, on 21 septembrie 2013 - 22:24, said:


El a terminat la seral. Liceul... Apoi, s-a oprit. Si s-a facut patron.


Da, poate :)))

#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:23, said:

Sunt 3 ani de zile, daca nu da "roade" aceasta facultate, mai am posibilitatea la una.
Asa asa
Stai pe banii parintilor si va venii si ziua cand te vei da cu capul de pereti ca in loc sa faci ceva tu ai frecat-o prin scoli inutile care de fapt nici nu stii ce vei iesi din elel

#22
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013
Zi-mi tu o scoala utila.

Edited by Bratu_94, 21 September 2013 - 22:29.


#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:23, said:


@ Petre - Ce vrei sa spui tu prin "Adevaratii manageri"? /:)
Este atat de simplu ce INTRADEVAR inseamna sa fii un manager ca mie si greu sa explic
In ziua de azi si taximetristul e un manager ca-si manageriaza masina si numarul de curse ?
Ai inteles ceva ?

Edited by petre69, 21 September 2013 - 22:30.


#24
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:23, said:

Deci:
  - Nu am zis ca voi deveni maganer de succes sau eu stiu ce conducator de mare firma extinsa pe plan European, din aceasta specializare se poate iesi si Economist sau Contabil si alte cele. Momentan nu stiu prea multe. Vom vedea ce va fi. Daca nu am facut o alegere buna, asta este, fie cum spuneti voi. Cum am mai zis, eu am incredere si sper. Sunt 3 ani de zile, daca nu da "roade" aceasta facultate, mai am posibilitatea la una.
Si nu-mi pasa ca "x" a terminat scoala profesionala si are afaceri si cifra de afaceri exagerat de mare, e treaba lui, capul lui.

Deci va rog, decat argumente negative, mai bine deloc.

@ Petre - Ce vrei sa spui tu prin "Adevaratii manageri"? /:)

Nu prea poti iesi contabil de la Mg, faci cateva cursuri de conta dar la un nivel general. Un manager trebuie sa stie cate putin din toate, si statistica, si conta, si marketing. Dupa parerea mea, eu as fi inclus si ceva sociologie. Si psihologie. Ca vei lucra cu oameni si trebuie sa fii un fin cunoscator al psihicului uman. Un manager de tip "democratic", considerat de top, exact pe asta se bazeaza.

Cele mai idioate cursuri din anul I sunt dreptul afacerilor si tehnologia aia. Si, daca nu ti-a placut matematica, pune si matematicile aplicate in economie.

#25
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013

View Postpetre69, on 21 septembrie 2013 - 22:30, said:

Este atat de simplu ce INTRADEVAR inseamna sa fii un manager ca mie si greu sa explic
In ziua de azi si taximetristul e un manager ca-si manageriaza masina si numarul de curse ?
Ai inteles ceva ?


Deci tu prin Management intelegi doar Manager?? Adica, gata, am terminat Managementul, ies manager si gata.
Nu e asa. Tu ai zis, ca esti manager, deci conduci o afacere, sau esti taximetrist, dupa cum ai zis-o tu mai sus Posted Image)!
Bun. Prin terminarea managementului poti urma mai multe specializari din domeniul economic.

View Postdraculescu, on 21 septembrie 2013 - 22:32, said:

Nu prea poti iesi contabil de la Mg, faci cateva cursuri de conta dar la un nivel general. Un manager trebuie sa stie cate putin din toate, si statistica, si conta, si marketing. Dupa parerea mea, eu as fi inclus si ceva sociologie. Si psihologie. Ca vei lucra cu oameni si trebuie sa fii un fin cunoscator al psihicului uman. Un manager de tip "democratic", considerat de top, exact pe asta se bazeaza.
Cele mai idioate cursuri din anul I sunt dreptul afacerilor si tehnologia aia. Si, daca nu ti-a placut matematica, pune si matematicile aplicate in economie.

Matematica mi-a placut. Din cate am inteles, in anul I voi face ceva matrici si determinanti.
La liceu am fost pe Mate-Info.

P.S: Cunosc pe cineva care a terminat Managementul si acum este Economist.

Edited by Bratu_94, 21 September 2013 - 22:33.


#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:29, said:

Zi-mi tu o scoala utila.
Oricare
Pana si scoala de gunoieri este utila atata timp cat iti place sa faci asa ceva si stii ca vrei sa te zbati sa devii cel mai bun gunoier
Si cu dedicatie si pasiune ,colateral este si castigul in bani
Ps .dar tu ,ai inteles ceva ?
Hai ca vorbesc numai in pilde de zici ca-s nostradamus

#27
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013

View Postpetre69, on 21 septembrie 2013 - 22:33, said:

Oricare
Pana si scoala de gunoieri este utila atata timp cat iti place sa faci asa ceva si stii ca vrei sa te zbati sa devii cel mai bun gunoier
Si cu dedicatie si pasiune ,colateral este si castigul in bani
Ps .dar tu ,ai inteles ceva ?
Hai ca vorbesc numai in pilde de zici ca-s nostradamus


Mai lasa si pe altcineva. Mersi pentru argumente ;)!

#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:32, said:

Deci tu prin Management intelegi doar Manager?
Dar tu ce intelegi ?
Deci daca fac actoria pot iesi popa ?

Pai cine nu ii lasa ?
Io ?


#29
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:25, said:



Da, poate Posted Image))

Nu e gluma, chiar el a spus pe aici ca a terminat liceul la seral si apoi s-a oprit. Insa, sa lasam asta.

Dupa 3 ani vei constata ca nu a fost timp pierdut, vei vedea lumea afacerilor altfel iar cunostintele acumulate chiar iti vor folosi si te vor avantaja fata de concurentii care nu au studii. Si, atunci cand vei dori sa-ti deschizi propria ta afacere, sansele de succes vor creste simtitor.

#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Vezi ca nu esti bun de manager
Nu ai reusit sa manageriezi o discutie care o ia intr-o directie pe care nu o doresti deoarece e naspa de cand to se spune ceva ce deja stii
Ca facultatea aia e fix pix
Imi zici sa las si pe altul cand ma puteai ignora si taceam
Bad managmant ,bro

View Postdraculescu, on 21 septembrie 2013 - 22:39, said:

Si, atunci cand vei dori sa-ti deschizi propria ta afacere, sansele de succes vor creste simtitor.
Da da

#31
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013

View Postdraculescu, on 21 septembrie 2013 - 22:39, said:


Nu e gluma, chiar el a spus pe aici ca a terminat liceul la seral si apoi s-a oprit. Insa, sa lasam asta.

Dupa 3 ani vei constata ca nu a fost timp pierdut, vei vedea lumea afacerilor altfel iar cunostintele acumulate chiar iti vor folosi si te vor avantaja fata de concurentii care nu au studii. Si, atunci cand vei dori sa-ti deschizi propria ta afacere, sansele de succes vor creste simtitor.


Om vedea peste 3 ani ce va fi.
Eu sper sa nu fie deprisos si sa ma chinui 3 ani si apoi, cand ies de aici....sa nu stiu incotro sa ma indrept. Oricum, am mare incredere in aceasta facultate.

Astept si alte pareri.
Multumesc tuturor pana acum!

#32
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:32, said:

Deci tu prin Management intelegi doar Manager?? Adica, gata, am terminat Managementul, ies manager si gata.
Nu e asa. Tu ai zis, ca esti manager, deci conduci o afacere, sau esti taximetrist, dupa cum ai zis-o tu mai sus Posted Image)!
Bun. Prin terminarea managementului poti urma mai multe specializari din domeniul economic.



Matematica mi-a placut. Din cate am inteles, in anul I voi face ceva matrici si determinanti.
La liceu am fost pe Mate-Info.

P.S: Cunosc pe cineva care a terminat Managementul si acum este Economist.

Economist?? Nu cred ca mai exista in nomenclator meseria asta. Poate ca a fost angajat, in lipsa de altceva,ca un job de umplutura, la departamentul de contabilitate. Insa, sa stii ca in ziua de azi, ca sa poti fi contabil, nu e de ajuns sa termini la specializarea conta, trebuie sa devii si expert contabil ca sa poti avea drept de semnatura.

#33
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostBratu_94, on 21 septembrie 2013 - 22:23, said:

Deci va rog, decat argumente negative, mai bine deloc.


Frate, esti cel mai adevarat ca faci Managementul. Mai mult decat atat, esti unic si firmele o sa se bata pt tine. Vei primi cate 30 de oferte de job zilnic, iar tu vei sta sa te gandesti: accept 30.000 euro/an + 35.000 euro bonusuri de performanta sau 60.000/an fara bonusuri?
Vor trimite firmele un jet privat dupa tine, doar pt ca tu ai terminat Managementul, iar tu te vei trezi la 10 dimineata, te vei uita pe geam la elicpoterul trimis de Google dupa tine si te vei gandi: ia mai da-i in plm, eu am terminat Managementul, sa ma astepte daca ma vor. Vei trage o basina, vei lua un gat de bere, vei ragai lung si in timp ce te vei scarpina sictirit la p*#@ vei zice: hai sa-mi fac mila de amaratii astia si te vei urca in elicopter numai in boxeri. Ca doar ai terminat Managementul si nu mai e nevoie de costum la interviu.

Mno, am fost suficient de pozitiv?

#34
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013
Asa si daca terminam Managementul, dupaceea pe ce specializare pot face masteratul?

View PostLowrider, on 21 septembrie 2013 - 22:45, said:


Frate, esti cel mai adevarat ca faci Managementul. Mai mult decat atat, esti unic si firmele o sa se bata pt tine. Vei primi cate 30 de oferte de job zilnic, iar tu vei sta sa te gandesti: accept 30.000 euro/an + 35.000 euro bonusuri de performanta sau 60.000/an fara bonusuri?
Vor trimite firmele un jet privat dupa tine, doar pt ca tu ai terminat Managementul, iar tu te vei trezi la 10 dimineata, te vei uita pe geam la elicpoterul trimis de Google dupa tine si te vei gandi: ia mai da-i in plm, eu am terminat Managementul, sa ma astepte daca ma vor. Vei trage o basina, vei lua un gat de bere, vei ragai lung si in timp ce te vei scarpina sictirit la p*#@ vei zice: hai sa-mi fac mila de amaratii astia si te vei urca in elicopter numai in boxeri. Ca doar ai terminat Managementul si nu mai e nevoie de costum la interviu.

Mno, am fost suficient de pozitiv?


Daca taceai.... continui??

Mersi oricum! Apreciez totusi..

#35
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Masterul e de preferat sa-l faci pe o chestie complementara specializarii tale. Ceva ce nu ai studiat in facultate si te poate ajuta in viitoarea cariera.

L.E. eu nu tac din principiu. Spun ce am pe cerebel, indiferent daca deranjeaza sau nu. Ai inceput un topic sperand ca noi sa-ti spunem ce frumos si destept esti. Ala e rolul prietenei tale. Daca ai inceput topicul asta, inseamna ca nu-si indeplineste rolul. Schimb-o.
La modul serios: zicea un coleg mai sus ca poti sa faci si facultatea de maturator de strazi. Important e sa-ti placa ceea ce faci si sa fii pasionat. Ii dau 100% dreptate. Si inca ceva: sa nu-ti fie niciodata frica sa faci un pas in spate in cariera, daca asta va insemna ca peste 5-10 ani vei fi cu mult mai sus decat daca nu ai fi riscat si ai fi ramas pe locul tau caldut. Asta e din experienta proprie.

Edited by Lowrider, 21 September 2013 - 22:55.


#36
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013
Pentru facultate am avut de ales intre Automatica si Informatica aplicata si Management.... Si am ales management. Poate ca nu am facut o alegere prea buna...acum...ce o vrea Dumnezeu.
Si m-am gandit Masteratul sa-l fac pe Informatica.

Edited by Bratu_94, 21 September 2013 - 22:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate