Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

extindere casa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
circuit380

circuit380

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.06.2008
Buna ziua, stimati colegi de forum. Am mostenit o casa in ardeal si intentionez sa o extind. Casa e o constructie veche de aprox 50 de ani,are fundatie din piatra zidita. adancimea fundatiei este de 120cm si latimea de 60. Elevatia ete tot un zid din piata, practic o continuare a fundatiei pe o inaltime de aprox 100 cm. Zidurile sunt din caramida arsa si pina in prezent a rezistat fara probleme la toare cutremurele din anii60 pina acum. Ma intereseaza sa construiesc inca 2 camere si eventual o mansarda usoara din lemn. Intrebari:
1. Cum pot lega cele 2 fundatii? Am primit diferite sfaturi, inclusiv de la arhitect, dar nu se "potrivesc" intre ele.:)
2.Pot folosi zidul fundatiei existente sau la camerele atasate e nevoie de fundatie independenta de cea a casei existente?
3 Pot folosi fundatie din piatra zidita, similara celei existente sau e obligatoriu beton armat?
Deocamdata astept opinii de la cei care ati mai facut asa ceva, sau activati in domeniu. Multumesc anticipat.

#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
ai nevoie de cateva poze altfel nu cred ca primesti raspuns adecvat.

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
E greu ce vrei sa faci , intrucat o fundatie se aseaza in timp  si din aceasta cauza vor aparea tensiuni in suparastructura comuna .
Cred ca cel mai bine ar fi sa construiesti pe fundatie separata de cea a casei  independent si structura  sustinuta si vor trece ani pina constructia noua se va stabiliza in functie de greutatea acesteia.

#4
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Nu se face suprastructura comuna.... Intre constructia noua..(extindere) si constructia existenta se prevede un rost de tasare (in cazul tau 5 cm din polistiren extrudat) pe toata inaltimea ,pana la acoperis..... Extinderea va avea fundatii din beton banuiesc ,nu trebuie sa le ,,legi'' cu cele existente din piatra zidita.

#5
circuit380

circuit380

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.06.2008
Bun, o sa revin cu niste schite, dar pana atunci...intrebare:  daca las acel rost de tasare din polistiren, e evident fapotul ca vor aparea fisuri in timp, sau nu???  Camerele aneze vor avea un perete comun cu actuala casa....sau cel putin asta intentionez. De ce nu este indicat betonul ciclopian la fundatia noua? Fiind intr-o zona de munte am multa piatra la dispozitie.

#6
circuit380

circuit380

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.06.2008
Am revenit cu o schita facuta de mine (sper sa se inteleaga ce vreau sa fac Posted Image. Cu negru este constructia actuala, iar cu rosu extinderea pe care intentionez sa o fac.

Attached Files



#7
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
banuiesc ca ai planseu din lemn si acoperis de tigla ... Daca e asa sfatul meu e sa dai jos acoperisul ,planseul din lemn ,si sa torni o placa de beton armat si in noul acoperis prevezi 2,3 dormitoare cu baie ..si asa ai si mansarda.

Edited by dan_4_you2003, 30 August 2013 - 18:20.


#8
circuit380

circuit380

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.06.2008

 dan_4_you2003, on 30 august 2013 - 18:19, said:

banuiesc ca ai planseu din lemn si acoperis de tigla ... Daca e asa sfatul meu e sa dai jos acoperisul ,planseul din lemn ,si sa torni o placa de beton armat si in noul acoperis prevezi 2,3 dormitoare cu baie ..si asa ai si mansarda.

Merci de sfat. Aceasta idee mi-a dat-o si arhitectul cu care am vorbit, doar ca la aceasta constructie peretii sunt portanti, neexistand stalpi la imbinarile zidurilor, si ma indoiesc ca ar suporta o placa din beton armat. Ma gandeam la o mansarda usoara pe grinzi din lemn.

#9
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
E mult mai bine daca pui planseu din beton ,chiar daca nu ai stalpi . Lucreaza mai bine la seism daca ii pui placa de b.a. Mansarda o faci din lemn..Bafta.

#10
circuit380

circuit380

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.06.2008
Interesanta ideea cu placa din beton armat, chit ca o sa-mi cam incarce bugetul, dar......asta naste inca o intrebare. Placa sa cuprinda doar partea veche a constructiei sau si pe cea noua (extindere)? Daca vor ezista 2 structuri complet distincte cum se va comporta acoperisul care evident v-a fi comun? Si ma gandesc ca peretii adiacenti vor prezenta fisuri in timp.

#11
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Intre cele 2 placi pui la fel rost de tasare... Lemnul  se comporta bine la seism...Acoperisul il faci comun...Nu iti apar fisuri .

Edited by dan_4_you2003, 03 September 2013 - 11:04.


#12
cm_1958

cm_1958

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.06.2013
Buna ziua,
  Ref. la extindere casa. Am inteles ca daca ai suprafata totala a terenului - casa + curte de ~ 125-130 mp nu poti sa iti faci extindere datorita Legii 50-1991, privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii.
Intrebarea mea este: exista posibilitate juridica sa fie eludata legea si daca raspunsul este nu, se poate extinde e verticala?
Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate