Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ma omule, hai sa o luam cu inceputul. Te-ai gandit ca esti slab din cauza proastei alimentatii?

Eu zic sa nu mai dai banii degeaba pe cacaturi de suplimente si pe sala, si mai intai sa iti faci putina ordine in viata. Primul pas e alimentatia. Mananca cat mai sanatos si variat posibil. Fereste-te de fastfooduri si shaorme. Al doilea pas, un minim de 7 ore dormite pe noapte. Cauta pe net, si gasesti o tona de sfaturi despre alimentatie.

Si nu in ultimul rand, ti-as recomanda sa faci niste analize de sange. Degeaba iei tu proteine si tot ce iti trebuie daca organismul are probleme si nu le absoarbe.

Si nu mai asculta ce zic toate petardele, sa iei creatina sa nu stiu ce, aia sigur sunt niste frustati care nu au habar cat rau pot face organismului tampeniile astea.

#20
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postoauzor, on 03 septembrie 2013 - 18:46, said:

Si nu mai asculta ce zic toate petardele, sa iei creatina sa nu stiu ce, aia sigur sunt niste frustati care nu au habar cat rau pot face organismului tampeniile astea.
Prietene si tu ai creatina in organism. Nu e nicio nenorocire daca iei. In cantitatile recomandate de producator si doar in cazul in care este necesar acest aport suplimentar, bineinteles, nu cate o galeata pe zi..

#21
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Eu m-am referit sa nu ia suplimente de capul lui. Mai intai sa mearga frumos la doctor sa vada daca e ok cu sanatatea, sa doarma mult si sa aiba un regim alimentar bogat.

Degeaba ia el creatina ca i-a recomandat nu stiu ce prieten daca nu stie sa faca sala si nu mananca nimic toata ziua, sau baga doar junk-food.

Pentru sala facuta ca la carte si o alimentatie corecta trebuie sa dezvolti o pasiune sau macar un minim de interes, astfel incat sa te informezi si sa ai un minim de cunostinte necesar pentru a afla singur ce faci gresit si la sala si acasa, nici un instructor sau nutritionist nu sta la curu tau sa-ti zica aia e bine, aia nu. Sper ca intelegi ce vreau sa zic.

Chiar acu 2 zile am fost la un prieten in vizita. Asta face sala, e bine format, are muschi, respecta un program de alimentatie. Am constatat cu stupoare ca nu e in stare sa faca 5 flotari in pumn si ca eu am conditie fizica mai buna ca el chiar daca nu fac sala si n-am mai facut activitati fizice la un interval de timp regulat de mai bine de un an din cauza unor probleme medicale.

Repet, sunt de parere ca pentru a ajunge la greutatea dorita si la forma fizica perfecta trebuie sa fii propriul tau antrenor si nutritionist.

#22
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
oauzor, si eu sunt slab dar nu din cauza alimenatiei ci din cauza stilului de viata (arderi intense la nivel celular - mananc cat doi la fiecare masa de trei ori pe zi, fara fast food..)..  De obicei asta se intampla cu ai de la sala... Au muschi degeaba... Colegul meu are undeva la 90 kg la 1,65, e plin de muschi si ramane lat dupa ce cara 30 kg pe 50 m. Eu am 1,80, abia daca am 72 kg, si bat "recorduri" doar cu ce fac acasa atunci cand imi aduc aminte... Da, sunt "uscat", aka, ectomorf,  dar pot si ridic cu mult mai mult decat poate orice ridicator de greutati... si fara prostii "conlocuitoare"...

In ceea ce priveste initiatorul topicului, acesta vrea rezultate instant de parca ar fi la microunde... Din moment ce a amintit de steroizi, deja ii ia, face antrenamentul d-an boulea si va fi inca un deformat pe firmament......

O alimentatie echilibrata, adica fara excese, odihna, fara alcool si tutun plus incalzire si exercitii corecte, undeva la 3 luni vor da rezultate pozitive.
Daca intri in sala si te apuci direct sa "tragi" dupa care bagi un "cocktail" o sa te ajute fix pix, o sa ai dureri crunte de ligamente si incheieturi....

Edited by c14h3r, 03 September 2013 - 19:24.


#23
bugabb

bugabb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.09.2013
Esti tu sigur ca eu folosesc steroizi ?
Fara off topic daca se poate !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate