Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Varietati de tomate - opinii ale cultivatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#343
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@fane52
O sa aveti de la mine seminte de Country Taste, de la Mr Fothergills. Am nevoie doar de adresa. Daca nu faceti rost de Gradinarese si Marbena, incerc sa va ajut cu ce mai am eu de la colegii de forum

#344
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
Nu mi-au aparut ultimele 3 postari.Este ceva gresit?!

#345
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Equation pro, Ortiva, Mospilan, Coragen, Karate, probabil etc. ...Nu inteleg de ce unii cauta soiuri cu gustul  de altadata, cum se spune, dar aplica tratamente pe care din ce in ce mai multi producatori "pentru altii"  cauta sa le evite, pe cat posibil !  Sunt rosii gustoase si la superhiper, probabil mai "curate" decat cele din gradina noastra, din pacate. La aceasta ora  exista produse acceptate in agricultura ecologica inclusiv contra bacteriozelor , si chiar a virozelor .  Unii dintre noi ar trebui sa isi mai aminteasca  sfaturile oferite de serrifu, mai nou solar1 , sa ma ierte cei nepomeniti...

#346
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu mi-am facut un solar ca sa fie protejate de ploaie si anul asta nu le-am stropit de loc. Anul trecut le-am stropit o data cu Scudo. Dar le-am copilit, le-am rupt frunzele bolnave,le-am mulcit intre randuri si am renuntat in fiecare an la soiurile prea bolnavicioase. Si am pus numai rasaduri sanatoase, crescute de mine. Cele de cumparat vin uneori cu tot felul de probleme. Am observat ca daca reusesc sa tin mana in frau pana trece perioada de canicula, cel mai probabil vor fi ok. Cu alte boli n-am avut probleme serioase la tomate. Deci ale mele clar sunt mai curate decat la supermarket. Insa intr-o zona cu clima mai calda s-ar putea sa fie mai greu. Oricum cred ca noi, nefiind profesionisti, ar trebui sa cautam cele mai putin toxice solutii si sa fim dispusi sa acceptam si unele pierderi. Cand esti la inceput ori te panichezi pentru orice frunza uscata, ori le lasi pana nu mai pot fi salvate. Cu timpul incepi sa-ti dai seama ce e periculos si ce poate fi tolerat.

Iar pentru afide recomand cu caldura mamarutele. In cateva zile larvele lor fac curat. La mine au venit singure dupa ce am pus in solar marar si craite.

#347
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,305
  • Înscris: 29.07.2013

View Postfane52, on 10 ianuarie 2023 - 19:44, said:

Nu mi-au aparut ultimele 3 postari.Este ceva gresit?!

Da. Nu se ofera date personale pe forum. Ai rabdare pana poti lua legatura prin PM, acestea sunt regulile.

#348
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
Am inteles.Scuze.

#349
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
laum si yoaka70
Imi cer scuze.Sunt inca tanar pe forum dar veti primi adresa prin karax.
Multumesc.

#350
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postmene, on 07 ianuarie 2023 - 22:37, said:

Buna seara!
Ma poate ajuta cineva cu ceva seminte de marbene si gradinarese?

Ai doar 38 de mesaje in forum si de aceea nu putem comunica prin pm, de 50 cred ca ai nevoie pentru a putea folosi mesageria privata.
Asadar, spor la scris!

@fane52,
Am primit adresa de la karax.

Nu mai stiu daca in trecut s_a vorbit despre Primadonna de la Hazera. Pentru cine doreste un hibrid bun care leaga bine in conditii de seceta, are internodiile scurte si nu rateaza niciun etaj de flori, fructele nu sunt mai tari decat rozele htp, pielita tot pe acolo dar nu crapa, rezistenta buna la boli si gust decent, merita incercat.
L_am avut sezonul trecut in cultura alaturi de Country taste; din punct de vedere al gustului n_am sesizat diferenta intre cele doua.

#351
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
Laum
Nici in visele mele cele mai frumoase nu credeam ca pot avea anul asta Gradinaresele si Marben.Drept pentru care,primiti va rog din partea mea cele mai sincere multumiri.Daca va prisosesc HTP 11 si Primadonna,nu "ma supar"deloc sa le seman si pe ele.Cunosc valoarea lui HTP11 iar Primadsonna,
trebuie sa fie multumita de o asa recomandare.

#352
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
@fane52,

Dar din dar se face rai!  Plante sanatoase si recolta bogata va doresc!
Voi trimite semintele saptamana viitoare.

#353
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
Multumesc

#354
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
yoaca70-m-am intors aici sa nu fiu of topic.Am primit seminte de la Vivasem:San Marzano,Cuore di bue d Albenga-Ligure,Pera d Abruzzo(Cora Seed),
CT si LiguriaSimenti) care nu e deloc cea din urma.Bonus,Mama Leone(AubengaPearson).M-au limitat posibilitatile dar mai sunt:RugatinoRZ F1(Rijk Zwaan),Rugby F1,Stara Mechta F1 si o ItalianTree (destul de promitatoare dupa descriere) si multe altele.Toate microambalate.Alegerea am facut-o din recomandarile de pe forum.
Nu spune comerciantul la CT de aceea mi-as dori cateva Mr.Fothergills.
Dupa cum,poate ai remarcat,Gradinarese si Marbena voi primi de la Laum dar,multumesc pentru sprijin.

#355
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Eu pe langa HTP11 am adaugat si Esmira. La gust nu am simtit diferente, dar este mai constanta in modul de legare si dimensiunea fructelor. HTP11 leaga ca nebuna primele etaje, dupa care da in nas, apoi iar o ia din loc. Esmira leaga constant.

La Rosii rosii am ramas pe Signora. Productie excelenta, gust decent, pielita ca de porc. Sunt pentru suc, produc in draci. Si binenteles, Marbena, prietenii stiu de ce Posted Image.

Kiveli la mine nu merg neam, fade, pielita groasa....

Edited by gap2007, 11 January 2023 - 23:49.


#356
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
yoaca 70
Cam indescifrabil scrisul de pe pliculet.De fapt se citeste:Mama Leone+Albenga Pearson(I Sementi).A fost bonus.Destule crete.S-o nimeri una cum vreau eu.Locatia si gustul personal,sunt poate diferite si subiective.Brasovul sigur.
gap2007
Signora si Gravitet(Serrifu le descrie foarte bine) dar si Kiveli,sunt destul de bine apreciate pe forum.

#357
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@fane52
O sa va trimit Country Taste F1 saptamina viitoare

#358
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
Multumesc,

#359
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View Postfane52, on 12 ianuarie 2023 - 07:53, said:

gap2007
Signora si Gravitet(Serrifu le descrie foarte bine) dar si Kiveli,sunt destul de bine apreciate pe forum.

Stiu ca la altii Kiveli dau rezultate bune si f bune. La mine nu merg, probabil solul nu le convine.
Pe de alta parte fac rasad de Kiveli pentru cineva care sta la 50 KM de mine. La ea Kiveli rup si Signora da rasol :D.

#360
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.11.2021
laum si yoaca 70
Imi cer scuze,am fost plecat.Inima mare,ca de obicei.
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate