Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

smart tv , lg,philips sau sony ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
salut colegii mai initiati decat mine in aceasta problema ,

saptamana viitoare am decis sa-mi achizitionez un smart tv , full hd , diagonala de 32 inch.

pe partea de smart ma intereseaza vizionare de filme online , accesare you tube / vimeo , aplicatii preinstalate gen jocuri,  redare filme de pe stick sau hdd , functia de pvr ce permite inregistrarea unor emisiuni tv pe un stick sau hdd.

de principiu , dupa o tura prin media galaxy , ma indrept spre urmatoarele 3 variante :

1.http://www.emag.ro/televizor-smart-led-lg-81cm-full-hd-32ln575s/pd/E8JQNBBBM/ plus telecomanda magica a celor de la lg : http://www.cel.ro/te...ion-an_mr400-l/

2,http://www.emag.ro/televizor-led-smart-tv-philips-81-cm-full-hd-32pfl4258-32pfl4258h-12/pd/E9HRNBBBM/

3.http://www.emag.ro/televizor-smart-led-sony-80cm-full-hd-32w650-kdl32w650abaep/pd/EBRQNBBBM/


ca si raport calitate pret sunt similare  , pe plaja de pret intre 1700-2000 ron , ca si design pe primul loc sony urmat de philips si lg , ca si imagine tv ( ce am constatat in magazin) pe primul loc sony urmat de philips si lg  , ca si capabilitati de smart pe primul loc lg urmat de sony si philips.

mentionez ca am servicii de internet furnizate de rcs/rds , internet de 100mb cu router wireless si cel putin pana acum tv analogic , in maxim 30 zile ar trebuii sa intru in posesia unui decodor full hd. ( sper !).

rugamintea mea este la modul urmator :

1.care din variantele mai sus expuse ar fi cea ideala ,
2,daca pentru accesarea functiilor smart la lg face sens achizitionarea acelei telecomenzi magice sau pot la fel de bine sa accesez de pe telefon cu android prin aplicatiile de genul tv remote ,
3.toate cele 3 tv-uri se pot conecta prin wi-fi direct cat si prin cablu lan la router , pentru a avea o performanta de net mai buna pe tv probabil ca este mai bine sa il conectez direct prin cablu ( nu ma deranjeaza un cablu in plus) sau sa il las  pe wi-fi direct ,


as  lua in calcul si alte 2 variante  , una de la panasonic : http://www.mediagala...asonic-tx-l32e6 , dar din pacate inteleg ca nu are functie de pvr , sau de la sharp :http://www.emag.ro/televizor-smart-led-sharp-80-cm-full-hd-negru-lc32le350vbk/pd/DJVCXBBBM/ , inteleg ca are mai putine aplicatii pe partea de smart ,


multimiri pentru raspunsuri , sfaturi , lamuriri , indicatii , precizari , etc.

samsung 26

#2
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am Sony ul de cateva zile, pe partea de smart e banal spre mediocru, cum cred de fapt ca sunt toate smarttv urile. Nu are suport flash in browser, are aplicatie dedicata youtube, facebook. Navigarea in browser e f greoaie spre inutilizabil folosind telecomanda tv ului.In rest tv ul e superb
Mai bine adaugi un stick android tv la el

#3
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 leventebest, on 18 septembrie 2013 - 08:39, said:

Eu am Sony ul de cateva zile, pe partea de smart e banal spre mediocru, cum cred de fapt ca sunt toate smarttv urile. Nu are suport flash in browser, are aplicatie dedicata youtube, facebook. Navigarea in browser e f greoaie spre inutilizabil folosind telecomanda tv ului.In rest tv ul e superb
Mai bine adaugi un stick android tv la el


inteleg si merci pentru raspuns.

#4
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Pentru calitatea imaginii - Sharp este numarul 1 la LCD-uri (cu Edge LED sau Full Array LED) - il poti lega la un mediaplayer si ai si smart tv cu tot cu flash integrat si o gramada de aplicatii (daca alegi android tv stick).
Din punctul meu de vedere asta ar trebui sa conteze in primul rand, calitatea imaginii, a panoului si mai apoi briz-briz-urile.
Daca vrei sa te limitezi la cele 3 enumerate mai sus, Philips ia o parte din panouri de la Sharp trebuie sa verifici daca modelul respectiv are panou Sharp sau nu.
Pentru partea de Smart TV exista Samsung si restul - din cate stiu eu F325500 este un smart tv complet (fara 3d - oricum nu ai ce face cu 3d-ul la diagonala asta). Au investit in toate functiile, o gramada de aplicatii, meniu foarte frumos - calitate imagine medie spre mediocra.
EU zic sa mai cauti informatii si apoi sa cumperi. Apropos, informatiile elaborate le primesti pe forum-uri, nu din magazine, unde 90% din asistentii de vanzare sunt pe langa orice subiect.

#5
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Mai ales ca un stick android il iei la 250 ron si poti fol un mouse wireless, daca nu vrei acea telecomanda
Iar functia screen mirroring de la Sony nu e cine stie ce, pt ca se conecteaza prin wireless intre device uri, ai nevoie de o conexiune de date apoi pe tel sau tableta daca vrei sa navighezi pe net. N am incercat, dar mi au zis deja in magazin, cand l am testat.
Ma repet, la calitatea imaginii e excelent, design etc. Vine si cu stativ  si cu cel de perete

Edit:
am incercat screen mirroring cu o tableta cu  android 4.2 care are wireless display, le am conectat prin wireless si tableta ramane conectata la internet tot prin wireless. Am deschis online tv si se vad canalele.

Edited by leventebest, 18 September 2013 - 09:26.


#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
1. 32" e mic. Vrei prea multe de la partea de smart, deci sansele sa fi dezamagit sunt mari. Pt. Smart si mediaplayer cum zicea si neasuciu mai sus Samsung clar. Daca alegi alta marca ai nevoie de un mediaplayer ft. probabil, eu nu ti-as recomanda jucarii cu Android.
2. nu
3. cablu.

Eu n-as fi asa categoric ca Sharp e nr. 1 au si ei ca si toti producatorii modele mai bune si proaste.

Edited by MD, 18 September 2013 - 09:12.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Ca şi fiabilitate, LG stă cel mai bine, chiar dacă nu au întotdeauna cea mai bună performanţă. Samsung e undeva pe la mijloc cu ambele, iar Philips şi Sony stau rău de tot la fiabilitate. Asta ţi-o spune un profesionist în depanare. Dacă te interesează doar aspectul şi funcţiile, ia Sony, au cele mai evoluate design-uri, dar atât. Îmi aduc aminte de seria WEGA, de acum 10-12 ani, toţi erau înnebuniţi de cum arăta TV-ul, erau primele cu tub perfect plan, până au început să pice ecranele, şi nu se găseau de schimb...

Edited by mihaicozac, 18 September 2013 - 09:18.


#8
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 neasuciu, on 18 septembrie 2013 - 08:55, said:

Pentru calitatea imaginii - Sharp este numarul 1 la LCD-uri (cu Edge LED sau Full Array LED) - il poti lega la un mediaplayer si ai si smart tv cu tot cu flash integrat si o gramada de aplicatii (daca alegi android tv stick).
Din punctul meu de vedere asta ar trebui sa conteze in primul rand, calitatea imaginii, a panoului si mai apoi briz-briz-urile.
Daca vrei sa te limitezi la cele 3 enumerate mai sus, Philips ia o parte din panouri de la Sharp trebuie sa verifici daca modelul respectiv are panou Sharp sau nu.
Pentru partea de Smart TV exista Samsung si restul - din cate stiu eu F325500 este un smart tv complet (fara 3d - oricum nu ai ce face cu 3d-ul la diagonala asta). Au investit in toate functiile, o gramada de aplicatii, meniu foarte frumos - calitate imagine medie spre mediocra.
EU zic sa mai cauti informatii si apoi sa cumperi. Apropos, informatiile elaborate le primesti pe forum-uri, nu din magazine, unde 90% din asistentii de vanzare sunt pe langa orice subiect.

aveti dreptate ref.la calitatea informatiilor , corect , cei din magazine ori nu prea cunosc ori iti recomanda cu obstinatie  o anumita marca in functie de comisionarea primita de la agentul de vanzari al respectivei marci.
samsung nu doresc , am aceasi parere despre despre calitatea imaginii ( medie) , consider ca  sunt supraevaluate ca si  pret , pe de alta parte doresc sa-mi cumpr alta marca decat samsung-ul meu actual , hd ready , model 2007-2008 , altfel ok ca si tv . o sa fie utilizat ca si al doilea tv.
pentru comoditate si buget prefer un tv ce sa contina toate extra functiile , cu limitarile de rigoare fata de situatia existentei unui mediaplayer cu android ,
ca si imagine toate cele 3 mi se par ok , comparabile , cu un plus ( subiectiv sau nu ) pentru sony.

#9
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Pentru ce vrei tu, cel mai bun este LG. Pe locul doi Samsung. Sony si Philips din ce cunosc nu recunosc codecul audio DTS. Daca descarci filme de pe torente, nu vei putea viziona mkv-urile cu DTS. Pacat. Posted Image Cam mic 32 inch. LG 32LN575S nu stiu daca are DTS !

Edited by nesupus, 18 September 2013 - 09:45.


#10
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 leventebest, on 18 septembrie 2013 - 08:57, said:

Mai ales ca un stick android il iei la 250 ron si poti fol un mouse wireless, daca nu vrei acea telecomanda
Iar functia screen mirroring de la Sony nu e cine stie ce, pt ca se conecteaza prin wireless intre device uri, ai nevoie de o conexiune de date apoi pe tel sau tableta daca vrei sa navighezi pe net. N am incercat, dar mi au zis deja in magazin, cand l am testat.
Ma repet, la calitatea imaginii e excelent, design etc. Vine si cu stativ  si cu cel de perete

Edit:
am incercat screen mirroring cu o tableta cu  android 4.2 care are wireless display, le am conectat prin wireless si tableta ramane conectata la internet tot prin wireless. Am deschis online tv si se vad canalele.

ref.la calitatea imaginii si mie sony mi-a placut o idee mai mult decat celelalte doua , pe de alta parte pentru comoditate si buget prefer un tv ce sa contina toate extra functiile.

 nesupus, on 18 septembrie 2013 - 09:36, said:

Pentru ce vrei tu, cel mai bun este LG. Pe locul doi Samsung. Sony si Philips din ce cunosc nu recunosc codecul audio DTS. Daca descarci filme de pe torente, nu vei putea viziona mkv-urile cu DTS. Pacat. Posted Image Cam mic 32 inch.

merci pentru  raspuns , diagonala de 32 tine cont de dispunerea mobilierului si distanta de vizionare ( 2 maxim 2,5 metrii)  .

 MD, on 18 septembrie 2013 - 09:08, said:

1. 32" e mic. Vrei prea multe de la partea de smart, deci sansele sa fi dezamagit sunt mari. Pt. Smart si mediaplayer cum zicea si neasuciu mai sus Samsung clar. Daca alegi alta marca ai nevoie de un mediaplayer ft. probabil, eu nu ti-as recomanda jucarii cu Android.
2. nu
3. cablu.

Eu n-as fi asa categoric ca Sharp e nr. 1 au si ei ca si toti producatorii modele mai bune si proaste.

merci pentru precizari , am ales 32 inch datorita distantei de vizionare , intre 2 si maxim 2,5 metrii , mie mi se pare optim , samsung nu - pentru ca il consider supraevaluat ca si  pret si mai detin si alt samsung ( mai vechi , dar ok ca si tv) si doresc o alta marca  , am retinut si recomandarile ref.la telecomanda lg si calitate net superioara prin cablu.

 mihaicozac, on 18 septembrie 2013 - 09:17, said:

Ca şi fiabilitate, LG stă cel mai bine, chiar dacă nu au întotdeauna cea mai bună performanţă. Samsung e undeva pe la mijloc cu ambele, iar Philips şi Sony stau rău de tot la fiabilitate. Asta ţi-o spune un profesionist în depanare. Dacă te interesează doar aspectul şi funcţiile, ia Sony, au cele mai evoluate design-uri, dar atât. Îmi aduc aminte de seria WEGA, de acum 10-12 ani, toţi erau înnebuniţi de cum arăta TV-ul, erau primele cu tub perfect plan, până au început să pice ecranele, şi nu se găseau de schimb...

multumiri pentru raspuns.

#11
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
1. Lg - smart-urile 2013 au inclusiv DTS.
2. Desi eu am acea telecomanda, consider ca este suficienta aplicatia remote pe android.
3. Cablu.

32" este mic (chiar si la 2-2,5 m).
Contrar unor opinii, ia-ti si un mediaplayer cu android. Merita. Eu am unul (pe langa inca unul fara) si stiu ce spun...

 nesupus, on 18 septembrie 2013 - 09:36, said:

LG 32LN575S nu stiu daca are DTS !
Are.

Edited by cristi0304, 18 September 2013 - 10:18.


#12
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2006
din punctul meu de vedere (ca detinator de smart tv lg) cel mai bine ar fi sa te orientezi spre un tv non-smart cu imagine foarte buna, si diferenta de bani sa o investesti intr-un tv box cu android gen: Minix Neo x7
smart-ul de pe tv este greoi, unele nu au flash (lg-ul are).

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

 nesupus, on 18 septembrie 2013 - 09:36, said:

(...) LG 32LN575S nu stiu daca are DTS !
Are DTS, deci poate sta liniştit în privinţa asta!

 samsung26, on 18 septembrie 2013 - 09:49, said:

(...)
merci pentru  raspuns , diagonala de 32 tine cont de dispunerea mobilierului si distanta de vizionare ( 2 maxim 2,5 metrii)  .(...)
Dacă ai loc, du-te pe un 39...e mult mai potrivit pentru 2,5 metri...

L.E.
Cristinelu'...îmi luaşi pita de la gură...Posted Image

Edited by crislacor, 18 September 2013 - 10:08.


#14
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
La 2-2,5m merge fara probleme 42".
Google e plin de tot felul de articole privind distante mai mult sau mai putin recomandate de vizionare. Si vorbesc si din "experienta"... 2,5-3 m - 47"... si imi pare rau ca nu am luat de 50-55".Posted Image
In dormitor (cam la 2,5 m) am un Sammy de 32" si... sa zicem ca ma "enervez" (din cauza diagonalei - sa nu fiu inteles gresit).

Edited by cristi0304, 18 September 2013 - 10:19.


#15
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 cristi0304, on 18 septembrie 2013 - 10:02, said:

1. Lg - smart-urile 2013 au inclusiv DTS.
2. Desi eu am acea telecomanda, consider ca este suficienta aplicatia remote pe android.
3. Cablu.

32" este mic (chiar si la 2-2,5 m).
Contrar unor opinii, ia-ti si un mediaplayer cu android. Merita. Eu am unul (pe langa inca unul fara) si stiu ce spun...


Are.

merci pentru precizari ,
renunt la a mai achizitiona telecomanda magica  , cu ocazia aceata mai fac o economie si elimin o telecomanda in plus.
intai sa-mi cumpar tv-ul , dupa aceea ma gandesc la un mediaplayer cu android , cred ca ar putea sa fie o optiune imediata ( vorbec cu mos craciunPosted Image ).
vis-a-vis de diagonala , sincer oscilez intre 32 si maxim 39 inch , distanta dintre tv si privitor este undeva la 2.3 metrii , am cunostinte cu aceeasi distanta de vizionare ( 2-2.5 metrii) si cu tv de 32 inch si mi s-a  parut ok , parca ar fi mers si putin mai mare , ramane sa mai ma gandesc.

 crislacor, on 18 septembrie 2013 - 10:07, said:

Are DTS, deci poate sta liniştit în privinţa asta!

Dacă ai loc, du-te pe un 39...e mult mai potrivit pentru 2,5 metri...

L.E.
Cristinelu'...îmi luaşi pita de la gură...Posted Image

merci pentru informatii ,
cum ii spuneam si colegului cristi0304 as incerca sa merg si pe un maxim de 39 inch , ramane sa mai ma gandesc  , cel putin 32 inch mi se pare ok pana acuma ( si vechiul tv este tot de 32).

 sugarcos, on 18 septembrie 2013 - 10:05, said:

din punctul meu de vedere (ca detinator de smart tv lg) cel mai bine ar fi sa te orientezi spre un tv non-smart cu imagine foarte buna, si diferenta de bani sa o investesti intr-un tv box cu android gen: Minix Neo x7
smart-ul de pe tv este greoi, unele nu au flash (lg-ul are).

merci pentru precizari ,
cel putin intr-o prima faza merg pe ideea unui tv care sa aiba toate incluse , posibil pana de craciun sa-mi cumpar si un mediaplayer.

#16
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
La 81cm, in ziua de azi, ale-s "tablete" nu televizoare.Posted Image

#17
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007

 samsung26, on 18 septembrie 2013 - 11:08, said:

( 2-2.5 metrii) si cu tv de 32 inch si mi s-a  parut ok , parca ar fi mers si putin mai mare , ramane sa mai ma gandesc.
Asa zicem toti in priza zi la prima impresie. Dupa o luna incepi sa te dai cu capul de pereti de oftica pentru o diagonala mai mare Posted Image

#18
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 alexxveres, on 18 septembrie 2013 - 12:10, said:

Asa zicem toti in priza zi la prima impresie. Dupa o luna incepi sa te dai cu capul de pereti de oftica pentru o diagonala mai mare Posted Image

posibil sa ai dreptate , ma gandesc si la 39 inch , cu toate ca pana acum am fost multumit de actualul tv pe diagonala de 32.

 DIVX2006, on 18 septembrie 2013 - 11:33, said:

La 81cm, in ziua de azi, ale-s "tablete" nu televizoare.Posted Image

daca facem o paralela cu dimensiunile actuale si viitoare ale telefoanelor , cu siguranta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate