Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Where Is The Love?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1525 replies to this topic

#469
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 20:19, said:

Acu spune tu dacă înţelege cineva situaţia ca noi , dacă le spun că suntem influenţaţi/ispitiţi  , ne fac nebuni , aşa le deschizi ochii , puţin câte puţin . Posted Image
paco, stai putin si judeca, ai vreo dovada pentru existenta diavolului inafara de raul din lume? cred ca nu. tocmai acest rau e personificat in nt si numit diavol. chiar crezi ca Isus in pustie s-a confruntat cu vreun personaj malefic? nici vorba, s-a confruntat cu "raul" din el si l-a invins. poi daca Isus ar fi vrut sa ajunga stapinul lumii n-ar fi reusit? inca i-ar fi fost prea usor, dar l-ar fi ajutat la ceva? probabil ca nu.

#470
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postdacoroman2310, on 10 septembrie 2013 - 20:24, said:

Nu exista.
Cel putin, nu cred. Nu am motive stiintifice sa cred ca exista.
Cand o sa vad trecut in tabelul periodic al elementelor chimice copie dupa buletinul atomului de dragoste, atunci o sa folosesc si eu conceptul asta. Altfel mi s-ar parea irational... sa vorbesti asa despre lucruri nedemonstrate ca si cum ar fi adevarate.
Ai spus frumos incat era sa nu observ ca te inseli... Posted Image  Zamolxe sau Zeus?...

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 20:31, said:

paco, stai putin si judeca, ai vreo dovada pentru existenta diavolului inafara de raul din lume? cred ca nu. tocmai acest rau e personificat in nt si numit diavol. chiar crezi ca Isus in pustie s-a confruntat cu vreun personaj malefic? nici vorba, s-a confruntat cu "raul" din el si l-a invins. poi daca Isus ar fi vrut sa ajunga stapinul lumii n-ar fi reusit? inca i-ar fi fost prea usor, dar l-ar fi ajutat la ceva? probabil ca nu.
Descrii inselarea vietii noastre, a unora. Ai dreptate, daca rastorni ce ai spus.

Edited by Jo_Malbun, 10 September 2013 - 20:48.


#471
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostJo_Malbun, on 10 septembrie 2013 - 20:47, said:

Ai spus frumos incat era sa nu observ ca te inseli... Posted Image  Zamolxe sau Zeus?...

Descrii inselarea vietii noastre, a unora. Ai dreptate, daca rastorni ce ai spus.
jo_..lasa-l pe dacoroman in pace, nu toata lumea a avut o copilarie fericita.

descriu realitatea vizibila si palpabila.

#472
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 20:53, said:

- jo_..lasa-l pe dacoroman in pace, nu toata lumea a avut o copilarie fericita.
- descriu realitatea vizibila si palpabila.
- El scrie frumos si articulat, il apreciez... mai mult nu cunosc.
- Mai este o realitate.

Edited by Jo_Malbun, 10 September 2013 - 21:02.


#473
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostJo_Malbun, on 10 septembrie 2013 - 21:01, said:

- Mai este o realitate.
poti sa aduci un argument in favoarea acestei afirmatii? ceva palpabil.

#474
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 20:31, said:

paco, stai putin si judeca, ai vreo dovada pentru existenta diavolului inafara de raul din lume? cred ca nu. tocmai acest rau e personificat in nt si numit diavol. chiar crezi ca Isus in pustie s-a confruntat cu vreun personaj malefic? nici vorba, s-a confruntat cu "raul" din el si l-a invins. poi daca Isus ar fi vrut sa ajunga stapinul lumii n-ar fi reusit? inca i-ar fi fost prea usor, dar l-ar fi ajutat la ceva? probabil ca nu.
Vezi tu , spritul nostru conştientizează  lucruri pe care ştiinţa nu le poate cuantifica , cu ceva timp în urmă ţi-aş fi dat dreptate dar cum vezi succesiunea lucrurilor te pun pe gânduri serios , de exemplu prorociile , poţi să le înţelegi şirul şi precizia cu care se desfăşoară dacă ele sunt pură întâmplare ?

#475
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 21:28, said:

... de exemplu prorociile , poţi să le înţelegi şirul şi precizia cu care se desfăşoară dacă ele sunt pură întâmplare ?
crezi ca-i asa greu sa proorocesti? un tip istet( io-l consider geniu) a spus "Alte masti, aceeasi piesa", pe undeva nu-i chiar asa greu sa prevezi anumite evenimente care mai repede sau mai tirziu vor avea loc, apoi folosesti un limbaj metaforic si intortocheat din care fiecare intelege ce vrea si cind se intimpla ceva ce seamana cu ce ai scris....wow, vezi ce meserias a fost gicu, el a stiut ca se va intimpla.

ce naiba se intimpla? toata lumea se uita la meci? pierdere de vreme, oricum ne bat musulmanii. Posted Image

#476
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 21:14, said:

poti sa aduci un argument in favoarea acestei afirmatii? ceva palpabil.
Argumentele sunt indirecte, pentru asta trebuie sa faci corelări, sa pui intr-un context potrivit, sa faci conexiuni.
Imi ceri sa transform eu pe pamant conceptul de credință in cel de certitudine?
La fel ai putea sa-mi ceri o bucată dintr-o gaura neagra ca sa admiti existenta ei.

#477
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
uite jo, io am ipoteza cu Isus egipteanu, evident ca speculez pe dovezi indirecte. ce avem concret? conform bibliei parintii lui Isus fug cu el in egipt, apoi o lipsa de 30 de ani din biografia lui, asta imi permite sa speculez. tu poti sa faci o argumentare de tipul asta?

Edited by cirus6, 10 September 2013 - 21:51.


#478
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 21:42, said:

crezi ca-i asa greu sa proorocesti? un tip istet( io-l consider geniu) a spus "Alte masti, aceeasi piesa", pe undeva nu-i chiar asa greu sa prevezi anumite evenimente care mai repede sau mai tirziu vor avea loc, apoi folosesti un limbaj metaforic si intortocheat din care fiecare intelege ce vrea si cind se intimpla ceva ce seamana cu ce ai scris....wow, vezi ce meserias a fost gicu, el a stiut ca se va intimpla.

ce naiba se intimpla? toata lumea se uita la meci? pierdere de vreme, oricum ne bat musulmanii. Posted Image
Las-o încolo cu isteţime sau genialitatea , multe lucruri trebuie să le forţezi ca să se întâmple , la asta se referă prorociile , anume cineva se chinue întăi să dea un şir şi pe urmă le duce la îndeplinire dar fără să fie observat jucătorul , nu ştiu dacă ai înţeles ce am vrut să spun , zeci de asemenea evenimente am avut parte cu precizie "atomică" , multe din ele m-au făcut să mă îngrosesc de  complexitatea lor asa încânt nu am nici o îndoială că există o altă realitate ce nu ni-se înfăţişează în faţa ochilor şi de la un timp duc chiar o luptă pentru a face faţă ispitei .

#479
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 21:52, said:

nu ştiu dacă ai înţeles ce am vrut să spun ,
chiar n-am inteles, da-mi un exemplu.

#480
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 21:51, said:

uite jo, io am ipoteza cu Isus egipteanu, evident ca speculez pe dovezi indirecte. ce avem concret? conform bibliei parintii lui Isus fug cu el in egipt, apoi o lipsa de 30 de ani din biografia lui, asta imi permite sa speculez. tu poti sa faci o argumentare de tipul asta?
Bineînţeles că speculezi , cărţile sunt pline cu asemenea scrieri acolo unde nu există certitudini , dar ce te determină pe tine să crezi că ăsta e adevărul şi de ce îţi acceptă conştiinţa şi raţiunea pe o speculaţie pe care nu o vei putea demonstra ? Nu observi că eşti manipulat să crezi exact ce se doreşte ?

#481
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 21:28, said:

de exemplu prorociile , poţi să le înţelegi şirul şi precizia cu care se desfăşoară dacă ele sunt pură întâmplare ?
despre care prorociri e vorba ?

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 21:42, said:

pierdere de vreme, oricum ne bat musulmanii. Posted Image
ne-au batut...mai rau ca la Rovine...2-0...ultimul gol in ultima secunda al ultimului minut

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 21:52, said:

zeci de asemenea evenimente am avut parte cu precizie "atomică" , multe din ele m-au făcut să mă îngrosesc
spune omule care prorociri, sa ne ingrozim si noi

#482
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 21:51, said:

uite jo, io am ipoteza cu Isus egipteanu, evident ca speculez pe dovezi indirecte. ce avem concret? conform bibliei parintii lui Isus fug cu el in egipt, apoi o lipsa de 30 de ani din biografia lui, asta imi permite sa speculez. tu poti sa faci o argumentare de tipul asta?
Mie imi ajunge cat am in cap, de-as putea duce atat, nu simt nevoia sa emit teorii. Eu cred si atat, nu stiu sa-ti spun de ce. A ajuns la noi atat cat trebuie sa stim, mintea noastra n-ar duce mai mult, fa un efort si gandeste-te ca vorbesti despre Hristos, Fiul lui Dumnezeu sau Dumnezeu Întrupat... daca nu intelegi nu e o vina, n-ai cu ce, trebuie sa crezi. Tu introduci termenul de „bibliografie”. Ca ce chestie?

Edited by Jo_Malbun, 10 September 2013 - 22:10.


#483
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 21:51, said:

uite jo, io am ipoteza cu Isus egipteanu, evident ca speculez pe dovezi indirecte. ce avem concret? conform bibliei parintii lui Isus fug cu el in egipt, apoi o lipsa de 30 de ani din biografia lui, asta imi permite sa speculez. tu poti sa faci o argumentare de tipul asta?
Eu zic ca ajung egiptenii din VT. In NT, nu mai era nevoie de ei. Erau deja perimati. Dovada, ca au disparut nu mult timp, dupa.

#484
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 21:55, said:

Bineînţeles că speculezi , cărţile sunt pline cu asemenea scrieri acolo unde nu există certitudini , dar ce te determină pe tine să crezi că ăsta e adevărul şi de ce îţi acceptă conştiinţa şi raţiunea pe o speculaţie pe care nu o vei putea demonstra ?
e singura explicatie care mi se pare logica in conditiile in care Isus chiar a existat si a facut minunile care i se atribuie in evanghelii. si spre deosebire de altii nu sustin ca am dreptate si nu ma pot insela. dar sa spui ca Isus e dumnezeu intrupat, adica creatorul universului se transforma in om ca sa sufere pe pamint .........deja am lasat de mult in urma logica si ratiunea.

#485
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postpacopaco1967, on 10 septembrie 2013 - 21:52, said:

şi de la un timp duc chiar o luptă pentru a face faţă ispitei .
vreo vecina ? :)

#486
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 10 septembrie 2013 - 21:54, said:

chiar n-am inteles, da-mi un exemplu.
Locuiesc în zonă rurală , mă pregăteam să merg noapte la şparlit de pepeni pe un domeniu al statului , se întâmpla cu peste 15 ani în urmă  era a treia rundă şi dinainte aveam premoniţii că a treia oară se va produce un eveniment care mă va convinge să renunţ la acţiunea mea şi totuşi am mers la drum , aproape de sola cu pricina ce crezi că s-a întâplat ? am fost atacat de o bufniţă/cucuvea  ce pasăre de noapte să fi fost dar nu-mi dădea pace , eu tot insistam să-mi continui drumul pentru scopul meu , şi eam şocat că ceea ce prezisesem înainte să plec se întâmpla şi dacă am văzut că nu-mi dă pace am hotărât să renunţ şi m-am intors , subit pasărea a plecat , am spus "ei gata pot să merg să-mi văd de treaba pentru care am venit" şi iar mergeam spre câmpul cu pricina şi ghici , pasărea iar m-a atacat şi atunci am renunţat definitiv am hotărât să mă întorc acasă , pasărea  m-a lăsat în pace de cum am făcut cale întoarsă , multe zile după aceea mă gândeam la acele evenimente şi încercam să găsesc explicaţii raţionale , acu dacă am inşirat scena poate reuşeşti să găseşti tu explicaţia pentru care sa petrecut ce s-a petrecut , îţi reamintesc că era a treia oară într-un interval de o săptămână .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate