Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

GHID desktop PC: Hardware si Software

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
@1. nu e chiar o tampenie, din moment ce accepti ca unele componente le-ai putea pastra....
@2...nu cred că e chiar visare.... eu cred că e chestie de imaginație....Posted Image  O caruta te costa si cele 2 pc de care vorbesti nucul, nasul si alte cele... Plus ca si nuc.ul si nas.ul sunt si ele in sine alte 2 mici pc-uri oarecum dedicate. Deci 4 PC.uri!
Eu cred că se poate realiza așa ceva într-un singur PC. Un CPU "tare", multi-nucleic cu un cache generos și un unit grafic GPU puternic capabil sa gestioneze simultan una sau mai multe placi video dedicate. Doar daca nu ar face fata unul, as lua o placa de baza cu 2 socheturi ptr 2 procesoare.  Restul celelalte sunt accesorii: stocarea pe nas, (gat, urechi) etc. Nu vorbeam strict de monitoare, vorbeam de paneluri tv -eventual folosite pe post de monitoare-display (cu refresh corespunzator !). Sunt acum tot felul de gadgeturi care stiu sa le gestioneze exact ca pe niste monitoare imense.... exl media player.ul care poate fi extern, dar la fel de bine ..pe un socket !
Nu stiu de ce trebuie sa avem in casa 'jde device.uri, cand poti avea o singura unitate de procesare. Exista tastaturi virtuale, air-mouse, exista telefoane Android, cu Remote sau DroidMote, Exista si Linux, nu doar windows !

Problema zilelor de azi este ca marketingul o ia intotdeauna inainte si tendintele nu sunt unitare....plus ca ne invita sa luam totul de-a gata.... un exemplu: francezii de la SFR care ofera clienților receivere inteligente, ce merg Android 4.2, care combina accesul la canalele tv si aplicațiile Google Play.... Plus ca mai e si politica de dependenta in care ne tin baietii.... Nu vedeti ca ne dau cu lingurita Posted Image

#38
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Dacă comand un sistem gata făcut și vreau să mai pun memorie, un SSD, o placă video se pierde garanția prin deschiderea PC-ului?

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
In general DA. Dar depinde de la caz la caz, mai sunt si exceptii.

#40
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Ai putea să-mi spui care sunt excepțiile? Aș vrea să cumpăr un sistem pentru cineva.

#41
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai putea sa ceri sistem + ce vrei tu direct de la magazin si se ocupa ei, fara sa pierzi garantia.
nu stie nimeni exceptiile. pur si simplu vezi DUPA ce il primesti, daca are sigiliu pe carcasa sau nu.

#42
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Deoarece inca nu vreau sa achizitionez un nou sistem, m-am gandit sa postez aici in loc sa deschid un topic ca sa imi fac o perere despre componentele necesare ale viitorului sistem.
Doresc ca sistemul sa fie alcatuit din urmatoarele componente: carcasa, placa de baza, procesor, placa video, RAM, SSD (daca e absolut necesar), sursa cu mentiunile urmatoare:
- sa ma tina cam 10 ani fara sa fiu nevoit sa il imbunatatesc pe parcurs;
- sa ma pot juca GTA V la rezolutia nativa a monitorului (1280x1024), adica in mod Full Screen, fara benzi negre sus/jos; monitorul nu il schimb doar cand se va strica, iar atunci voi fi nevoit sa iau unul Full HD, deoarece nu cred ca o sa mai gasesc unul cu aceasta rezolutie;
- sa fie compatibil cu o conexiune de 500 Mbps, viteza de download sa fie cat mai apropiata de cea suportata (62,5 MB/s);
- am un Hard Disk de 500 GB Sata II pe care il voi pastra de la sistemul actual;
- carcasa sa fie cat mai simpla, fara design iesit din comun sau cu lumini;
- pretul sa fie acceptabil, nu unul foarte ridicat, dar deocamdata vreau sa imi fac o parere asupra componentelor, dupa cum am precizat.

Daca aveti nevoie de alte detalii va rog sa intrebati. Sper sa ma puteti ajuta cu sugestii tinand cont de mentiunile de mai sus.

#43
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Primul lucru si cel mai important,ce buget ai si cand dorești sa cumperi componentele?

#44
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
In viitorul apropiat, de indata ce ma hotarasc asupra componentelor; buget undeva in jurul a 3000 Lei.
Nu sunt la curent cu tehnologia, nu stiu ce platforma sa aleg in functie de precizarile mentionate, am nevoie de sugestii ca sa am un punct de plecare.

Edited by @ndy, 24 November 2017 - 12:15.


#45
nicoctb

nicoctb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2015
la 3000 o sa te tina 3-5 ani ca viteza, dupa ii poti schimba placa video pentru inca 5; altfel trebuie sa investesti mai multa in placa video si nu merita

#46
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Situatia este in felul urmator: configuratia actuala o am din 2009, nu am facut niciun upgrade de atunci doar in ceea ce priveste hard disk-ul (l-am schimbat pe cel de 80GB cu unul de 500GB), referitor la mentiunea ca viitorul sistem sa il pot folosi o perioada de timp cat mai indelungata, astfel incat sa nu fiu nevoit sa il imbunatatesc pe parcurs deoarece nu ma pricep.
M-as bucura daca mi-ati alcatui 2 configuratii: una Intel, alta AMD in bugetul de 3000 Lei cu componentele pe care le considerati necesare, fara monitor, urmand sa il pastrez pe cel actual de 17", asa cum am mentionat anterior.

#47
_DanS_

_DanS_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.04.2020
Salutare.
Recent am alocat o parte din resursele financiare pe o noua configuratie mai actuala, avand urmatoarele componente ca si in acest screenshot dorind sa imi recomandati o placa video compatibila cu restul sistemului, rolul acestuia fiind strict legat de un singur joc cel putin de moment, anume World Of Tanks, dorind ca viitoarea achizitie fie ea noua ori second hand sa fie capabila sa ruleze jocul la detalii maxime, sa ma pot bucura de efectele grafice oferite de clientul HD, nu cel SD.
Multumesc anticipat pentru orice informatie/recomandare oferita, asteptand sfaturile dvs. cu privire la aspectele mentionate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate