Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#4483
68mitica

68mitica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2021

Vizualizare mesajnoxious30, pe 31 octombrie 2021 - 22:09, a scris:


Te salut, apa din rețea este raționalizarea la 1 data pe săptămână, 2 ore. De asta a fi depozitata într-un bazin betonat  săpat in pământ. Nu îngheață, doar ca apa uneori nu este curata și impurități, nisip, frunze, pământ sau tulbure când ploua.

Vizualizare mesajflorin71_skoda, pe 31 octombrie 2021 - 22:04, a scris:

Ceva filtre cu cartus lavabil.
Sau poti sa incropesti o baterie din 2 lavabile si 1-2 filtre cu bumbac.
Mulțumesc frumos.

Edited by Dany_Darke, 31 October 2021 - 22:49.


#4484
68mitica

68mitica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2021

Vizualizare mesajarg, pe 31 octombrie 2021 - 22:18, a scris:

am luat asa ceva pentru a filtra apa din fantana la intrarea in centrala
https://www.leroymer...t-interior/4849
+
https://www.leroymer...satura-25-/4866
+
https://www.leroymer...al-dima-12/1562

is ok sau le fac retur?
Sunt foarte ok. Păstrați-le.

#4485
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 18.01.2010

Vizualizare mesajarg, pe 31 octombrie 2021 - 22:18, a scris:

am luat asa ceva pentru a filtra apa din fantana la intrarea in centrala
Ce fel de centrala?
Ce fel de apa vrei sa filtreze? pentru ACM?
Ca idee, problema generală a apei de fântână este duritatea. Pe care nu o rezolvi cu filtre.

Edited by noxious30, 01 November 2021 - 21:40.


#4486
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

Vizualizare mesajarg, pe 31 octombrie 2021 - 22:18, a scris:


In locul astuia poti folosi si o bucata de teava de fier sau polipropilena, au exact acelasi efect asupra apei Posted image

Edited by argonaut, 01 November 2021 - 22:01.


#4487
offwiththeirheads

offwiththeirheads

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.01.2018
Imi puteti recomanda va rog o firma care sa testeze apa la robinet la apartament in Bucuresti si sa imi faca recomandare ce fel de filtre sa folosesc? Multumesc!

#4488
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Salutare!  Am um filtru cu osmoza inversa nobel cu dozator apa calda/rece, vas expansiune si pompa booster. Citind forumul am descoperit ca pentru filtrarea apei din reteaua nationala este mai ok un sistem cu ultrafiltrare.  Intrebarea mea este pot in continuare folosi pompa booster , vasul de expansiune si dozatorul inlocuind simplu doar membrana de osmoza cu una de ultrafiltrare?
    Va precizez ca nu am avut niciodata cunostinte in domeniu si am chemat intotdeauna un instalator care sa se ocupe de intretinerea filtrului. Am, observat deasemenea ca sistemul meu are 3 filtre pp,carbon block,carbon gac,cartus osmoza si cartus carbune activ si ATAT....fara remineralizare sau altceva.
   Imi puteti recomanda si un sistem de filtre avand in vedere ca apa mea este destul de dura?

Edited by kloddiuss, 16 November 2021 - 21:17.


#4489
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Poti inlocui membrana RO cu una UF insa va trebui sa intercalezi intre iesirea apei din catcasa de filtrare si vasul de stocare un filtru UV deoarece ultrafiltrarea nu se leaga de tot ce-i viu in apa iar in plus, daca ai apa foarte dura trebuie sa te gandesti la un dedurizator pentru ca ultrafiltrarea nu retine dizolvatele din apa.

#4490
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Pentru dedurizare este ok kitul de baza : https://filtro.ro/pr...f-si-dedurizare

#4491
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
CARBUNE GRANULAR CU KDF SI DEDURIZARE e o porcarie de marketing, ce dreaq sa mai dedurizeze daca intrun cartusel de 10 toli ai si carbune si KDF?!
Un cartus cu rasina ionica ar fi acceptabil, daca nu ai pretentii prea mari.

#4492
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Salutare.

O parere despre dracia asta: https://www.emag.ro/...1/pd/D7GHSFBBM/ ? Se va racorda la reteaua de apa potabila, in Bucuresti, cu rolul de a inlocui apa la pet.

Trecand peste pret, mi-ar conveni formatul, pentru ca nu trebuie sa gauresc blat, etc. Insa, mi se pare ca apa curge mult prea usor prin filtrele alea si nu imi dau seama daca face ceva util sau e doar marketing: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2BGkAUYp0B4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Desigur, as putea face o analiza a apei inainte si dupa montare, dar ar fi un cost suplimentar semnificativ si parca nu m-as arunca.

Edited by Ringwraith, 23 November 2021 - 20:42.


#4493
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Singurul review cat de cat corect:

Detin acest produs de doi ani si pot spune ca este un produs bun si cam atat. Cel mai mare avantaj este ca am scapat de carat bidoane de apa plata. Am testat apa filtrata si pot sa va spun ca la capitolul impuritati detectate, are o calitate medie, adica ofera o apa cu o puritate mai mare decat unele ape plate, dar sub scorul obtinut de altele (nu dau nume sa nu para reclama la apa plata). Oricum, raportat la pretul produsului consider ca este acceptabil.
Ce m-a surprins anul acesta este faptul ca au schimbat politica de vanzare a consumabilelor (filtrele), in sensul ca acum te obliga sa cumperi tot pachetul de 5 filtre (360 lei) pentru un consum estimat ca fiind normal pentru un an. Pana acum filtrele puteau fi cumparate individual motiv pentru care erau mai accesibile. Despre treaba asta nu pot sa spun decat ca "lacomia strica omenia". In conditiile astea daca ar fi sa mai cumpar un purificator de apa cu siguranta nu as mai opta pentru Pureal.


O mobila in plus pe blat, la care tot trebuie sa ajungi cu un furtun + mult marketing.
Toate astea ca sa nu dai o gaura in blat?!

#4494
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

Vizualizare mesajcreatorul, pe 29 octombrie 2021 - 10:38, a scris:

Salut,

Detin un sistem de filtrare cu osmoza inversa, achizitionat recent (din pacate, inainte sa rasfoiesc acest topic util), pentru apa de la reteaua publica de apa. Am facut si analiza de control a potabilitatii apei filtrate, iar singurele valori care nu se afla in limitele legale sunt duritatea totala 0.9 dH si pH 5.8.  Nu am testat si apa de la retea, dar conform datelor publice din septembrie 2021 dH 9.39, pH 7.64.

Sistemul de filtrare are si cartus de remineralizare (cu Mg2 + si Ca2 +) dupa membrana de osmoza, dar se pare ca nu este de ajuns. Ulterior, i-am adaugat un filtru in-line AIFIR-200, fara diferente notabile. Apa este OK dpdv gust/miros dar nu ma pot obisnui cu caracterul acid si senzatia de dezhidratare ulterioara consumului.

Pentru toata locuinta, am un sistem clasic format din trei filtre (CPP 110 SX - 25 mcr, FA 10 CA SX - 10 mcr, CB 10 SX - 5 mcr):

Atașament 20211029_110559.jpg

Btw, filtrul de PP ajunge in starea aceasta in 2-3 zile de la inlocuire.

As vrea sa stiu daca foloseste cineva cu succes vreo solutie de remineralizare pentru a aduce apa in parametrii de mai sus.

Multumesc!

Am refacut analiza de control a potabilitatii apei filtrate (ultrafiltrare de data asta), iar acum am un nivel aproape de limita de Mangan (45 ±5,45 µg/l .) Imi puteti recomanda o solutie eficienta pentru filtrele de 10" ?

Multumesc!

#4495
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.09.2005
La batrani am un sistem de filtrare montat la bucatarie , nu mai stiu de unde e cumparat , ideea e ca nu stiu ce filtre trebuie sa cumpar pentru schimb , vad ca sunt 3 tuburi cu filtre si inca 2 pe orizontala tot filtre sunt ?

Attached Files


Edited by Doggfather, 06 December 2021 - 11:18.


#4496
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Cumpărăt de la aquatime.
Cartuș cocos și membrana ultrafiltrare.

#4497
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.09.2005

Vizualizare mesajmihai93, pe 06 decembrie 2021 - 12:14, a scris:

Cumpărăt de la aquatime.
Cartuș cocos și membrana ultrafiltrare.

Ms ,  am gasit , sunt 5

Attached Files


Edited by Doggfather, 06 December 2021 - 15:32.


#4498
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
O problema la viitoarea mea locuință. Are deja 2 centrale montate.
La prima centrala filtrul Y de pe retur e montat 8nvers. Ce recomandați: chem 8nstalat9rul, tai și refac bucata aia?

La centrala 2 filtrul Y de admisie apa rece montat pe verticala. Mi-a fost mai ușor să montez un regulator și alt filtru Y la intrarea in casa acolo. Aici nu cred că are rost sa mai modific.


Însă la centrala 1. Are rost sa desfac și să refac acolo? Nu are semi olandezi. PPR  la ieșire.
Ori las așa, că merge și așa?

Attached File  IMG_20211211_151102.jpg   249.61K   61 downloadsAttached File  IMG_20211211_151128.jpg   201.5K   57 downloads

#4499
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Ideal ar fi sa refaci tot si sa pui robineti cu semiolandez, sau olandez daca vrei sa pastrezi robinetii actuali. Cu ocazia asta te scapi si de magnetii aia de pe apa rece, care nu fac nimic.

#4500
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
"Ideal", știu.
Dar dacă las așa, nu se mai aduna mizeria in sita in interior. Rămâne afara. Curat cumva eu pe acolo.
Merita deranjul sa schimb tot?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate