Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce se cere?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013

View PostSirius_B, on 02 august 2013 - 18:32, said:

[/size]

Puisor, la medicina iti trebuie si matematica si logica.

Daca tu esti un Pui de Geniu..te rog frumos sa te duci la Politehnica sau informatica..ca na esti geniu.Verisorul meu este tot la medicina si a facut mate-info(liceu) si era tufa la mate..(a si ramas corigent in cls a-11-a)si acuma este in al 4-lea an.A terminat toti cei 3 ani cu brio.Sunt bun si la informatica am participat si la olimpiade pana pe judeteana si chiar imi place Informatica..dar cand vine vorba de Matematica ..... Deci nu te baga..eu am foarte buna memorie..nu sunt un tip asa de logic..sa stiu fizica si astea.Imi place foarte mult biologie..si am intrebat o intrebare foarte simpla..este corect sau nu ...Nu te`am rugat tu sa imi comentezi la logic si matematica si mai stiu eu ce...Uitate fratiorul meu la planurile de invatamant la medicina, exista disciplina matematica ? WTF... inafara de Biochimie si Biofizica, care dupa primul an se duc..nu vad matematica ... ? ma refer la matematica calumea..(analiza..algebra)...Nu-ti mai da tu cu presupusul "micul Einstein" si dute pe matematica inainte..si mori de foame..

#20
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostAlexBlizzard, on 02 august 2013 - 19:08, said:

Daca tu esti un Pui de Geniu..te rog frumos sa te duci la Politehnica sau informatica..ca na esti geniu.Verisorul meu este tot la medicina si a facut mate-info(liceu) si era tufa la mate..(a si ramas corigent in cls a-11-a)si acuma este in al 4-lea an.A terminat toti cei 3 ani cu brio.Sunt bun si la informatica am participat si la olimpiade pana pe judeteana si chiar imi place Informatica..dar cand vine vorba de Matematica ..... Deci nu te baga..eu am foarte buna memorie..nu sunt un tip asa de logic..sa stiu fizica si astea.Imi place foarte mult biologie..si am intrebat o intrebare foarte simpla..este corect sau nu ...Nu te`am rugat tu sa imi comentezi la logic si matematica si mai stiu eu ce...Uitate fratiorul meu la planurile de invatamant la medicina, exista disciplina matematica ? WTF... inafara de Biochimie si Biofizica, care dupa primul an se duc..nu vad matematica ... ? ma refer la matematica calumea..(analiza..algebra)...Nu-ti mai da tu cu presupusul "micul Einstein" si dute pe matematica inainte..si mori de foame..

Pe langa ca esti prost informat si nu stii nici macar sa pui cratime, mai esti si arogant si nesimtit.
Varu tau sa termine medicina, sa-si dea rezidentiatul si apoi sa comenteze.
Matematica nu inseamna doar integrale si derivatii, desi si astea se pot aplica cu brio in medicina. Cum o sa inveti fara matematica si fizica legea Frank Starling a lucrului mecanic al inimii, legile lui Fick de difuzie alveolara, diferentele de presiune dintre ventriculi si aorta su dintre spatiile interstitiale si intracelulare, legea Laplace din insuficienta cardiaca? Si apoi, cand iti dai licenta, vei fi implicat in cercetare, ai nevoie de statistica (care, btw, o faci si in facultate), procente, grafice, variabile, corelatii... O lucrare de licenta fara partea statistica e zero.
Si mai tarziu ca medic implicat in cercetare vei avea nevoie de aceleasi chestii ca sa publici articole.
Ca sa nu mai mentionez domenii intregi in care matematica se impleteste cu medicina, precum neurocibernetica.
Ai memorie si n-ai logica? pai atunci e de naspa, cauta-ti altceva.

Edited by Sirius_B, 02 August 2013 - 21:37.


#21
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View PostAlexBlizzard, on 02 august 2013 - 19:08, said:


Daca tu esti un Pui de Geniu..te rog frumos sa te duci la Politehnica sau informatica..ca na esti geniu.Verisorul meu este tot la medicina si a facut mate-info(liceu) si era tufa la mate..(a si ramas corigent in cls a-11-a)si acuma este in al 4-lea an.A terminat toti cei 3 ani cu brio.Sunt bun si la informatica am participat si la olimpiade pana pe judeteana si chiar imi place Informatica..dar cand vine vorba de Matematica ..... Deci nu te baga..eu am foarte buna memorie..nu sunt un tip asa de logic..sa stiu fizica si astea.Imi place foarte mult biologie..si am intrebat o intrebare foarte simpla..este corect sau nu ...Nu te`am rugat tu sa imi comentezi la logic si matematica si mai stiu eu ce...Uitate fratiorul meu la planurile de invatamant la medicina, exista disciplina matematica ? WTF... inafara de Biochimie si Biofizica, care dupa primul an se duc..nu vad matematica ... ? ma refer la matematica calumea..(analiza..algebra)...Nu-ti mai da tu cu presupusul "micul Einstein" si dute pe matematica inainte..si mori de foame..
Nu trebuie sa fii geniu ca sa stii cum se calculeaza o medie ponderata. Tie iti lipsesc notiuni de baza. Si nu, nu ma refer la notiuni de baza in matematica.

#22
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013

View PostSirius_B, on 02 august 2013 - 21:36, said:

Pe langa ca esti prost informat si nu stii nici macar sa pui cratime, mai esti si arogant si nesimtit.
Varu tau sa termine medicina, sa-si dea rezidentiatul si apoi sa comenteze.
Matematica nu inseamna doar integrale si derivatii, desi si astea se pot aplica cu brio in medicina. Cum o sa inveti fara matematica si fizica legea Frank Starling a lucrului mecanic al inimii, legile lui Fick de difuzie alveolara, diferentele de presiune dintre ventriculi si aorta su dintre spatiile interstitiale si intracelulare, legea Laplace din insuficienta cardiaca? Si apoi, cand iti dai licenta, vei fi implicat in cercetare, ai nevoie de statistica (care, btw, o faci si in facultate), procente, grafice, variabile, corelatii... O lucrare de licenta fara partea statistica e zero.
Si mai tarziu ca medic implicat in cercetare vei avea nevoie de aceleasi chestii ca sa publici articole.
Ca sa nu mai mentionez domenii intregi in care matematica se impleteste cu medicina, precum neurocibernetica.
Ai memorie si n-ai logica? pai atunci e de naspa, cauta-ti altceva.


Ca medic de familie..Nu prea cred sa folosesti matematica..Doar sa dai trimiteri..si cam atata.Stai calm ca nu vreau sa fiu neurochirurg sau mai stiu eu ce..

#23
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Pai... inseamna ca tu o sa fii un medic care nu stie sa faca o reteta :)). Ca uneori tre' sa prescrii doar 1/4 din ceva anume. Si cum cutia are 18 buline si tu habar n-ai fractii.... (e acelasi lucru cu procentele de ti-au pus tie probleme). Si apoi tot voi va plangeti ca aveti salarii mici ca medici... pai in halu' asta nici ca meritati mai mult ::))

#24
AlexBlizzard

AlexBlizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 17.03.2013

View Post-catalin, on 03 august 2013 - 00:31, said:

Pai... inseamna ca tu o sa fii un medic care nu stie sa faca o reteta Posted Image). Ca uneori tre' sa prescrii doar 1/4 din ceva anume. Si cum cutia are 18 buline si tu habar n-ai fractii.... (e acelasi lucru cu procentele de ti-au pus tie probleme). Si apoi tot voi va plangeti ca aveti salarii mici ca medici... pai in halu' asta nici ca meritati mai mult :Posted Image)


Sunt profil: matematica-informatica, si niciodata nu am ramas corigent la matematica si sunt clasa a-12-a, si nici nu m-am tarat pentru un amarat de 5, dar eu ma refer daca trebuie matematica la greu.Si: " Ca uneori tre' sa prescrii doar 1/4 din ceva anume. Si cum cutia are 18 buline si tu habar n-ai fractii.. " , este logic ca: 1/4 inseamnca 4 pastile si jumatate.Eu ma refer ca nu sunt bata la matematica si fizica, am cap sa trec bacalaureatul cu 6-7, dar nu vreau sa mai aud de ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate