Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ce vă aduce aminte de copilărie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4227 replies to this topic

#4177
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Cr1spy, on 25 decembrie 2021 - 19:32, said:

[...]Adevarul este ca mama avea dreptate. Daca te iei in gura cu specimene de-astea, nu are cum sa-ti fie bine... si mai ales de Sfintele Sarbatori.

Nici daca nu le bagi in seama?
Asemenea specimene rezista ca si "adrian-minune", prin bagare  in seama.

#4178
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Tata + tatăl lui, lucrând în domeniul artistic mai aveam parte de unele bunătăţi pe vremea aia. Portocale însă nu des.
Marinarii şi cei care aveau tangenţă cu transportul maritim (sau în general cel internaţional) mai făceau rost de anume chestii.
Cu portocalele m-am jucat la un moment dat de parcă erau mingii de bowling sau popice. Le-am cam storcit.
Am pozele aia din 1990 cu mine între dulciuri şi portocale. Ce să mai zic, cocalar de top 10. Dar era după foamaea aia din anii '80. Sper să nu intre copii din familii sărace să le vadă, că se vor simţii prost.

Piesa asta îmi aduce aminte de copilărie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pe06GXTPReA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine l-a mai prins?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vA3ayN5oZkc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 28 December 2021 - 14:00.


#4179
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pai de aia ai fire de artist, de la bunicul si tatal tau. La mine nicio ruda nu a avut tangenta cu domeniul artistic, desi poate daca macar in sonorizare sa fi fost, nu mai aveam aparatura atat de proasta in copilarie si adolescenta.

Tatal unei colege pe care am avut-o in 1-4 si apoi in liceu 9-12 a fost cameraman la televiziunea locala Novel. Ii stiu numele dar nu mai zic cu GDPR-ul asta.

Colega aia avea sani mari :greedy: Dar a luat calea Bucurestiului, mi-a si spus ca asa va face. Eu in veci nu am fost de acord cu mutatul in Bucuresti, nici facultatea nu as fi vrut sa o fac acolo, dar apoi m-am convins ca la Craiova la stat nu ar fi fost mai bine decat la Romano Americana Bucuresti.

#4180
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În noaptea de Revelion am făcut ceva ce nu am mai făcut demult: am sorcovit. Şi asta din întâmplare... am fost la un chioşc cu flori să cumpăr un tub din ăla de trage cu steluţe şi cumpără cineva o sorcovă. Hai să iau şi eu.
La Revelionul 1995-1996 (petrecut la verişoara) ne-a părut rău că nu am avut tuburi din alea care aruncă steluţe, că au dat oamenii din bloc şi a fost aşa de frumos.

#4181
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Sorcova e un moment trist pentru mine, arata ca Sarbatorile s-au terminat si dupa 2014 chiar ma deprim cand se termina. Intre Craciun si Revelion ma simt cel mai bine, pentru ca mai e inca o sarbatoare si nu s-au dus, iar pana in Craciun lucrez. Acum reiau serviciul marti, 4 ianuarie. Posted Image

A fost un Revelion mai frumos decat celelalte. Pentru ca am filmat si trimis pe Whatsapp artificiile si pentru ca am avut aprinsa in curte lampa cu sodiu de 250 W, Revelionul e poate singura noapte din an in care mi se permite asa ceva, pentru ca in rest curent scump si faceti ieconomie tovarasi, nu pot aprinde ceva decat la mine in camera, un mercur de 125 W.

Si da, veselie, mancare, muzica, pacat ca fericirea e mereu scurta, numai inainte de 2014 a durat 3 ani continuu, in copilarie fericirea era maxim 3 luni si anume vacanta de vara.

Mi s-a parut foarte fain ca acel grup de umor sa se numeasca Vacanta Mare. Vacanta de vara era viata :greedy:

Pentru artificii merita Revelion intr-un oras mare sau cat de cat, la munte mi-au lipsit 7 ani la rand, Revelioanele 2008-2013. Adica erau dar nu asa de multe ca aici.

djl, imi aduc aminte de Revelion 1996 si de genericul lui de la TVR 1, la Spineni, in alb negru. Apareau pe rand cifrele 1.9.9.6. insotite de sunete de clopote si apoi o sticla mare de sampanie se desfacea singura.

#4182
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Când eram copil şi adolescent, îmi plăceau sărbătorile. Acum nu mai simt aşa de mult spiritul lor. Pot să zic că uneori chiar le urăsc.
Când eraţi copii, eraţi fotogenici?

#4183
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Nu mi-au placut pozele si nici sa ma uit in oglinda.

La tine e sarbatoare in fiecare zi, normal ca nu le mai simti.

#4184
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Am folosit asta. E si acum functional.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   95.1K   10 downloads
  • Attached File  2.jpeg   85.12K   9 downloads
  • Attached File  3.jpeg   68.92K   8 downloads


#4185
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Celebrul termos. În general Made in China.   :bigwhitegrin:  Am avut şi noi, dar după divorţul alor mei nu prea au mai fost folosite... probabil ultima dată prin 1991-1992 le-a mai folosit mama. Pe vremea lui Ceauşescu se mai foloseau, şi probabil din cauză că nu găseai cafea oridune, oricum în anii '80.
Vacanţe în anii '90... mare şi Prahova în special, dar şi la ţară la rudele bunicii materne. Tren (favoritul meu), maşină, autobuz. Telefonat la Bucureşti uneori.
Îmi plac aparatele, dar dacă am fi avut tot ce au tinerii din ziua de azi, oare m-aş fi bucurat aşa de mult de vacanţe?.

#4186
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Aaah, sarbatorile de iarna. Statul la coada pentru portocale si banane, acum fie intre noi vorba era un mol ca la rugby. Inghesuiala pentru 2 litri de lapte, ca atat se dadea. Painea pe cartela cand mergeam la bunici. Fuga la coada la oua ca sa putem avea si noi o prajitura acasa. Hai sa facem carnatii, sa cautam loc unde sa afumam cracul de porc etc.
Amintiri foarte placute!!! Bine ca au trecut.

Nu mi-a placut niciodata iarna. Intodeauna inghetam, mai ales la picioare. Doar ca eram copil si ma durea la banana de grijile de zi cu zi le faceau mai suportabile.

Acum ... abia astept sa vina iarna. Cred ca de vreo 5-6 ani incoace pot sa zic ca imi plac la nebunie sarbatorile de iarna si le traiesc asa cum se prezinta la TV.

#4187
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 djl, on 31 mai 2022 - 10:29, said:

Celebrul termos.[...]Pe vremea lui Ceauşescu se mai foloseau, şi probabil din cauză că nu găseai cafea oridune, oricum în anii '80.
[...]

Tata isi lua cafea in el pentru servici.
Nu stiu daca pentru ca nu se gasea sau pentru a bea cafeaua facuta de el sau mama.
Azi gasesti "cafea" oriunde, mai ales la kknariile alea cu fise nespalate cu saptamina
Asa ca tot cafea de acasa beau si eu.

#4188
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008
Daca n-ai baut spalatura la 4 euro de la starbacs, esti degeaba.


#4189
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nici acuma nu beau cafea. Doar cacao cu lapte.    Posted Image     Mai îmi luam pe vremuri (anii '000) ciocolată caldă de la automatele alea, dar pe atunci deja nu mai eram copil, aşa că despre asta aş discuta mai mult la viaţa în anii '90-'000.    Posted Image   Dar în liceu am încercat ceai negru, care mă trezea, dar în câteva ore eram din nou somnoros.
Care e faza cu cafeaua de la "DolariStele"?    Posted Image
Ce îmi doream telefon mobil, dar de unde bani în anii '90. Sora vitregă avea.
Am fost unul dintre ultimii elevi de primară care a purtat uniformă în şcoala mea. Deşi nu-mi plăcea mie să merg la şcoală, eram cumva mândru de uniformă. Dacă mă puneai însă prin clasa a VI-a sau a VII-a să vin cu uniformă la şcoală, nu cred o mai făceam. Aveau ăia de la A (mate-info, unde era şi verişoara) ceva uniformă, dar fetele puteau veni şi în pantaloni şi venea cumva fusta aia peste pantaloni.
Ploaia asta îmi aminteşte cumva de anul 1997, care a fost foarte ploios. Vreme nasoală la mare, inundaţii. Ploaia asta îmi dă însă şi o anumită stare de spirit, aşa, de povestire, de scris ceva poveste cu vremurile trecute sau care ar putea fi fost, însă am o mare lipsă de idei şi de chef...

Edited by djl, 31 May 2022 - 16:17.


#4190
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 futurist, on 31 mai 2022 - 15:48, said:

Daca n-ai baut spalatura la 4 euro de la starbacs, esti degeaba.
Nu degeaba, poate sanatos.
@djl: reminescenta din copilarie = o cana (macar) de cacao cu lapte "asezonata" musai cu un colt de piine calda.

#4191
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 31 mai 2022 - 10:29, said:

Celebrul termos. În general Made in China.   Posted Image  Am avut şi noi, dar după divorţul alor mei nu prea au mai fost folosite... probabil ultima dată prin 1991-1992 le-a mai folosit mama. Pe vremea lui Ceauşescu se mai foloseau, şi probabil din cauză că nu găseai cafea oridune, oricum în anii '80.
Vacanţe în anii '90... mare şi Prahova în special, dar şi la ţară la rudele bunicii materne. Tren (favoritul meu), maşină, autobuz. Telefonat la Bucureşti uneori.
Îmi plac aparatele, dar dacă am fi avut tot ce au tinerii din ziua de azi, oare m-aş fi bucurat aşa de mult de vacanţe?.
Maica-mea foloseste in continuare termosul, mai ales cand merge la tara. Unul verde, stiu ca in 1992 avea unul frumos colorat care imi placea.

In mod sigur da, viata mea s-a invartit in jurul aparatelor si al fenomenelor meteo inca de mic copil. Cele mai fericita vacante au fost cele incepand cu 1995 cand am avut radio cu ceas, OZN pentru bunica, iar fratele venea si el la tara cu casetofon de pus muzica in curte si cu calculatorul ICE Felix cu care a bagat jocuri si pe televizorul Diamant. Posted Image

 diaconuliviu, on 31 mai 2022 - 14:51, said:


Tata isi lua cafea in el pentru servici.
Nu stiu daca pentru ca nu se gasea sau pentru a bea cafeaua facuta de el sau mama.
Azi gasesti "cafea" oriunde, mai ales la kknariile alea cu fise nespalate cu saptamina
Asa ca tot cafea de acasa beau si eu.
Fenomenul dozatoarelor comerciale de cafea a inceput in 2008, eu la magazin de atunci am avut. La birou acum am un aparat Lavazza dar tot mi-e dor de dozatorul mare cu fise avut pana la inchidere in 2020.

#4192
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Eu ma revoltam cumva contra acelor dozatoare de la diverse firme la care vine un baiat si face "service": il deschide, il regleaza si il toaleteaza - asta insemnind ca aduna mizerie cu lopatica, etc. NU in fiecare zi ci la citeva zile. De aia nu am incredere in ele.
Am avut un minidozator din ala cu capsule. Crede-ma, daca statea cu sau fara apa in el mai mult de o saptamina (nu sint adeptul porcariilor la capsula, dar copiilor le place si voiau, asa ca nu foarte des il foloseam) obligatoriu un tank de apa o incingeam si o evacuam fara capsule. Ca o spalare si dezinfectare.

#4193
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La cat de fierbinte curge cafeaua in ambele tipuri de dozator, nu as zice ca e o problema cu microbii. Trebuie sa avem sistem imunitar bun, nu sa fim ipohondri si bolnaviciosi.

Am avut o copilarie full de gripe si viroze. Dar acum sunt imun la ele, nici Covidul nu a fost mai presus. Posted Image

#4194
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Nu atit la microbi ma refer cit la mucegai si altele asemenea
Incepea sa aibe un iz de mucegai. Pe care, pe bune, chiar daca deviem un pic, il simt la majoritatea marfii aparuta din China, atit imbracaminte dar si alte bunuri. Ultima treaba, un furtun de 1 tol de la chinezi. Ambalat in ambalajul lui, apoi infoliat de vinzatorul local. Furtunul din interior avea iz de mucegai. Tricouri si alte alea la fel.
Nu stiu daca in depozitele noastre se produce "odorizarea" din cauza conditiilor improprii de depozitare sau la ei.

Edited by diaconuliviu, 07 June 2022 - 07:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate