Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Camera supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#19
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
sa inteleg ca orice camera as alege...nu este indicat a se instala dupa geamul termopan nu? ziua presupun ca nu ar avea probleme...dar noaptea...

#20
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da. Noaptea orice geam, plastic, frunza, panza de paianjen, reflecta lumina IR de nu mai vezi nimic.

Un fir de panza de paianjen e gros cat un creion vazut pe camera noaptea. O mare dunga de lumina.

Edited by Arkouda, 30 August 2013 - 13:09.


#21
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

View PostArkouda, on 29 august 2013 - 22:04, said:

3. Eu ti-as recomanda un foscam FI8905W care are un unghi de vizualizare de 30 de grade si deci o imagine putin mai apropiata decat a unei camere wide angle. Are si senzor de miscare, deci filmeaza numai evenimentele, nu inregistreaza tot ca tampita sa pierzi tu ore intregi dupa aia cautand la ce ora au fost hotii.
Unde inregistreaza evenimentele? Are ceva propriu gen SD Card?

Edited by XrainX, 05 September 2013 - 04:22.


#22
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
ce parere aveti despre o camera de supraveghere exterior/interior cu urmatoarele specificatii tehnice:

Material: aluminu
Senzor: CCD Color SONY 1/3"
Sistem: PAL
Rezolutie: 600 linii TV
Infrarosu: 36 led infrarosu de dimensiuni mari
Iluminare minima: 0 Lux
Lentila:16 mm (zoom mare)
Electronic Shutter Speed: PAL: 1/50~1/100,000sec NTSC:1/60~1/100,000sec
Semnal / zgomot >52db (AGCOff)
Iesire Video: RCA (1Vp-p,75 Ohm)
Auto Gain Control (AGC)
Auto White Balance
Auto Backlight Compensation
Dimensiuni aproximative fara suport: 12 cm lungime diametru 8,5cm
Suport reglabil inclus in pachet.
Doua modalitati de prindere a camerei de suport (sus sau jos)
Alimentare: DC 12V 10000mA (inclus in pachet)`


si ce parere aveti si despre o placa de captura pe usb easycap usb 2.0? ms

#23
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
nici o parere?

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Camera este medie (gandeste-te ca au aparut camere analogice de 800TVL)

2. Easycap este o solutie... easy/ieftina si atat.
Depinzi de calculatorul la care este legat: cat de rapid este, cat de stabil este Windowsul, cat vrei sa inregistrezi, functii etc...

#25
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
iti dai seama ca nu vreau performanta mare...doar ca o solutie cat de cat buna...medie..

#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tind sa cred ca "okazii.ro" nu este cea mai fericita alegere...

#27
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
:)

#28
securitate-si-supraveghere

securitate-si-supraveghere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.03.2013
In legatura cu camerele care inregistreaza pe card eu unul am un fix.
Hotii (nu amatorii) nu sunt prosti. De multe ori sunt cu "tz" pasi in fata celorlalti si in aceasta situatie s-ar putea sa plece si cu camera ta, cu tot cu card si filmarea care trebuia sa iti arate cine este autorul. Si ce bine il filmase, se vedea asa de clar.  Posted Image
Iar ca sa eviti asta trebuie sa o montezi untr-un loc f. greu accesibil, care va fi "f. greu accesibil" si pentru tine cand vrei sa scoti cardul, cand va fi necesar sa stergi de praf si paienjeni lentla .....
Daca te gandesti sa o pui cat mai sus s-ar putea sa-i filmezi crestetul capului si mai putin fata.

In varianta cu stocare prin retea sau pe un DVR, poate sa ia camera caci imaginile raman salvate.

#29
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Daca exista iesire video AV la cea cu card, ii poti monta un emitator wireless video care emite catre un receptor wireless. Daca ai ceva cu ce sa inregistrezi acel semnal video primit, poti avea si un backup al inregistrarilor de pe card.

Eu m-am gandit pentru o camera cu Card in situatii izolate. Ba chiar ar fi interesant ca intr-o locatie fara curent electric sa ai ceva solar si o baterie. In cazul asta camera ar trebui sa se alimenteze la vreo 6V.

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@securitate-si-supraveghere
Hotii sunt cu "tz" pasi in fata neavizatilor si a celor care nu inteleg ca un sistem de securitate nu se achizitioneaza pe principiul "cel mai ieftin". Exista destule de solutii de backup de la/la distanta.
Cardul de pe camere (in general, IP) este doar solutia "de urgenta" in cazul in care NVRul nu poate accesa camera sau camera nu poate accesa un NAS pe care sa stocheze inregistrarile. Cardul nu este mediul principal de salvare a inregistrarilor video.

@XrainX
Emitatoarele video wireless sunt o alegere foarte proasta, dat fiind ca marea lor majoritate sunt analogice, fara nici un fel de protectie, putand fi "interceptate" cu usurinta de oricine dispune de un receptor video wireless; astfel, camera/camerele pusa/puse pentru a preveni devin o metoda usoara de spionaj.

In cazul camerelor alimentate solar, nu tensiunea de alimentare este problema, ci curentul pe care il poate debita ansamblul panou solar - controller - acumulator. O camera necesita aproximativ 500-800mA, in cazul in care este cu IR si fara sa luam in calcul posibilitatea unui retransmisii (WiFi sau 3G).

#31
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Pai nu ma deranjeaza daca cineva imi intercepteaza semnalul video al unei camere care inregistreaza cine imi trece prin fata casei. Ma refeream doar la camere de exterior, nu de interior.
Eu am un asemenea ansamblu wireless si m-a costat vreo 15 dolari luat din China.

Edited by XrainX, 14 September 2013 - 23:04.


#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu am spus la modul general, nu neaparat cazul tau. In plus, asa cum iti poate vedea fluxul video, la fel ti-l poate si taia (adica pune o camera ca a ta sa emita... si bye-bye sistemului tau).
Si discutia era pe securitate... unde nu prea te poti juca cu ba merge, ba nu merge.

Uite si cam cat de raspandita e problema:
http://hackaday.com/...-street-corner/

In plus, CCTV = Closed Circuit Television. Cand (aproape) oricine poate influenta sistemul tau, nu prea mai e closed...

#33
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
pentru o masina aflata in parcare la aproximativ 30 m de geamul apartamentului...o camera de supraveghere cu lentila fixa de 16mm sau una varifocala este indicata? daca este mai buna cea varifocala...de cati mm sa fie? ms

Edited by yo_suporter, 29 September 2013 - 11:59.


#34
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
Dupa cate am gasit eu formula de calcul ar fi urmatoarea:

f (distanta focala) = distanta x ls / lc

ls = latime senzor
lc = latime cadru

Am atasat un tabel facut in Excel pentru calcul in funtie de formatul senzorului (1/3" sau 1/4")

#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cu 16mm, la 25m, imaginea va avea o "deschidere" de aproximativ 7.5m. Cred ca ti-ar trebui mai putin (4-5m)=>o lentila de 22 ar fi mai buna. (in cazul unui senzor 1/3'')

Edited by dexterash, 29 September 2013 - 17:40.


#36
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012

View Postdeus69, on 29 septembrie 2013 - 17:34, said:

Am atasat un tabel facut in Excel pentru calcul in funtie de formatul senzorului (1/3" sau 1/4")

Nu stiu de ce nu pot sa il atasez. Mai incerc.

Oricum, latimea senzorului pt. 1/4"= 3.6mm si pt. 1/3" = 4.8mm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate