Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Hot-dog 1 leu

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View PostGurban_Dan, on 25 noiembrie 2013 - 06:49, said:

Fratilor, cumnatilor, mi-ati facut praf discutia.

Ma intereseaza doar ca afacere.
A spus cineva ca ar fi doar o recala acelor magazine si nu o afacere profitabila. Si eu ma gandeam la asta si totusi nu cred.

Ai dreptate , dicutii despre mancat ecologic valoreaza fix zero.

Poti sa produci si ambalezi un hot dog cu maxim 0,5 lei, si sa arate decent ? Atunci incearca afacerea asta , daca nu renunta la idee.

#74
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006

View PostGurban_Dan, on 25 noiembrie 2013 - 06:49, said:

A spus cineva ca ar fi doar o recala acelor magazine si nu o afacere profitabila. Si eu ma gandeam la asta si totusi nu cred.
Normal ca e pentru reclama. Chiar daca le iese ceva profit, cat crezi ca le iese? 20 de bani / hot dog? Nu e rentabil deloc.

Ei se bazeaza pe ideea ca daca reusesc sa tina clientii mai mult timp in magazinul lor, le cresc sansele sa vanda restul marfei. Daca la 100 de hot dogs vanduti, Ikea reuseste sa vanda o canapea sau un scaun in plus, ei sunt multumiti.

La fel face si McDonald's-ul cu inghetata la 1 leu. Crezi ca din inghetata aia se imbogatesc ei? Omul merge cu gandul sa isi cumpere o inghetata la 1leu si se trezeste ca isi cumpara un meniu intreg sau o inghetata la 5lei (care e acelasi lucru dar iti pun niste sirop de 4lei pe ea).

Foarte multe companii mari aplica strategia asta. Acelasi principiu il folosesc supermarket-urile atunci cand pun produsele de baza (i.e lapte, oua) in spatele magazinului. Pana ajunge cumparatorul la lapte si oua, vede multe produse care ii atrag atentia si nu se poate abtine sa nu le puna in cos.

#75
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Din punct de vedere al afacerii e clar ca nu prea poti supravietuii ca si producator independent din vanzarea de hot dog la 1 RON, decat poate cel mult din produse de panificatie expirate si cu carne de maidanez (de accea si ziceam ca nu prea renteaza sa gatesti acasa in conditiile astea). Dar la ikea sau alte locuri se practica subventia incrucisata, cum se intampla si la paine uneori la marile supermarketuri. Fie vand cu profit 0 fie chiar cu subventie, adica pe ei ii costa 1,2 ron sa prepare hot-dog-ul, dar il vand cu 1,2 ron ca sa atraga lumea. In mod asemanator se ofera chirii ieftine sau chiar (aproape) gratuite in mall-uri in cazul in care magazinul pe care il ai creste nr. oamenilor ce vin la mall.

Edited by LunaCrystal, 29 November 2013 - 15:30.


#76
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View Postsuperior, on 01 septembrie 2013 - 14:06, said:


este un praf ce vine la saci si se amesteca cu apa pana se face ca o pasta. continutul prafului nu-l stiu exact ca nu mi-a fost dezvaluit. oricum, nu contine carne.

Praf pe care-l livreaza Protanu'.Posted Image
http://www.protansa.ro/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate