Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inchidere balcon => condens ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Este adavarat ca daca decid sa inchid balconul , in conditiile in care vecinul de jos si cel de deasupra le au inca deschise , exista riscul ca iarna sa se faca condens si igrasie ?

#2
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
daca nu il izolezi, da: exista pericolul de a aparea condensul, dar cu putin polistiren extrudat pe podea si tavan se rezolva problema.

#3
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
ce intrebare! ...hmmm; ar trebui sa vezi daca izolarea plafonului si a podelei este ok;

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
daca faci aerisire la tine, nu ai nicio treaba

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Este izolat grupa mare .Constructie noua.
Exista pareri ca si izolat exista riscul acesta. Suprafata vitrata va fi si ea foarte mare . O latura de 8m * 1.9 m  + 2 laturi de 2m * 1.9 m .

Balconul daca va fi inchis va benefia de incalzire .

Edited by mihai!, 05 August 2013 - 19:13.


#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca-l incalzesti n-ar trebui sa fie probleme.

Daca pui un spot IR de 250w sau 2 de 100w care sa bata spre podea si zid nu ai nici o treaba. Eventual cu un termostat ieftin pe alimentare.
Becurile alea costa cam 10 bani/watt.

ps. N-am vazut dim balconului.

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Balconul inchis daca nu are corespondenta in camera va face condens.E logic, e natural... Transferul de caldura este intre balcon si exterior.. Asta inseamna ca da ca vei avea o zi insorita (caldura externa) aceasta va fi preluata de geamuri si ceea ce ai in balcon. Cand se va lasa rece, va apare condensul... Cum, in general, cei care-si inchid balconul, renunta la usa acestuia, balconul devine parte integranta a camerei si, de aici lipsa condensului sau, eventual, condens usor rezolvat de lacrimale...

Edited by c14h3r, 05 August 2013 - 21:10.


#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am avut balcon inchis cu termopan in tip ce vecinul de deasupra nu, era complet "in bataia vantului"
condens absolut deloc, numai ca la ploi de lunga durata se umezea tavanul la imbinarea cu termopanele si apoi incepea sa se intinda spre interior
probabil se imbiba cu apa podeaua balconului de sus si ajungea si la mine
la ploi scurte, vara in special, nu se intampla nimic, dar toamna si primavara cand se topea zapada era aiurea, ma uitam cum incepe sa se cojeasca tavanul

nu am gasit rezolvare definitiva, mai dateam cu o pensula de vopsea din cand in cand :)

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmihai!, on 05 august 2013 - 19:01, said:

Este izolat grupa mare .Constructie noua.

Mă îndoiesc că a izolat cineva podeaua și tavanul balconului. Nu putea să prevadă nimeni că o să închidă doar unii balconul, iar alții nu, iar o izolație e absolut necesară la orice perete exterior.
Încălzirea și aerisirea ajută mult și e posibil să nu apară condens în aceste condiții, dar ești mai sigur că se diminuează riscul de condens dacă izolezi podeaua și tavanul.

Ai geamuri de la bucătărie/baie(condens mult) care dau în balcon?

Edited by Digix, 19 September 2013 - 22:20.


#10
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostDigix, on 19 septembrie 2013 - 22:20, said:

[/size]
Mă îndoiesc că a izolat cineva podeaua și tavanul balconului. Nu putea să prevadă nimeni că o să închidă doar unii balconul, iar alții nu, iar o izolație e absolut necesară la orice perete exterior.
Încălzirea și aerisirea ajută mult și e posibil să nu apară condens în aceste condiții, dar ești mai sigur că se diminuează riscul de condens dacă izolezi podeaua și tavanul.

Ai geamuri de la bucătărie/baie(condens mult) care dau în balcon?
La podeaua balconului meu, ma refer la tavanul balconului celui de dedesubt . Acela este izolat
Tavanul balconului meu este izolat . Peretii balconului sunt izolati cu polistiren si pe exterior si pe interior .
Am geam la bucatarie si usa la sufragerie care dau in balcon .Insa, unul din motivele inchiderii este de a scoate aragazul+chiuveta pe balcon . Deci , se va gati pe balcon .

Edited by mihai!, 13 November 2013 - 22:09.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă nu se gătește zilnic și se aerisește zilnic, sunt șanse bune să nu apară probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate