Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Curiozitate despre eventualul tratament al șocului anafilactic/alergic sau cum s-o numi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Cocoanelor, nu ștergeți ci doar mutați dacă nu-i locul potrivit.

Prin periplul meu televizistic, am dat peste un reportaj/documentar făcut de un nene pe o insulă cvasiizolată din pacific. Nu știu ce insulă și nici nu mă interesează. Pentru curioși, locuitorii erau numiți antuani.
Ideea e că nenea ăsta s-a dus să stea printre băștinași câteva săptămâni și cum pe insula aia nu exista vreo farmacie sau vreun cabinet medical a luat cu el ceva medicamente (antibiotice și ce-o mai fi luat).
Așa... și era pe insula aia un nene cu o rană deschisă la un picior (nu știu dacă îl găsise rănit sau s-a rănit ulterior venirii musafirului) care începuse să se infecteze.
Și nenea ăsta i-a dat antibiotice. Nu știu dacă avea pregătire medicală dar n-a pomenit de așa ceva cât am privit eu.
Bun, nenea rănitul a răspuns bine la tratament și piciorul începuse să se desumfle și parcă nu mai era chiar așa negru, ba chiar devenise rana mai rozalie.
Ăia nu aveau un cabinet medical acolo deoarece cutumele lor le cam interziceau. Șeful de trib spunea că rugăciunile sunt suficiente pentru vindecare.
Dar să trec(em) și la partea care mă interesează, acum că am spus povestea.

Dacă mă duc eu sau tu (care n-ai pregătire medicală) pe o astfel de insulă și mă voi/te vei afla într-o situație asemănătoare, oare... i-aș/i-ai da antibiotice suferindului?
Dacă are vreo reacție alergică la ceva ce e-n medicamentul ăla? Îi grăbesc moartea, că nu știu ce să-i fac apoi.
Și de aici altă întrebare: un medic într-o asemenea situație, poate face ceva pentru a-l scoate pe om din șocul anafilactic/alergic?
Sau există pentru asta e un kit universal ce poate fi luat în bagaj?

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Din cate stiu eu exista substante ce se pot administra care sa opreasca socul anafilactic.



L.E. Epinefrina se numeste treaba.

Edited by DjMx, 07 August 2013 - 23:59.


#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Şi epinefrina asta e panaceu universal contra şocului ăsta?
Orice l-ar genera?

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Google zice ca da, acum nu-s medic sa stiu daca-i chiar asa.

#5
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Eu personal fara pregatire medicala nu m-as baga. Poate mai moare ala si m-or coace aia la rotisor ca si jertfa pentru zei... :)

#6
Deepestmind_blue

Deepestmind_blue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2013
folosesti un antibiotic natural precum penicilina(daca are alergie folosesti cele sintetice) , scade riscul unei alergii , iar legat de alte reactii adverse toata lumea este expusa la administrarea medicamentelor indiferent de actiunea
lor.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Penicilina si derivatele (amoxi, ampi) sint cele mai alergenice deci NU. Se administreaza epinefrina (adrenalina mai pe romaneste) exista stilou special cu doza pentru o data ANAPEN pe care cei care se stiu alergici ar trebui sa-l poarte la ei, se mai da si hidrocortizon intravenos. Si de la o aspirina se poate face soc si poti muri in Romania sec XXI.

#8
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

 Business_style, on 08 august 2013 - 01:43, said:

Eu personal fara pregatire medicala nu m-as baga. Poate mai moare ala si m-or coace aia la rotisor ca si jertfa pentru zei... Posted Image
Daca nu il poti transporta pe ranit in timp util la spital..l-ai lasa sa moara din cauza unei infectii,tu avand leacul in geanta?

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Ar fi minunat să-mi satisfacă curiozitatea persoane cu pregătire medicală.
Altfel... nu-mi e chiar străin pe deplin Google.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Normal ca i-as da. Intai o pastila, sa vedem cum evolueaza. La antibiotice, nu apar alergii nasoale, sa duca la soc anafilactic. As mai avea la mine si alte antibiotice, din alta clasa, unde sunt extrem de putine reactii alergice. Si daca tot intra in soc, sunt o serie de 3-4 medicamente, care administrate, rezolva tot. Nu, nu epinefrina (adrenalina), ca nu ti-o vinde nici naiba, nu se mai gaseste nicaieri. Te miri prin cate 10 % spitale o exista si doar pentru chestii nasoale, nu socuri anafilactice.

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 ripper, on 08 august 2013 - 13:16, said:

La antibiotice, nu apar alergii nasoale, sa duca la soc anafilactic.
Cred ca te-ai pripit :)

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Daca as fi pe insula X, si daca as gasi un suferind cu o rana la picior infectata si care risca sa se suprainfecteze etc, i-as da antibiotic, are destul de multe sanse sa nu fie alergic.
Dar i-as face inainte o testare cutanata care se face injectand intradermic o dilutie de antibiotic in antebrat, o tehnica simpla prin care observi daca survin reactii alergice sau nu.
Dilutiile se fac 1/10 000( daca mai tin eu minte bine :P) si se urmareste evolutia starii generale si evolutia locala ( sa nu se umfle, inroseasca, sa nu apara senzatia de prurit intens).

Cu siguranta as face testarea preliminara, ca sa nu imi dau bataie de cap cu un soc anafilactic :)

In cel mai rau caz, in caz ca vreau sa il omor pe ala si sa ma ucida si papuasii pe mine, si s-ar intampla un soc din cauza neglijentei mele de a testa cutanat antibioticul, as avea nevoie de:
- atropina de 0.5 in caz de bradicardie, adrenalina in caz de soc( care e cu tahicardie si scaderea tensiunii), hemisuccinat, banuiesc ca ar trebui traheostomie ca il umfla pe ala edemul glotic si risca sa moara sufocat( gaura in gat pe romaneste/ in dreptul traheei), ca sa nu mai zic de manevre de resuscitare in caz de stop respirator.
In acest timp i-as vira masiv NaCl...daca sa avea cu ce sa ii pun si o perfuzie, da na...banuiesc ca nu pleaca nici dracu in excursie cu toata medicatia de urgenta dupa el.

Si ca sa nu mai povestesc toata povestea, revin la inceput si zic ca profilaxia e cel mai bun tratament al oricarei boli si as face testarea cutanata si as scapa de cosmar :)

Rippere, cum nu mai exista adrenalina in spitale?

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Terapia face cutia de Adrenalina cu 100 de fiole, mult prea mult ptr o farmacie asta este motivul ptr care nu prea exista in farmacii, in spitale ar trebui sa comande.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate