Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Fundatie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Buna ziua,

In sfarsit am reusit si noi sa ajungem la faza de fundatie. Casa o construim pentru noi si vrem sa aiba o fundatie trainica care sa nu cedeze la primul cutremur mic sau peste cativa ani. Desi am batut palma cu un constructor vreau sa fim cu sufletul impacat ca s-a facut ca la carte fundatia.
Terenul este in panta iar diferenta de nivel dintre fata casei si spatele casei este de 1.30 m. Elevatia casei este de 60 cm. Constructorul spunea ca o sa sape 1.20m in pamant pentru fundatie, o sa foloseasca beton de 250 (parca) si va folosi si fier pentru armare.
Golul de la fundatie (ma scuzati dar nu sunt constructor nu stiu daca e corect sa-i spun asa) se va umple cu pamant care va fi compactat/tasat si deasupra se va turna placa.
Intrebari:
1. cam cum ar trebui sa se realizeze fundatia astfel incat sa sustina greutatea casei si in plus masa de pamant ce va fi folosita ca sa umple golul;
2. fundatia se toarna strict pe conturul casei (10/12), sub anexe nu se toarna fundatia, nici sub veranda, nici sub terasa. Oare in caz de cutremur nu se "rupe" casa de la imbinarea dintre corpul casei si anexe? - Mentionez ca anexele sunt cele doua camere din partea dreapta a desenului in fata carora se afla garajul acoperit. Acoperisul se va face din 2 bucati.

Attached Files



#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

 gafyb, on 19 septembrie 2013 - 11:16, said:

Sub anexe nu se toarna fundatia, nici sub veranda, nici sub terasa.
Cine a decis prostia asta?Alea pe ce stau?
Plan de fundatii nu ai?

#3
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
ar trebui sa ai plan de fundatie,faze de executie care sunt verificate de inspector si proiectant.....parca ziceai ca vrei ceva trainic?Posted Image

#4
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Constructorul!

Asta am intrebat si eu
A spus ca o sa intre putin in pamant (adancime neprecizata) dar nu are rost sa cheltuie bani cu fundatia sub anexe ca stau foarte bine si asa!
Cum nu ma pricep nu i-am spus nimic atunci, numai ca asta noapte am facut tensiune 15 cu 10 si nu am dormit toata noaptea, cand am realizat ce se poate intampla - de aia am si postat intrebarea pe forum. Vreau sa pot discuta cu el cat de cat in tema ca sa stiu ce sa-i cer.

#5
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
''2. fundatia se toarna strict pe conturul casei (10/12), sub anexe nu se toarna fundatia, nici sub veranda, nici sub terasa.''
asta-i o gluma?

 gafyb, on 19 septembrie 2013 - 11:58, said:

Constructorul!

Asta am intrebat si eu
A spus ca o sa intre putin in pamant (adancime neprecizata) dar nu are rost sa cheltuie bani cu fundatia sub anexe ca stau foarte bine si asa!
Cum nu ma pricep nu i-am spus nimic atunci, numai ca asta noapte am facut tensiune 15 cu 10 si nu am dormit toata noaptea, cand am realizat ce se poate intampla - de aia am si postat intrebarea pe forum. Vreau sa pot discuta cu el cat de cat in tema ca sa stiu ce sa-i cer.
cine ti-a facut proiectul? ai autorizatie de constructie? ai vorbit cu vreun structurist,ceva?

scuza-ma ca te intreb,dar pari mai naiv si te costa cam mult treaba asta.

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Fundatia se face in functie de greutatea constructiei , pe care ar trebui sa o cunosti din proiect , Inclusiv anexele care au legatura cu casa trebuie sa fie pe fundatie
Tot din aceasta faza trebuie sa iei in calcul pierderile energetice ale cladirii , se impun masuri de hidroizolare, drenare ape si termoizolare , pamantul compactat sub locuinta are capilaritate mare si favorizeaza umezeala , respectiv pierderi energetice prin fundatie, nu se foloseste asa ceva. Intrucat exista diferenta de nivel as fi optat pt spatiu tehnic  (beci ) in sol , corect hidro si termoizolat.
In functie de aceste lucruri te vei bucura de o locuinta confortabila si economica.

#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

 gafyb, on 19 septembrie 2013 - 11:58, said:

Constructorul!

Asta am intrebat si eu
A spus ca o sa intre putin in pamant (adancime neprecizata) dar nu are rost sa cheltuie bani cu fundatia sub anexe ca stau foarte bine si asa!
Cum nu ma pricep nu i-am spus nimic atunci, numai ca asta noapte am facut tensiune 15 cu 10 si nu am dormit toata noaptea, cand am realizat ce se poate intampla - de aia am si postat intrebarea pe forum. Vreau sa pot discuta cu el cat de cat in tema ca sa stiu ce sa-i cer.

Poti sa-i dai papucii de acuma, daca de la fundatie incepe sa faca prostii-"las ca merge si asa"-mai incolo s-ar putea sa faci tesiune 24 cu 12.
Totusi, te mai intreb o data-alte planuri nu ai???

#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Fundatia se calculeaza de structurist (de meserie) care o semneaza si este verificata de un verificator autorizat (a doua semnatura) si se face strict pe baza studiului geotehnic care masoara exact pamantul de sub casa. NU CUM VREA CONSTRUCTORUL.

#9
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006

 lacusta75, on 19 septembrie 2013 - 11:57, said:

ar trebui sa ai plan de fundatie,faze de executie care sunt verificate de inspector si proiectant.....parca ziceai ca vrei ceva trainic?Posted Image

Pai asta e o alta "poveste". Am un plan de fundatie facut dar nu e facut in conformitate cu terenul pe care se afla casa. Asta e din cauza topometristului care s-a batut cu pumnul in piept ca a mers pe teren si de fapt el a facut din birou toata documentatia. In consecinta, in loc sa avem o diferenta de nivel intre cele doua puncte de 70 de cm avem de fapt 1.30m. In consecinta, bazandu-ne pe "studiul topo" am discutat cu arhitecta si toata documentatia a fost facuta pe acea diferenta de nivel.
Deci am obtinut TOATE actele dupa studiul acela "minunat". Cand am mers cu constructorul pe teren si am trasat fundatia (de fapt a facut masuratorile si a pus niste stalpi de lemn pe colturile fundatiei(nu a casei) am avut un soc! Atunci constructorul a venit cu propunerea sa faca o camera in partea din spate a acasei (sub dormitor) dar dupa catva timp a spus ca e prea mare bataie de cap si mai bine face asa cum v-am spus mai sus.
Sunt DISPERATA!!!!!

#10
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
inteleg ca nu te pricepi...arunca un ochi la celelalte jurnale de constructie dp forum....ai sa pricepi cam cum sta treaba.
esti pe cale sa faci o imensa greseala. spune stop joc momentan.

i-a pune toate desenele de executie ,planuri, de la proiectant,sa vedem si noi.

#11
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Structuristul si-a facut treaba dupa studiul topo si geo descrise mai sus
Acuma ce fac???? O iau de la capat cu proiectul????
In studiul lor era asa cum v-am povestit dar date fiind conditiile de pe teren ce anume sa-i cer constructorului? Ca trebuie fundatie si sub anexe sunt si eu de acord. Cum abia luni se incep efectiv lucrarile as avea timp sa pun punctul pe 'i"

 lacusta75, on 19 septembrie 2013 - 12:13, said:

i-a pune toate desenele de executie ,planuri, de la proiectant,sa vedem si noi.

Promit sa pun maine ca nu le am acum la mine

#12
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
nu vad planul de structura! ce fier cat,cum,adancime,marci de beton...etc. chiar daca sunt facute dupa indicatiile gresit ridicate de topo se pot modifica usor.

#13
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Adancimea fundatiei de 1,2 m e buna, ca la carte.
Dar ca sa nu ai fundatie sub 2 camere nu e in regula. Zi-le sa faca si acolo fundatie ca e tot pe banii tai.

#14
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
sfatul meu. renunta definitiv la acel constructor!!!!
cheama la locul faptei pe topometrist,proiectant,structurist....impreuna refaceti acolo unde nu concorda cu situatia din teren.
am construit 3 case si nu am avut probleme de genul asta.

#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
De regula, adancimea de fundare este sub adancimea de inghet=1,20m.
Numai constructiile provizorii nu au fundatie.
Faptul ca casa e in panta implica o mica modificare in planul de fundatii=ori fundatie in trepte, ori elevatie mai inalta pe partea dinspre panta.Sau eventual un prag in parter, dar tre sa te gandesti si la copii, ca o sa imbatranesti, etc,
Pune te rog planul ala de fundatii, ca altfel discutam si ne vaitam degeaba.
Daca la datele din avatar ai pune si locatia, sigur s-ar gasi oameni sa te ajute si pe teren.
daca topometristul si structuristul nu sunt din aceeasi firma, du-te si da-i lu ala in cap cu ridicarea lui cu tot.
Diriginte de santier nu ai?
Il platesti cu 100 de euro pe luna dar scutesti alte eventauale mii pentru a repara greseli (i)remediabile.Ca sa nu incepi cu stangul.

Edited by rinaldoparaipan, 19 September 2013 - 12:29.


#16
gafyb

gafyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.04.2006
Am sa le spun sa toarne si sub anexe.
Betonul folosit este : ciment Lafarge - pt. fundaţii din beton de clasa C 16/20 (B250).
Sub anexe ar trebui sa coboare tot pana la 1.2m?

Am diriginte de santier .... Planul de fundatii nu il am acum. O sa-l pun maine

Edited by gafyb, 19 September 2013 - 12:31.


#17
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
intelege ca trebuie sa vada structuristul ce vrei sa modifici....o modificare a planului nu inseamna s-o iei de la capat.
la inspectoratul de stat in constructii ai fost? ai fazele?

eu am avut urmatoarele faze...nu prea mai tin minte exact
1.sapatura...verificata de proiectant/structurist (au fost unul si acelasi) diriginte de santier,inspector
2.armatura....verificata idem(mici modificari la fata loculu)semnat dupa.
3.
4.
5. nu mai erau atat de importante dar au fost verificate de structurist.

Edited by lacusta75, 19 September 2013 - 12:37.


#18
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

 gafyb, on 19 septembrie 2013 - 12:29, said:

Am sa le spun sa toarne si sub anexe.
Trebuie lucrat conform planului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate