Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Probleme cu acoperisul:curge apa in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
buna ziua.am reusit anul trecut sa acopar acoperisul cu tabla tip lindab.imbinarea e ok,suruburile sunt stranse bine,cand ploua nu am probleme.problema cea mare a aparut in primavara cand s-a topit zapada si a inceput sa-mi curga apa in casa,si nu numai intr-un singur loc,ci in mai multe locuri.am intrebat mesterii care s-au ocupat de tabla si mi-au spus ca e din cauza ca nu am cadere mare la acoperis si sta mai mult zapada pe el si atunci cand se dazgheata,apa are tendinta de a urca,astfel ajunge sa se infiltreze pe la imbinari.ce solutie imi dati?nu vreau sa mai trec o iarna cu lighene la etaj.e vre-o spuma sau silicon cu care sa etansez fiecare imbinare?astept pareri.multumesc

#2
bogdanbogdanbogdan

bogdanbogdanbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2007
Poti sa dai cu Ploymax de la Bison. Ceva similar am patit si eu. Am tabla faltuita pe casa si la imbinarea ei cu cadrele de la ferestrele de mansarda falturile se culca la orizontala. Acolo sunt niste lipituri cu cositor care s-au fisurat si incepuse sa-mi picure. Au venit mesterii care mi-au montat acoperisul si au dat cu adezivul asta. Nu am mai avut probleme. Ba chiar mi-au zis ca echipele de montaj de la Lindab doar cu adezivul asta fac lipiturile. Nu le mai cositoresc.

#3
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
dar nu ai folie anticondens sub tabla ?
ca nu trebuia sa curga in casa , ci sa se scurga in jgheaburi

#4
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
este folie,dar nu e de aia de la lindab,e la 100 lei valul si cred ca la montat au mai calcat muncitorii pe ea si posibil sa sa o fi desprins putin.problema e ca nu e atata apa de la condens,cum au mai spus altii,totusi caut o solutie sa pot etansa imbinarile de la tabla.o sa vad cat e si solutia data de colegul de mai sus.am mai gasit un silicon care se vinde la baton parca de salam,se foloseste la lipit geamurile de termopan.o sa cer pareri si despre asta.multumesc de raspunsuri.astept alte pareri si sugestii

#5
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Mai terminati cu reclama ieftina.
       E vorba de un acoperis de rahat cu materiale de rahat de la Lindab. E normal sa curga.

#6
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Cam trasa de par explicatia ca urca apa la dezghet.Poti calcula panta acoperisului, si cu rezultatul faci o intrebare la producatorul tablei respective.
Banuiesc ca mai ai garantie la lucrare.
Bafta

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
orice etansant la tub tine 1-2 ani max, oricat de bun e.
si ca sa rezolvi tot iti trebuie ceva tuburi.

solutia radicala e sa vezi ce panta ai si daca e prea mica mai inalti putin si alta tabla, cu o folie anticondens buna, PUSA CU GRIJA, FARA A SE CALCA PE EA SAU PRINDERI CU CAPSE! si alta tabla.

tabla gen lindab e ok, dar montajul face mai mult din lucrare decat tabla propriuzisa.

#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Daca intra apa doar prin cateva locuri e de la montaj.

#9
vasyvasile

vasyvasile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2015
se poate sa curga pe la garnituri ??? de ce se prinde tabla exact pe unde curge apa ? de ce nu se face un sistem de prindere ca la azbociment unde se bateau cuile sus unde nu sta apa si tot mai curgea, cred k tot mai buna e tabla asa cum se punea inainte de astea lindab

#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
soare de vara in ro + tabla = 60-80 grade. asta + cauciuc = love :) ai sute de gauri in tabla care pot avea aceasta problema, deci alta iubire. am o magazie, panta de 5,6 grade folie de tot rasul(gen plasa de rafie) tabla cutata zincata de 0.5mm grosime si vreo 300 de suruburi "minune", nu are nicio problema, dar luna asta face un an. zi-ne panta(sau 2 dimensiuni daca nu stii), varsta acoperisului si pune poze clare.

#11
dariusddj

dariusddj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.02.2009
Aceeasi problema am avut-o si eu. Prin unele locuri intra apa cand ploua. Am gasit si problema. Unde erau suprapuse tablele, era dat un surub care aparent era ok, adica era strans si inchidea pe garnitura. Cand am desfacut tabla de deasupra, in tabla de sub ea erau 3 gauri. Adica la montaj, montatorii nu au nimerit bine pozitia tablei, au scos surubul, au miscat tabla si au bagat surubul inapoi in gaura de sus, gaura de jos ramanand neacoperita. Apa urca pe tabla in sus pana la prima indoitura si intra pe gaura neacoperita. Cu ocazia asta am descoperit si ca folia de sub tabla s-a macinat de la caldura.

#12
baxter_dristor

baxter_dristor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2010

View Postdariusddj, on 04 mai 2016 - 21:07, said:

Aceeasi problema am avut-o si eu. Prin unele locuri intra apa cand ploua. Am gasit si problema. Unde erau suprapuse tablele, era dat un surub care aparent era ok, adica era strans si inchidea pe garnitura. Cand am desfacut tabla de deasupra, in tabla de sub ea erau 3 gauri. Adica la montaj, montatorii nu au nimerit bine pozitia tablei, au scos surubul, au miscat tabla si au bagat surubul inapoi in gaura de sus, gaura de jos ramanand neacoperita. Apa urca pe tabla in sus pana la prima indoitura si intra pe gaura neacoperita. Cu ocazia asta am descoperit si ca folia de sub tabla s-a macinat de la caldura.

Salutare, ne poti recomanda mesterii care au gasit problema? Cred ca am aceeasi problema ca la tine insa vreau pe cineva serios si priceput. Cei care mi-au facut montajul nu sunt deloc seriosi si mi-e teama ca ma duc de nas si la prima ploaie patesc la fel. Multumesc

#13
HansCastorp

HansCastorp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.03.2017
Ăia nu sunt meșteri, sunt cârpaci. Dacă lucrarea era executată corect, nu avea voie să pătrundă apa prin acoperiș sub nicio formă și la nicio înclinație.

#14
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Salut, rog o părere legata de manopera pe mp la construcția unui acoperiș cu țiglă ceramica pt o casa, se afla în Craiova, mulțumesc.

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Da, manopera pe mp la construcția unui acoperiș cu țiglă ceramica pt o casa, e foarte buna.Posted Image

#16
ing_vasile

ing_vasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.07.2010
Salutare,
urmeaza sa-mi fac si eu acoperisul si vreau tabla faltuita, insa am fost surprins sa aflu de la arhitect ca tabla cu click "sare" din imbinare de la caldura, ati mai auzit ati intalnit?
mesteri care sa mai faca tabla ca pe vremuri nu mai gasesc sau poate au o varsta si nu se mai urca pe acoperis...
Multumesc

#17
dobremihai1

dobremihai1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2017

View Postmidenis76, on 02 august 2013 - 16:06, said:

buna ziua.am reusit anul trecut sa acopar acoperisul cu tabla tip lindab.imbinarea e ok,suruburile sunt stranse bine,cand ploua nu am probleme.problema cea mare a aparut in primavara cand s-a topit zapada si a inceput sa-mi curga apa in casa,si nu numai intr-un singur loc,ci in mai multe locuri.am intrebat mesterii care s-au ocupat de tabla si mi-au spus ca e din cauza ca nu am cadere mare la acoperis si sta mai mult zapada pe el si atunci cand se dazgheata,apa are tendinta de a urca,astfel ajunge sa se infiltreze pe la imbinari.ce solutie imi dati?nu vreau sa mai trec o iarna cu lighene la etaj.e vre-o spuma sau silicon cu care sa etansez fiecare imbinare?astept pareri.multumesc
folie hidroizolatoare: http://www.bramac.ro...andard-120.html

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Va salut,

Ca sa nu mai deschid alt topic, scriu aici. Daca stie cineva unde s-a mai discutat acest topic, il rog sa posteze aici link.
Deci: infiltratie intre terasa cu panta mica (~8 grade) si casa. Infiltratiile au loc doar cand e vant si ploaie. Terasa e pe nord, casa e in camp. Folia anticondens a fost montata prost, taiata inainte sa se uneasca cu peretele casei. Curgea apa siroaie => balta pe terasa. Am comandat o tabla pe care am prins-o intre casa si deasupra tiglei de pe terasa. Tot se infiltra apa. Am scos tabla, am scos ultimul rand de tigla, am pus banda Sika MultiSeal intre folia anticondens si peterele casei, am pus spuma, am pus randul de tigla inapoi si am pus inca un rand de banda Sika peste tigla si pe peretele casei. Am pus tabla ianpoi. Tot se infilteaza apa, prin doua locuri destul de rau, nu mai curge siroaie, dar se umezeste peretele pana jos. Ce as putea sa fac in acest caz??

*Peretele casei este doar tencuit, nu este aplicat termosistemul inca.
* Apa se infiltreaza pe terasa, nu in casa.

Cu drag astept pareri Posted Image

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 17 August 2017 - 14:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate