Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#4537
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Eu știam că se pune oțet peste noapte să curețe siguranță...tura in gol evacuează oțetul stoarce, baga apa...


#4538
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Vreau sa instalez un filtru de apa la tara pentru o chiuveta si o masina de spalat . Apa nu e pre-tratata cu nimic . Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de filtru , eventual vandut de eMag ? Acesta face si filtrarea de impuritati sau trebuie pus altul pentru asa ceva ? https://www.emag.ro/...2/pd/D966KJMBM/

Edited by flowrent, 26 June 2022 - 21:31.


#4539
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Salutare,

Pt alimentarea  casei folosesc apa dintr-un put forat de 55m pe care o tratez cu o lampa cu lumina uv si o statie de dedurizare. Inaintea dedurizatorului am si 2 carcase BIGBlue in care folosesc un cartus de 20u si un cartus cu carbune activat.
In ultimul set de analize pe care le-am facut partea ce tine de chimie a iesit bine, dar germenii nu au iesit 0 (NTG la 37 s 22 grade au fost in jur de 90 de unitati cu limita de detectabilitate 50).

Apa din put o folosesc si in curte si e clar ca are germeni pentru ca are un miros caracteristic bacteriilor ce se dezvolta in apele cu continut de fier/mangan.

Nu imi dau seama cum ar trebui sa procedez incontinuare pt tratatarea apei din casa. Eu aveam impresia ca lampa UV imi rezolva partea de bacterii, dar analizele imi arata ca nu. Practic lampa sterilizeaza apa care intra in casa, dar daca apare o contaminare in aval de lampa nu ajuta cu nimic. Pentru astfel de contaminari ar trebui sa fac o clorinare periodica a instalatiei? Sau pur si simplu lampa uv e la sfarsitul vietii si nu mai face fata debitului care trece prin ea?

Edited by Scurthea211, 28 June 2022 - 08:46.


#4540
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 18.01.2010

Vizualizare mesajflowrent, pe 26 iunie 2022 - 21:22, a scris:

Vreau sa instalez un filtru de apa la tara pentru o chiuveta si o masina de spalat . Apa nu e pre-tratata cu nimic . Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de filtru , eventual vandut de eMag ? Acesta face si filtrarea de impuritati sau trebuie pus altul pentru asa ceva ? https://www.emag.ro/...2/pd/D966KJMBM/
Ai nevoie de prefiltrare.
Filtrul cu polifosfat nu filtrează absolut nimic. Poți pune inaintea lui o carcasa de 10", cu filtru sedimente PP. Poți sa încerci cu 5 microni.
Apa după polifosfat nu prea mai e potabilă! Atenție și la acest aspect. Mai ales ca ajunge si la chiuvetă...

Edited by noxious30, 28 June 2022 - 09:51.


#4541
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Noxious30, si oare se poate monta in serie filtrul de calcar cu https://www.emag.ro/...n-polipropilena ?

#4542
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 18.01.2010

Vizualizare mesajflowrent, pe 28 iunie 2022 - 20:48, a scris:

Noxious30, si oare se poate monta in serie filtrul de calcar cu https://www.emag.ro/...n-polipropilena ?
Nu pot sa deschid link-ul tău.
Uite asa ceva: https://www.emag.ro/..._medium=android
Apa întra întâi în filtrul asta, apoi merge în cel cu polifosfat.

#4543
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Produsul celalalt era acesta , tot pe la 50 lei  https://www.emag.ro/...9/pd/DNJBQ0MBM/

#4544
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 18.01.2010

Vizualizare mesajflowrent, pe 29 iunie 2022 - 17:49, a scris:

Produsul celalalt era acesta , tot pe la 50 lei  https://www.emag.ro/...9/pd/DNJBQ0MBM/
Nu-mi pare cunoscută carcasa asta.
Grija ta este sa poți pune rezerve ieftine, de 10", cu 5-7 lei bucata...
Altfel, riști sa devii sclavul unei firme care îți vinde aceleași consumabile la 30 lei, pentru ca au 2mm în plus sau minus, și nu poți lua din dede...
Ca idee, ce ți-am propus eu oricum e frectie...
Nu dedurizeaza apa, nu elimină microbiologie,  nu face mare lucru!
E asa... un minim de filtrare!
Deci, măcar sa fie ieftin!

Edited by noxious30, 29 June 2022 - 22:13.


#4545
C8V5S

C8V5S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2006
Am o dilema...

Voiam sa instalez un filtru anticalcar cu polifosfati pe intrarea apei reci in centrala, dar voi avea apa calda dedurizata si nu as vrea...

Are vreun rost sa il montez pe returul centralei ? (astfel pastrand acm fara filtrare cu polifosfati)

Multumesc

#4546
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
ce dezavantaje are apa calda dedurizata ?

#4547
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajC8V5S, pe 02 iulie 2022 - 19:26, a scris:

Am o dilema...
dar voi avea apa calda dedurizata si nu as vrea...
De unde apa dedurizata? De la prostia de filtru cu fosfati? Nu mai credeti toate prostiile vanzatorilor de la coltul blocului. E plin internetul de informatie. Dedurizarea se face doar prin extragerea mineralelor din apa.

Avantajele apei calde dedurizate sunt multe. Eficienta detergentilor creste, boilerele nu se mai distrug de la depuneri, pielea ramane mai "catifelata" etc.

Edited by camsonat, 03 July 2022 - 11:15.


#4548
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004

Vizualizare mesajcamsonat, pe 03 iulie 2022 - 11:10, a scris:

Avantajele apei calde dedurizate sunt multe. Eficienta detergentilor creste, boilerele nu se mai distrug de la depuneri, pielea ramane mai "catifelata" etc.

Ma refeream la situatia din topic, omul nu vrea sa aiba apa calda dedurizata dupa centrala (si intrebam de ce ?) , in masina de spalat nu bagi apa calda de obicei.

Edited by pexic, 03 July 2022 - 12:46.


#4549
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Sigur nu bagi apa calda in masina de spalat dar detergenti sunt si aia de vase, si samponul, si sapunul de maini... Toate au eficienta ridicata cu apa moale.

#4550
C8V5S

C8V5S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2006
M-am exprimat eu gresit...apa tratata cu filtrul cu polifosfati nu e dedurizata, ci tratata

Apa tratata cu filtrul cu polifostati, practic contine fosfati care au inglobat calcarul ca sa nu se mai depuna...acest tip de filtru nu elimina calcarul si il inveleste intr-o pelicula, din ce am inteles.

Ideea e ca nu e tocmai sanatos sa te speli pe dinti si sa faci baie in fosfatii aia...asta voiam sa evit nemontandu-l pe intrarea apei reci in centrala.


si ma intrebam...daca ar mai avea rost sa-l montez pe retur sau e "prea tarziu" ca apa sa fie filtrata pe retur.

Edited by C8V5S, 04 July 2022 - 08:32.


#4551
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Se da urmatorul caz:

Am un put din care alimentez un IBC din care stropesc in curte. Am alge (cu toate ca IBC-ul e cu inverlitoare metalica) si bacterii.

Intrebare: daca montez un bec/lampa normala UV pe IBC (deci o lampa normala UV, cu soclu E32, nu din cea smechera prin care curge apa de la sistemele de filtrare) scap de alge si de bacterii?

#4552
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Presupun ca vrei sa zici "in" bazin si nu "pe". Eu asa zice ca nu avand in vedere ca apa e nefiltrata macar grosier si "in spatele" impuritatilor se pot feri de UV multe chestii biologice. Cred ca tebuie sa tratezi cauza si nu efectul. De unde vin algele si bacteriile?

#4553
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Zic "pe" ca ma bate gandul sa fac o fanta in IBC si in camasa metalica si prin fanta sa difuzez lumina, astfel incat lampa sa nu fie imersata.

Bacteriile vin din put. Am facut analiza si oricum se simte la miros (sulf). Algele, dreaq stie de unde vin, cert e ca le gasesc si pe membranele de la electrovane daca nu am curgere  o perioada.

Intre pompa submersibila din put si IBC am doarun filtri hidrociclon pentru nisip (frectie la picior de lemn, dar daca tot era in dotare...). Dupa IBC am un filtru sita ATLAS Filtri Hydra 3/4 - RLH, 90 mcr (si pe asta s-au mai depus alge).

De ce abia acum? Pentru ca am probleme cu apa de la oras care intra in casa si ma bate gandul ca poate as face un racord dupa contor in care sa bag apa din IBC si sa alimentez casa can nu vine apa de la oras si normal ca nu as vrea sa contaminez reteaua din casa cu apa din put.

#4554
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postiladi, on 13 iulie 2022 - 08:19, said:


... scap de alge si de bacterii?


NU!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate