Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ce site sa fac, sa curga banii repede?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
lupanu1

lupanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 30.05.2008
Baieti,

Daca vreti sa faceti bani din blogul/siteul vostru. Eu va dau un sfat: Bani multi cu investitie zero nu se poate!

INSA, PUTETI TINE CONT DE URMATORUL LUCRU:

LONG TAIL KEYWORD

Faceti putin research si va garantez ca daca scrieti articole de interes pe cuvintele cheie cu concurenta minima dar de interes pentru oameni, veti avea succes!

#38
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
M-as mira ca cineva sa spuna ceva concret aici. Idei generale, unele depasite, altele neverificate. Aluzii vagi prin care se face o aautto rrecclama mascata. Topicul asta ar trebui eliminat, e o abureala

Edited by n_priceputu, 02 May 2015 - 07:59.


#39
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 dani.user, on 28 iulie 2013 - 09:32, said:

Ce site sa fac, sa curga banii repede?
Repede nu se poate, dar daca nu te gandesti la bani, ci la binele vizitatorilor, si doar la el, dupa cativa ani incep sa vina si banii.

Edited by OriginalCopy, 02 May 2015 - 10:58.


#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Asta si e rolul topic-ului: de a arata ca nu exista vreo reteta minune.

Si acum, la aproape 2 ani de la inceperea acestui topic, inca sunt destui pe aici care intreaba acest lucru (ex. ce sa scrie pe un blog pentru a castiga destul cat sa-si cumpere ceva jocuri).
Nu cred ca respectivii se gandesc la ceva pe termen lung.

Edited by dani.user, 02 May 2015 - 13:16.


#41
DanielBob

DanielBob

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.10.2016

 n_priceputu, on 02 mai 2015 - 07:57, said:

M-as mira ca cineva sa spuna ceva concret aici. Idei generale, unele depasite, altele neverificate. Aluzii vagi prin care se face o aautto rrecclama mascata. Topicul asta ar trebui eliminat, e o abureala

O idee clara nici nu ar avea cum sa iti dea cineva pentru ca depinde foarte mult si de perspectiva. Ceea ce i se pare cuiva interesant si usor de pus in aplicare s-ar putea ca altucuiva sa i se para banal si dificil etc. Cu toate astea, exista si exemple de tehnici concrete pentru a castiga bani prin site-uri. Spre exemplu marketingul afiliat (2parale, profitshare). Faci un site pe un subiect de mare interes si scrii multe articole (ex. retete culinare sau stiri despre vedete) dupa care incepi sa vinzi diverse produse pe site-ul tau prin marketing afiliat. Sumele de bani pe care le poti castiga depind direct de cantitatea si calitatea articolelor. Pe scurt tine mult de calitatea muncii tale si inspiratia cu care alegi tematica site-ului.

#42
gogu69bz

gogu69bz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.10.2016
Am citit cu mare atentie si ma minunez. M-am minunat de cand am citit titlul. In orice afacere pe care vrei sa o demarezi daca te gandesti sa curga banii repede, sincer nu ai de ce te apuca. Daca ar fi asa usor nu ar sta nimeni pe aici si ar citi. Cine stie sa faca bani face si nu impartaseste reteta. Parerea mea este ca din lucruri legale nu poti face mii de euro imediat, sau poate poti face mii de euro dar investint sute de mii. Totul este procentual... nu poti deschide un magazin de cartier cu 10 mii de euro marfa si sa ai pretentii sa vinzi 4 mii pe zi(poti vinde undeva la 1000)

#43
miciproducatori_com

miciproducatori_com

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2016
Uite: a aparut de curand si pe la noi photo-learning-ul.
Ca si nisa, ar merge facut un site, sa-i zicem 10frames.com, care sa ofere lectii pe scurt din orice domeniu (istorie, sanatate, etc) sub forma de slideshow cu imagini editate cu text explicativ, din maxim 10 cadre?
Intra omu pe site, vede gramada de domenii, alege ce-l intereseaza, ex.:anatomia corpului uman, vede slide-ul si a mai invatat ceva. Pe ideea ca o fotografie face cat 1000 de cuvinte, cred ca un slideshow din 10 foto marcheaza ceva informatie in neuron.
Sigur ca e munca, colosala, (editori slide-uri, surse de fotografii la liber, etc) dar apoi, cu un site de genul asta cred ca gasesti si solutii de monetizare.
O fi o idee buna?

#44
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu prea. Gasesti informatie pe net cata vrei, si ca text si ca inregistrari video.

Ar merge ca hobby daca chiar ai o metoda faina (originala & atractica) de a prezenta un subiect. Dar putini stiu sa faca asta si mai putini ar sti sa aprecieze.

#45
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
Okay, nisa targetata, continut de calitate si toate alea. Insa cum determini care ar fi o nisa profitabila? Cum alegi acel CEVA care sa iti genereze profit, cum selectezi cuvintele cheie, cum iti organizezi site-ul? Cam asta as vrea si eu sa aflu: un exemplu concret!

#46
Jenny_26

Jenny_26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.03.2017
Imi place ca atunci cand vine vorba despre SEO, multi se dau cunoascatori (unii chiar sunt dar ce spun este incomplet ca traiesc din SEO) si cand "deschid" gura (sau dau drumu la tastat) nimeni nu spune esentialul.


 mihaelaa12, on 13 martie 2017 - 15:04, said:

Okay, nisa targetata, continut de calitate si toate alea. Insa cum determini care ar fi o nisa profitabila? Cum alegi acel CEVA care sa iti genereze profit, cum selectezi cuvintele cheie, cum iti organizezi site-ul? Cam asta as vrea si eu sa aflu: un exemplu concret!
Da, pentru un blog cu monetizare Adsense iti trebuie o nisa cu valoare comerciala si cu CONTINUT ORIGINAL (adica scris de tine, pozele tale - chiar daca te-ai informat de alte surse, si tre sa dai hyperlink la informatiile pe care le-ai preluat din alte surse). Dar ca sa ai loc pe piata google trebuie sa alegi o nisa mai putin dezbatuta. Cum faci asta:
1. analizezi ce poti tu sa faci, cauti domeniul respectiv pe google si apoi vezi daca pe prima pagina apar site-uri cu cuvintele cheie respective si daca apar reclame google.
Daca sunt putine site-uri care au dezbatut nisa respectiva (sau chiar nu se regasesc cuvintele din cautarea ta) si apar reclame google, atunci ai nimerit nisa.
2. Citeste pe tot internetul mult despre SEO si ai sa vezi ca pe langa cuvintele cheie pe care trebuie sa le faci on page (in titlu, in URL si in continut+related keywords), vei vedea ca cel mai greu este cu backlink-ul.
3. Dupa ce te-ai documentat (daca esti nou dureaza cateva saptamani sau 1 luna -sau mai mult-  pana sa iti dai seama ce este cu seo)

Cel mai important inainte sa faci toate astea, asigura-te ca site-uri mari (cu autoritate in fata lui google, cu vechime si mult trafic organic) isi vor prelua linkurile din site-ul tau si le vor insera la ei (te vor cita ca sursa). Asta este varianta rapida, altfel poate dura si 6 luni pana cand site-ul tau va primi trafic din google, adica te va afisa pe prima pagina.

Inainte de toate documenteaza-te cat poti de mult despre SEO!!!!!!!!

edit: litere mancate

Edited by Jenny_26, 15 March 2017 - 19:18.


#47
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008

 Jenny_26, on 15 martie 2017 - 19:16, said:


Cel mai important inainte sa faci toate astea, asigura-te ca site-uri mari (cu autoritate in fata lui google, cu vechime si mult trafic organic) isi vor prelua linkurile din site-ul tau si le vor insera la ei (te vor cita ca sursa). Asta este varianta rapida, altfel poate dura si 6 luni pana cand site-ul tau va primi trafic din google, adica te va afisa pe prima pagina.


Aici sta toata problema, pentru ca acolo este greu de patruns. Pe vremuri era un director DMOZ in care daca erai listat iti punea Dumnezeu mana in cap. Acuma nu stiu care or fi acele site-uri mari si cu greutate, njmeni nu vrea sa dea exemple mai clare. De exemplu pentru agricultura, legumicultura, gradinarit care or fi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate