Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Plata ramburs Posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
paul585

paul585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.08.2013
Buna ziua ,

Am o intrebare legata de plata ramburs prin posta romana : vineri am trimis un colet cu plata ramburs iar clientul a ridicat coletul si efectuarea platii  marti. Ce nu am observat la aceasta modalitate de plata prin posta romana este cum ajung banii si in cat timp? Daca a mai facut cineva recent o astfel de tranzactie prin posta romana sa imi poate spuna cam in cat timp de la ridicarea coletului pot ajunge banii si cum ( vine postasul acasa si ii aduce ori tre sa ma duc la posta ) .

mc

Edited by paul585, 29 August 2013 - 15:06.


#2
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
iti vin acasa, ti-i aduce factorul. daca nu te gaseste, iti lasa un aviz cu care mergi la posta, sa ai buletinul.
Exista si varianta post restant, adica dupa vreo 5-6 zile mergi la posta cu buletinul si intrebi daca iti poti ridica banii.
Depinde cum ai trimis.

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Se mişcă greu după părerea mea, dacă vrei banii repede trimite prin curier.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpaul585, on 29 august 2013 - 15:06, said:

Buna ziua ,

Am o intrebare legata de plata ramburs prin posta romana : vineri am trimis un colet cu plata ramburs iar clientul a ridicat coletul si efectuarea platii  marti. Ce nu am observat la aceasta modalitate de plata prin posta romana este cum ajung banii si in cat timp? Daca a mai facut cineva recent o astfel de tranzactie prin posta romana sa imi poate spuna cam in cat timp de la ridicarea coletului pot ajunge banii si cum ( vine postasul acasa si ii aduce ori tre sa ma duc la posta ) .

mc

Poti folosi si formularele pentru firma (accepta fara probleme) si acolo poti completa contul in care sa iti vireze banii ramburs. Eu am facut asta de multe ori si este convenabil (nu mai merg la posta dupa bani).

View Postandreim77, on 29 august 2013 - 15:08, said:

iti vin acasa, ti-i aduce factorul. daca nu te gaseste, iti lasa un aviz cu care mergi la posta, sa ai buletinul.
Exista si varianta post restant, adica dupa vreo 5-6 zile mergi la posta cu buletinul si intrebi daca iti poti ridica banii.
Depinde cum ai trimis.
Nu vin acasa banii, iti vine instiintare sa mergi sa ridici banii.

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
eu trimit frecvent pe prioripost , bani avung inapoi cam in 9 zile , odata mi-a venit cu ei acasa dar deobicei imi duce hartie sa-i ridic de la posta

#6
paul585

paul585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.08.2013
ok sa inteleg ca acest factor sau instiintare ceea ce sunt doua lucruri diferite ar trebui sa vina/primesc acasa. insa nu m ati lamurit in legatura cu timpul de la ridicarea coletului in zile lucratoare. Marti s a ridicat coletul cand vine factorul posta/instiintarea? Dupa cate zile lucratoare de la plata?

edit 1 : pfoai 9 zile? pai coletul ajunge in 2 zile il ridica si banii ajung in 9 zile? wtf?

Edited by paul585, 29 August 2013 - 15:26.


#7
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Media este de 3 zile . Depinde si de locatia ta si de regionala din care faci parte. Daca destinatarul coletului tau a ridicat coletul marti, de obicei vineri dupa-masa primesti si banii. In cele mai multe cazuri acasa iti vine doar un aviz cu care mergi la oficiul postal si ridici banii.

#8
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

View Postjm2010, on 29 august 2013 - 15:18, said:

Nu vin acasa banii, iti vine instiintare sa mergi sa ridici banii.
Atunci noua de ce nu aduce factorul postal banii la usa?

#9
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
De chichi.

Eu de cate ori am trimis cu ramburs banii i-am primit acasa.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Ups...am gresit:

Quote

Atunci noua de ce nE aduce factorul postal banii la usa?


#11
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Vazusem si ti-am / v-am raspuns mai sus de ce.

#12
paul585

paul585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.08.2013
ok . Am primit si suma de bani din urma coletului astazi . Practic AdiFcd a avut dreptate in legatura cu durata de timp 3 zile lucratoare iar alexx1402 in legatura modalitatea de primire a banilor

Concluzii :

- durata timp primire bani - 3 zile lucratoare

-modalitate primire - factor postal ( vine postasul si iti aduce banutii acasa)

#13
roarke

roarke

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.12.2010

View Postandreim77, on 29 august 2013 - 15:08, said:

iti vin acasa, ti-i aduce factorul. daca nu te gaseste, iti lasa un aviz cu care mergi la posta, sa ai buletinul.
Exista si varianta post restant, adica dupa vreo 5-6 zile mergi la posta cu buletinul si intrebi daca iti poti ridica banii.
Depinde cum ai trimis.
De fiecare data cind vin cu avizul lasat in posta (daca il mai lasa postasul in cutia mea postala), cea de la ghiseu spune sa vin urmatoarea zi sa ridic banii. Sint porcarii de-a lor sau asa este legal ?
Daca cineva ar putea posta tot in acest topic si vreo lege a postei romane in care se stipuleaza despre acest fapt sau ca factorul postal are atributia sau obligatia sa lase avizul in cutia postala ar fi si mai bine, pentru ca de cele mai multe ori nu o face (faptul ca sufera de obezitate grad 1 nu ma intereseaza, sau de oricare motive ce pot fi invocate de el)

#14
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
si afara (europa) este acelasi obicei
se ridica banii/coletul a doua zii

#15
alexanderk

alexanderk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.11.2009

View Postandreim77, on 29 august 2013 - 15:08, said:

iti vin acasa, ti-i aduce factorul. daca nu te gaseste, iti lasa un aviz cu care mergi la posta, sa ai buletinul.
Exista si varianta post restant, adica dupa vreo 5-6 zile mergi la posta cu buletinul si intrebi daca iti poti ridica banii.
Depinde cum ai trimis.

ai debitat mult in postarea asta!

FACTORU POSTAL NU-TI ADUCE NIMIC!iti aduce decat o instiintare,care inarzie 1/2 zile maxim,te duci cu aia buletinul spui ce suma si de la cine si iti da banii pe loc

sau

Sti cand a platit,te suna a ridicat la 12:30 te duci peste minim 1 ora si iti iei banii

#16
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Tu esti pe prenandez?
Nu se intelege mai nimic din ce vrei sa zici, si nici in vis nu ti se intorc banii de ramburs intr-o ora de la ridicarea coletului.
Banii ti-i aduce factorul postal acasa, daca nu te gaseste iti lasa aviz si ii iei de la posta!

#17
roarke

roarke

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.12.2010
Nu este nevoie de jigniri. Poate la unii se da banii la posta, in aceeasi zi. Totusi, azi am facut nu o sesizare, ci am pus o intrebare la posta romana, pe site. Este bataie de joc si va insulta inteligenta si demnitatea, daca numai prin prin amenintari sau sesizari se realizeaza ceva prin functionarii publici. Daca nu cunoasteti legea, asta nu inseamna ca nu exista.
Pe avizul din casuta postala, intotdeauna :

"incepand de azi, orele" nu o completeaza
"In zilele de lucru intre orele 10 - 17" o completeaza

#18
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
La Posta Romana  cu Ramburs - Se poate verifica Coletul la primite inainte a se face plata pentru Colet?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate