Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ubuntu, topic general.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1000 replies to this topic

#973
levike

levike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.03.2006
Ziua buna. Azi dimineata ubuntu-l meu (20.04.5 LTS) si-a facut actualizarile, inclusiv pe LibreOffice, si din meniul combo box-ului aferent filtrarii in LibreOffice calc mi-a disparut bara de cautare (am nevoie de acel search bar ca de aer). Eventual o solutie de remediere? Multam fain.

PS: stiu ca poate nu-i locul potrivit sa intreb aici despre libreoffice, dar poate s-a mai confruntat cineva cu asa ceva.

#974
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 01.11.2004
Ataseaza si tu o poza

#975
levike

levike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.03.2006

View PostArthos, on 14 octombrie 2022 - 12:02, said:

Ataseaza si tu o poza

Am atasat-o.

Attached Files

  • Attached File  1.png   34.89K   47 downloads


#976
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 01.11.2004
Yep,  comfirm si eu de la versiunea 7.4.1.2 la 7.4.2.3 a pierdut search box-ul, probabil un bug din moment ce nu e specificat nimic in release notes

Attached File  LibreOffice7.4.2.3.png   164.5K   24 downloadsAttached File  LibreOffice7.4.1.2.png   152.82K   25 downloads

Sincer, habar nu am cum faci downgrade in Ubuntu la aplicatii asa ca postez doar solutia pentru Flatpak :

Attached File  FlatpakDowngrade.png   244.01K   24 downloads

flatpak remote-info --log flathub org.libreoffice.LibreOffice
- pentru a vedea toate versiunile

sudo flatpak update --commit=xxxxxxxx-copy-paste-din-lista-xxxxxxx org.libreoffice.LibreOffice
-pentru a alege versiunea

flatpak mask org.libreoffice.LibreOffice
- pentru a bloca update-urile

flatpak mask --remove org.libreoffice.LibreOffice
-pentru a debloca update-urile

C-am alambicat decat ma asteptam cu terminalul, dar csf,ncf :>

#977
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 01.11.2004
Acum vad ca LibreOffice ofera si download in format AppImage : https://www.libreoff...nload/appimage/ , asa ca poti downloada direct de acolo o versiune mai veche si o folosi pana se rezolva problema.

#978
levike

levike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.03.2006

View PostArthos, on 14 octombrie 2022 - 17:52, said:

Acum vad ca LibreOffice ofera si download in format AppImage : https://www.libreoff...nload/appimage/ , asa ca poti downloada direct de acolo o versiune mai veche si o folosi pana se rezolva problema.

Multumesc.

View PostArthos, on 14 octombrie 2022 - 16:20, said:


Sincer, habar nu am cum faci downgrade in Ubuntu la aplicatii asa ca postez doar solutia pentru Flatpak :

Nici eu nu stiu. Pana se remediaza bug-ul, incerc sa instalez o versiune mai veche.

#979
levike

levike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.03.2006
Am testat AppImage si e OK.

#980
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018
Vad ca pe site la ei este deja postat Ubuntu 22.10, inclusiv Kubuntu si Ubuntu Mate.
Am descarcat si instalat, plus updateuri. Merge ok.
Am instalat si kernel 16.0.1 si driver nou nvidia, totul este ok.

Edited by GT_Xpress, 17 October 2022 - 13:27.


#981
GreenArrow89

GreenArrow89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2022
Pt un sistem vechi ce versiune sa instalez? 1gb ram ddr2, Nvidia 256mb și 80gb hdd

#982
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Ce faci pe sistemul respectiv?
Ai foarte putin ram, daca e pentru browsing nici cea mai light distributie nu te va ajuta prea mult.

#983
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

View PostGreenArrow89, on 05 noiembrie 2022 - 16:46, said:

Pt un sistem vechi ce versiune sa instalez? 1gb ram ddr2, Nvidia 256mb și 80gb hdd
Ar merge un BunsenLabs cu Luakit (web browser). Orice alt browser e prea greu. Ar fi bine să mai pui niște ram, dacă poți.

#984
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
1 gb de ram e arhisuficient pt openbox, E16/17, lxle sau chiar xfce, problema e procesorul, aia e buba mare, ori e celeron ori atom.
dar se va descurca pt chestii de baza

eu am lucrat cu notebookuri au atomi, prin 2011 si functionau aproape acceptabil pt chestii marunte, atunci am avut salix os iar mai apoi am pus bodhi.

#985
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

View Postodastramosilor, on 11 noiembrie 2022 - 14:06, said:

eu am lucrat cu notebookuri au atomi, prin 2011 si functionau aproape acceptabil pt chestii marunte, atunci am avut salix os iar mai apoi am pus bodhi.
Vremurile s-au mai schimbat de atunci, Linux folosește mai multe resurse. Totuși, web browserele folosesc resurse într-o veselie.

#986
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Am ramas desktop linux user, am pus si eu Ubuntu 22.10, dar cred ca nu este LTS, am pus si 22.04.2, pe acesta il folosesc acum,
Acum nu se mai obisnuieste cu partitie swap,daca nu e destul RAM se blocheaza, pe vremuri cand era ext2 se facea si un swap, pe vremea aia am instalat cu sistem de fisiere Reiser acum standard este ext4.
Demult am avut Suse, dupa aia am pus Ubuntu, avea mai multe aplicatii, desi kernelul pe vremea aia era mic in comparatie cu suse, am incercat si mint/kde, dar erau aplicatii putine.
Sistemul meu e i5 cu 16GB grafica intergrata,

#987
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Poti sa creezi un fisier de swap.

#988
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Inca o chestie pe care versiunea de desktop ar fi trebuit s-o aiba implementata by default.  La fel am avut si eu probleme la jocuri, inghetau si nu stiam de la ce, eram convins ca e de la driverele video sau steam-proton.  

Eu am rezolvat cu Swapspace, in functie de load creste sau scade dimensiunea/numarul fisierlor de swap, similar cum o face windowsul.
https://suay.site/?p=2200

#989
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
foarte faina informatia! multumesc!

#990
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

Vizualizare mesajvj_Heaven, pe 12 martie 2023 - 20:06, a scris:

Inca o chestie pe care versiunea de desktop ar fi trebuit s-o aiba implementata by default.  La fel am avut si eu probleme la jocuri, inghetau si nu stiam de la ce, eram convins ca e de la driverele video sau steam-proton.  
Din pacate chiar si pe Steam jocuri native de Linux ruleaza mai prost decat varianta Windows, se cunoaste mai ales la hardware slab. Sau cum e cazul World Of Tanks, daca pe Windows am 70-80 fps cu grafica pe minim, in Steam cu Proton sau cu Wine orice versiune am cam 40-50 fps.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate