Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vaccin antigripal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 Remicade, on 18 noiembrie 2017 - 17:35, said:

Nu e gripa ca daca era nu postai pe forumuri.
Pai atunci inseamna ca n-am avut gripa niciodata in ultimi...zeci de ani. Imi curge nasul ca robinetul deja de trei zile si ii trag cu nurofen. E adevarat ca n-am avut frisoane si temperatura mare. Cel mai probabil e o viroza mai a naibii sau chiar o forma mai usoara de gripa. Nu zic ca vaccinul nu este bun. Am de gand sa ma vaccinez si al anul. Putina protectie e mai buina decat deloc.

Edited by 2003spirit, 18 November 2017 - 19:15.


#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
"În cazul gripei - debutul este brusc şi violent. Febra, de 39 - 40 de grade, este deseori însoţită de stări de oboseală, tuse uscată, frisoane, dureri puternice de cap, dureri oculare şi roşu în gât.  Febra poate dura de la 3 până la 5 zile. Tusea este şi ea prezenta şi poate avea o durată de manifestare până la două luni, persistând chiar şi după dispariţia celorlalte simptome. Durerile musculare sunt mult mai acute decât în cazul răcelii, iar frisoanele sunt însoţite de dureri abdominale şi ale oaselor, precum şi senzaţie de usturime a ochilor. Stările de greaţă şi vomă sunt, de asemenea, asociate gripei, iar în cazuri grave acestea pot evolua şi în alte probleme gastro-intestinale."

http://www.csid.ro/h...gripa-11625712/

Am observat ca multe persoane sunt dezamagite ca fac raceala dupa ce se vaccineaza, sunt alte tipuri de virus implicate. Nu exista vaccin antiraceala ptr ca rinovurusurile isi schimba genomul cu viteza luminii plus raceala e relativ benigna.

Edited by Remicade, 18 November 2017 - 19:35.


#21
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 Remicade, on 18 noiembrie 2017 - 19:35, said:


Am observat ca multe persoane sunt dezamagite ca fac raceala dupa ce se vaccineaza, sunt alte tipuri de virus implicate. Nu exista vaccin antiraceala ptr ca rinovurusurile isi schimba genomul cu viteza luminii plus raceala e relativ benigna.
Posibil. Ce am acum nu se compara cu gripa pe care am facuto prin 2012 cred. Atunci m-a tinut o saptamana iar vreo 3-4 zile am avut temperatura cu frisoane. Off topic; azi am baut vreo doua ceaiuri negre, am luat vreo trei pastile de nurofen si mai adineauri am mai baut si cola... ma simt bine dar sa vad daca o sa mai pot dormi la noapte...

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 2003spirit, on 17 noiembrie 2017 - 12:48, said:

.
La aproape una luna de la vaccinare cu Influvac raportez ca imi curge nasul de aseara in asa hal incat va trebui sa ma hidratez mai mult, ma doare si in gat, febra nu cred ca am(am mai luat niste nurofen). N-am dormit mai mult de patru ore.  Taicamiu (nevaccinat) s-a imbolnavit primul; s-a vindecat destul de repede, vreo trei zile. De la el am luat. Nu stiu daca e gripa sau altceva. Da oricum e suportabil, nu fac frisoane.
Nu tu ziceai ca e bine sa te vaccinezi si ca nu ai da oamenilor nevaccinati liber pe motiv de boala? E ciudat ca tu vaccinat sa te imbolnavesti  ....eu cred ca ne pacalesti....A scuze am citit din nou tu ai facut vaccin pentru 3 tulpini si te-ai imbolnavit tocmai cu a 4-a.

 2003spirit, on 18 noiembrie 2017 - 19:11, said:

Putina protectie e mai buina decat deloc.
Protectie pe dracu....Eu nu m-am vaccinat niciodata si nici raceala sau gripa nu am facut....Protectia e in capul vostru. Bine acum daca te vaccinezi ca prostul anual e normal sa-ti scada imunitatea si la cel mai mic frig sa te imbolnavesti. In cazul asta ,da, e bine sa te vaccinezi anual pentru ca ti-ai facut varza imunitatea.

Edited by Clovis, 09 January 2018 - 12:00.


#23
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Stie careva daca a aparut pe la vreo far,avie vaccinul pentru 2019? Am citit undeva ca anul asta apare din septembrie
LE
Presupun ca e pe 2018-2019 https://farmaciiledo...-x-1-bgp-C68095

Edited by Fuserisk, 20 September 2018 - 18:31.


#24
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
A aparut, da.

#25
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Gata, m-am vaccinat. L-am făcut pe cel tetravalent de la Sanofi. Anul trecut am făcut unul mult mai ieftin, cu trei tulpini. Cred că îl aveau și pe asta. De la Dona am luat. Habar n-aveau un că îl au pe stoc. Primul răspuns a fost că nu au.
LE
Cam scumpisor; 53 lei vaccinul + 10 lei intepatura la camera de gardă.

Edited by Fuserisk, 21 September 2018 - 12:42.


#26
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 oaspetele, on 21 septembrie 2018 - 04:17, said:

A aparut, da.
Știți cumva ce marca/varianta aduce la medicii de familie? Am înțeles că o să le dea în curând.

#27
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,903
  • Înscris: 31.03.2003
Nu stiu, posibil tot cel care se gaseste in farmacii.
https://observator.t...rie-266906.html

#28
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Anul trecut pe vremea asta eram vaccinat. Inca n-am gasit vaccin pe anul asta.

#29
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
M-am vaccinat deja. Niciodată nu m-am vaccinat așa devreme cu antigripalul!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate