Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Vaccin antigripal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Salut. Vreau sa ma vaccinez acum insa nu stiu de care sa aleg. Am inteles ca sunt si romanesti dar si straine. Care ar fi cel mai bun?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
tuicomicina cu extras de vin fiert!
si daca te vaccinezi poti iesi in chiloti afara iarna si nu racesti? :)

#3
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
pana acum nu m'am vaccinat. si de fiecare data cand raceam (totusi incerc pe cat posibil sa nu) deveneam sensibil si la amigdale. Si ma omorau la propriu. Asa ca poate macar este mai bine fiind vaccinat

Edited by shadowgign2, 05 September 2013 - 22:20.


#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Postsorin147, on 05 septembrie 2013 - 22:09, said:

si daca te vaccinezi poti iesi in chiloti afara iarna si nu racesti? Posted Image
Gripa și răceala sunt boli complet diferite. Ambele virale, dar virusuri diferite. Vaccinul antigripal nu te protejează de răceală, dar te protejează (într-o oarecare măsură) de anumite tipuri de gripă.

Deci nu, dacă te vaccinezi antigripal, nu elimini riscul de a răci. În schimb, cu sau fără vaccin antigripal, e posibil să ieși ”în chiloți iarna afară” fără să răcești. Depinde doar de sistemul tău imunitar și de prezența virusului în zona în care alegi să-ți expui public chiloții. Posted Image

#5
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Intreaba un medic. Nu trebuie decat sa bagi capul pe usa si sa pui o intrebare.
     Evident ca o sa-ti recomande cel mai scump si cel mai prost vaccin produs in Indonezia sau in Africa de Sud, dar se cheama ca ai primit un sfat competent.

     Exista o poveste cu unu numit Bula, care a murit de sete langa doua fantani. Bula era foarte insetat cand a ajuns la fantana. Cand colo, in loc de o fantana a gasit doua, una langa cealalta. Nestiind care e fantana cu apa buna de baut, a asteptat sa apara cineva care stie.
Din pacate, nu a trecut nimeni pe-acolo si dupa doua zile Bula a murit de sete.
        Spunand asta, trebuie sa atrag atentia ca un vaccin antigripal este fabricat impotriva unor tulpini de virusi gripali care au aparut cu un an inainte. Virusii gripei sufera 3-4 mutatii pe an.
      Vaccinarea antigripala e ca si cand ai incerca sa afli ultimele stiri sportive dar citesti ziaru de anu trecut.

#6
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
OK OK si ce recomanzi?

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Vaxigrip.

#8
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
In ultimii 15 ani m-am vaccinat cam de 10 ori si a fost bine; ori n-am facut deloc ori am facut forme usoare de maxim doua zile de discomfort. Anul asta nu m-am vaccinat si acum abia stau pe scaun, imi curge nasul ca robinetul de 24 de ore, ma doare in gat si n-am dormit decat vreo doua ore. Singurul lucru bun este ca nu am frisoane. Folosesc tricouri fine, de bumbac, pe post de batiste pentru ca daca foloseam batiste de hartie nu mai aveam nas pana acum! Nu stiu ce e, dar e luata; am pe cineva in familie care lucreaza in colectivitate, in invatamant. La anul nu mai fac greseala sa nu ma vaccinez!

Attached Files


Edited by since2004, 14 December 2016 - 12:32.


#9
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
E o loterie, poate fi o tulpina rezistenta si n-ai facut nimic... epidemie de gripa oricum daca e te pocneste si vacinat si nevacinat.

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Postwesterndigital, on 13 ianuarie 2017 - 00:24, said:

epidemie de gripa oricum daca e te pocneste si vacinat si nevacinat.
Bineînțeles, pentru că virusul tot îl iei. Dar vaccinul îți crește șansele ca efectele virusului (simptomele) să fie mai mici, sau chiar insesizabile. Nimic nu-ți garantează 100% protecție, doar îți cresc șansele.

#11
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

View Postwesterndigital, on 13 ianuarie 2017 - 00:24, said:

E o loterie, poate fi o tulpina rezistenta si n-ai facut nimic... epidemie de gripa oricum daca e te pocneste si vacinat si nevacinat.
Pe principiul asta nu ne mai vaccinam cu nimic! Ne uitam la Trinitas TV batem cruci și bem agheasmã de la robinet.

#12
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Eu m-am vaccinat astazi cu Influvac, 21 lei, de la Arsinel.

#13
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
A aparut vaccinul cu 4 tulpini, e destul de scump (51 ron parca) dar ar trebui sa protejeze 100% de gripa.

#14
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postoaspetele, on 20 octombrie 2017 - 06:00, said:

A aparut vaccinul cu 4 tulpini, e destul de scump (51 ron parca) dar ar trebui sa protejeze 100% de gripa.
Nu exista asa protectie de 100%!

#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Vaxigrip  Tetra 4 tulpini 56,32 lei
Influvac 3 tulpini 22,77 lei

#16
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Daca as fi angajator as pune gratuit la dispozitia angajatilor vaccinul. N-as obliga pe nimeni, dar atunci cand mi se vor cere zile libere pe te miri ce motiv de catre un nevaccinat  le va primi dupa o analiza mai amanuntita...

Edited by 2003spirit, 24 October 2017 - 19:56.


#17
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Post2003spirit, on 19 octombrie 2017 - 14:26, said:

Eu m-am vaccinat astazi cu Influvac, 21 lei, de la Arsinel.
.
La aproape una luna de la vaccinare cu Influvac raportez ca imi curge nasul de aseara in asa hal incat va trebui sa ma hidratez mai mult, ma doare si in gat, febra nu cred ca am(am mai luat niste nurofen). N-am dormit mai mult de patru ore.  Taicamiu (nevaccinat) s-a imbolnavit primul; s-a vindecat destul de repede, vreo trei zile. De la el am luat. Nu stiu daca e gripa sau altceva. Da oricum e suportabil, nu fac frisoane.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu e gripa ca daca era nu postai pe forumuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate