Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cum vă merge net-ul Vodafone, Partea a II-a.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
15787 replies to this topic

#15535
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017

View Postrouterboard71, on 08 septembrie 2022 - 22:29, said:

Asta e viteza pe cablu?

Chiar ca e jenant uploadul pentru anul în care ne găsim. Și pe mobil ai de 2 sau 3x viteza aia.

Edited by broris, 09 September 2022 - 08:32.


#15536
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 26.05.2022
Lasa ca are el grija marketingul sa zica ca-i GIGABIT si FIBRA. Restul, vezi tu mai tarziu :).

#15537
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 14.11.2009

View Postbroris, on 09 septembrie 2022 - 08:27, said:

Chiar ca e jenant uploadul pentru anul în care ne găsim. Și pe mobil ai de 2 sau 3x viteza aia.
Putin pus jenant, e penibil si rusinos.

Edited by ioanradu, 09 September 2022 - 10:44.


#15538
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
La aceasta ora prin cablu

[ https://www.speedtest.net/result/13652232568.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si de la Digi, acelasi PC

[ https://www.speedtest.net/result/13652283689.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by feribalint, 09 September 2022 - 17:28.


#15539
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postrouterboard71, on 08 septembrie 2022 - 22:29, said:

Nu mai merge deloc!
Asta e viteza pe cablu?
Degeaba dacă acel 25 mbps în sec 21 încă îi fac de răsul curcilor 😂

#15540
ozan2

ozan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.07.2013
Aseara si-a dat un restart modemu automat si de atunci vad ca am ipv6 disponibil, dar in setarile modemului vodafone negru de 500mbps nu imi mai apare port forwarding si port triggering, de asemenea lipseste si DMZ. Iar upnp era dezactivat dupa restart.
Cum as putea rezolva problema cu port forwarding?

#15541
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Roll Back la IPv4, cu telefon la RC, il rezolva departamentul de provizionare, le ia intre 1 si 12 zile, desi in contract situatiile astea intra la cele care se rezova in maximum 4 ore

LE: In plus, odata cu IPv6 dispare si "Remote Acces". Nu revine intotdeauna cand faci roll back la IPv4. Asta e...

#15542
ozan2

ozan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.07.2013
Mdea, mai tre sa mi bat si capul ca apoi sa astept n zile pentru prostia lor...

#15543
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 26.05.2022

View Postozan2, on 14 septembrie 2022 - 18:39, said:

Aseara si-a dat un restart modemu automat si de atunci vad ca am ipv6 disponibil, dar in setarile modemului vodafone negru de 500mbps nu imi mai apare port forwarding si port triggering, de asemenea lipseste si DMZ. Iar upnp era dezactivat dupa restart.
Cum as putea rezolva problema cu port forwarding?
Ai trecut pe dslite. Ai nevoie de port forwarding?

#15544
ozan2

ozan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.07.2013

View PostNikoroB, on 15 septembrie 2022 - 08:34, said:

Ai trecut pe dslite. Ai nevoie de port forwarding?
Da

#15545
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 12.06.2007
Eu tot cu probleme, se restarteaza modemul cam la fiecare 2 ore chiar și mai des. Am tot sunat la ei, nu se rezolva nimic. Un operator mi-a zis ca problema nu se va rezolva prea curând. Ei îmi zic ca modemul nu este înregistrat în sistemul lor. Îmi pare bătaie de joc.

#15546
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Trebuie facuta sesizare scrisa cu id de tichet, sesizare in care semnalati ca internetul nu functioneaza conform contractului, nici macar in parametrii minim garantati si ca, incepand de la data sesizarii (de mai devreme n-o sa se puna, asta e!) si pana la remedierea situatiei doriti recalcularea facturii in asa fel incat aceasta sa nu cuprinda serviciul de internet.
Se vor misca repede :)

#15547
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 12.06.2007
Am făcut asta, am cerut recalcularea facturii și am primit o suma mai mică de plata. Am și cerere de reziliere dar nu am fost sunat. Aștept sa fiu sunat și cred ca  renunț la Vodafone.

Edited by alexsr, 20 September 2022 - 15:36.


#15548
ozan2

ozan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.07.2013
Exista o solutie pentru port forwarding pe DsLite in afara de a suna pentru rollback la ipv4?

#15549
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Cu putin noroc, pana acum era gata :)
Exista deschiderea porturilor etc. Iata un punct de plecare aici.
Niciuna dintre solutii nu este pac, pac, pac, insa. Asa ca...

View Postalexsr, on 20 septembrie 2022 - 15:35, said:

Am făcut asta, am cerut recalcularea facturii și am primit o suma mai mică de plata. Am și cerere de reziliere dar nu am fost sunat. Aștept sa fiu sunat și cred ca  renunț la Vodafone.
Rezilierea trebuie sa aiba un numar de inregistrare in sistem, altminteri iaca ce se poate intampla.

#15550
ozan2

ozan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 26.07.2013

View PostSceleron, on 20 septembrie 2022 - 17:08, said:

Cu putin noroc, pana acum era gata Posted Image
Exista deschiderea porturilor etc. Iata un punct de plecare aici.
Niciuna dintre solutii nu este pac, pac, pac, insa. Asa ca...


Rezilierea trebuie sa aiba un numar de inregistrare in sistem, altminteri iaca ce se poate intampla.
Nu ma ajuta, nu am gasit nimic in ce mi-ai aratat, citisem de ceva timp. Solutia este rollback la ipv4, nu pot folosi ipv6 pentru ceea ce am nevoie(upload warez_spam). Atat timp cat nu mai exista optiunea port forwarding in setarile gateway degeaba. Mersi frumos

#15551
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Pai asta era clar, daca vrei functionalitate deplina port forwarding. Din 14 septembrie si pana azi chiar ca era facut Rollback-u' :) . Bafta!

LE: ce e aiurea in modificarile astea la versiunile de ip e ca 99% (zic eu) sunt nesolicitate, ei nu intreaba niciodata inainte de a le face si nici macar nu se obosesc sa explice clientilor care sunt diferentele, la o adica samd. Stiu ca pentru majoritatea nu conteaza ca au ipv4 sau ipv6 dslite etc. Dar mai exista si diverse alte situatii in viata, altele decat Netflix si Instagram, totusi.
Ipotetic vorbind, daca ai un sistem de supraveghere sau o camera etc pentru a nu pune in pericol viata vreunui batran (de exemplu), ce mama dracului faci in ziua si in momentul in care routeru' isi ia restart si trece pe IPv6? Dar in cele (cel putin) cateva zile pana rezolva ei doua bife si un reboot? Stiu: un abonament la Digi...
Vodafone asta a ajuns o firma de pacalici batuti in cap...

#15552
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
eu cred ca nu intelegeti pe deplin ipv6...
problema nu e la ISP ci la device-urile outdated care le folositi si care nu stiu ipv6....
nu exista port fwd pe ipv6 pt ca pur si simplu nu e nevoie: ipv6 e deja o adresa publica ce se poate accesa direct din internet.
@ozan2, bineinteles ca upload-ul via ipv6 pe 99 din trackere....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate