Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#757
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Vezi...este exact ce spuneam eu despre informare! Decat neglijenta si alegerea unei solutii neconforme, mai bine alegi unele ape plate pentru bebelusi si gravide!

Edited by Lyvyoo, 16 January 2012 - 15:51.


#758
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008

View PostLyvyoo, on 16th January 2012, 15:19, said:

Este de 1000 ori mai simplu ca pentru un bebelus sau pt. o gravida, sa gasesti doua/trei marci de apa de incredere decat sa risti sa faci o alegere gresita in domeniul filtrelor.


Care sunt acele marici de incredere?

#759
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
E greu de spus fara sa le analizezi in detaliu eticheta (eventual sa certifici cativa parametri de acolo prin analize daca vrei sa fii mai catolic decta papa), dar as miza pe Bucovina, Dorna, Evian. La Aqua Carpatica ma intriga marketingul excesiv. De obicei tot ce este promovat agresiv ascunde semne de intrebare. Dar poate este totusi o varianta ok si ea...

#760
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Deci Bucovina si Dorna! Multumesc!

Ies cam scump daca fac ciorba cu Evian! :))

#761
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
pey si asta ce-i ?
Ce conțin cu adevãrat apele minerale de pe piața româneascã și care depãșesc nivelurile de toxicitate
vad ca e studiu al Asociației Naționale pentru Protecția Consumatorilor și Promovarea Programelor și Strategiilor din România

#762
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postcristian_simion, on 16th January 2012, 16:07, said:

Deci Bucovina si Dorna! Multumesc!
Mai cauta informatii. Nu lua o afirmatie de pe un forum de buna :) Eu doar mi-am exprimat o parere.
Citeste si studiul postat de scheleton.

#763
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View PostLyvyoo, on 16th January 2012, 15:19, said:

Stiu ce spui si ma asteptam la reactia ta :) Nu-i pune nimeni pe amatori sa cumpere apa plata de la cismelele din Voluntari (vezi Calipso). Ba chiar de curand Bucovina si-a modificat (in "rau") cativa parametri pe eticheta - nitrati =5,01 mg/l, nitriti<0,005 mg/l, fluoruri 0,048 mg/l.

Dar cat la suta dintre cei care vor sa-si cumpere un filtru in tara asta aleg solutia cea mai buna pentru ei? Cati nu cad in plasa celor care vand "filtre lavabile", "filtre de 0.0001 microni" si alte prostii impachetate frumos si vandute periculos de persuasiv de atatia si atatia inconstienti?

Uite un exemplu trei posturi mai sus - pufarin a facut la un prieten niste teste unei ape extrase de la 6m si nici pomeneala de teste microbiologice sau alte elemente nocive . Deci atat timp cat nu avem siguranta ca suntem 100% informati, 100% obiectivi si 100% siguri pe solutia de filtrare, mai bine evitam sa le dam persoanelor sensibile (bebelusi/gravide) acea apa. Este de 1000 ori mai simplu ca pentru un bebelus sau pt. o gravida, sa gasesti doua/trei marci de apa de incredere decat sa risti sa faci o alegere gresita in domeniul filtrelor. Stiu ca nu corespunde cu ideea ta de business insa pentru simplitate si pentru a evita multe riscuri cred ca poate fi luata in considerare aceasta varianta.

Apa ok pentru o persoana (2 litri) costa aprox 3 lei. Zilnic!
3x365 zile/an = 1095 x 2(persoane)= 2190 Ron pentru 2 persoane/an fara sa luam in consideratie ca la gatit ar trebui folosita o apa cu aceleasi calitati, ca poti avea musafiri, copii, etc.
Dupa calculele mele o familie inseamna in medie 3 persoane, tot dupa mine, pentru o astfel de familie trebuie cam 10 litri de apa potabila zilnic. Asta inseamna 5475 Ron/an.
Daca cumperi o apa ieftina de 2 ron/ sticla de 2 litri, atunci platesti 3650 Ron/an in aceleasi conditii (10 litri zilnic)
Pai in conditiile astea si un ESpring e mai economic. Iar calitatile sistemului nu pot fi puse la indoiala.
Dar cum spuneam exista variante mai convenabile si mai performante.

#764
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Economic vorbind, desigur ca este mai rentabil un filtru.
De aia mi-am si luat acel Everpure Claris pentru espressor (si baut) caci cu Bucovina, la 1leu/litru, ajungeam destul de scump. In schimb, cand va fi sotia gravida, aceste calcule economice nu-si vor mai avea rostul!

#765
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008

View PostLyvyoo, on 16th January 2012, 16:17, said:

Mai cauta informatii.

Am gasit! Cele mai bune sunt Evian, Perrier si Vittel. Acum pun de-o ciorba de burta de Vittel:))

#766
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View Postgrigguti, on 16th January 2012, 15:44, said:

=) =) =)
pai atunci de ce mai intrebi aici?
Sigur prietenul acvarist are o solutie ...
Omule, trezeste-te! Jucariile sunt pentru joaca, 1 mg conteaza!
Nu stiu daca are o solutie pentru problema mea, doar mi-a confirmat ce auzisem din vecini despre panza freatica din zona mea. Am intrebat in speranta ca poate primesc o indrumare in alegerea filtrului (filtrelor) potrivite pentru problema mea si eventual o firma de unde sa le achizitionez. Se pare ca m-am inselat.

#767
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Trebuie sa intelegi ca apa din puturi e foarte foarte diferita de la zona la zona, de la put la put, iar agricultura intensiva si chimica, deversarile masive de fecale etc. au dus la contaminarea multor puturi si a panzei freatice. De aceea este nevoie de un buletin de analize complet (100 de lei costa) la un laborator specializat pentru a vedea daca apa are elemente neconforme, bacterii, microorganisme etc.

Altfel risti sa te imbolnavesti si chiar sa pleci spre alte lumi mai pure...

Edited by Lyvyoo, 16 January 2012 - 17:56.


#768
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postpufarin, on 16th January 2012, 17:46, said:

Nu stiu daca are o solutie pentru problema mea, doar mi-a confirmat ce auzisem din vecini despre panza freatica din zona mea. Am intrebat in speranta ca poate primesc o indrumare in alegerea filtrului (filtrelor) potrivite pentru problema mea si eventual o firma de unde sa le achizitionez. Se pare ca m-am inselat.

Nu te-ai inselat deloc, insa eu ti-am spus clar ca analiza ta pare sa fie gresita. Sunt parametrii ce nu se potrivesc intre ei. Concluzie: faci analiza unde si cum trebuie. Daca tu mergi insa pe mana prietenului si crezi ca o analiza facuta cu kit-uri hobby este suficienta, atunci de ce ma mai intrebi pe mine? Sau poate te asteptai repede ca eu sa sar in sus si sa-ti trimit repede vreo trei propuneri pe PM cu antet frumos si sa-ti povestesc ce filtre deosebite care fac orice avem noi. Totul trebuie sa plece de la date concrete si reale, altminteri solutia dimensionata nu va da rezultate. Sper ca ma intelegi ca pana la urma este spre binele tau.

#769
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011
Oare schimbatorii de ioni, folositi la dedurizarea apei, pot fi recuperati?
     Am in jur de 600L. Mare parte au doar 4ani, numai ca au fost atacati de fier si in unele cazuri de clor.
Cineva imi zicea ca ar fi o varianta cu acid sulfuric, apoi limpezire si o regenerare cu saramura. Problema e ca persoana respectiva nu e de incredere.
     Daca reusesc sa ii reactivez toti vecinii si prietenii mei o sa aiba dedurizatoare manuale, fara bani evident.      

GRIGGUTI, AI VREO PARERE?
MULTUMESC!

#770
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postovidel_dej, on 21st January 2012, 21:36, said:

Oare schimbatorii de ioni, folositi la dedurizarea apei, pot fi recuperati?
     Am in jur de 600L. Mare parte au doar 4ani, numai ca au fost atacati de fier si in unele cazuri de clor.
Cineva imi zicea ca ar fi o varianta cu acid sulfuric, apoi limpezire si o regenerare cu saramura. Problema e ca persoana respectiva nu e de incredere.
     Daca reusesc sa ii reactivez toti vecinii si prietenii mei o sa aiba dedurizatoare manuale, fara bani evident.      

GRIGGUTI, AI VREO PARERE?
MULTUMESC!

Nu, nu am.
Daca ar fi rasina mea as incerca cateva variante, in cazul asta insa nu sugerez nimic pt ca niciuna nu este testata.

#771
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postgrigguti, on 21st January 2012, 22:45, said:

Nu, nu am.
Daca ar fi rasina mea as incerca cateva variante, in cazul asta insa nu sugerez nimic pt ca niciuna nu este testata.
  
   Da-mi variantele, fac eu teste fara probleme. Daca reusesc bine, daca nu tot bine o sa fie. Din 600L pot sa fac N experimente, numai sa stiu cu ce solutii sa actionez.
    Multumesc!

#772
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postovidel_dej, on 22nd January 2012, 10:22, said:

Da-mi variantele, fac eu teste fara probleme. Daca reusesc bine, daca nu tot bine o sa fie. Din 600L pot sa fac N experimente, numai sa stiu cu ce solutii sa actionez.
    Multumesc!
Ce tip de rasina?

#773
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011
Rasini cationice marca purolite. Daca ai nevoie si de alte caracteristici ale rasinii  abia maine o sa le pot furniza.

Edited by ovidel_dej, 22 January 2012 - 21:42.


#774
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postovidel_dej, on 22nd January 2012, 21:35, said:

Rasini cationice marca purolite. Daca ai nevoie si de alte caracteristici ale rasinii  abia maine o sa le pot furniza.

E, haide! Suntem ingineri nu?! Despre ce vorbim?
Ma intereseaza tipul rasinii ;) nu marca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate