Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cibernetica - loc de munca dupa terminarea facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 neagu_laurentiu, on 27 august 2013 - 22:26, said:

Se poate studia programa de invatamant la fiecare specializare pentru cine amesteca notiunile: http://www.ase.ro/as...amant/index.asp
In principiu ai dreptate. Dar, daca iti apare "cibernetica sistemelor economice" sau "cercetari operationale", nu stiu cat de mult te ajuta.

Edited by catalina1, 27 August 2013 - 22:33.


#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Strict la cele doua materii, gasesti pe scribd.com cursuri pentru a avea o idee.

#39
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Bag de seama ca nimeni de aici nu are habar ce este de fapt cibernetica....Nu a fost nimeni in stare sa explice in cuvintele lui ce inseamna de fapt cibernetica si la ce foloseste concret.
Inchipuiti-va ca aveti in fata un om simplu, de la tara si vreti sa ii explicati ce e cibernetica.... Ce ii ziceti?

#40
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 Gonthar, on 28 august 2013 - 07:25, said:

Bag de seama ca nimeni de aici nu are habar ce este de fapt cibernetica....Nu a fost nimeni in stare sa explice in cuvintele lui ce inseamna de fapt cibernetica si la ce foloseste concret.
Inchipuiti-va ca aveti in fata un om simplu, de la tara si vreti sa ii explicati ce e cibernetica.... Ce ii ziceti?
Vezi mai sus, ti-am scris eu. Cibernetica economica este modelare economica.
Pentru ala de la tara: incercam sa punem in limbaj matematic economia. Un exemplu clasic: cum se formeaza pretul prin intersectia cererii si ofertei.

La ce foloseste? Fix la acelasi lucru la care foloseste studiul economiei.


Pentru ala de la tara care nu intelege diferenta dintre Cibernetica Economica si Economie Generala (ma refer aici la cele doua facultati din cadrul ASE): sunt, in mare, cam acelasi lucru, doar ca la cibernetica se studiaza mai in profunzime, cu accentul pus pe teorie.

Edited by catalina1, 28 August 2013 - 08:11.


#41
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 catalina1, on 28 august 2013 - 08:05, said:

Vezi mai sus, ti-am scris eu. Cibernetica economica este modelare economica.
Pentru ala de la tara: incercam sa punem in limbaj matematic economia. Un exemplu clasic: cum se formeaza pretul prin intersectia cererii si ofertei.
Am precizat mai sus - inchipuie-ti ca sunt un simplu taran, care nu stie prea multe...
Daca ai vrea sa ii arati in mod practic ce este chimia de pilda, ai scoate niste eprubete, amesteci niste substante in ele si prin cateva reactii simple il dumiresti cu ce se ocupa chimia de fapt. Daca ai vrea sa il lamuresti ce e botanica, scoti un ierbar, ii arati niste plante si la fel pricepe rapid. La fel fiecare stiinta poate fi demonstrata rapid intr-un fel in care si un copil poate sa priceapa despre ce este vorba.
Tot nu am vazut pana acum o explicatie, simpla, concreta si practica a ciberneticii....Arata-mi la ce e buna, cum o aplici efectiv!

#42
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 Gonthar, on 28 august 2013 - 08:43, said:

Am precizat mai sus - inchipuie-ti ca sunt un simplu taran, care nu stie prea multe...
Daca ai vrea sa ii arati in mod practic ce este chimia de pilda, ai scoate niste eprubete, amesteci niste substante in ele si prin cateva reactii simple il dumiresti cu ce se ocupa chimia de fapt. Daca ai vrea sa il lamuresti ce e botanica, scoti un ierbar, ii arati niste plante si la fel pricepe rapid. La fel fiecare stiinta poate fi demonstrata rapid intr-un fel in care si un copil poate sa priceapa despre ce este vorba.
Tot nu am vazut pana acum o explicatie, simpla, concreta si practica a ciberneticii....Arata-mi la ce e buna, cum o aplici efectiv!
Nu sunt sigura ca inteleg. Vrei sa-i explic aluia de la tara la ce foloseste studiul economiei?

Edited by catalina1, 28 August 2013 - 08:46.


#43
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 catalina1, on 28 august 2013 - 08:46, said:

Nu sunt sigura ca inteleg. Vrei sa-i explic aluia de la tara la ce foloseste studiul economiei?

Nu economia.....ce este cibernetica....Sunt anumite stiinte ce sunt greu de definit si explicat si multi care chiar lucreaza in domeniu, nu stiu ce este de fapt stiinta lor.

Uite eu de pilda am terminat facultatea de ecologie si tot nu pot sa iti spun ce este ecologia...Sigur, as putea sa iti trantesc definitia din carte, dar asta nu inseamna ca am si inteles de fapt cu ce se ocupa ea.
Primii doi ani la facultatea de ecologie au fost trunchi comun cu biologia, nu ne-a zis nimeni absolut nimic ce este ecologia si cu ce se ocupa ea. In anul trei cand am inceput sa facem si cursuri de ecologie, ne-au dat profesorii niste definitii incalcite si complicate si cum nu intelegeam mare lucru din ele nu am mai rezistat, asa ca la un curs m-am ridicat si am intrebat: " Da' bine, dom' profesor, dar ce este de fapt ecologia? La ce este buna? Care e rostul ei?". Profesorul a ramas stupefiat, ceilalti studenti au izbucnit in ras, a luat ceva vreme pana s-a calmat lumea, toti se uitau la mine de parca picasem din luna....
"Acum te-ai trezit si tu sa intrebi ce e ecologia? In anul trei???" a venit replica, pe un ton vizibil iritat.
In pauza m-am dus la mai multi studenti care rasesera cel mai tare, si i-am intrebat daca pricep ceva din ceea ce se preda la cursuri si daca stiu ce este ecologia...Nu au fost in stare sa imi dea un raspuns adecvat - toti de fapt toceau si invatau mecanic pentru examene, nu intelegeau efectiv nimic din materie.

Vreau si eu niste explicatii simple, sa imi arate cineva concret: ce este ecologia, ce este cibernetica...
Nu am primit inca de la nimeni explicatii lamuritoare ci doar definitii cuvant cu cuvant din carti.

#44
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Sunt de acord, e un exercitiu misto asta.

Chiar nu stiu ce sa spun, pentru ca numai la noi am dat de denumirea asta. Ce se face la noi la cibernetica (ma refer la materia "cibernetica economica") in afara se face la macroeconomie si microeconomie.

Presupun ca i-as spune ca cibernetica economica e economie, dar o numim "cibernetica economica" pentru ca celor de la ASE li se pare mai fancy. Vorbesc la modul cel mai serios, mi se pare doar o incercare de epatare care duce la confuzii.

Ar trebui sa-i explic si ce e aia economie, nu? I-as da exemple din lumea reala, cred ca e cel mai simplu asa.

Edited by catalina1, 28 August 2013 - 09:17.


#45
mihai958

mihai958

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.08.2013
Eu nu vreau sa vorbesc mai mult despre subiectul asta pentru ca asta ar insemna sa imi dau cu parerea , eu fiind inca la liceu  . Prefer sa las pe cineva care a trecut recent prin facultatea asta sa explice cu cuvintele lui . Daca ar fi doritori ar fi perfect :)

#46
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 Gonthar, on 28 august 2013 - 09:06, said:

Nu economia.....ce este cibernetica....Sunt anumite stiinte ce sunt greu de definit si explicat si multi care chiar lucreaza in domeniu, nu stiu ce este de fapt stiinta lor.

Vreau si eu niste explicatii simple, sa imi arate cineva concret: ce este ecologia, ce este cibernetica...
Nu am primit inca de la nimeni explicatii lamuritoare ci doar definitii cuvant cu cuvant din carti.
Cibernetica vine dintr-un cuvant grecesc care inseamna a conduce - asta este definitia generala.
In particular cibernetica economica se ocupa cu studil modelelor macro si micro economice.
Adica i n termenio simpli orice activitate economica poate fi exprimata cu ajutorul unor formule matematice, aceste formule iti permit sa analizezi cum reactioneaza modelul la modificarea anumitor parametri.
in termeni si mai simpli de exmplu vrei sa vezi ce se intampla cu economia daca scazi investitiile publice, aplicand modelul economic vei obtine ca scade consumul, scad incasarile la buget, scad nr. de locuri de munca, de asemenea scade si defictul bugetar dar intr-o masura mai mica decat scaderea investitiilor.
sper ca am fost destul de clar.

#47
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 relu_24, on 28 august 2013 - 10:15, said:

Cibernetica vine dintr-un cuvant grecesc care inseamna a conduce - asta este definitia generala.
Asta nu e o definitie. Wtf?

Quote

Adica i n termenio simpli orice activitate economica poate fi exprimata cu ajutorul unor formule matematice, aceste formule iti permit sa analizezi cum reactioneaza modelul la modificarea anumitor parametri.
in termeni si mai simpli de exmplu vrei sa vezi ce se intampla cu economia daca scazi investitiile publice, aplicand modelul economic vei obtine ca scade consumul, scad incasarile la buget, scad nr. de locuri de munca, de asemenea scade si defictul bugetar dar intr-o masura mai mica decat scaderea investitiilor.
sper ca am fost destul de clar.

Mda, sa explici tu asta unuia de la tara. Posted Image

 mihai958, on 28 august 2013 - 09:54, said:

Eu nu vreau sa vorbesc mai mult despre subiectul asta pentru ca asta ar insemna sa imi dau cu parerea , eu fiind inca la liceu  . Prefer sa las pe cineva care a trecut recent prin facultatea asta sa explice cu cuvintele lui . Daca ar fi doritori ar fi perfect Posted Image
Doua persoane au explicat. Concret, ce nu intelegi din explicatiile alea?

Edited by catalina1, 28 August 2013 - 10:26.


#48
mihai958

mihai958

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.08.2013
De inteles am inteles :) Dar cu cat mai multe pareri cu atat mai bine .

#49
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Oook.
Cibernetica vine din greaca. Corect!
Cibernetica in sine este o stiinta de granita. Imposibil de definit doar dintr-o singura perspectiva. Daca te intreba badea pe strada ce e, ii spui ca e matematica si economie la greu!
Nenea wiki incearca ceva:
http://ro.wikipedia....ki/Cibernetică
http://en.wikipedia....iki/Cybernetics

Cibernetica de la Ase, este in directia economica. Ca doar e ASE!

Revenind la titlu topicului, Sectia de Cibernetica iti da un f mic plus la joburi in industria bancara.
Adevaratele avantaje in obtinerea unui job nu consta in facultatea pe care ai urmat-o! Nu in RO!

Spre exemplu, primul meu job l-am obtinut si datorita faptului ca bosul era absolvent de IE, dar mai ales datorita faptului ca am acceptat un salariu de inceput care nu ii punea problene.
Dupa ce am inceput sa imi demonstrez valoarea, a inceput sa creasca!
Sper sa intelegi ce spun!

Ca o mentiune, am invatat mai multe in domeniu de la un coleg absolvent de transporturi, decat am invatat de la profi din fack!

#50
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 vladdy99, on 28 august 2013 - 12:19, said:

Cibernetica de la Ase, este in directia economica. Ca doar e ASE!

Probabil si pentru ca se cheama "cibernetica economica" Posted Image

Uite ca am gasit un manual vechi (Bazele ciberneticii economice, Partea 1. Modelarea si regalrea optimala a sistemelor cibernetico-economice, ASE, 2001), sa va dau definitia de aici:

Cibernetica este stiinta care se ocupa cu studiul sistemelor cibernetice.
Un sistem este o colectie de obiecte sau procese intre care exista anumite conexiuni.
Un sistem cibernetic este un sistem care prezinta urmatoare proprietati:
A: Proprietati general sistemice. Un sistem este:
- dinamic
- deschis
- de dimensiuni mari
- este complex
B: Proprietati specific cibernetice
- legea varietatii necesare
- legea conexiunii inverse
- principiul sinergiei
- principiul complementaritatii externe
- legea raportului entropie/sintropie

Dupa vreo 20 de pagini in acelasi stil, se incepe studiul economiei. Acum, dupa niste ani in care am tot studiat si analizat materia din restul manualului, mi se pare foarte misto si inteligent ce scrie in paginile alea 20. Dar mi se pare absolut aberant sa incepi asa un manual. Era mult mai ok daca puneau partea asta la sfarsit. Am fi inteles si noi ceva.

Edited by catalina1, 28 August 2013 - 13:04.


#51
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Gonthar, on 28 august 2013 - 07:25, said:

Bag de seama ca nimeni de aici nu are habar ce este de fapt cibernetica....Nu a fost nimeni in stare sa explice in cuvintele lui ce inseamna de fapt cibernetica si la ce foloseste concret.
Inchipuiti-va ca aveti in fata un om simplu, de la tara si vreti sa ii explicati ce e cibernetica.... Ce ii ziceti?

E ca la econometrie. Ai o cauza, ai un efect si evaluezi in ce grad afecteaza cauza efectul. Totul pe baza unor functii matematice. E suficient de scurt si concret?

#52
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
N-as face paralele cu econometria ca m-as indeparta cam mult de ce inseamna cibernetica.
Oricum, daca te limitezi la ideea de cauza-efect excluzi treaba aia cu feedback-ul (legea conexiunii inverse in uratenia aia de definitie de mai sus).

Mda, stam noi si ne batem capul ca desteptii aia de la ASE vor sa fie mai cu mot ca restul lumii.

Edited by catalina1, 28 August 2013 - 17:47.


#53
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 Gonthar, on 28 august 2013 - 07:25, said:

Bag de seama ca nimeni de aici nu are habar ce este de fapt cibernetica....Nu a fost nimeni in stare sa explice in cuvintele lui ce inseamna de fapt cibernetica si la ce foloseste concret.
Inchipuiti-va ca aveti in fata un om simplu, de la tara si vreti sa ii explicati ce e cibernetica.... Ce ii ziceti?

S-ar răsuci Ștefan Odobleja în mormânt dacă ar știi că cei din țara sa nu au habar de ceea ce este disciplina creată tocmai de el însuși Posted Image.

Edited by adrian93, 28 August 2013 - 21:12.


#54
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Am intrebat odata o persoana ce facea doctorat in informatica economica de ce ar fi mai bine aici si mi-a raspuns ca se poate angaja ori pe info ori pe economie.Momentan era pe informatica , lucra la ceva programare java( sper ca nu gresesc)

Oricum , primul aveti fix aceleasi materii , iar dupa..cateva diferite , nu foarte multe oricum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate