Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat turnare sapa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Buna tuturor
Am de turnat o sapa la parter de 7 sau 8 cm grosime pe o suprafata de 80 mp
Ce imi recomandati?
Eu m-am gandit sa pun polistiren de 2 sau 3 cm grosime si dupaia sa torn sapa
Se poate pune polistiren expandat sau trebuie neaparat pus polistiren extrudat?
Ce dezavantaj am daca nu pun polistiren si torn direct sapa de 7 cm grosime?
Va multumesc

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Extrudat de 20 mm si daca te lasa buzunarul o plasa de armare sapa.

#3
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
poti pune polistiren extrudat de 2 sau 3 cm, dar neaparat sapa trebui armata, adica sa pui si plasa ca altfel va crapa
cu polistiren vei avea o izolatie, fara...

#4
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
O sa pun plasa de armare si polistiren de 2 cm extrudat
Polistirenul cum sa il prind de pardoseala cu ciuperci de polistiren este bine
Sau trebuie sa pun adeziv
Va multumesc

Edited by dani555, 08 September 2013 - 09:18.


#5
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Polistirenul trebuie sa fie musai extrudat. Altfel, in timp, cedeaza polistirenul expandat si automat sapa cedeaza si ea.
Polistiren extrudat de 2-3 cm si plasa de armare (plasa de Buzau) pentru armare.
Spor la treaba!

Polistirenul nu trebuie prins de sapa. O sa stea din greutatea sapei.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Eu am folosit un adeziv de polistiren mai ieftin, tras subtire, numai cat sa nu joace placile si eventual sa acopere micile denivelari.  Pentru armare am folosit plasa sudata de 3 mm cu ochi de 100 mm. Am avut surplus cateva de 6 mm si cum aia de unde am cumparat-o nu acceptau retur am schimbat cu asta de 3 mm. Se mai poate folosi si din aceea de 2 mm sau mai subtire dar cu ochiuri mai mici.

#7
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Pui jos o folie de polietilena ca sa nu patrunda apa din sol in beton. Pui polistiren de care vrei tu, 2 cm.
     Torni betonul fara armatura de fier, pentru ca nu o sa circuli cu masina pe el.

      Daca vrei sa pui armatura de fier e treaba ta, dar cheltui banii de pomana. Poate doar daca ai de gand sa sapi o pivnita mai tarziu.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ce legatura are armarea unei sape cu pivnita de sub placa armata?

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
1. Adezivul de polistiren nu adera la polistirenul extrudat. Sau, popular vorbind, polistirenul se placheaza. Deci lipirea acestuia cu polistiren nu se explica. Polistirenul expandat cedeaza sub sapa, sub actiunea unor greutati (exemplu mobilier din lemn masiv, masina de spalat care vibreaza in timpul spalarii, etc).
a. Cu cat polistirenul expandat are grosimea mai mica, cu atat acesta crapa mai usor. In nici un caz, pentru o grosime totala a sapei de 7-8 cm grosime nu se va folosi polistiren mai gros de 3cm.
b. In nici un caz grosimea betonului (a sapei, in acest caz) nu se recomanda a fi mai mare decat grosimea polistirenului.
        Din a. si b. rezulta ca folosirea polistirenului expandat de 2-3 mm nu este recomandata. In general folosirea polistirenului expandat la sape nu e indicata, desi in unele lucrari publice, cand profitul primeaza calitatii, unii "smecheri" minimizeaza costurile prin orice metoda. Dar, eu nu iti recomand sa folosesti asa ceva acasa la tine.
2. Sapa de beton nu adera foarte bine (de fapt nu adera aproape deloc), la polistiren datorita in primul rand incapacitatii de absorbtie a apei de catre polistiren. In acest fel, daca sapa nu are armatura, acesta va crapa in scurt timp, datorita actiunii externe. Si simpla alergare a unui copil ii va produce fisuri. Nu e tot una turnarea unei sape pe beton (cand betonul preia din umiditatea apei, iar sapa adrera- face priza cu betonul) cu turnarea unei sape pe mediu neabsorbant (folie polietilena, polistiren, mozaic sau placi ceramice, etc).

Edited by Venboteam, 08 September 2013 - 11:38.


#10
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Nu mai pun polistiren este si scump si nu cred ca are rost
O sa pun plasa sudata de Buzau si sapa 7 sau 8 cm

Edited by dani555, 08 September 2013 - 16:40.


#11
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Spor la treaba!

#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostVenboteam, on 08 septembrie 2013 - 11:35, said:

1. Adezivul de polistiren nu adera la polistirenul extrudat. Sau, popular vorbind, polistirenul se placheaza. Deci lipirea acestuia cu polistiren nu se explica. Polistirenul expandat cedeaza sub sapa, sub actiunea unor greutati (exemplu mobilier din lemn masiv, masina de spalat care vibreaza in timpul spalarii, etc).
a. Cu cat polistirenul expandat are grosimea mai mica, cu atat acesta crapa mai usor. In nici un caz, pentru o grosime totala a sapei de 7-8 cm grosime nu se va folosi polistiren mai gros de 3cm.
b. In nici un caz grosimea betonului (a sapei, in acest caz) nu se recomanda a fi mai mare decat grosimea polistirenului.
        Din a. si b. rezulta ca folosirea polistirenului expandat de 2-3 mm nu este recomandata. In general folosirea polistirenului expandat la sape nu e indicata, desi in unele lucrari publice, cand profitul primeaza calitatii, unii "smecheri" minimizeaza costurile prin orice metoda. Dar, eu nu iti recomand sa folosesti asa ceva acasa la tine.
2. Sapa de beton nu adera foarte bine (de fapt nu adera aproape deloc), la polistiren datorita in primul rand incapacitatii de absorbtie a apei de catre polistiren. In acest fel, daca sapa nu are armatura, acesta va crapa in scurt timp, datorita actiunii externe. Si simpla alergare a unui copil ii va produce fisuri. Nu e tot una turnarea unei sape pe beton (cand betonul preia din umiditatea apei, iar sapa adrera- face priza cu betonul) cu turnarea unei sape pe mediu neabsorbant (folie polietilena, polistiren, mozaic sau placi ceramice, etc).

Pe bune?

#13
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu vorbesc (si) din experienta! ;)
Daca nu e asa, astept sa ma contrazici (si) cu argumente!

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View PostVenboteam, on 08 septembrie 2013 - 11:35, said:

1. Adezivul de polistiren nu adera la polistirenul extrudat.
Eu am izolat un beci semiingropat cu Ceresit termouniversal, fara dibluri si tine foarte bine de un an de zile.

#15
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu la toate lucrarile la care am incercat sa izolez soclul cladirii cu polistiren extrudat, acesta s-a placat dupa cateva luni, si doar diblurile au facut ca acesta sa nu cada. De asemenea am avut deseori probleme cu adezivul dat peste polistirenul extrudat, la prinderea plasei de fibra.

E ok cu polistiren expandat, dar acesta nu e indicat pentru socluri deoarece e "sensibil" la diverse lovituri (lovituri cu mingi, cu picioarele, etc).

Am folosit deseori polistiren extrudat, in sape, pentru a nu ingreuna placa de beton (in special la nivele superioare). De fiecare data am lasat polistirenul neprins, am pus plasa deBuzau pe deasupra si am turnat sapa. Am lucrari efectuate de peste 5 ani la care nu am avut probleme.

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View PostVenboteam, on 09 septembrie 2013 - 11:29, said:

Eu la toate lucrarile la care am incercat sa izolez soclul cladirii cu polistiren extrudat, acesta s-a placat dupa cateva luni,
Cred ca-i si in functie de polistirenul extrudat, este unul galben, mai fin cu suprafata aproape lucioasa si altul roz, pe care l-am si folosit, cu suprafata mult mai rugoasa.

#17
danepuran

danepuran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.05.2012
mai trebuie sa pun acele distantoare  la  plasa de buzau?ce inaltime sa aiba?

#18
GabrielArdelean

GabrielArdelean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2015
Buna ziua,
Recent am achizitionat  polistiren extrudat austrotherm de 8 cm si adeziv de lipire . Initial doream sa pun parchet stratificat de 2 cm direct peste el dar m-am razgandit  si vreau sa torn o sapa de maxim 1- 2 cm peste el . Cum recomandati sa fie sapa ? Autonivelanta sau cea traditionala armata cu plasa (1.7x50x50 mm) . Am ales polistirenul de 8 cm deoarece am demisol pe aproximativ 70 % din suprafata casei si nu doresc incalzire in pardosea . Eu as alege sapa traditionala :) Astept pareri,  . Va multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate