Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Control ITM in curte privata

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mergi linistit ca n-au ce sa-ti faca. Atita timp cit erai singur, deci nu aveai muncitori la negru, ai cam terminat. Acum, important e ce anume faceai in curtea aia, si daca era curtea ta. Daca e a ta, te pupa in fundulet. Tractoare si alte alea nu-ti bate capul, daca gaseau arme era altceva, tractoarele si strungurile nu-s interzise la detinere, si nici nu necesita autorizari speciale.
Probabil a fost o miscare mai mare, ca sa-si aduca lumea aminte ca exista si ei, pe principiul "luam tot la rind, ceva ceva tot pica in plasa sa dam bine la public".
Chematul la sediu este procedura standard.

#20
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
man...vad ca toata lumea se leaga de existenta sau nu a muncitorilor la negru dar ITM-ul mai poate face controale si pe partea de SSM (sanatatea si securitatea muncii...protectia muncii cum mai este cunoscuta)...
poate li s-o fi parut ca cine stie ce firma e pe acolo si vroiau sa verifice respectarea legislatiei SSM .... (instructaje, instructiuni de lucru, verificari ale echipamentelor...etc)
acum, pentru ca acolo e curte privata si nu este nici un sediu de firma ei nu ar fi avut de ce sa intre iar controlul lor nu are obiect de activitate....

exact nu stiu f bine legislatia in ceea ce priveste PFA-ul. ... dar care e obiectul de activitate  al PFA-ului? are legatura cu bormasina si autogenul?
poti ca PFA sa ai sediul intr-un loc si sa-ti desfasori activitatea la alta adresa? nu stiu exact.

sfatul meu e cam acelasi, mergi maine cu incredere, fara avocat momentan, vezi care-i treaba...sustine-ti punctul de vedere. explica-le ca acolo nu-si desfasoara activitatea nici o firma....

acum ma mai gandesc la o chestie, de exemplu socrii mei incepusera la un moment dat sa primeasca corespondenta la adresa lor pentru o firma care era inregistrata chiar acolo.....desi ei nu aveau nici o firma si nu au avut niciodata...probabil vreo firma fantoma inregistrata cu complicitatea cuiva la adresa aia...sa nu fie si in cazul tau la fel....

#21
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Pe vremuri se fura curent, la greu. Intrau de la Electrica prin casele oamenilor, isi bateau joc de ei, pana au nimerit la mine. O pusca pusa la nivelul capului, si o lopata din spate.

Daca au intervenit jandarmii e clar ca exista ordin de perchezitie, nu e mare smecherie asa ceva, nu sunt obligati sa se legitimeze, mascatii, jandarmii se legitimeaza prin uniforma, si cheful de acte eroice iti trece la vederea armamentului.

Daca ai caine rau, trimit luptatorii antrenati, care au costum anti-muscaturi, si ii dau mana sa o muste, si cu cealalta ii dau drumul la mate, asa se procedeaza...
Sau ti-l impusca daca au cale libera de arma... Au o placere sadica mascatii sa popeasca animalele, in special cainii de lupta.
Sunt obligati la antrenamente crancene cu aceste animale, motiv pt care nu le simpatizeaza!

N-ai cui sa te plangi, daca comentezi risti 7 ani pt ultraj si atac cu caini periculosi/antrenati asupra organelor de lege!
___________
Repet ce zic eu mai sus era practica ciobanilor de la electrica ce faceau pe James Bonzii umilind oamenii! Fara sa fie insotiti nici macar de Politie!

View PostGetodacul, on 01 august 2013 - 15:29, said:

Daca ai bani, du-te maine cu un avocat dupa tine. Daca nu, nu semna nimic. Din punctul meu de vedere, cat timp politistii se poarta cu tine ca si cum esti deja vinovat, nu merita sa-i ajuti sa clarifice treaba. Sa-ti faca meseria, mai ales ca tu n-ai nici un interes sa-i ajuti, deoarece nu ti-au confiscat nimic si in afara de stresul pe moment, nu s-a intamplat nimic. Chiar daca e o razie, in afara de legitimatii trebuie sa prezinte si mandat.
Daca e invinuit trebuie sa ia la cunostinta acuzele ce i se aduc, si sa semneze pt prezentare la audieri, daca nu o face se duce degeaba, e ca si cum ar sta acasa!
Neprezentarea la audieri prezinta un mare risc pt cercetarea in arest preventiv, interdictia de a parasi orasul, respectiv aducerea cu mascatii la audieri/procese.

Edited by Josef_Mengele, 01 August 2013 - 21:01.


#22
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu stiam ca pe proprietatea ta nu se poate intra decat cu mandat de la judecator. Altfel se numeste violare de domiciliu.

#23
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Mandatul de perchezitie este eliberat (si) de procuror, practic si-l scrie singur.*
Iar Garda Financiara are atributii de ancheta economica, fiind omologii Politiei daca vrei, desfasurand ancheta premergatoare Urmaririi Penale.

Acel mandat de care se tot face atata caz, se obtine si la un simplu denunt, si nu e obligatoriu aducerea inscrisului la informare in momentul anchetei, asa cum atunci cand esti arestat nu sta nimeni sa iti citeasca acuzele, in genunchi, in duba, si la Procuratura afli de ce ai fost adus.

La fei si colegul, atunci va fi aflat de ce a fost calcat si motivul!

Faptic nu si-l scrie singur, dar practic cam asa se procedeaza. Decizia de Perchezitie se incheie prin pronuntarea in Camera de Consiliu si e citita doar de judecator, de fata neapar cu Procurorul.

Edited by Josef_Mengele, 01 August 2013 - 22:02.


#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postandreic, on 01 august 2013 - 11:40, said:

Depinde ce presteaza acolo...
daca era doar el, politia are dreptul sa intervina si sa determine legalitatea desfasurari prestatiei
daca avea oameni la munca, atunci este alta poveste

#25
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View PostJosef_Mengele, on 01 august 2013 - 21:59, said:

Mandatul de perchezitie este eliberat (si) de procuror, practic si-l scrie singur.*


Taci, ma, nu mai vorbi prostii.

#26
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostArkouda, on 01 august 2013 - 21:09, said:

Eu stiam ca pe proprietatea ta nu se poate intra decat cu mandat de la judecator. Altfel se numeste violare de domiciliu.
Nu este adevarat. Sunt situatii cand poti intra si fara mandat.

#27
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Exact asta mi-au spus azi la ITM, cica au dreptul sa intre unde vor. Ma rog, chestia e ca nu mi-au facut paguba in buzunar, am luat la cunostinta de neregulile gasite si remedierea lor respectiv amenajare loc autogen si pe partea electrica cu impamantarea.
Desi hotarasem sa ma duc cu un avocat am renuntat in ultima clipa si bine am facut, cred ca produceam o iritare in randul lor si se adancea sentimentul de suspiciune asupra mea ca prestez munca la negru. Oricum, s-a discutat civilizat si s-a lamurit toata treaba, suspiciunea provenea de la faptul ca am curtea mare si plina cu de toate insa nimic care sa dovedeasca ca se lucreaza industrial.

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Bine ca mi-am luat apartament mic ca altfel poate ma trezeam cu ei in vizita sa numere pampersii la copil ....Posted Image

Katlin : Bine ca s-a rezolvat amiabil da' de ce nu se apuca ITM-ul sa numere orele cu care sunt inregistrati angajatii din industria alimentara vs. programul de lucru? Ca sigur da cu virgula....

Edited by shiva, 02 August 2013 - 13:08.


#29
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
sau horeca sau constructii

doar ti s-a zis sa nu mergi prima data cu avocat ,,, Posted Image

Edited by rocket1982, 03 August 2013 - 07:40.


#30
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostStan_Patzitul, on 01 august 2013 - 13:32, said:

Lasand gluma la o parte trebuia sa-i anunti ca sunt pe proprietate privata si ca nu exista nici o societate acolo. Erau obligati sa se legitimeze. Dupa care sa-i rogi frumos sa nu-ti incalce drepturile si sa paraseasca imediat proprietatea ta. Trebuia imediat sa suni la 112 si sa anunti ca un grup de infractori deghizati in politisti (e acelasi lucru) ti-au intrat in curte. Aveau obligatia sa se legitimeze si sa-ti prezinte actele in baza carora actioneaza (ordin de arest, mandat, perchezitie).
Asta cu "vino la noi maine si o sa vezi de ce ti-am incalcat drepturile" e o aberatie!

Pe langa asta le trebuia si un mandat ca sa intre la tine in curte, nimeni nu are dreptul sa intre pe proprietatea ta fara un mandat legal de perchezitie, pentru ca daca au scotocit pe acolo si au facut poze se cheama ca au facut perchezitie, daca nu au avut mandat, plangere penala, imediat.

View PostStan_Patzitul, on 01 august 2013 - 13:32, said:

Lasand gluma la o parte trebuia sa-i anunti ca sunt pe proprietate privata si ca nu exista nici o societate acolo. Erau obligati sa se legitimeze. Dupa care sa-i rogi frumos sa nu-ti incalce drepturile si sa paraseasca imediat proprietatea ta. Trebuia imediat sa suni la 112 si sa anunti ca un grup de infractori deghizati in politisti (e acelasi lucru) ti-au intrat in curte. Aveau obligatia sa se legitimeze si sa-ti prezinte actele in baza carora actioneaza (ordin de arest, mandat, perchezitie).
Asta cu "vino la noi maine si o sa vezi de ce ti-am incalcat drepturile" e o aberatie!

Cel mai pertinenent raspuns, iar situatiile cand intra fara mandat se aplica doar la fapte grave, cand exista dovezi TEMEINICE ca exista o amenintare iminenta de atac terorist, ca un infractor DEOSEBIT DE PERICULOS se afla acolo si poate fugi, si alte cateva situatii, in rest sunt obligati sa se prezinte si sa ceara acceptul proprietarului ca sa intre in casa, in caz contrar de refuz se duc si aduc mandat.

#31
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postkatlin, on 02 august 2013 - 11:50, said:

Exact asta mi-au spus azi la ITM, cica au dreptul sa intre unde vor. Ma rog, chestia e ca nu mi-au facut paguba in buzunar, am luat la cunostinta de neregulile gasite si remedierea lor respectiv amenajare loc autogen si pe partea electrica cu impamantarea.
Desi hotarasem sa ma duc cu un avocat am renuntat in ultima clipa si bine am facut, cred ca produceam o iritare in randul lor si se adancea sentimentul de suspiciune asupra mea ca prestez munca la negru. Oricum, s-a discutat civilizat si s-a lamurit toata treaba, suspiciunea provenea de la faptul ca am curtea mare si plina cu de toate insa nimic care sa dovedeasca ca se lucreaza industrial.

Pana la urma te-au aburit cei de la ITM si nici nu te-ai lamurit asupra prevederilor legii.
Ne spui despre suspiciuni si iritare dar tu ai fost cel deranjat fara motiv.

Ceva e incurcat in toata povestea asta, ori nu spui tot, ori trebuie sa platesti un avocat care sa te invete sa iti aperi drepturile.

#32
Iulianix

Iulianix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.06.2005
Foarte corect ce spune terratec, abureală maximă.
Ce treabă are ITM cu autogenul din curtea mea sau cu împământarea electrică ???  WTF ?
La tractor n-au găsit nimic, intră bine în viteze, are presiune bună în pneuri ???

@Stan_Patzitul also Like !

#33
albertoturbo

albertoturbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.05.2007
ITM-ul e format pe spaga. Am facut o sesizare la ITM impotriva unei firme din Bucuresti , Mabec Trading se numeste si mi-au trimis raspuns ca au constatat ca am lucrat in perioada bla bla , de parca eu nu stiam asta si ca daca am nelamuriri cu firma s-o actionez in instant. Nimic insa despre ce-au rezolvat ei vizavi de cele reclamate de mine , lucruri sustinute cu documente si cu plangeri ale altor colegi de-ai mei tepuiti si ei .

#34
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View PostIulianix, on 03 august 2013 - 09:22, said:

Ce treabă are ITM cu autogenul din curtea mea sau cu împământarea electrică ???  WTF ?
Itemeu se ocupa si cu protectia muncii,era si un ingineras ce se ocupa de treburile acestea.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Arde-i pe nemernici, cere despagubiri. Astia nu-si mai baga mintile in cap ca trebuie sa procedeze legal, nu sa faca abuzuri.

#36
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Postalbertoturbo, on 05 noiembrie 2013 - 12:16, said:

ITM-ul e format pe spaga. Am facut o sesizare la ITM impotriva unei firme din Bucuresti , Mabec Trading se numeste si mi-au trimis raspuns ca au constatat ca am lucrat in perioada bla bla , de parca eu nu stiam asta si ca daca am nelamuriri cu firma s-o actionez in instant. Nimic insa despre ce-au rezolvat ei vizavi de cele reclamate de mine , lucruri sustinute cu documente si cu plangeri ale altor colegi de-ai mei tepuiti si ei .
Te-ai înșelat crezând că ITM-ul îți va obține drepturile salariale neplătite. Ei nu fac decât să constate că angajatorul nu și-a îndeplinit obligațiile salariale, să dea un termen pentru plata acestora și, eventual, să le dea o amendă. Dacă în urma intervenției ITM-ului nu ai primit banii, nu-ți rămâne decât să te (vă) adresezi judecătoriei, unde îți va fi de folos răspunsul primit de la ITM, prin care se atestă cele susținute de tine. Se câștigă destul de ușor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate