Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Dermatita alergica la purici a cainilor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Cristina_H

Cristina_H

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2013
Buna,

Am si eu o intrebare: "Dermatita alergica la purici a cainilor" se poate trata cu tetraciclina unguent? Sau ce tratament ii pot administra?

Multumesc anticipat.

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 Cristina_H, on 11 septembrie 2013 - 12:55, said:

Buna,

Am si eu o intrebare: "Dermatita alergica la purici a cainilor" se poate trata cu tetraciclina unguent? Sau ce tratament ii pot administra?

Multumesc anticipat.

pentru asta mergi la cel mai apropiat medic veterinar....

raspunsul meu este NU...

Edited by cephalophodes, 11 September 2013 - 13:18.


#3
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
adica tu faci sau cainele, solutia reginele, ornithrine pt purici ai incercat

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu. Tetraciclina e un antibiotic. Nu are nici un efect în caz de dermatită alergică.

#5
DrVet15

DrVet15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2013
Nu se trateaza cu asa ceva
Poti cumpara de la farmacie cu incredere, Synulox si sa ii faci baie cainelui cu sampon cu Clorhexidyna.
Bafta

Edited by DrVet15, 11 September 2013 - 16:27.


#6
Cristina_H

Cristina_H

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2013

 DrVet15, on 11 septembrie 2013 - 16:27, said:

Nu se trateaza cu asa ceva
Poti cumpara de la farmacie cu incredere, Synulox si sa ii faci baie cainelui cu sampon cu Clorhexidyna.
Bafta

Multumesc pentru raspuns, o sa incerc cu Synulox.

 Freddy12, on 11 septembrie 2013 - 14:26, said:

Nu. Tetraciclina e un antibiotic. Nu are nici un efect în caz de dermatită alergică.
Multumesc pentru raspuns.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pentru DrVet15: Ce are antibioticul Synulox ( echivalentul Augmentinului de uz uman) cu alergia? Pentru dermatite alergice se dau antihistaminice nu antibiotice. Nu cred că ești veterinar.
Pentru Cristina_H: Ce simptome are, cum se manifestă, cine i-a pus acest diagnostic?

#8
DrVet15

DrVet15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2013
Sa stii ca am folosit cu succes Synulox in tratarea dermatitelor si a piodermitelor, bineinteles dupa cum am spus mai sus in combinatie cu spalari cu clorhexidyna.
Da, ai dreptate , Synulox se folosteste indeosebi la tratarea infectiilor de diferite tipuri(respiratorii, ale cav.bucale) dar merge foarte bine si pe boli de piele.

Oricum, dupa parerea mea nu este ok sa se administreze tratamente luate de pe internet, chiar si in cazul acesta, fara un consult prealabil.

Freddy: e fix problema ta daca crezi sau nu..eu doar mi-am spus parerea si tratamentul care l-am aplicat si cainelui meu cu succes.asta nu inseamna cu lumea trebuie sa ma creada pe cuvant.Numai bine!

Edited by DrVet15, 11 September 2013 - 22:35.


#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Piodermita e una. Dermatita alergică e altceva. Antibioticul se dă doar în cazul în care leziunile s-au suprainfectat. Dacă are prurit cred că ar fi bine să-l dea cu Veteusan care are o acțiune antipruriginoasă remarcabilă și în plus usucă leziunile zemuinde apărute în urma scărpinatului.

#10
Cristina_H

Cristina_H

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2013

 Freddy12, on 11 septembrie 2013 - 21:58, said:

Pentru DrVet15: Ce are antibioticul Synulox ( echivalentul Augmentinului de uz uman) cu alergia? Pentru dermatite alergice se dau antihistaminice nu antibiotice. Nu cred că ești veterinar.
Pentru Cristina_H: Ce simptome are, cum se manifestă, cine i-a pus acest diagnostic?
La baza cozii are o parte unde a avut o crusta, apoi i-a cazut parul si acum nu mai are decat pielea (vinetie). Diagnosticul l-a dat un veterinar mai demult.

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 Cristina_H, on 12 septembrie 2013 - 06:59, said:

La baza cozii are o parte unde a avut o crusta, apoi i-a cazut parul si acum nu mai are decat pielea (vinetie). Diagnosticul l-a dat un veterinar mai demult.

Cand Dolly a avut probleme de alergie la purici ("muscat de baza cozii, blanita umflata in unele zone, buze umflate"), imi amintesc ca medicul veterinar a facut tratament injectabil cu dexametazona si prednison (am tinut minte cele doua medicamente fiindca si eu am facut tratament cu ele cand am avut o urticarie urata care a necesitat internarea in spital - eram umflat ca un dovleac si tensiunea ateriala 10/6 - nu am avut alergie la purici ci la un medicament "de uz uman"). La fel ca si mine (in spital), Dolly nu a avut voie sa manance sarat in timpul tratamentului.
De asemenea, pentru Dolly am folosit Asocilin unguent in zona cozii pentru prevenirea infectiilor.

Anul acesta, cand a inceput "sezonul" capuselor si puricilor, am folosit tratament cu picaturi Parakill (repetat lunar).
Cainele nici nu a stiut de purici si de dermatita alergica...deci preventia (antiparazitara) este cel mai bun tratament antialergen.

Edited by gabicen, 19 September 2013 - 23:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate