Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Autostrada Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Ufff...am inceput sa am aceasta dilema atunci cand am vazut prognoza meteo pentru weekend si am vazut ca pe tot traseul sunt temperaturi pozitive. M-ai bagat si mai rau in ceata :D Mersi pentru raspuns.

#56
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Am citit din nou ce a scris: mai ales dupa Dunare se preconizeaza ploi si lapovita, la altitudini mai mari (acolo asta inseaman 300m) poate sa ninga 5-10cm. Dar nu va dura mult si temperaturile pozitive revin dupa acela. Cum va fi asfaltul, nu stiu. Posted Image Anul trecut cea mai mare problema a fost in martie cu multe masini blocate in zapada pe autostrada M1 (Budapesta-Viena).

Edited by amandigi, 13 February 2014 - 10:08.


#57
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Si toate astea se anunta pentru weekend? :(

#58
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Pentru saptaman acesta. Weekendul va fi mai bun.

#59
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Am inteles. . . Ideea e ca eu plec in Bucuresti astazi iar cauciucurile le am acasa (sunt din provincie) si sambata dimineata plec la drum. De aceea graba cu schimbul de cauciucuri de astazi. Mi-ar fi fost mai comod sa o fac maine seara de exemplu, atunci cand si prognozele meteo sunt mai precise...dar...

Mersi inca o data pentru informatii.

#60
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Am dat marti si miercuri o tura mai lunga prin Germania :Freiburg,Leipzig,Dortmund,Duissburg si nici urma de zapada,doar putina lapovita pe la 3 dimineata  pe la Kassel.
Temperaturi pozitive pana la 10 grade.
Daca stai mai mult de 2 saptamani si faci multi km ai putea sa le schimb cu cele de vara,altfel nu cred ca merita.

#61
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc mult...cred ca ma duc sa le schimb. O sa plec pentru o perioada de 4-5 luni, deci preconizez ca o sa fac destul de multi km, de aici si dilema mea cu cauciucurile. Daca ar fi fost doar pentru un drum dus-intors nici nu ma gandeam sa le schimb.

#62
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
nu le-as schimba, riscul e prea mare.
e suficient o lapovita in germania si sa faci parte dintr-un accident. ti-o trage asigurarea.
riscul nu e de politie, riscul e de ghinion. plec si eu intr-o saptamana iar in franta.
nici nu ma gandesc sa ating cauciucurile, chiar daca e vara afara

#63
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Salut. Multumesc pentru sfat, dar deja am schimbat cauciucurile. In ceea ce priveste ghinionul, aceasta poate aparea si vara cand mergi cu cauciucuri de iarna, distanta de franare fiind mai mare.

#64
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
grija mare prin austria si sudul germaniei. mai ales noaptea. si eu eram nehotarata dar pana la urma am ramas cu cele de iarna si nu regret.

#65
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postf3br4, on 14 februarie 2014 - 09:04, said:

Salut. Multumesc pentru sfat, dar deja am schimbat cauciucurile. In ceea ce priveste ghinionul, aceasta poate aparea si vara cand mergi cu cauciucuri de iarna, distanta de franare fiind mai mare.

atentie, nu ai inteles ce-am vrut sa spun, eu nici nu am nevoie de cauciucuri de iarna pe zapada, dar riscul este ca in caz de accident sa nu fi asigurat. si asta poate inseamna sute de mii de euro
in cazul asta vara poti merge cu cauciucuri de iarna

asta este motivul pentru care am echipat in 2009 masina cu 4 cauciucuri de iarna, altfel puteam merge linistit cu 2 pe fata

#66
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Momentan sunt în Viena. Am plecat din tara pe la Drobeta Turnu Severin. Drumul foarte bun, uscat iar vremea minunata (au fost 10 grade astăzi cam peste tot).

#67
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postf3br4, on 15 februarie 2014 - 23:44, said:

Momentan sunt în Viena. Am plecat din tara pe la Drobeta Turnu Severin. Drumul foarte bun, uscat iar vremea minunata (au fost 10 grade astăzi cam peste tot).

Stiu, stiu, vremea e superba, azi ies iar cu motocicleta. Plec si eu intr-o saptamana, iti recomand insa sa nu folosesti masina daca intr-o zi o sa ai surpriza de zapada/lapovitza, caci in caz de accident, e nasol cu asigurarea. Atat.

Drobeta-Timisoara-Arad (sau Cenad)-Budapesta?

Eu o sa ies prin Oradea caci am treaba prin Cluj intai

Edited by tsunnami, 16 February 2014 - 10:59.


#68
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Am iesit pe la Arad. Mai fusesem pana la Orsova si stiam ca e ok drumul, pentru portiunea de după am avut emotii. Nu ma asteptam să fie asa de bun si liber. Singura problema a fost în  Slatina unde pe varianta ocolitoare exista o portiune de maxim 1km neasfaltata si plina de gropi si noroi. În rest toate bune. .  Recomand traseul cu căldură mai ales ca momentan pe Valea Oltului exista problema cu drumul surpat.

am fost anul trecut în Viena prin Oradea. .  Singura portiune de drum mai urata a fost de la granita pana în Debrecen. . . E ok si varianta asta dar e mai lunga si mai aglomerata. . . La întoarcere am intrat în tara pe la Valea lui Mihai. . . A fost mai bine. . . Mai bun drumul si în Hu si în ro.

Edited by f3br4, 16 February 2014 - 12:12.


#69
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
neah, abia astept sa merg de la sibiu pana dincolo de deva pe autostrada, sudul nu ma mai atrage deloc.
am mers o portinue cand am intrat in tara in decembrie, dar pentru ca berbecii romani cu numar strain nu stiu sa mearga.. au inchis o mare parte din ea.
nu cred ca o sa ma mai prinda campia dunarii. ori pe autostrada, ori pe DN7 (drumul vechi) care acum trebuie sa fie gol golut si e demential de frumos

azi am fost cu motoru pana la comarnic

#70
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Ca informație pentru cei care vor sa plece în perioada asta. . . Totul a decurs ok. Drumul f bun, temperaturi pozitive pe tot traseul. Toate cele bune și mulțumesc pentru sugestii.

#71
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Lipova-Bucuresti, medie 95km/h.. record personal cel putin

#72
comehe

comehe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.04.2008

View Posttsunnami, on 15 februarie 2014 - 20:29, said:

riscul este ca in caz de accident sa nu fi asigurat. si asta poate inseamna sute de mii de euro
asigurarea RCA acoperă daune făcute doar pe teritoriul României după câte știu.
la ce asigurare te referi mai sus ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate