Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cum își umflă chinezii PIB-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Prin "nereguli semnificative și sistematice", estimările oficiale exagerează PIB real al Chinei cu 8-12%, sau circa 1.000 de miliarde de dolari, a spus Balding. PIB al Chinei s-a situat la 8.320 miliarde de dolari anul trecut.

sursa

#2
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
cat e pe cap de locuitor ....citisem ca e undeva pe la 9000 de $

#3
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
corect, in jur de 9K $

wiki

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Asa, si ?

Am mai scris eu in alt topic ca in curand, posibil foarte curand Romania va ramane in urma Chinei....la puterea de cumparare probabil a ramas demult ca aia la un venit de 9k sau chiar 7-8K , fara "umflare" isi pot cumpara mult mai multe chestii decat romanul cu venitul echivalent a 6-700 USD pe luna...pe care nici nu-l au o gramada :|

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Cu 8-12 % +/- este irelevant.

Conteaza insa ca exporta pe tot globul, toate tipurile de produse, si ca acestea se cumpara majoritar.
De la cele mai ieftine stifturi, pana la cele mai avansate device-uri tehnologice, cu preturi mari, China face si exporta aproate tot ce exista pe lumea asta in materie de produse.

Edited by loock, 19 August 2013 - 12:51.


#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postloock, on 19 august 2013 - 12:50, said:

Cu 8-12 % +/- este irelevant.

Conteaza insa ca exporta pe tot globul, toate tipurile de produse, si ca acestea se cumpara majoritar.
De la cele mai ieftine stifturi, pana la cele mai avansate device-uri tehnologice, cu preturi mari, China face si exporta aproate tot ce exista pe lumea asta in materie de produse.

Si vor continua sa faca, sa creasca, sa se "umfle" in pene si incet incet sa cumpere si companiile, de ce sa lucreze pentru altii cand pot lucra pentru ei. Acea curba descendenta (pentru UE/SUA) a inceput deja. Pârtieeeeeeeee !

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Asta cu "puterea economica a Chinei" nu o sa mai dureze foarte mult, probabil cativa ani. In primul rand, sunt discrepante sociale extrem de mari, unii extrem de bogati, altii extrem de saraci, la o populatie enorma , cu preponderenta cei saraci. A doua la mana, deja foarte multe"copii " au cam fost restrictionate pe pietele din Europa si pe cele din America.

Ca un exemplu, chiezii au copiat o masina facuta de FIAT Italia, nu mai imi aduc aminte ce model (parca punto daca nu ma insel) si au incercat sa il vanda tot in Europa, a iesit un scandal enorm si le-au interzis vanzarile acelor copii in Europa, deci o poarta mare inchisa pentru ei. Cate cazuri de acest gen au mai fost si prin America. (  o sa caut articolul din presa italiana si o sa vi-l arat, se intampala cu aproximativ 2 ani in urma)

Marele lor avantaj a fost cu aceastea criza, au vandut ieftin, repede si mai de proasta calitate (nu totul, gasesti produse chinezesti foarte bune dar si la preturi mai mari), europenii si americanii au fost dispusi sa faca compromisuri si uite asa au avut chinezii o crestere econemica rapida, dar eu sunt de parere ca este ca un balon de sapun, se va sparge, nu este sanatoasa aceasta crestere.

Edited by cuculea, 19 August 2013 - 14:41.


#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ce criza, chinezii au vandut Vestului de decenii hat-hat

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postlawrence38, on 19 august 2013 - 12:17, said:

Asa, si ?

Am mai scris eu in alt topic ca in curand, posibil foarte curand Romania va ramane in urma Chinei....la puterea de cumparare probabil a ramas demult ca aia la un venit de 9k sau chiar 7-8K , fara "umflare" isi pot cumpara mult mai multe chestii decat romanul cu venitul echivalent a 6-700 USD pe luna...pe care nici nu-l au o gramada :|
PIB-ul pe cap de locuitor = salariul?

#10
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
nu...definitia pib e ceva mai complexa, o gasesti aici

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postdon_dannielo, on 19 august 2013 - 15:32, said:

PIB-ul pe cap de locuitor = salariul?

Nu dar salariul minim in China e aproximativ la fel cu cel din Romania si in crestere vertiginoasa. In plus, in China acei Yuan valoreaza cel putin dublu ca si lucruri de baza fata de ce faci cu leutzii din Romania. In China PIB-ul nominal pe cap de locuitor de de ~6000 USD/an, in Romania vreo 7800 USD/an.

Lista cu salariile minime in functie de regiuni aici:
[ http://jobmarketmonitor.files.wordpress.com/2013/03/capture-d_c3a9cran-2013-03-11-c3a0-08-56-08.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1 EUR = 8 RMB

Economie la negru normal ca au si aia asa ca nu toti probabil vad acel salariu minim insa la fel e si in Romania, unde unii muncesc xx ore pe zi pe te miri ce.

Multi sunt convinsi ca un chinez castiga 20-30 usd/luna ca altfel nu ar putea aia vinde lucruri atat de ieftin. Ei bine, nu e asa , chinezii sunt clar mai productivi decat romanii. Si castiga mult mai mult decat cred unii, la fel cum cei care se aruncau de la geam de la Foxconn. Cei din Shenzen, CN, care fac la greu iPhone-uri, Ipad-uri, etc.  au un salariu de aprox 700 USD pe luna, ceea ce nu e mult dar nici putin nu e pentru China, mai ales prin prisma costului de viata local, probabil ar fi echivalent  cu peste 1000 USD in Romania.

Prin comparatie, cei care lucrau la Jucu pt. Nokia, muncitorii de rand, castigau intre 1000 si 2000 RON, adica semnificativ mai putin decat chinezii aia.


Asa ca nu plangeti de mila Chinei, plangeti de mila Romaniei si a rahatilor care-i carmuiesc destinele :|

#12
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
chestia e ca exista tari si cu 40 000 pib pe cap de locuitor

#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Posttavivictor, on 19 august 2013 - 17:54, said:

chestia e ca exista tari si cu 40 000 pib pe cap de locuitor

La fel cum exista si cu 2-300 pe an ;)



#14
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
da aici e de discutat cat e de performanta china....nu la nivelul sua asta in nici un caz ....... mai au mult pana sa ii ajunga ....dar exista si reversul medaliei ....salariul net cel mai mare se intalneste tot pe undeva prin asia pe la sud coreeni mi se pare de 20 000 $ pe cap de locuitor in seul

#15
Gandalf_123

Gandalf_123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.05.2013
Statuile s-au ridicat pe când voios cânta de zâuă
Colosul și dragonu-ți par de zor plecați să facă pași
Din păpădie ei suflau pe mal greu câte-o zână
dēng táng rù shì (urcă treptele, intră în cameră - calea de urmat a meșterului/profesorului expert)

Vânt pic dar scutură vârtos pământul câmp întins de maci
Colosul plat dragonul vast nu mi-l prindea c-o mână
Nici tremur vânt când pică-n praf dragonu-i drum cam pentru vaci
dà qiǎo ruò zhuō (inteligența pare neîndemânare)

#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Posttavivictor, on 19 august 2013 - 18:27, said:

da aici e de discutat cat e de performanta china....nu la nivelul sua asta in nici un caz ....... mai au mult pana sa ii ajunga ....dar exista si reversul medaliei ....salariul net cel mai mare se intalneste tot pe undeva prin asia pe la sud coreeni mi se pare de 20 000 $ pe cap de locuitor in seul

Ete partz . De JP, SG, TW ai auzit?

Sau astea din Orientul mijlociu, inclusiv Israel dar sa zicem ca nu se pun...

#17
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostXenon2006, on 19 august 2013 - 11:49, said:


e veche asta cu umflatul, nu doar pib ci si populatie, consum, etc. cifrele statistice sunt toate cosmetizate asta e clar. china mai are enorm de crescut are de unde e inca la inceput, asa se zicea si despre JP ca sunt vai de capu lor, ca doar copiaza ca masinile sunt jafuri ca nu ii duce capu sa inventeze etc. cam pe acolo ajung si chinezii in urmatorii 20 de ani, doar ca sunt de 10 ori mai multi decat japonezii... cine nu suporta chinezii o sa aiba cosmaruri mult de acum incolo... las ca bine o fi... (apropo chinezii au simpatie fata de romani nu inteleg de unde atitudinea asta de hateri fata de chinezi baietii astia sunt putere mondiala cred ca dintre toate puterile lumii cu astia ne-am intelege cel mai bine)

in legatura de ce zicea cineva ca la foxconn in shz e 700$ salariu, eu stiam ca e mai mic si nu incape comparatie intre foxconn shz si nokia jucu, aia la jucu faceau nokia dalea de 20 se euro bucata astia la foxconn longhua fac iphone 5.

Edited by chinaman, 19 August 2013 - 20:58.


#18
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013

View Postlawrence38, on 19 august 2013 - 20:40, said:

Ete partz . De JP, SG, TW ai auzit?

Sau astea din Orientul mijlociu, inclusiv Israel dar sa zicem ca nu se pun...

jp? japonia ....da am o carte cu japonia de la national geographic traveller ghid turistic. acolo cate ceva despre economia japoniei. prin anii 80 japonia avea economia mai dezvoltata decat america chiar. numai ca in anii 80 s-a schimbat rata de schimb valutar la valoarea cea mai mare din istorie a yenului si toate companiile japoneze s-au prabusit. nu inteleg fenomenul ca nu-s economist poate imi explica cineva. ce mai stiu e ca de atunci japonezii n-au luat masuri concrete sa rezolve treaba asta. tara e scumpa pentru straini, asigurarile de viata sunt uriase ca si averile personale.
in fine poate imi explica cineva cum a devenit cazul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate