Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Probleme cu acoperisul:curge apa in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Am terasa ca a ta, tot pe nord.
La mine meseriasi au taiat putin polistirenul si au bagat folia si tabla in polistiren.Dupa asta au pus un silicon la imbinarea perete-tabla, si dupa aia decorativa
Nu am avut nicio problema in aproape 2 ani

Edited by cata, 17 August 2017 - 21:06.


#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Cat e panta la tine?

#21
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 bobitzaaa, on 17 august 2017 - 22:08, said:

Cat e panta la tine?
sub 30 de grade

#22
casa2013

casa2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.06.2013
Buna tuturor !  Am construit o casa  care a fost gata in 2015 cu  acoperis  tip portughalia de la siceram .  Iarna trecuta a fost prima data cand am locuit in ea ... si am depistat cu uimire ca  astereala se umezeste in pod  (  nu am  izolatie ) dupa un  viscol puternic urmat de zile cu temperaturi de peste 0 grade  si din curiozitate  m am urcat  pe acoperis  si am dat la o parte dou trei tigle  si am constatat ca  acoperisul meu este construit astfel>  capriorii  , astereala  , folia si  sipcile orizontale pe care sta tigla   de aici a rezultat ca  zapada viscolita s a oprit  pe partea se sus a sipcii orizontale si prin topire au aparut infiltratii acolo unde au fost batute cuiele in sipca .
  Am chemat constructorul   care si a recunoscut greseala  ..prin urmare casa trebuie decopertata  pusa alta folie  si alte sipci .
intrebararile mele ar fi ...
  Ce tip de folie sa pun ... condens sau  gen impermeabila ?
   Ar mai fi si alte solutiii ca sa nu decopertez casa ?. ...mentionez ca la o ploaie  fie ea si torentiala nu apar probleme  de nici un fel!
  Numai bine !!

#23
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Buna dimineata,
Scriu si eu pe acest topic mai vechi, in speranta gasirii unei solutii pentru urmatoarea problema:
- la casa din provincie, avem , de circa 2 ani, probleme cu infiltrarea apei , prin acoperis, la ploile torentiale (de obicei atunci cand bate si vantul foarte tare).

Detalii acoperis:
- constructie anul 2000
- tabla de 0,6mm, grunduita si cu doua straturi de vopsea (vopsea aplicata ultima oara acum circa 6 ani)
- tabla montata pe structura de lemn (capriori, cherestea, nu stiu denumirile exacte), FARA folie de protectie/izolare
- panta acoperis in zona (presupusa) prin care patrunde apa = aprox 20 grade
- suprafata totala tabla montata = aprox 250mp
- suprafata prin care patrunde apa la ploi/vijelii = aprox 1 mp (presupus). Practic, apa picura (nu curge siroi), pe la cateva imbinari (nu stim exact care), si se scurge pe un caprior , apoi de pe caprior , picura pe podeaua podului. Daca ploua foarte tare, cu vant, se strang in pod, poate , 10 litri de apa/ora.

Am incercat sa aplicam solutii de etansare , din pod, pe la zonele (presupuse) prin care se infiltra apa, dar apa a continuat sa patrunda, semn ca nu am descoperit, de fapt, zona corecta de infiltrare.

Avand in vedere aceste aspecte, ce solutii ne recomandati, pentru viitor ?

Multumim,

#24
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019
Falt simplu, sau falt dublu ?
Panta 20 de grade, sau 20% ( multa lume confunda gradele cu procentele cand se refera la panta acoperisului ) ?
Poze cu invelitoarea ( din exterior, in zona in care presupui ca se infiltreaza ) ?

#25
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
eu m-as urca in pod sa studiez pe unde intra apa cind ploua....

#26
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 black_sabbath, on 28 decembrie 2022 - 09:25, said:

Am incercat sa aplicam solutii de etansare , din pod, pe la zonele (presupuse) prin care se infiltra apa, dar apa a continuat sa patrunda, semn ca nu am descoperit, de fapt, zona corecta de infiltrare.

Din interior nu ai cum sa rezolvi o problema a carei cauza este la exterior. Trebuie sa te urci pe acoperis, si sa vezi acolo ce s-a intamplat. Este posibil sa iti fi "plesnit" tabla in zona unui falt. In general, nu se foloseste o tabla asa groasa ( decat in cazul unor metale sau aliaje "speciale" ).

#27
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 razvan-softpedia, on 28 decembrie 2022 - 10:49, said:

Falt simplu, sau falt dublu ?
Panta 20 de grade, sau 20% ( multa lume confunda gradele cu procentele cand se refera la panta acoperisului ) ?
Poze cu invelitoarea ( din exterior, in zona in care presupui ca se infiltreaza ) ?

Nu stiu exact ce inseamna "falt", dar daca e vorba de acele placi lungi de tabla, nu s-a folosit asa ceva. Acoperisul a fost invelit cu placi de tabla de dimensiune aproximativ constanta (circa 40x40xm per placa).

Panta este de 20grade, nu procente.

 razvan-softpedia, on 28 decembrie 2022 - 10:53, said:

Din interior nu ai cum sa rezolvi o problema a carei cauza este la exterior. Trebuie sa te urci pe acoperis, si sa vezi acolo ce s-a intamplat. Este posibil sa iti fi "plesnit" tabla in zona unui falt. In general, nu se foloseste o tabla asa groasa ( decat in cazul unor metale sau aliaje "speciale" ).

S-a facut o verificare , vizuala, in vara. Nu s-a descoperit nimic, nici din afara.

Solutia pentru anul viitor va fi, probabil, gasirea si aducerea unui tinichigiu, care sa decoperteze zona cu probleme si sa verifice fiecare placa/imbinare, inlocuind , dupa nevoie.

Dar e complicat de gasit un mester priceput, el vine cand (si daca) vrea, garantie e doar verbala, etc.

O sa vedem.

Edited by black_sabbath, 28 December 2022 - 14:21.


#28
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 black_sabbath, on 28 decembrie 2022 - 14:09, said:

Nu stiu exact ce inseamna "falt", dar daca e vorba de acele placi lungi de tabla, nu s-a folosit asa ceva. Acoperisul a fost invelit cu placi de tabla de dimensiune aproximativ constanta (circa 40x40xm per placa).

Falturile sunt "zonele" in care se imbina foile de tabla, acele "ridicaturi" de 2-2,5 cm, perpendiculare pe streasina.

Edited by razvan-softpedia, 28 December 2022 - 14:52.


#29
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Ce unghi recomandă producătorul pentru țiglă metalică...
https://www.youtube....rts/rXi1lew5P6A

#30
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 san-62, on 03 ianuarie 2023 - 20:45, said:

Ce unghi recomandă producătorul pentru țiglă metalică...
https://www.youtube....rts/rXi1lew5P6A

N-am inteles exact ce ai vrut sa spui cu postarea de mai sus.
In videoclip, Radu Gliga ( director vanzari Lindab Romania ), vorbeste despre tigla metalica, iar colegul nostru de forum are pe casa tabla faltuita ( cel putin eu asa am inteles ). Deci, discutam despre doua lucruri total diferite.

#31
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

 black_sabbath, on 28 decembrie 2022 - 14:09, said:

Nu stiu exact ce inseamna "falt", dar daca e vorba de acele placi lungi de tabla, nu s-a folosit asa ceva. Acoperisul a fost invelit cu placi de tabla de dimensiune aproximativ constanta (circa 40x40xm per placa).

De aici rezultă  că nu a folosit tablă fălțuită, ci plăci de 40x40 cm!

#32
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019
In primul rand, nu prea exista invelitori din tabla de 40x40, decat daca discutam de o tabla lisa faltuita refolosita ( a fost instalata pe casa dupa care a fost data jos, s-a indepartat prin taiere zona unde au fost falturile, dupa care s-a reinstalat din nou pe casa, bineinteles avand falturi noi ). Marea majoritate a invelitorilor vechi de acest tip au o latime de aproximativ 60 cm intre falturile verticale, si maxim 100 cm intre "falturile" orizontale ( am pus ghilimele deoarece nu stiu daca acestea chiar pot fi numite falturi ). Acum, datorita evolutiei tehnologiei si transporturilor, nu prea se mai utilizeaza lungimi asa mici de tabla ( ma refer la lungimea intre "falturile" orizontale ), reducandu-se in acest fel numarul imbinarilor orizontale, si implicit al aparitiei infiltratiilor.

In al doilea rand, tabla lisa nu poate fi montata pe casa decat prin faltuire. Nu poti sa iei niste foi de tabla, sa le suprapui una peste alta, si sa zici ca ai instalat o invelitoare. Placile se faltuiesc una de cealalta pe toate laturile, doar ca "falturile orizontale" ( cele paralele cu streasina ), se "culca" pentru a permite apei sa ajunga cat mai usor la jgheab.

#33
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 razvan-softpedia, on 05 ianuarie 2023 - 06:48, said:

In primul rand, nu prea exista invelitori din tabla de 40x40, decat daca discutam de o tabla lisa faltuita refolosita ( a fost instalata pe casa dupa care a fost data jos, s-a indepartat prin taiere zona unde au fost falturile, dupa care s-a reinstalat din nou pe casa, bineinteles avand falturi noi ).
Tabla a fost noua, si nu refolosita.

#34
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 black_sabbath, on 05 ianuarie 2023 - 11:04, said:

Tabla a fost noua, si nu refolosita.

Eu nu am spus ca nu a fost noua, am spus ca nu prea se fac ( in 20-21 de ani de invelitori nu am intalnit niciodata o invelitoare noua cu dimensiunile astea ), invelitori faltuite cu dimensiunile astea. Esti sigur ca are 40x40 ? Posted Image

In fine, oricum nu prea conteaza dimensiunile, mult mai important este cum a fost realizat montajul. black_sabbath, urca-te pe acoperis ( la panta asta riscurile sa patesti ceva sunt extrem de mici ), si uita-te la cele mai apropiate falturi ( faltul din stanga, si faltul din dreapta ), de capriorul pe care ai vazut ca se scurge apa, pana ajungi la coama ( fi atent mai ales in zonele in care falturile verticale le intalnesc pe cele orizontale ). Sigur o sa vezi ceva in neregula ( tabla crapata, un por, etc. ).

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 midenis76, on 02 august 2013 - 16:06, said:

,apa are tendinta de a urca,astfel ajunge sa se infiltreze pe la imbinari.ce solutie imi dati?
hai c aasta nu am mai auzit-o...cum naiba

#36
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
@cuculea: capilaritate ;-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate