Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre eutanasierea animalelor

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Va salut ! Am avut si eu un catel Rocky, teckel, vreo 16-17 ani si nu mai putea sa mearga, a pierdut toti dintii, nu mai voia sa manance. Si m-am gandit sa-i curm suferinta, sa merg cu el sa-l eutanasiez.
Am intrebat acolo ca sa nu il doara nimic, dar dupa ce l-au adormit(siringa mica) si i-au bagat substanta aceea(siringa mare) a inceput sa faca niste spasme si sa vrea sa respire repede asa ca si cum nu avea aer si dupa iar i-au bagat ceva cu siringa mica si dupa iar cu cea mare.
Acu am mustrari de constiinta ca eu credeam ca o sa aiba o moarte linistitita. Spuneti-mi voi cei care stiti a suferit, nu a suferit.

Doctorita cand am intrebat-o mi-a zis ca si cum eu as si trebuit sa stiu.... ca par suspicios, etc. Oamenii din ziua de azi nu mai au pic de compasiune.

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Acum serios vorbind, de unde naiba vrei sa stim ce-a simtit cainele tau inainte sa moara...

#3
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Informeaza-te despre substanta sa vezi efectele ei.

#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
s-a simtit mai bine decat cum se chinuia sa manance..stai linistit.....el oricum era adormit in momentul spasmelor...deci sigur n-a simtit nimik...

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Se intampla in anumite cazuri sa apara si spasme dar nu inseamna ca a si constientizat. E ca si cum ar fi murit in somn.

Am trecut si eu prin asta cu doi caini si o pisica. Aceleasi proceduri au fost urmate dar la unul din caini au aparut spasmele. Este foarte greu sa iei o asemenea decizie.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 Utanu, on 27 august 2013 - 21:30, said:

Am intrebat acolo ca sa nu il doara nimic, dar dupa ce l-au adormit(siringa mica) si i-au bagat substanta aceea(siringa mare) a inceput sa faca niste spasme si sa vrea sa respire repede asa ca si cum nu avea aer si dupa iar i-au bagat ceva cu siringa mica si dupa iar cu cea mare.
Pare corect, ca si la oameni, cunoscuta ca injectia letala si de fapt sunt trei. Mai intai anestezicul (de adormit) in momentul ala esti deja pa (cine a trecut prin operatie cu anestezie generala stie), dupa aia trebuie sa te ocupi de fiziologie, opresti plamanii (cand ziceai tu ca respira repede si are spasme era din cauza ca pierdea saturatia datorita injectiei), adica injectia a doua... dupa care termina inima, asta e a treia injectie... ultima nu stiu ce a fost, poate nu avea destula putere cu o doza si a injectat de doua ori o etapa, vezi pe wikiepdia. Oricum nu-ti face probleme, dupa prima injectie simturile ii scad numarand secundele si adorme profund, nu mai simte nimic. Restul sunt contractii de la scaderea oxigenului, asa fac si oamenii pe masa de operatie sau la terapie cand le scade saturatia prea mult.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai nimerit pe unul dintre miile de tampiti care se pretind veterinari, dar sunt macelari. Am apelat la solutia eutanasierii prima data la un pudel mijlociu, de 18 ani, surd si  fara miros, in momentul in care a orbit si nu s-a mai putut ridica de jos. Am nimerit un adevarat medic veterinar, o doctorita, i-a facut injectia, a rasuflet odata si gata, s-a terminat.A doua oara, in cazul unei femele de ciobanesc-carpatin, (avea cancer mamar) am nimerit si eu un macelar si am ramas cu un profund dezgust fata de acesti nesimtiti care fac orice doar pentru bani. Din pacate, nu ai de unde sa stii la cine apelezi. In cazul tau, fii cu inima impacata, indiferent de cum s-a terminat, a fost pentru a-l menaja de alte dureri mai mari , pe care in mod sigur le-ar fi avut daca insistai sa-l tii in viata. Probabil a apreciat gresit cantitatea din siringa raportata la greutate si tip de animal. Banuiesc ca a fost unul di membrii "de drept " ai familiei, de aceea iti faci probleme de constiinta, dar nu e cazul.

#8
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Eu m-am hotarat sa-l duc ca se uita asa la mine cu ochii plini de lacrimi, daca nici macar nu se putea ridica in picioare :((. Va multumesc pentru ajutorul oferit din suflet. Dumnezeu sa va binecuvanteze !

#9
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Totusi eutanasierea se presupune ca este o moarte non-violenta. Am citit acum pe un site ca la oamenii, la 1 din 5 cazuri apar spasme si convulsii violente. Deci pana la urma nimeni nu stie ce simte animalul in acel moment. Acum daca ar fi sa aleg din nou, l-as fi lasat sa moara de la sine. Desi plangea si nu mergea si nu manca, macar mai traia acolo 2-3 zile.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 myshyk, on 27 august 2013 - 21:51, said:

Am nimerit un adevarat medic veterinar, o doctorita, i-a facut injectia, a rasuflet odata si gata, s-a terminat.
A intrat in soc... nu as zice ca e corect... ci o metoda fast si posibil dureroasa, se baga o toxina neuroparalizanta.

 Utanu, on 27 august 2013 - 21:51, said:

Eu m-am hotarat sa-l duc ca se uita asa la mine cu ochii plini de lacrimi, daca nici macar nu se putea ridica in picioare Posted Image(. Va multumesc pentru ajutorul oferit din suflet. Dumnezeu sa va binecuvanteze !
Ai facut ceea ce trebuia ca sa-i opresti suferinta, nu are nici un rost sa lasi un animal sa sufere stiind ca e intr-o stare ireversibila, ar fi egoism.

 Utanu, on 27 august 2013 - 22:00, said:

Totusi eutanasierea se presupune ca este o moarte non-violenta. Am citit acum pe un site ca la oamenii, la 1 din 5 cazuri apar spasme si convulsii violente.
Asa este dar sunt involuntare, inconstiente.

#11
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Este bine ca am scris acest topic, poate or sa vada si altii care se gandesc sa-si eutanasieze animalele. Daca este bolnav fara sanse de vindecare si il asteapta o suferinta lunga merge sa il eutanasiezi, insa daca nu mai are mult de trait l-as lasa, mi se pare mai bine pentru el. Tibi, ce sa zic, am fost prost, si de cate ori n-am facut si alte prostii. Asta e, nu mai pot da timpul inapoi. Posted Image.

Am intrebat si inainte si asa mi-au zis ca il adorm si dupa ii baga doza letala si gata, m-am gandit ca adoarme linistit si nu simte nimic. Am intrebat, dar nu pe forum. Am intrebat si la cabinet si mi-au zis ca nu e dureros. Era de datoria lor sa imi explice la ce ma pot astepta, etc. Acum nu sunt eu in masura sa-i judec, asa a fost sa fie....

Edited by Utanu, 27 August 2013 - 22:16.


#12
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 Utanu, on 27 august 2013 - 22:12, said:

Este bine ca am scris acest topic, poate or sa vada si altii care se gandesc sa-si eutanasieze animalele. Daca este bolnav fara sanse de vindecare si il asteapta o suferinta lunga merge sa il eutanasiezi, insa daca nu mai are mult de trait l-as lasa, mi se pare mai bine pentru el. Tibi, ce sa zic, am fost prost, si de cate ori n-am facut si alte prostii. Asta e, nu mai pot da timpul inapoi. Posted Image.

Macar momentele alea le tine-ai pentru tine. Nu inteleg cum ai putut sa privesti?
Stai linistit toti am fost prosti in viata asta si suntem, in schimb momentele alea descrise sunt cutremuratoare.
Eu am un Husky are 1 an si o luna, dar nu l-as eutanasia, cel putin nu as putea sa privesc, defapt nici nu concep.

Edited by Tiby84, 27 August 2013 - 22:16.


#13
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Am privit ca sa ma asigur ca moare linistit . Eram afara din cabinet si priveam prin geam... :(

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ai libera optiune sa stai afara din cabinet sa fumezi o tigara sau sa reflecti la esenta vietii.

Acele spasme, in marea majoritate, sunt raspunsul involuntar al corpului la hipercapnie ( google it ).

#15
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Utanu, on 27 august 2013 - 22:20, said:

Am privit ca sa ma asigur ca moare linistit . Eram afara din cabinet si priveam prin geam... Posted Image
Tre sa fi "cu capu"  sa privesti cum iti moare cainele,eu nu inteleg cum de ai putut sa privesti cica sa... te asiguri.Dumnezeule!

#16
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Nu stiu daca stiti, dar chiar mi-e greu... acum ca nu il mai pot mangaia :(. Am privit pentru ca l-am iubit, n-am fost un las. L-am supravegheat pana la ultima suflare. Fiecare gandeste cum vrea, eu asa am gandit. Daca nu il priveam nu mai aveam azi ce invata. Oricum suferinta lui s-a incheiat si n-o sa-l mai vad niciodata :((((.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@Tiby84
Nu zi hop pana n-ai sarit. Nu stii ce-ti rezerva viata, nu exista numai da si nu, alb si negru. Fiecare caz e o situatie aparte, n-o poti judeca obiectiv dinafara. Omul e destul de necajit de ce i s-a intamplat, ca sa nu trebuiasca sa apara unul ca tine care sa-l mai prajeasca putin.Sa tii minte asta pentru cand, uitandu-te sa nu te impiedic de un prag, vei da cu capul de parte da sus a usii. Pentru ca vei da sigur, macar odata.

#18
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Iti aprob decizia, desi este extrem de dureroasa si as vrea sa nu fiu pusa in aceasta situatie.
Pot sa inteleg si ca ai vrut sa-i fi alaturi pina in ultima clipa, insa eu fie nu as fi privit deloc, fie as fi strat su animalul drag in brate pina ar fi trecut pragul catre moarte. Asa as fi simtit ca i-am fost aproape pina la final, desi in mod realist vorbind nu stiu daca as avea atita putere.
Trebuie sa ne amintitm mereu sa nu fim egoisti si sa incercam sa vedem ce e mai bine pentru animalele noastre, nu ce e mai bine si comod pentru noi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate